Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Skylwalker42

Souhlasím s tím,že je to takový remake Nové naděje, a mohlo to býti příběhově originálnější. Avšak do rukou to dostal Abrams, tudíž jsem se na první shlédnutí těšil jak malé děcko na Vánoce. Na takovou epizodu jsem čekal roky. Tohle definitivně hodilo Lucasovi preqely do hvězdné stoky (vyjma epizody III). Blažený pocit stoprocentní nostalgie mě přepadl ve chvíli, když kamera zabere Millenia Falcona při slavné Williamsovi fanfáry rebelů. A úplnou čistou extázi, když na scénu přichází Harrison Ford s Chewbaccou. A samotné finále filmu? Kdybych byl vážně úchyl, ještě teď bych masturboval - Luke Skylwalker v opětovném podání Marka Hamilla při osudovém hudebním tématu síly -neskutečný feeling. ()

Pavlo

Prvá polovica filmu je super a druhá je nejaká toporná a rýchlo skáče vo vývine postáv a v posúvaní deja. Veľa postáv, málo priestoru a mierny chaos k tomu. Ešteže budú/sú pokračovania, ktoré všetko viac rozvinú. ()

Oldass_

To nejdůležitější co u SW filmu očekávám, je duch StarWars. Zkrátka musím věřit, že sledovaný biják jsou StarWars se vším všudy. Sedmička toto naplňuje, i když scénáristicky recykluje vše co jsme již zažili - VELKÁ ŠKODA. Herecky zaujala D.Ridley a Harrison Ford. Když vstoupí na scénu druhý v pořadí, myslím, že nejednomu fanouškovi ságy nezůstane oko suché. Ford má neskutečné charisma a svou poslední roli ztvárnil velmi dobře! Naopak nejslabším článkem je pro mě Adam Driver, svou postavu nezvládl, jeho charakter je slabý, nezajímavý, postava se prakticky nevyvijí. Hudba je samozřejmě výborná a technicky je vše zvládnuté k dokonalosti. J.J. Abrams je podle mě slušný nástupce Lucase, jen je třeba najít lepší scénáristy a VĚTŠÍHO ZÁPORÁKA ! Přesto dávám 10/10. ()

SONITA odpad!

