Hunger Games: Síla vzdoru 2. část

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Německo, 2015, 137 min

Svoj záverečný komentár zhrniem v kladoch a záporoch tejto záverečnej časti a čiastočne aj série. Začneme zápormi. Popkultúrnemu svetu Panemu som od začiatku neveril. Pôsobí nasilu, vykonštruovane, postráda pevnými základmi podloženú logiku a smerom ku koncu sa to nezlepšilo. To by museli byť HG o politike, čo nie sú. Katniss a spol častokrát polopaticky vŕšia reči, ktoré sú klišovité aj v iných fikčných svetoch, v tých najvydarenejších dystopických však nie. Pokiaľ sa zamyslíme nad zámerom vynechať najextrémnejšiu a vrcholnú akčnú scénu série, tak ten nepokladám za umelecký, ale tu sa proste hrá iba o rating, deti brutálne vraždenie sledovať nemôžu. Film pôsobí subjektívne dlhším dojmom, čiže, rovnako ako v prípade predchádzajúcich častí ho znova vidieť nemienim. Bohužial občas absentuje elementárna logika, rozpisovať sa čo, kedy, prečo a ako, zbytočne nebudem. A teraz ku kladom. Lawrences, jeden aj druhá sú šikulky. J hrá seriózne ako sa len dá a F točí remeselne na úrovni a vie pracovať s hercami. HG prilákali aj herecké kapacity a nepôsobí to vôbec trápne, hanbu si najmä poslednými, dospelejšími časťami neurobili. Ale čo je najpodstatnejšie v mojom prípade je fakt, že som sa vo svojom veku necítil v kine nepatrične, že tvorcovia občas prišli so silnejšou scénou, ktorá by sa nestratila aj v serióznom vojnovom filme. Napríklad pri pohľade na malé dieťa v náručí z Katnissinej perspektívy a následným udalostiam, ktoré jej dajú nový zmysel. Prípadne záverečná Katnissina dilema s lukom v ruke. Takých scén chcelo byť v celej sérii proste viac. Konečné resumé je asi také, že filmy sprevádzal hype, ktorý táto látka nemohla nijako uniesť a jej priemernosť sa celý čas snažia prekabátiť tí kvalitnejší herci a zručnejší režiséri. Niekedy to dokonca aj fungovalo.(20.11.2015)

Obsahuje spoilery: "Přišli jsme se stát svědky historického okamžiku spravedlnosti. Největší přítel revoluce dnes vypálí střelu, která ukončí všechny války." Počtvrté a naposledy se vydáme do Panemu, kde se rebelové v čele s dívkou v plamenech Jennifer Lawrence snaží svrhnout tyranii Kapitolu. Námět, kde se vykresluje Capitol jako třetí říše, a jeho vojáci mají bílé kombinézy nebyl špatný. Bohužel čekáte na tu válku - vygradování děje, čehož se zde nedočkáte. Tady jsou jen kecy, kecy a romantický příběh. S kým ta Katniss bude? S blonďatým pekařem? Nebo s hezounem, který si říká Hurikán? Ten závěr je vlastě jeden výbuch... A pak bác je po válce. Katniss stojí před spoutaným prezidentem Snowem. Dílo jako celek: Má skvělé herecké obsazení - Harrelson, Sutherland, Moore, Bagwell. No a pochopitelně i Jennifer Lawrence, které to s lukem a šípy prostě slušelo. Casting na postavy byl jednoduše dobrý. To ale nemění nic na tom, že je celá série hodně pomalá a upovídaná. - 50%.(18.2.2019)

Rozpočet $160miliónovTržby USA $281,723,902Tržby Celosvetovo $653,428,261Tržby za predaj Blu-ray v USA $5,583,683Tržby za predaj DVD v USA $15,206,339║ dosť nezvládnutý projekt a hlavne keď ide o záver tejto strastiplnej cesty, ktorá strácala svoj potenciál už po druhom diely, v podstate úplne dokaličili celú sériu, ktorá sa beztak niesla na hladine len priemerných vôd, veľmi nevýrazný dej, s vyumelkovaným vatovým gýčovým nádychom, kde nič nedrží poriadne po kope a len ťažko tu uveríte akýkoľvek vzťah či súhru medzi postavami, hlavne tú nulovú milostnú iskru medzi Jennifer Lawrence a úplne nesympatickým Joshom Hutchersonom, či dokonca nenávisť k tej či onej postave, sypú sa tu len prázdne budovateľské dialógy, ktoré sú postupom času len čoraz viac trápne, najhoršie že Katniss ako hlavnej postave neuveríte tú veľkoleposť, vodcovstvo, to čaro, ktoré by malo všetkých povzniesť k lepším zajtrajškom, miestami príde aj na otravnú naivitu, k tomu prikladá do ohňa otravnosti to neustále vzájomné objímanie postáv, akcia na vážkach, plus som nepochopil to nasadenie čudesných potvor mut-ov, to bolo teda spestrenie ale aspoň sa tam niečo záživné akčné dialo, posledná pol hodinka ide úplne dole z kopca, úplne nezvládnutý dramatický guláš, fakt dosť zlé vyvrcholenie, 3D efekt tu skoro nemá význam! režisér Francis Lawrence si len nezáživne odbíja svoje remeslo a ponúka zatiaľ svoj najmenej výrazný projekt, v podstate za rok 2015 ani jeden projekt (Labyrint: Zhorenisko, Rezistencia) s mladými borcami čo zachraňujú planétu nezažiaril a všetky vyzneli na jedno skoro zbytočné kopyto! /videl v kine 3D verziu: 45%/ __moja recenzia(23.11.2015)

Knižní adaptace fajn. Přesně jako podle knihy. Ovšem celkové pojetí, které celý film prakticky prokecalo, aby ho vzápětí proložilo scénami z muty atakující můj krevní tlak, se mi úplně nezamlouvalko. Katniss jako pseudohumanista, trapný scény u vlaku, docela jsem litovala, že to tu blbku nezabilo. Pro mě zcela vítěz: Prezident Snow a Johana. Dvě geniální postavy perfektně ztvárněné. závěr filmu příšerný, dokonale to vystihuje záchvat smíchu nějaké ženy v kině. Odevzdaný výraz Katniss a nechutné dítě. Katastrofa.(23.11.2015)

Konečně je konec¿ Na co se teď ale bude s přítelkyněma chodit? :-D Kde začít? Málo Woodyho Harrelsona, málo Stanley Tucciho...moc Liama Hemswortha a...moc Jennifer Lawrence :D Jo vypadá to, jako jeden velkej vtip, ale napočtvrté už mě štvala úplně nebetyčně. Asi budu muset znova kouknout na dvojku, ale silnou ženskou hrdinku jsem v ní vážně neviděl vůbec..pouze sebestřednou, zamlklou a vyhýbající se svému poslání. Její jmenovec režisér opět o třídu lepší, než ten fušer z prvního dílu, tentokrát to však vyznívá takřka naprázdno. WTF momentů se zde najde mraky a oné pověstné předvídatelnosti také. Abych ovšem jen nehanil, najde se zde jedna scéna v podzemí, která přímo vybízí k lekačce, scéna však plynule pokračuje dál. Naproti tomu jedna nejmenovaná postava hrdinně zabíjí jakési bezoké stvoření, aby vzápětí...hrdinně a zcela očekávaně zařvala. Ještě nikdy jsem snad v komentáři nerozváděl takhle obsáhle jednotlivé scény, ale druhá část hladových her bez hladových her mě pěkně nasrala (ta první ne, protože tam jsem spal). Po jedné scéně pro Roberta Kneppera a Gwendoline Christie. To jako proč? Kromě toho, že někdo z castingu evidentně miluje seriály jiný důvod nevidím :D...Jedna ze zdejších zajímavostí je fakt bomba:D . "Smrt herce Philipa Seymoura Hoffmana (Plutarch Heavensbee) zkomplikovala filmařům práci, jelikož měl před sebou ještě 7 natáčecích dnů, na které se už bohužel nemohl dostavit. Některé záběry byly proto dodělány digitálně.". Chudák Seymour se nemohl dostavit..hm to je škoda, toho jsem vždycky rád viděl :) Dost černého humoru...teď tu bolestnou skutečnost...cenu za nejpříšernější vlasy. Hrdinně ji obhajuje Julianne Moore, ale Natalie Dormer se nechce jen tak vzdát. Donald Sutherland se pro změnu neučesal vůbec :-D A Katniss nosí příčesek. Elden Henson z Daredevila (Pamatujete na tu souvislost se seriály? Tohle je už nějaký pátý herec, co se proslavil v seriálu a hraje zde...já vím Mahershala Ali je sice černoch, ale nezapomínejme na jeho fenomenální House of Cards) je zas chudák po většinu filmu nemluvný a pak se dozvíme, že přišel o jazyk...aha! Mně ty jeho posunky byly divné. Další věc...jistojistě mi nějaký hungergamesácký fanatik vpálí do xichtu, že vzít Peetu na onu výpravu mělo smysl a dobře by se vyjímal v reklamách na rebelské hnutí...Sakra, ten kluk ale neni v pořádku..ví to on, ví to všichni a stejně jde a nějakýho nonemea shodí do ropné řeky. Whatever...to se zvládne. Dál už mě teď nic nenapadá, raději. Nikdy jsem se nesnažil hledat takovýhle blbosti a poukazovat na ně. Obvykle si s sebou do kina beru takto labilního kamaráda a pak se tomu společně zasmějem, stejně jako u první části téhle teen frašky. Jak už jsem ale poznamenal, tady jsem se prostě nasral :D a nepomohl tomu ani líbivý závěr jako vytržený z červené knihovny (omyl vlastně z Harryho Pottera 8 :-D). Proč teda dávám celé tři hvězdy a ne mínus tři! Protože i přes to všecko je cítit řemeslná zručnost a snaha to dotáhnout nějak uspokojivě do konce. Nenudil jsem si přes lehce nadsazenou stopáž, pouze jsem necítil, že koukám na něco ohromného a velkolepého..na předraženej blockbuster. Jsem vlastně rád, že je tomu konec..No vlastně nevím, protože konec není, tuto ságu nahradí (lépe řečeno už nahrazuje) tucet dalších...nadržené fanynky třeste se! PS : holoň...to je naprostý vrchol hipsterství! ...60%...[23.11.2015_Cinema City_Flora](23.11.2015)

• - Spoiler: Tvůrci původně přemýšleli o změně konce, kde zemřou některé hlavní postavy. Z nápadu nakonec sešlo a finále zůstalo stejné jako v knize. (beba789)

• - Drozdajka je síce rozdelená na 2 časti, ale režisér uviedol, že mala byť pôvodne rozdelená až na 5 častí. (just_pie)

• - Režisér filmu Francis Lawrence řekl, že The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 považuje za nejnásilnější film série. (st.bitch)