Star Wars: Poslední z Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů (více)

Arsenal83

Tradične povinná jedna hviezda, mutantský fenomén, ktorý ma nikdy nezasiahol a nezaujímal. Nie som fanúšikom sci-fi žánru tohto charakteru, ale tento film nebol ďaleko od odpadu za vizuál. Nebol som teda na to v kine, ale tak už len keď to porovnám s Thorom, tak ten je ďaleko pred Hviezdnymi vojnami. A dej je maximálna nuda. ()

Chrustyn

Abrams nasadil předchozím dílem laťku hodně a přestože ne úplně vše vyhovovalo zarytým fanouškům, navázal prakticky dokonale na to, kde Lucas skončil. A Rian Johnson to dostal ještě dál a v mých očích natočil nejlepší Star Wars od posledního dílu původní trilogie a s přehledem překonává i infantilní, novodobou trilogii George Lucase (a to jí mám hodně rád). Johnson přináší jak moderní sci-fi velkofilm, tak i poctu, kterou potěší hlavně veterány, "odkojené" na původních dílech. Občas zde sice něco přebývá a pár momentů je vyloženě WTF, bez většího vysvětlení, ale jinak film splňuje vše co jsem od něj očekával a vlastně i daleko víc. Chcete výborně vypadající sci-fi plnou báječných triků, napínavých akčních scén a hlavně propracovaných charakterů? To jsou nové Star Wars. ()

Ghoulman

Lepší i horší film, než epizoda VII. Silné stránky filmu – 1) postavy/herci (hlavně skvělé využití postavy Luka, přítomnost Benicia Del Tora, více prostoru pro Isaaca a pro čím dál tím šťavnatějšího záporáka, jehož ztvárňuje brilantní Adam Driver), 2) složitější/překvapivější zápletky a zvraty (nechce se mi vypisovat spoilery, takže to odbudeme bez příkladů), 3) mnohem lepší práce s napětím a akčními sekvencemi – v jejich tempu i rozmanitosti. Slabé stránky – 1) propašování do veskrze oddechového filmu různých ideologických trendů (záchrana zvířátek, potrestání dekadentních boháčů, snaha o co největší diverzitu v hereckém obsazení – sami o sobě jsou tyto věci v pořádku, ne-li chválihodné, jde jen o určitou předvídatelnost, až sterilitu v účelném výběru témat – ty jsou momentálně v hollywoodu (a u mladých lidí) v módě a jsou tak často omílané, že to člověku občas leze na nervy. Navíc to někdy nepůsobí upřímně, často nelze rozeznat, co z toho je opravdu názor tvůrců a co jen snaha o líbivost), 2) film je navíc místy lehce přeplácaný – některé zvraty jsou skvělé, jiné šustí papírem a když si to vezmete kolem a kolem, tak za 3) příběh se v obecné rovině (boj rebelů a prvního řádu) vůbec nikam neposouvá – na konci tohoto filmu jsme v podstatě znovu na jeho začátku, což se ještě zdvojuje s obdobným začátkem i koncem sedmičky – rebelové jsou stále stejně slabí, stále utíkají, první řád je stále stejně mocný a pronásledující – je to taková nekonečná spirála, stále natahované ustrnutí na jednom místě. ()

marhoul

Jiné, nové, hodně postav, první hodina slabší, děj nic moc, ale... Stále je to super biják!!! Skalním fanouškům starších dílů tohle asi příliš nesedne a já tomu rozumím. Jenomže svět jde kupředu, stejně jako film. Příběh galaxie zase na pár hodin ožil a mě pobavil. Spousty nových bytostí, propojení Rey- Kylo, už klasicky perfektní Domhnall Gleeson a vynikající Mark Hamill. Pět hvězdiček. ()