Tento komentár obsahuje aj SPOILER. ODPAD ODPAD a ešte raz ODPAD. A to píšem ako obrovská fanúšička STAR WARS ktorá po zhliadnutí tohto HNOJA odchádzala úplne rozzúrená z kina. Mala som chuť okamžite pýtať peniaze späť, nasadnúť na prvé lietadlo do USA a ísť dať Abramsovi poriadnu facku za zničenie mojej milovanej ságy. Je mi úplne jedno koľko ten film stál peňazí. Tento hnus nemá pre mňa absolútne žiadnu hodnotu. Je pre mňa nepochopiteľné ako mohol mať tento nezmysel taký obrovský úspech a ešte nepochopiteľnejšie je pre mňa to že mnohí skalní fanúšikovia to pokladajú za obrovskú pocti starej trilógii. Aká pocta ? AKÁ POCTA ? To ste všetci slepí že nevidíte do očí bijúce vykrádanie komplet celej IV epizódy ? Toto není pocta to je PLAGIÁT !!! Pravou poctou starej trilógie bolo veľmi nedocenené Rogue ONE. FORCE AWAKENS je len pekne zabalená darčeková škatuľka v ktorej sa skrýva iba darček ktorý už veľmi dobre poznáte a už vás nemá čím zaujať. To sú naozaj mnohí fanúšikovia SW takí obmedzení či nenároční že im stačí vidieť niekoľko Stormtrooperov, Tie-stíhačky, X-wingy, nejaký ten svetelný meč a už je nadšenie na svete ??? To ako VÁŽNE ? To naozaj ľuďom nevadí dívať sa na už dávno vyžmýkanú zápletku - Imperium VS Rebeli ?? Veď na tom predsa nikdy SW postavené neboli. To bola len časť príbehu SW a nie jej nosným pilierom či dokonca charakteristikou. Veď človek podľa toho čo videl v VII epizóde má pocit že tým víťazstvom Rebelov v VI. epizóde sa vlastne nezmenilo nič. Stále tá istá zápletka, tie isté lode a stíhačky, tie isté kostýmy a dokonca tie isté lokácie aj napriek tomu že vymysleli tvorcovia nové názvy Planét tak všetci vidíme že sa dívame na okopírované prostredie starých planét. Kde je nejaká prevratná INOVÁCIA ? No kde ? KDE MÁTE NOVÉ ORIGINÁLNE PLANÉTY ? KDE MÁTE NOVÉ MIMOZEMSKÉ RASY ? KDE MÁTE NOVÉ LODE A STÍHAČKY ? KDE MÁTE NEJAKÝCH NOVÝCH ZAUJÍMAVÝCH DROIDOV ? TEN GUĽATÝ ROBOT KTORÝ VYZERÁ AKO FUTBALKA MA MÁ AZDA ZAUJAŤ ??? Alebo tá planéta Prvého rádu ktorá má ešte ničivejšie schopnosti ako mala Hviezda smrti ? No choďte s takými úbohými nápadmi niekam !!! Ufňukaný Kylo Ren a ten jeho otrasný totálne nepraktický stredoveký svetelný meč to malo byť akože čo ??? Toto má byť ten démonický záporák ktorý nahradil Vadera ?? Robíte si snáď srandu ? Psychicky labilný puberťák ktorý demoluje svetelným mečom prístroje vo svojej vesmírnej lodi ako nejaké malé rozmaznané decko ktorému vzali jeho milovanú hračku alebo ako puberťák ktorý mláti päsťami do klávesnice len preto že sa mu nepodarilo prejsť Level nejakej PC hry. Voči takému chudákovi mám mať azda rešpekt ??? Človeku až chýba starý dobrý Darth Maul. A teraz prejdem k našej hlavnej hrdinke. Áno je pravda že vítam s otvorenou náručou nápad dať viac priestoru v príbehu ženským postavám avšak to neznamená že budem tolerovať ich prehnane dokonalé schopnosti. To dievča nikdy ani len nezakoplo o výcvik JEDIOV. Nikdy v živote nevidela poriadne svetelný meč a napriek tomu je v závere epizódy mocnejšia ako Yoda a Palpatine dohromady. Je toto podľa vás ( čo sa nazývate fanúšikmi SW ) NORMÁLNE ??? Vám to naozaj nevadí že sa tu porušili základné pravidlá ktoré vytvoril samotný Lucas ??? To naozaj nevidíte ten výsmech voči Lucasovej tvorbe ? Nevidíte že táto epizóda búra základné pravidlá Lucasovho vesmíru SW ? TO STE TAKÍ SLEPÍ ??? To vám všetkým Abrams nejako POČAROVAL ??? To som snáď jediná ktorá vidí že je Cisár NAHÝ ??? Táto epizoda nemala radšej nikdy vzniknúť lebo je hanbou celej ságy ktorá pre mňa naozaj príbehovo skončila VI epizódou. TOTO JE ALTERNATÍVNY DISNEY Vesmír SW ktorý pre mňa nemá nič spoločné so zvyškom ságy. ODPAD KACÍRSTVO voči SW. Nech žije SKRYTÁ HROZBA A JAR JAR BINKS. () (méně) (více)

Lelo10

Tento film není nic víc než megalomanská verze Nové Naděje. Jediný rozdíl spatřuji v tom, že si neodpustili tu rasovou vyváženost a ve filmu se objevují snad všechny dosud známe lidské rasy od eskymáka až po australského Maura. Jo a ještě jedna věc. Dlouho jsem neviděl tak teplou zápornou postavu, maximálně tak v DC filmech. ()

MKV

Miluju Star Wars, miluju vesmír a miluju diskuze o budoucnosti lidstva ve vesmíru, kolik jiných civilizací se kolem naší planety nachází. Comeback, který se JJ opravdu povedl, režisér, který filmy umí fakticky dobře natočit, aby bavily publikum každého věku. ()

sherudan

V podstatě příjemné překvapení - nebo lépe řečeno:mnohem méně blbé, než jsem se obával. Tradičně skvělé výtvarné pojetí, grandiózní hudba, příběh celkem OK, i když trochu recyklovaný. Dokonce bych řekl, že to má blíže duchu starých SW než díly 1 - 3. A Harrison Ford neztratil nic ze svého charizmatu, o parník nejlepší postava filmu, a na druhé straně zaslouží uznání, že se scénárista nezalekl... no, nebudu spoilerovat. Zápory? Povinný ušlechtilý černoch se dá ještě zkousnout, ale Vader verze 2 trpí mindrákem z dědečka naprosto právem, neb je neskutečná lama s charizmatem vyždímaného hadru. A emancipovaná ženská hrdinka je Mary-Sue z hodně blbého fanfiction, asi 2. nejotravnější postava v historii SW, hned po Jar-Jar Binksovi. Výsledek dává slabší průměr, nicméně proti původní sérii jsou to Bakaláři proti Lovci jelenů. ()

Ajfist

Velmi,velmi slabé.Snaha navázat na epický příběh o rytířích Jedi a slavném pašerákovi Han Solovi se příliš nepodařila.Připadne mi to jako nastavovaná kaše.Mělo to prostě skončit dílem s likvidací císaře,smrtí Darth Vadera a tedy i porážkou impéria a hotovo.Tohle už je jenom taková křeč.Řekl bych,že v nejlepším se má skončit a ne aby to spadlo do drahého seriálu.Jen čekám až z toho někdo udělá seriál do televize s díly po standartních 45 minutách a tak o 30 řadách. ()

demovka

Bylo těžké vymyslet koncepci třídílného pokračování, když víme všichni, jaký byl konec VI. části. Buď natočit válečný konflikt mezi prvním řádem a odbojem, nechat umírat známé tváře, či nás seznamovat s novými tvářemi a rovnou je nechat umírat. Druhá možnost by nikoho nebavila. Takže musel umřít někdo známý. Han Solo již nebyl v tomto dílu Han Solo, jak ho známe. Bezstarostnost a dobrodružství se vytratila, zůstal je vetchý smutný stařec. Princezna Leia vypadá a chová se jinak, takže se dostaví pocit nové postavy. Rytíři Jedi již neexistují, zůstal poslední článek tohoto řádu, herecky nejslabší, kterého všichni hledají. Povedl se příběh sirotka Rey a hlavně se jim nadmíru vydařil výběr herečky (Daisy Ridley). Hůře byli vybraní herci pro mužské role Oscar Isaac, John Boyega a Adam Driver. John Boyega (voják) nemá žádnou hloubku. Adam Driver se ani v nejdivočejších snech nemohl narodit C. Fiser a H. Fordovi: malá a drobná a štíhlý blonďák mají tmavého hromotluka. Postava Kylo Rena je nevyzrálá a nejistá. Je nesympatický, ale jako vnuk Darth Vadera nevypadá. Jeho oči mluví jinak, než sám koná. Katastrofální je výběr jeho českého dabingu. Nejdůležitější a velmi zábavný je BB8, tentokrát oranžovo bílá koule. Není dokonalá ani animace postav, které nejsou představovány herci viz Snoke, jinak technicky je film plný akčních povedených záběrů. ()

soukyd33

Nepochopil jsem nového generála temné strany, tudíž to bude problém hodnotit. Pokud vím, císař byl zničen. A proč vlastně se to musí tak zamotat. Solo má syna, a ten se dal na stranu zla? Jestli má tohle někdo pochopit, tak já to rozhodně nejsem. A kdo je nová postava Ray? Herecké výkony dobré. Zvuky jsou dobré. Efekty super, ale to už je dnes běžné. Nevím co si mám myslet. Poznámka: Nový droid je super. 👍🙂 Hvězdiček 3 ()

90125

Wow ! Tak toto som od teba J.J., po sračkovom, do temnoty letiacom Star Treku nečakal. Skutočne dôstojné, s veškerou mágiou fungujúce pokračovanie prvých troch Lucasovských originálov. Diely 4, 5, 6 ma nikdy nijak nechytili, to bol celkom iný vesmír a myslel som skôr, že aj toto bude další dyzástr typu Jurský svet. Veľmi som rád, že to tak nie je. Tento film má totiž príbeh. A je to pribeh, ktorý celú dobu veľmi obstojne drží pohromade. Nové postavy fungujú veľmi slušne. Kladní hrdinovia nelezú na nervy, na rozdiel od dielov 4, 5, 6 a nepriatelia sú silní, ide z nich strach, tak ako to v rozprávke má byť. Dej má spád, napätie a správne nechýba ani odľahčenie a humor. Kamera je veľmi pekná, vizuál sa drží originálnej trojky. Dokonca aj Harry to ešte dal. A s úctou. Toto som fakt nečakal. Možno to s tým dnešným Hollywoodom nebude nakoniec až také zlé. Tučné 4*. 79 % ()

Botonek

I když dobře natočený, přesto jen zbabělý remake epizody IV s nulovou návazností na konec epizody VI. Se sympatickou hlavní hrdinkou, jejíž potenciál je zadupaný do země následujícími dvěma filmy. Celá záležitost s Planetou smrti už je jen taková třešnička na dortu scénaristické neschopnosti. Přesto je to nejkoukatelnější film z novodobé trilogie, která dojíždí na absenci nějakého celkového konceptu. ()

Flashheart

Můj komentář se bude shodovat k celý nejnovější trilogii a vztahovat k prvnímu shlédnutí. Lucas to neměl prodávat. Na druhou stranu, zkásnout 100 miliard za hovno místo za 5-10 let náročný práce, bych v pokročilém věku taky asi zvážil. K plusům a mnohem početnějším mínusům (samozřejmě vzhledem k vysoké laťce nastavené prvními 6ti epizodami) se snad ani nemusím obšírně vracet, mnoho předešlých komentářů to zde vystihlo dostatečně, velmi často s nimi souhlasím. Na jednu stranu zklamání, na druhou stranu po všech těch negativních ohlasech jsem to čekal ještě horší. Ze všech těch mínusů mně nejvíc vadí povrchnost a blbost zápletky, ale ze všech nejvíc do očí bijící je darth Ren, který se ani nezove darth, možná tvůrci pochopili, že takovej uplakanej šulínek si titul darth vůbec ani nezaslouží. Tu masku si sundavat radši ani neměl. Ale jak sejmul svýho fotra, to mělo šťávu... No nic, pryč od rozebírání. V ideálním světě by se Lucas vykašlal na ty 20 letý a protichronologický odmlky a všech 9 dílů natočil na přelomu milénia. Musím tvůrcům Star Wars 1-3, Lord of the Rings nebo třeba Matrix vyseknout maximální poklonu ohledně vizuálních efektů. 15 let, což je v IT něco jako 500 let v psaní, pokročilo a ty filmy za dnešními nezaostávaj ani o ň. Za to 40 let do zadu sice taky zasloužil Lucas obří poklonu, nicméně to dnes dost zaostává. I, byť ne jen, proto zůstává trojka vrcholem série. Zatímco 7-9tka, z důvodů dějové lobotomie, zůstává zbytečnou nástavbou, která vůbec ani nemusela vzniknout. Suma sumárum, dobrý blockbuster, nic víc. Lepší 3*. ()

nudlis

"... Ty jsi z odboje?" - "Jo, jsem. Já jsem z odboje." - "Tak takhle vypadáte?" - "Jo takhle vypadáme. A někteří zase jinak ..." Z tohohle dialogu inteligence fakt přímo srší :-D  P.S.: Dneska jsem si to pustil v televizi jako kulisu k práci. Zážitek mi kazily samozřejmě reklamní bloky, ale i úplně debilní dabing, kterej si Nova k tomuhle filmu objednala. Převzali asi systém z východu a ověřili si, že děti z dramaťáku vyjdou přeci jen levnějc než dospělí a zkušený dabéři a herci. A proto doporučuju pustit si radši originální znění s titulkama, tak jsem to viděl před lety poprvé. Film pak vyzní mnohem líp. ()

lundgren86

Chápu, krásné efekty, oživení ságy... Ale z epizod, co jsem viděl (1-7) je objektivně toto nejslabší. Grády pro mě dodávají "tradiční postavy", na druhé straně konec Hana Sola byl až nedůstojný... nové tváře mě nezaujaly... voják impéria, který na první akci dostal kvér místo mopu a prchl... záporák nosící černej oblek na památku dědy Vadera, co vypadá jak Jan Kraus zamlada... nesympatická buchta, u které nechci prozradit spoiler, co na mě teď vyskočil náhodou na internetu a je trapnej... upřímně kdyby se na konci neobjevil Mark Hamill asi bych dal ještě o jednu hvězdu méně :( ()

DeJiF

Když jsem se před nějakou dobou díval na své starší recenze, mnoho z nich jsem mírně upravil, či více upravil a nebo úplně smazal, protože byly absolutně dementní a navíc teď vím, že můj ČSFD účet už nečtu jen já pro své vlastní potěšení a poplácání po zádech jakou skvělou práci jsem zase odvedl..."Děkuji DeJiFe" "Nemáč zač DeJiFe"... ehm prostě jsem se rozhodl některé filmy přehodnotit a aktualizovat moje recenze. Jedny z mých prvních recenzí patří sequelové trilogii, kterou jsem před dvěma roky hodnotil jako rozhořčený fanoušek, naštván na všechna vesmírná monstra, která stvořila tenhle astronomicky velký kus rance a ještě k tomu s nálepkou Star Wars. Inu po těch dvou letech ten film pořád není nic moc, ale rozhodně je to o hvězdu lepší. Hlavní problém, který Síla se probouzí má je ten, že zkrátka příliš sází na fanservis (který jak se zdá u spousty lidí zabral, takže Dyzny si spokojeně namastil kapsu), jinými slovy tam není moc nového, zároveň však přidává do SW universa některé nové věci, které tenhle vesmír absolutně rozbíjí, nedávají smysl a prostě bleh. Začněme tedy od toho fanservisu, kterého si v nových Star Wars počinech všímám čím dál častěji (jeden příklad za všechny budiž Star Wars: The Bad Batch). V tomto snímku se nám vrátily staré postavy, které však většinou bývají tak na sílu přidané, takže tam moc nemaj co dělat a nebo hnedka umřou, protože už ani herci je nechtěj hrát (Han Solo). Když bychom se však přesunuli k novým věcem v předaleké galaxii je to snad ještě o píď horší než nechutná zásoba fanservisu. Když už totiž nezafungují staré postavy, přichází postavy nové a ty nefungují ještě více. Rey je Mary Sue jak vyšitá, která všechno hnedka umí, Sílu si hnedka osvědčí, pilotovat a spravit popelnici umí, vsadím se, že by i plavat uměla, i když celej život strávila v poušti. Finn, který má jako zběhlý Stormtrooper velký potenciál, ale je to po celej film (a vlastně i trilogii) celý jeho charakter. To samé Poe Dameron, je kůl, ale nic víc. Snad jediná postava, která měla reálný potenciál, dokud nepřišly další díly, byl Kylo Ren, který má zajímavou minulost a i EMOCE. Zároveň je tu taky spousta blbostí, jako například, že tvůrci rozbíjí pravidla Síly, Starkiller base je na malou jiskřičku povstávající z Impéria jménem První Objednávka, trochu moc OP a JAK SAKRA NĚJAKÁ OKATÁ MRKEV VZALA LUKŮV LIGHTSABER, KTEREJ SPADL NEZNÁMO KAM NA PLYNNÉ PLANETĚ? Film a celá trilogie má hromadu potenciálu, kdyby se ovšem autoři nebáli ukázat nám něco nového a necpat sem jen staré věci a postavy. A nové věci a postavy nemají charakter a rozbíjí pravidla SW universa. Smutné však je, že tohle je nejlepší díl téhle nové trilogie. ()

Feacher

Jako prequelfan jsem asi zaujatý, ale prostě mně sequely nesedi... zvláštní postavy, často nelogické věci v daném světě SW, nelogické zápletky... 7ka ještě není tak úplně zlá v tomhle, ačkoli prostě připomíná modernější remaster epizody 4.. stojím si za tím, že trojka je TOP! ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý