Hunger Games: Síla vzdoru 2. část

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Německo, 2015, 137 min

• akisha

Vysoce neemotivní. Celá série HG mi vždycky přišla těžce neemotivní. Všechny postavy se chovaj tak veledůležitě a zapškle, že největší sympaťák je paradoxně týpek bez jazyka, co za celou dobu neřekne ani bů. Navíc po třech předchozích dílech člověk očekává - obzvlášť při konečným zúčtování se zlotřilým režimem atd. - nějakou pořádnou akci a vyvrcholení, což se ovšem nekonalo. Většina rádoby "silných" momentů, jako SPOILER shazování bombiček nebo smrt Prim KONEC SPOILERU proběhne bez důrazu, nuda, nuda, nic. Trochu šťávy má souboj se zombie příšerkama v kanále, ale podobných scén (viz BLADE II) už jsem viděla dost a lepších (viz BLADE II). Postavy si umírají, aniž by se kolem toho nadělalo, což jenom víc snižuje jakýkoliv divákovo emoční zapojení. A posledních cca 10 min tomu nasadí korunu. Po předchozím díle plným vaty přišlo lehce podprůměrný finále bez jakýchkoliv zajímavejch zvratů, prostě nic, co by zaujalo. A Katniss je fakt těžce iritující hlavní hrdinka, která má buď permanentní depresivní výraz nebo brečí. Buď slabý 3-hvězdí nebo silný 2-hvězdí.(17.4.2016)

• S.Quentin QUALE

Pro mě hodně velký zklamání a nejhorší díl. Francis Lawrence je z obliga, ten předvádí standardní kvalitu, kterou ještě šperkuje minimálně třema parádníma scénama, bohužel Suzanne Collins to neustála. Všichni tady píšou, nevím proč, jak je druhá část Síly vzdoru lepší než první, no ani hovno, řeknu vám. Jo, v předfinále se hodně kecalo, ale aspoň to dávalo smysl a člověk z dialogů mohl něco vytěžit. Tady? Kecá se minimálně stejně, ale když jsou pak i tak dost průhledný karty na stole, člověk se ptá, jestli se k tomuto musel opravdu dostávát přes dvě hodiny. Mně vyvrcholení příběhu přišlo teda hodně naivní, laciný a rozhodně ne inteligentní. Čekal jsem zvraty a podrazy, nikolivěk putování "společenstva luka a šípu". Vysvětlí mně někdo, proč lezla parta lidí kdesi kanálama, když pak došla na místo určení ve stejný okamžik jak všichni ostatní? Jako dvě hvězdy jsou krutý, ale dávám je v rámci série, protože toto fináe scénáristická slabota je. Jinak 60% a Hunger Games jako celej 75% pobere.(21.11.2015)

Knižní adaptace fajn. Přesně jako podle knihy. Ovšem celkové pojetí, které celý film prakticky prokecalo, aby ho vzápětí proložilo scénami z muty atakující můj krevní tlak, se mi úplně nezamlouvalko. Katniss jako pseudohumanista, trapný scény u vlaku, docela jsem litovala, že to tu blbku nezabilo. Pro mě zcela vítěz: Prezident Snow a Johana. Dvě geniální postavy perfektně ztvárněné. závěr filmu příšerný, dokonale to vystihuje záchvat smíchu nějaké ženy v kině. Odevzdaný výraz Katniss a nechutné dítě. Katastrofa.(23.11.2015)

Ako divák neznalý knižnej predlohy sa určite neubránim čiastočnému pocitu sklamania, predsa len som od záverečného dielu série čakal veľkolepé finále, v ktorom Katniss Everdeen na čele rebelov konečne porazí Kapitol a postará sa o prezidenta Snowa, čo som vlastne nedostal, ale predsa len je to stále Hunger games, teda jedna z minima súčasných značiek, ktoré v kinách zaručujú pomerne vysokú kvalitu a tak ma to bavilo aj v tomto prevedení. Občas je to síce trochu zdĺhavejšie, ale keďže som si väčšinu postáv obľúbil už v predchádzajúcich dieloch, nemal som s tým problém a bavili ma aj tie pasívnejšie časti, len jednoducho ma po celý čas mrzelo, že sa dianie zámerne vyhýba tomu najdôležitejšiemu, teda skutočnému boju o Kapitol a sledovanie posledného odporu a definitívnej skázy Snowa a film ponúkol vlastne inú dejovú líniu, ale predsa len je to stále zaujímavé a po celý čas si to udržuje vysokú kvalitu. No najviac musím pochváliť celú záverečnú fázu po vojne, ktorá mi len definitívne potvrdila, že táto séria necháva výraznú väčšinu súčasných blockbusterov s prehľadom za sebou, keďže na rozdiel od nich tu aspoň dobre vidno, že sa to nikdy nedá ukončiť tak čiernobielo a jednoducho, ako to spočiatku vyzerá. No trochu ma sklamalo ukončenie romantickej línie, v tejto sérii je síce u mňa najmenej zaujímavá, takže ma to určite nijak zvlášť netrápi, ale predsa len som si pre Katniss skôr prial druhého partnera. Čo sa akcie týka, zo skutočných bojov toho vino minimum a navyše ani potenciál pascí sa zase tak moc nevyužil, ale aj tak film ponúkne tri výrazné akčné sekvencie, ktoré sú rozmanité a v rámci svojej kategórie veľmi dobre zvládnuté. A obzvlášť tá jediná, ktorá sa týka skutočného boja mi len potvrdila, že keby sa v takomto štýle niesol celý film, nemohol by som mať najmenších výhrad. Herecké obsadenie sa očakávane moc nezmenilo a prakticky všetkým dôležitým postavám v rámci série tu nemôžem nič vytknúť, Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Julianne Moore, Elizabeth Banks, Philip Seymour Hoffman alebo Donald Sutherland sú stále výborní, len tá hlavná vojenská jednotka mohla byť zložená aj o niečo zaujímavejšie a navyše väčšina z jej členov umrie dosť neprehľadne, takže som niekedy ani nevedel, o koho práve prišli. No a režijne a technicky je to prvotriedne zvládnuté, vizuálna stránka, efekty, lokácie sú bez najmenších výhrad a dokonca aj tie emócie občas fungujú. Takže keby sa film skutočne venoval tomu najdôležitejšiemu, nepochybujem o tom, že by sa jednalo o najlepší diel série, ale aj takto sa mi to páčilo a síce sa nevyrovnal dvojke, ktorú považujem z celej série za najlepšiu, ale sérii aj tak hanbu nerobí a druhý krát mi to sadne možno ešte viac, keďže už nebudem mať žiadne prehnané očakávania. 77%(21.11.2015)

Nuž, je koniec ďalšej ságy a moje nadšenie, ktoré som nadobudol po výbornej druhej časti Catching Fire opadlo. Mockingjay Part 2 je síce o kúsok lepší než nezáživná Part 1, aj keď sa od nej prekvapivo tempom a tónom takmer nelíši, ale stále o niekoľko úrovni horší než Catching Fire a to je na poslednú časť, ktorá mala byť veľkolepým zavŕšením celej série trochu málo. Dravosť a nápaditosť Catching Fire, u ktorého som vyslovene skákal nadšením, že aj z young adult adaptácii môže byť vynikajúca filmová séria, je bohužiaľ dávno preč ako už potvrdila Part 1 a nakoniec tak ostala séria, ktorá sa nejako doplachtila k svojmu záveru, ale pri jeho sledovaní zamrzí hlavne nevyužitý potenciál, pretože Hunger Games malo rozhodne na viac, omnoho viac. Akurát opäť dopláca na nezmyselné delenie jednej knihy do dvoch vyše dvojhodinových filmov, v ktorých je deja dohromady ledva na pol hodinku. V Part 1 to ešte s prižmúrenými očami išlo akceptovať ako takú povinnú prípravu na veľké finále, keď však aj to „veľké finále“ ponúkne takmer to isté čo predošlý film je načase šomrať. Pomalé tempo, ktoré Francis Lawrence nastolil už v predošlej časti by vôbec nevadilo, keby vo väčšine scén mal čo povedať. Bohužiaľ, po väčšinu stopáže sa mláti prázdna slama. S predlohou filmári veľa nezmôžu a tak sa celý dej utápa už v čoraz nezaujímavejších detailoch, po tisíci krát sa vedú prázdne propagandistické reči o nastolení nového režimu a Katniss už šiestu hodinu rieši svoj vzťah s Peetom a to tých stotridsaťpäť minút už tentoraz jednoducho nestačí, keď všetky vedľajšie/nové postavy sú nezaujímavé a tie známe zase len vedú dialógy, ktoré sme počuli v rovnakom znení už minimálne tri krát. O to viac si potom divák začne všímať logických nezmyslov ako ten, keď inak rozumne uvažujúci Prezident Snow v úvode neverí, že Katniss mohla zomrieť po zasiahnutí zbraňou do hrude, ale ihneď verí, že je mŕtva po páde jednej budovy, z ktorej ani nemá kamerový záznam, nevidel jej telo a nemôže si byť istý, či v nej vôbec bola. Jennifer Lawrence síce opäť hrá famózne, priam najlepšie z celej série (viď hlavne emotívny záver), Francis Lawrence režíruje štandardne dobre, no čo z toho keď im nohy podráža prázdny vývoj príbehu, ktorý rozdelením na dva takto dlhé filmy stratil na akejkoľvek naliehavosti. Prvá hodina Mockingjay Part 2 je takmer úplne zbytočná, no keď sa objaví nejaká lepšia scéna, režírujúci Francis Lawrence ju vyťaží doslovne na maximum. No OPÄŤ bohužiaľ, takéto scény sú vo filme DVE (!!) vo vyše dvojhodinovej stopáži (!!!) a aj keď tá jedna s mutantmi v kanáli je takmer jedna z najlepších zo série s prvotriednom hororovou atmosféru (svojim štýlom vyslovene pripomenie Lawrencovú Ja, Legendu) na záverečný diel, ktorý mal byť vrcholom ságy to nestačí. I keď sa v prípade Mockingjay Part 2 rozhodne nedá hovoriť o zlom filme, na druhým dielom veľmi slušne rozbehnutú ságu je jej vlažný záver rozhodne sklamaním, pretože toho v porovnaní s predošlými – prvými dvoma Hunger Games ponúka jednoducho málo. Záverečná časť sa tak takmer nelíši od toho čo ponúkla vlažná Part 1 a séria Hunger Games tak končí nenaplnenými sľubmi – ako séria so sľubným potenciálom, ktorý sa v závere vydarilo vyťažiť akurát tak z polovice. A áno, opätovne podotýkam, že zato môže hlavne moderné a ziskuchtivé delenie jednej knihy na dva vyše dvojhodinové filmy, v ktorých je to naťahovanie stopáže viac ako do očí bijúce - viď po vyriešení všetkých konfliktov takmer dvadsaťminútový záver Part 2, kde už o nič výrazne nejde. Doplatil na to Harry Potter, doplatili na to aj Hunger Games. Keby to najlepšie z knihy tvorcovia zahrnuli do jedného filmu, respektíve zostrihali tie takmer štyri a pol hodiny oboch Mockingjayov do jedného filmu, vynechali slabé miesta, mohlo to byť veľmi intenzívne a strhujúce zakončenie, pri ktorom by som nemal žiadne výhrady, pretože zle natočený nie je ani jeden film (snáď nejakého fandu v budúcnosti napadne „fan-edit), v tejto podobe rozdelenia na Part 1 a Part 2 však iba uťahané zavŕšenie série, nič viac. Veľká škoda. CELKOVO: 3* (6/10)(27.11.2015)

• - Dle původního scénáře neměl Plutarch (Philip Seymour Hoffman) poslat Katniss (Jennifer Lawrence) po Haymitchovi (Woody Harrelson) dopis, ale osobně si s ní promluvit. Po náhlém Hoffmanově úmrtí byla scéna přepsána. (IlMagnifico)

• - Počas natáčania Drozdajky 1 a 2 mala Jennifer Lawrence prísny zákaz uvádzať akýkoľvek spoiler v rozhovoroch, ktoré poskytovala. (chesterko)

• - Při natáčení si herec Liam Hemsworth poranil kotník. Protože mu bylo doporučeno několik dní odpočinku, jeho zranění mírně narušilo natáčení. (Weasley)