Scalpelexis

Jiné Star Wars než jsem byli zvyklí. Lukeovo zklamané prohlášení "This is not going to go the way you think" je až charakteristické a je evidentní, že Johnson chtěl zanechat v této sáze svůj vlastní rukopis. Doposavadní fanoušci se proto rozdělí zhruba na 2 tábory a téměř zákonitě se rozdělí na "Abramovce+Lucas" vs "Johnsonovci". Nejmarkantnější rozdíl je v postavách, když jejich kontinuita ze 7. epizody je Johnsonovi naprosto ukradená a dělá si s nima, co chce. V počtu představených charakterů budu na straně Abramse, protože Johnson jich sleduje až přespříliš, což doposud v Hvězdných válkách nebylo ani zdaleka typické. Nechválím to, zdržuje to a odskakuje to od podstatného dění a v konečném zúčtování zjišťujeme, že polovina z nich byla pro děj velmi, velmi zbytečná (Finnova postava je jedna obrovská vata). V rámci psychologie je to mnohem lepší: Trojice Kylo, Rey a Luke jsou napumpovány různými, za to zdařilými motivacemi a divák by se ani trochu nezlobil, kdybych se film točil jen kolem nich. Nicméně i zde nepanuje úplné azuro, a i když dojde hned k několika nečekaným, za to v jistém slova smyslu vítaným obratům, pár z nich dopadne děsivě antiklimaticky (viz. zmíněná Jonhsonova postavová a příběhová kontinuita) a mě osobně (nebudu jediný) zanechalo na pochybách, jestli to skutečně bylo nutné. Samotný příběh též není zrovna chválihodný: "Escapismus" v celé své kráse, a i když realita povstalců je syrově nepříjemná, asi bych jistou deuxku uvítal (byla pateticky použítá v jiných, trapnějších scénách) a otevřel konkrétnější cesty, jak by Abrams mohl v 9. epizodě navázat, protože aktuálně ho čeká naprostý mišmaš, který mu zhola nezávidím. Zklamaný jsem i z četnosti soubojů: Tohle jsou Star Wars! Probuďte se! Proč z toho mám takový Star trekovský feel? Naopak pochválím herecké výkony, obzvlášť Mark Hamill a Adam Driver předvedli nadprůměrnou psychologickou etudu; hateři Kyla se můžou jít zahrabat. Efekty důstojné, hudba slušná. Celkově si nebudu stěžovat na požitek z 8. epizody, protože nebyl špatný. Nejsem odpůrce Johnsonova směru, jeho styl by potřeboval více refinovat, být čistější a přesnější. Okleštit ty pokusy o legraci, přidat na epičnosti, souboje, přímější směr, tak tu máme epizodu úderností nápodobnou legendárnímu Impériu vracející úder. 65%. ()

helianto

Ani světlá, ani temná strana síly ti nedá odpověď na to, kdo jsi a jaké je tvé místo na tomto světě. Je jen a jen na tobě, jakou cestu si zvolíš... ()

mcb

Konečně autorský příspěvek do série, který ukazuje, co si lze dovolit v rámci ságy a přitom nevybočit z jejich mantinelů a konglomerátu Disney. Nejodvážnější blockbuster posledních let (byť značně nevyrovnaný), přesný opak fanouškovsky nostalgické Epizody VII. Spalte staré texty! ()

Flego

Star Wars: Poslední Jediovia sú odsúdené na úspech. Napriek tomuto očakávaniu ma teší skutočnosť, že tvorcovia nenechali nič na náhodu a opäť vymysleli poctivý príbeh, ktorý je ozaj úspešný a dokáže diváka naplno vtiahnuť do deja. Druhý z tretej trilógie sa nesie v znamení predchádzajúceho filmu, nastavenú latku nepodlieza a snaží sa ju naopak ešte zdvihnúť. Pomáha mu k tomu červená farba. Ak sa objaví v akejkoľvek forme, pri akejkoľvek príležitosti, prebúdza sa filmová báseň a spôsobuje dokonalý vizuálny orgazmus. Heroickosť či vtipné momenty, resp. sofistikovaný humor ( žehlička ) sú ozdobou filmu, taktiež aj určité zavádzanie diváka na slepú koľaj. Občas si však snímok vypomáha barličkami, našťastie nedegradujú dej a nie sú príliš významné. Star Wars sú oddávna fenoménom, a teší ma, že táto vesmírna opera má stále čím zaujať a čo povedať. ()

BMW12

Tohle mě bavilo! Příběh se mi líbil a po celý film je to samá akce. Potěšil mě Luke Skywalker a Kylo Ren, a taktéž jeho spojení s Rey. Tento film je prostě pecka. ()

Jinny

Lepší než Force Awakens? To bezesporu. Tenhle film pevně stojí na vlastních nohou a nespoléhá tolik na nostalgii a odkazy. Velmi mě potěšilo, že v mnoha ohledech rozvíjí lore Hvězdných válek a to občas nečekanými způsoby. Pokud tvůrci mluvili o tom, že inspirací bude Impérium vrací úder, mysleli tím skutečně dospělejší tón, ne že Impérium bude použité jako šablona. Je to dobrý Star Wars film? Je... drzý, ale rozhodně bych ho kvalitou postavila na roveň původní trilogie. Je to film, který v mnoha ohledech připomíná dílo od fanouška pro fanoušky. Některé linky vedlejších postav potřebovaly prostřihat, aby film líp ubíhal. Film docela odvážně uzavřel některé otázky a konflikty už ve druhé části trilogie a u některých postav to bude chtít notnou dávku kreativity, aby v posledním filmu měly co nového nabídnout. Luke je skvělý a stejně tak Mark Hamill. Chápu, co Hamill myslel tím, že nesouhlasí s cestou, kterou pro Luka tvůrci vybrali - je cynický, odmítá roli "zachránce galaxie" a o přesvědčení Jediů o tom, že mají patent na světlou stranu Síly, si myslí svoje. Na to, že Hamill s tou vizí nesouhlasil, ji exekuoval na jedničku. A teď SPOILERová část. Ve Force Awakens mi Carrie Fisher přišla trochu nucená a byl to Ford, koho jsem po letech viděla hrát s určitým nadšením pro věc. Tady ale Carrie nezklamala. Dějový oblouk Leiy tu ale uzavřený není a bude zvláštní vidět, jak ve třetím díle trilogie uzavře její story úvodní text nebo dialog ostatních postav. Tohle myslím byla chyba a studio mělo udělat určité dotáčky a nechat si pro třetí film Lukea, ne Leiu. ()

anais

Strašná nuda, zabité slibné dějové linky, zbytečné odbočky, digibordel, wtf. Pro mě naprosté zklamání a utvrzení v tom, že nadvláda Disneyho nad vším vede do záhuby. ()

rikitiki

Že jsem se celou střední pasáží Star Wars pronudila, považuji za zločin na mě spáchaný, proto budu nemilosrdná. Praštila bych Myšáky přes pazoury za všechny roztomilé pitvory, které do snímku cpou, aby pohladily děti na duši a rodičům šáhly do peněženky. Papuchalky s basedowou chorobou bych nejradši srazila z útesu, a podobný osud bych přála koňům s kočičí hlavičkou i želvím chůvičkám. Vím, že Hvězdné války byly vždycky dětinské a patetické… Ale tolik? _____ Kolik hrdinných sebeobětování dokáže divák snést v jediném filmu? Napočítala jsem tři. K čemu je zbytečná postava Finna, který se vydává na jakousi úmornou a marnou cestu? Proč Rey tak dlouho trčí na ostrově, kde se nic neděje? Jenom proto, aby se ukázalo, jak v univerzu Star Wars funguje seznamka prostřednictvím videhovorů? ______ Už mě unavuje neustálé přebíhání mezi Temnou a Světlou stranou síly a byla bych ráda, kdyby se psychicky labilní Skywalkerovic rodina konečně pro jednu z nich rozhodla. Nebo se na to vykašlala a radši se začala věnovat podnikání v pohostinství. ____ Mé nadšení z úvodních ubíhajících titulků a známé hudby záhy ochablo kvůli přívalu tuctového i natahovaného děje bez nápadu, aby dostalo vzpruhu až v závěrečné epické bitvě, která měla atmosféru, překvapení i logické chování postav dle jejich charakterů a směřování. Jedině tohle, a pak taky skvostný Adam Driver, který mě jako klukovsky vzdorovitý ale i krutý Kylo provedl suchopárnou nudou a dal mi občas zapomenout, že se v tomhle filmu vlastně neděje nic důležitého, takže je jen přestupní stanicí k dalšímu blockbusteru. ()

poz3n

Naprostá tragédie. Naivně jsem si myslel, že by v dnešní době prostě nemohlo nikoho napadnout zopakovat vizuální digitální bordel z trilogie I-III. Evidentně mohlo. Last Jedi je jedna velká digitální změť, která bez ladu a skladu chrlí vše, co jí napadne. Digitální pseudotvorové, wtf kameňáky, vlastně to celé zapadá do současné komiksové blockbusterové šablony. Jedinými smysluplnými momenty se tak stávají vnitromyšlenkové dialogy mezi Rey a Kylo Renem. Ten jednoduchý postup využívající základní princip filmové osy, při kterém postava v jednom prostředí jako by na pár metrů mluvila s postavou druhou, která je ale úplně jinde, mě vlastně dost bavil. Škoda, že žádný další podobný "čistý" filmový postup ale Last Jedi nenabízí a je bohužel prototypem současného popcornového trendu, který dává přednost kvantitě vizuální atrakce před kvalitou smysluplného a nepopisného děje, umírněnými dialogy a propracovanými postavami. 2/10 ()

Deschain

"The greatest teacher, failure is". Po prvom pozretí som vedela, že toto je film, ktorý sa oplatí vidieť viac ráz a možno sa vám na druhý či tretí raz bude páčiť ešte viac. Lebo na prvý raz nie je šanca stihnúť si všimnúť všetkých drobností. Vysoko uspokojivé, čo sa týka vývoja postáv a nenapĺňania očakávaní. Dva odkazy na môj milovaný Brazil sú čerešnička na torte - kratučký motív z hudby v scéne s kasínom a 27B/6. (Cinemax Bory - IMAX 3D - 12.12.2017 - slávnostná predpremiéra, Cinema City Polus - 2D dabing - 17.1.2018) ()

J.Connor

Po cca 25 letech, kdy jsem poprvé viděl původní trilogii, jsem se konečně dočkal nového dílu Hvězdných válek (ano, viděl jsem v mezidobí epizody 1-3 a 7). ()

eraserhead666

Jo, tak tohle po předchozím díle spravilo chuť a zvedlo náladu. Konečně zase Star Wars, které mě naprosto pohltily. Po původní trilogii je tohle spolučně s pomstou Sithů Star Wars na plné kule. Já si chrochtal. ()

Janek

O třídu lepší než předchozí díl. Mark Hamill navíc sehrál výrazně(!) lepší návrat, než vyžehlený Harrison Ford. Výběr Adama Drivera začíná mít smysl. Tenhle Rian Johnson z toho opravdu vytřískal maximum - super! ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu