Hunger Games: Síla vzdoru 2. část

• USA The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 (více)

V poslední kapitole nepůjde jen o přežití, ale bude se bojovat o budoucnost obyvatel celého Panemu. Konečné zúčtování s nenáviděným prezidentem Snowem (Donald Sutherland) se blíží. Reprodrozd Katniss spolu se skupinou nejbližších přátel, včetně Gala (Liam Hemsworth), Finnicka (Sam Claflin) a Peety (Josh Hutcherson), povede rebely v jejich boji za svobodou. Jednotka z 13. kraje se vydává na misi, jejímž cílem je zničit prezidenta a skoncovat s jeho tyranií. Na Katniss však tentokrát čeká mnohem nebezpečnější nepřítel, než ten s jakým se dosud setkala v aréně Hladových her. (Forum Film CZ)

Trailer 1

Malarkey

Od posledního dílu Hunger Games jsem dostal přesně to, co jsem dostat chtěl. A plus k tomu byla skutečnost, že se jedná o asi nejdrsnější díl. Až mi bylo líto, že celý ten příběh je vlastně pro mládež a tak se nemůžu dočkat roztrhaných těl nebo vnitřností pohozených po bojišti. Tenhle díl si o to totiž vysloveně koleduje. Každopádně uznávám, že závěr to slušně vynahrazuje. Nicméně stejně tak, jako předešlé díly, má i tento problém s délkou, především s prvními dvaceti minutami. U nich jsem se totiž opět setkal s tím, jak je snadné dvacet minut protáhnout na nekonečně dlouhý čas. Po téhle faktické dvacetiminutovce ale následuje poslední Hunger Game a s ní napínavý sled scén, který mě neuvěřitelně bavil. Na závěr tak dodávám, že v rámci těhlech young adult příběhů je právě Hunger Games ten nejlepší. Hudba výborná, herci perfektní a nebýt té zbytečné natahovanosti v některých momentech, neměl bych problém sahat i k pěti hvězdám. ()

verbal odpad!

„Ahoj, jmenuji se Lenka Dutohlavová, jsem hormonálně nevyvážená, škaredá, hloupá a otylá patnáctiletá piča s rovnátky. Knížka byla úpa boží a filmík totálně super!“ „Ahoj, já jsem Tomáš Teplý, stošedesáticentimetrový poďobaný a šikanovaný lůzr, a prvním rokem studuji perspektivní obor kuchař– číšník-vypatlanec. HG bylo po HP jednoznačně to nejlepší, co jsem v životě četl a viděl. A taky to jediné. Prostě LU-KSUS-NÍ!!!“ „Ahoj, mé jméno je Filip Hoffman a hned po zhlédnutí prvních natočených záběrů finálního dílu jsem se předávkoval „Háčkem“, protože jsem zjistil, jakému kýčovitému svinstvu pro nezletilé mentály jsem se to vlastně upsal, a smlouva se studiem jiným způsobem vypovědět nešla.“ Tak nám druhá nejobludnější literární příjice dvacátého století vyvrcholila opravdu „důstojnou“ poslední vizualizací. …………….. Pardon, musel jsem si poškrábat atopický ekzém, který mi během sledování té plagiátorské dystopické pičoviny naskákal po celém verbalovi. Hangrgejs – Mokrýgej II. je totiž skutečným vrcholem grafomanského popkornového braku a kýče, které jsou v tomto případě navíc citlivě skombinovány s opravdu zkurvenou nudou. Slečna Lórencová dotáhla svou kreaturu k naprosté dokonalosti. S permanentně zpruzeným výrazem „svrbíměvýtok“ si sem tam sice otráveně zajede prsty do toulce, neboť Píta je neskutečný slizák a Homosvod mladší na kluky, ale jinak se tři čtvrtiny filmu potácí mezi všemi těmi předčasně dospělými, silně vzdorujícími náctiletými kokoty a vzájemně se zádumčivě častují nejdávivějšími pouťovými moudry, jako vystřiženými z deníčku vymatlané čtrnáctky. Závěrem si Ketnys krátce vystřelí jak z odporně zlého komunistického diktátora, tak z uzurpátorské kapitalistické pizdy, aby nastolila jedinou spravedlivou a demokratickou vládu slaboduchých dětí a ukrutně přebarvené sluníčko mohlo šťastně a spokojeně zapadat nad Mumulendem. Žel to tímhle ale nekončí, protože se trh retardovaných potratů dělnické třídy dosud nenasytil, a vymetastázovaly nám tu mezitím neméně kulturně hodnotné Diverdemence a Debilrynty, Hangrgejs bez dvou za dvacet. ()

Matty

Mělo to skončit kočkou. Chápu, že se tvůrci museli držet knižního konce, ale vyznění filmu není jen v rozporu s proměnou, kterou Katniss v posledních dvou dílech prošla (zmínka o nočních můrách coby připomínce PTSD je s ohledem na kýčovitou stylizaci scény dost nepřesvědčivá). Zároveň umrtvuje veškerý „emancipační“ potenciál celé série, když za ideální stav vydává ten nejpitomější genderový stereotyp. Podobně nedávno Eastwood posledními minutami zazdil Amerického snipera. Jinak přitom jde o vcelku uspokojivou snahu natočit YA blockbuster, který odmítá jisté žánrové konvence (neokázalý začátek, nejepičtější akce dlouho před atypicky intimním koncem, rozmlžená hranice mezi dobrem a zlem) a má co říct i dospělým (válečná propaganda, zánik starého světa, překrývání reálných vzpomínek mediálními reprezentacemi). Film stejně jako první část Síly vzdoru začíná nezvykle temnou a nebombastickou scénou, ve které je stanoven směr vyprávění. Katniss musí získat (v doslovném i přeneseném významu) zpět svůj hlas, který posledně ztratila. Přesto po většinu filmu není její kontrola nad situací tak velká, jak si představuje a jak naznačuje i její heroizující rámování (na střed, aby dominovala celému záběru a zároveň čněla nad ostatními postavami) a časté záběry její tváře přes celé plátno. Katnissina cesta osobní pomsty je z velké části shora řízeným propagandistickým spektáklem pro masy, v podstatě dalším ročníkem Hladových her, s troskami Kapitolu coby novou arénou. Iluze svobodné volby a boje za spravedlivou věc není zničena tak důsledně, jak sliboval předchozí díl, ale film pořád jde o sympaticky netuctovou pobídku k zamyšlení nad velkovýrobou popkulturních rebelů, jimž uniká, že nebojují proti systému, ale v rámci něj. 75% ()

T2

Rozpočet $160miliónovTržby USA $281,723,902Tržby Celosvetovo $653,428,261Tržby za predaj Blu-ray v USA $5,583,683Tržby za predaj DVD v USA $15,206,339║ dosť nezvládnutý projekt a hlavne keď ide o záver tejto strastiplnej cesty, ktorá strácala svoj potenciál už po druhom diely, v podstate úplne dokaličili celú sériu, ktorá sa beztak niesla na hladine len priemerných vôd, veľmi nevýrazný dej, s vyumelkovaným vatovým gýčovým nádychom, kde nič nedrží poriadne po kope a len ťažko tu uveríte akýkoľvek vzťah či súhru medzi postavami, hlavne tú nulovú milostnú iskru medzi Jennifer Lawrence a úplne nesympatickým Joshom Hutchersonom, či dokonca nenávisť k tej či onej postave, sypú sa tu len prázdne budovateľské dialógy, ktoré sú postupom času len čoraz viac trápne, najhoršie že Katniss ako hlavnej postave neuveríte tú veľkoleposť, vodcovstvo, to čaro, ktoré by malo všetkých povzniesť k lepším zajtrajškom, miestami príde aj na otravnú naivitu, k tomu prikladá do ohňa otravnosti to neustále vzájomné objímanie postáv, akcia na vážkach, plus som nepochopil to nasadenie čudesných potvor mut-ov, to bolo teda spestrenie ale aspoň sa tam niečo záživné akčné dialo, posledná pol hodinka ide úplne dole z kopca, úplne nezvládnutý dramatický guláš, fakt dosť zlé vyvrcholenie, 3D efekt tu skoro nemá význam! režisér Francis Lawrence si len nezáživne odbíja svoje remeslo a ponúka zatiaľ svoj najmenej výrazný projekt, v podstate za rok 2015 ani jeden projekt (Labyrint: Zhorenisko, Rezistencia) s mladými borcami čo zachraňujú planétu nezažiaril a všetky vyzneli na jedno skoro zbytočné kopyto! /videl v kine 3D verziu: 45%/ __moja recenzia ()

Djkoma

Jak přistupovat k Hunger games? Třetí kniha je roztržena na dva díly, ani jeden není perfektní, ani jeden nevystihuje mnohé z knihy (duševní stav Katniss v knize versus film? Někdy až moc velká snaha poukazovat na "současné problémy" a manipulaci s realitou pomocí médií na úkor skutečného příběhu Katniss). Přesto jsou Hugner games dobře odvedenou parcí, která především v akční části je daleko nad průměrem. Stačí to všem? Svým způsobem lituji, že Francis Lawrence se "zasekl" na v podstatě komerční a nekreativní práci (jaký máte prostor v nalajnovaném světě HG? Navíc je ta design/architekt stránka filmu tak šedivá...). Závěr čtenáře knihy nepřekvapí, i když zamrzí určité zkratky (smrt PSH měla také menší vliv, soud z knihy v závěru ignorován, proto konec působí trochu kostrbatě...). Ten film me vlastně přes dvě hodiny bavil, ale stejně jako u ostatních dílů HG není důvod je vidět znovu. PS: další důkaz, že láska prochází žaludkem... i když jde o spálený kus chleba! ()

• Téměř všichni dotazovaní tvůrci shodně uvedli, že nejobtížnější bylo pro štáb třítýdenní natáčení scén z kapitolských stok. (IlMagnifico)
  • Natáčení filmu probíhalo v Atlantě a Georgii a dále v Berlíně v Německu. Velká část venkovních scén odehrávajících se v Kapitolu a na jeho předměstí vznikala při natáčení v Paříži a v Berlíně. V Paříži štáb natáčel i ve známém komplexu Espaces d'Abraxas ve čtvrti Noisy-le-Grand, tedy na stejném místě, kde kdysi vznikaly záběry pro Brazil (1985)Terryho Gilliama. (willy1)