poster

Sofie První (TV seriál)

 • USA

  Sofia the First

 • Slovensko

  Sofia Prvá

Animovaný / Rodinný / Fantasy

USA, 2013–2018, 43 h 14 min (Minutáž: 22–67 min)

 • ecceHOMMO
  ***

  Rozprávka o princezničkách je určená menším deťom, ktoré sa práve učia rozpoznávať čo je dobré, správne a čo nie. Má to poučný príbeh, peknú pesničku a samozrejme milú a rozkošnú princezničku Sofiu. Samozrejme ak to bude pozerať niekto, kto už má tých rokov viac, tak asi sa nevyhne zívaniu. Ale čo tam po takých divákoch, je to pre deti...( a tak to aj beriem a hodnotím).(26.11.2013)

 • Zagros
  ***

  U podobných věcí mám vždy problém s hodnocením. Mám to hodnotit dle sebe a odsoudit jednodušší animaci, prosté a kýčovité příběhy, černobílé a naivní postavy, častá zjednodušení a nelogičnosti? Nebo se pokusit podívat na Sofii pohledem čtyřleté dcerky a vnímat ji jako krásnou a dobromyslnou hrdinku prožívající jedno úžasné dobrodružství za druhým? Cílovka je jasná a já to nejsem, proto se spíše přikloním na stranu dcerky. Ač Sofie není dokonalá, pro děti je jako stvořená a sám oceňuji její dobromyslnost a snahu řešit problémy, čímž už několikrát dokázala naši malou inspirovat v reálu. Pěkné tři hvězdy.(22.9.2020)

 • kulyk
  ***

  Ta sviňka si žije, ne že ne. Zatímco v pondělí létá v balónu, tak v úterý se potápí se Sirénami, ve středu trojčí na bále, ve čtvrtek drandí jednorožce, v pátek si třeba maluje s brontosaury a o víkendu zachraňuje svět za pomoci kouzel, kaktusu a želé, či co. Při tom všem je velice uvědomělá, drasticky empatická a až otravně hodná. Důležité však je, že ji déčko vysírá ve správnou hodinu, takže přitáhne dámičky k obrazovce a já mám čas na chvilku té kuchařiny, smýčení a dalších mužských záležitostí. V ideální den pak kolem půl osmé zvolám ,,Sofie prdni!", v pyžámkách nachystaný a všemožně vyčištěný potěr se seběhne, observuje, po ukončení zahlásí ,,Sofie prdla!" a odkráčí se bez keců zachumlati do pelechů. Jsou i neideální dny, kdy je doma též jejich milovaná maminka, to pak mám autoritu v prdeli a ony, s oporou své tvůrkyně, považují veškeré mé neumětelské pokyny za pouhý šum a kraví po bytě do půl jedenácté. Poslední dobou se v takové dny stahuji do temných zákoutí snažíc se být neviditelným, neboť, když spojí síly, dokáží mi seřezat jak psíka. A všechno mi snědí. Pomoc!(28.11.2017)

 • otík
  ***

  Občas slušný mix písniček a příběhu, i když často opravdu hodně infantilního. Na druhou stranu malým dětem se to líbí (teda aspoň mým dětem). Animace je ovšem hrozná, počítačovější už to být nemohlo. Dnes je to ale asi moderní, tak raději zklapnu. PS: novější epizody, kde je Sofie starší, jsou už hodně zaměřené na magii a daleko více strašidelnější než ty první série, pro menší děti ty nové příběhy nejsou vhodné.(6.10.2015)

 • Gemini
  ***

  Na první podívání (začal jsem řádným druhým dílem, tzn. neviděl jsem pilot Once Upon A Princess a první epizodu Just One Of The Princes) mi přišlo fajn, že u Disneyho oživili takovou tu zdání kreslenosti budící CGI animaci (prostě tu jak obtáhnete objekt zřetelnější linkou...), a i když byly různé "kulisy" jasně placaté a v nižším rozlišení, a záběry z dálky plné statických figurek (čti: je to dost odfláknuté), nějak jsem měl za to, že jsem v titulcích viděl rok vzniku 1998, a proto jsem si říkal, že na tu dobu (pár let po první Toy Story) a na to, že je to TV/DVD produkce, je to celkem slušné. Jak jsem byl ale vůči Disneyho pohůnkům důvěřivý a naivní! Vždyť probůh TOHLETO SE DATUJE ROKEM 2013!!! Bohužel vidět to je až někdy od poloviny první řady, a ani pak se tvůrci nevyvarovali "drobných přehmatů", jako že jim "kompars" chodí uprostřed zimy po městě mezi hlavními postavami (ty jsou v zimních oděvech) podezřele nalehko:) A jak se dá dočíst na Disneywiki, je celý seriál Princezna Sofie jen další kousek recyklačního projektu Disney Princess, kde se tak "nevinně" - čti "naprosto bez souvislosti s čímkoliv, prostě se tam tak nějak objevují, protože jsou princezny" - využívají postavičky princezen z celovečerních filmů (Popelka, Ariel, Mulan, ...). A dokonce i Mary Poppins, které ale z nějakého důvodu říkají "tetička Tilly"... Nedosti na tom, dějově je to "typický Disney posledních let" v tom nejhorším slova smyslu, tj. naprostá náhoďárna ve stylu "však co, je to pro děti, tak ten medailon jednou bude kouzelný tak, pak zas jinak, pak pár dílů vůbec ne, hlavní je, aby to bylo tak roztomilé (mluvící zvířátka samozřejmě nemohou chybět;)), že se nikdo nebude zamýšlet nad tím, jestli to celé aspoň trochu dává smysl". Jistě je chvályhodné říkat dětem, že nemají zapomínat na staré kamarády, mají oceňovat "to, co je uvnitř", atd., ale proč je probůh problém, aby to dávalo smysl, a další "drobnosti", jako že celý ten svět je prostě splácanina, která dává ještě o řád míň smyslu než svět Harryho Pottera? A to jsem měl tak velké naděje, když na Déčku tímhle nahradili rozkouskované filmy se Zvonilkou:P Jenže filmům o Zvonilce jaksi šéfoval John Lasseter, že...:P Tohle je prostě další obchodní produkt značky Disney, a ne zábava pro děti, jak si ji já představuji. 50% za to, že od určitého bodu - přesněji od třetí řady - je to nadprůměrně vizuálně přitažlivé. Update duben 2020: Nakonec můžu jít s hodnocením výš, protože přece jen tvůrci trochu reflektovali, že jim publikum maličko roste, a některé díly jsou i po stránce vypravěčské slušná práce. Upřímně řečeno mě překvapilo, jak mě dokázalo epické finále seriálu a hlavně závěrečný souboj dobra se zlem chytnout. I tak ale, když to zprůměruju, 60%.(7.9.2015)