Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (CinemArt)

JC_Gucci

Film o vědci, který uvízne na Marsu a celá planeta si láme hlavu, jak ho dostat domů. Krásně natočené se skvělou atmosférou, hereckými výkony, scénářem i efekty. Bohužel je na začátku a na konci pár pitomých scén, které jsou za hranou uvěřitelnosti a působí jako klasická klišé z akčních filmů. Vše mezi tím ale stojí za to. ()

SNCIS

"Věříš v boha, Vincente?" - "Jó. Jo, můj otec byl hinduista a matka baptistka. Takže jo. V několik bohů." - "Potřebujeme pomoc ode všech." - 80%. ()

Ziral

Co je moc, je moc jak novodobý Robinson měl na Marsu k dispozici celý technický a stále funkční arsenál, včetně OBI a Hornbachu a pouhým křížákem rozmntoval celičký startovací modul.. Největší pitomost užitá na diváky je, že přestože je Mars vzdálený tak, že signál letí 12 minut, všichni obyvatelé Země byly v přímém přenosu s aktéry ve vesmíru !!! No a koruna všeho byla, že dvě mladičké hospodyňky, ovládaly a měly v malíčku celý vesmírný kolos, za vydatného přispění tmavých "odborníků" na Zemi. ()

NinetyOne

Jeden z velmi mála filmů, kterej mě dokázal dojmout. Viděl jsem ho několikrát a pokaždý mě baví se na něj podívat znovu. Matt Damon tady dokonale zapadnul do hlavní role. Emotivní konec mě vždycky dostane. 100% ()

Muffin

Přátelé tudy ne. Mám rád sci-fi a mám rád komedie. Mám rád i sci-fi komedie. Ale tohle nebylo ani jednoho z toho. Příběh Robinsona po sté vidět nemusím. To je první problém. Druhý problém je, že ani jako Robinsonovka se to nedalo brát vážně a třetí problém je ten humor. Bylo ho tam moc. A nebo, že by málo? Já vážně nevím… Řekněte mi někdo, co to bylo za žánr a jaké problémy měl v životě můj jinak oblíbený Ridley Scott. Zlatý Prométheus Ridley! ()

Levi_Kornoa

Scény z Marsu - natočeny v jordánských pouštích. Scény z rakety a z NASA - natočeny ve studiu v Maďarsku. MARŤAN - Pro mě stále jeden z nejlepších vesmírných filmů. Už samotná myšlenka přežití na Marsu je chytlavá a když k tomu ještě přidáte skvělý herecký výkon Matta Damona, opravdu dobře se na to kouká. Je dobře, že tvůrci nechtěli film „vylepšit“ přidáním dalších dějových linií anebo nějaké mimozemské inteligence. Drželi se hlavní dějové linky, která má rychlý spád a samozřejmě i nějaké ty zvraty. Film mě dokonce namotivoval i k přečtení knihy od Andyho Weira, kterou také můžu jedině doporučit. Musím říct, že ve směs se film drží původní předlohy a velký klobouk dolů za to, kolik pasáží z knihy museli scénáristi očesat, aby film nebyl zbytečně dlouhý a při tom stále zajímavý. Filmu bych snad vytknul jen to, že se tvůrci v závěru nepokusili o nějaký přidaný „problém na příště“, aby zde bylo možné pokračování. Myslím totiž, že tenhle snímek by si ho zasloužil. ()

pantokrator

Toto není fantasy ani henten komix, čili bych očekával alespoň snahu o sci-fi realistično. Spektákl však bohužel nabízí homogenní směsku osrstěných smyslů s holými nesmysly. A že tam těch druhých není málo. Škoda. ()

renidlo

Mně to tedy připadalo nudné. V podstatě bez nápadu, bez nějakého dějového zvratu, on tam teda děj ani moc nebyl. A i nějaká taková americká klišé tam byla. Vleklo se to. Vůbec jsem ten film neprožíval. ()

KellyB

vida, Matt Damon, kosmonaut jeden šikovnej. Dala bych 4*, jenže ono to je spíš ty 3, a občas 5: ...jak sází ty brambory = 5, jak najde Pathfindera a kroutěj těma kamerama a rozmísťují cedule = 5, a taky jak bourá tu raketu, k čemuž mu hraje ABBA, no to už je skoro 6! Sice se mi moc nelíbil konec (beseda s mladými astronauty...hahaha!), ale celkově jsem si to moc užila. Ridley je prostě Scott. ()

Eridan_

Se zavřením poslední stránky knihy jsem se vrhnul na film. Well done, Ridley! To, co jsem miloval na čtení, režisér zachoval (humor, charakter hlavního hrdiny). Některé příliš dlouhé pasáže zkrátil (vědecké a pár katastrof vynechal). Ale celkově mi kniha ožila před očima. Dostala nový rozměr. Děkuji za zachování dokonce hudebního podkladu!  Bavil jsem se od začátku do konce. Jeden z mála filmů, který tak věrně zachoval ducha předlohy. ()

vecnevysmata

Výborný film! Konečně něco originálního, u čeho si člověk neříká, že stejné schéma viděl už dvacetkrát předtím. Napětí až do konce, i když ten happyend člověk nějak očekával. ()

Nellaron

Vidieť zábery z inej planéty je fascinujúce pre každého nadšenca vesmíru, nieto ešte po planéte chodiť, skúmať ju a nebodaj sa na nej stratiť bez ostatnej posádky. Ten pocit bezmocnosti byť sám na inej planéte bez toho, aby o vás niekto na Zemi vedel, vystihol Ridely Scott bravúrne. Nemožnú survival misiu som prežíval s Mattom Damonom spoločne, rovnako ako prvé vypestované marťanské zemiaky. Pre laika je vysvetlenie technických detailov dostačujúce, aj keď logické chyby by sa určite našli. Celkovo ide o fantastickú prechádzku Marsom, ktorú vizuálne a zážitkovo len tak nenájdete. ()

Forrestovi

Matt Damon je moje srdcovka. Sci-fi je moje srdcovka. Ridley Scott je moje srdcovka. Jen ten Marťan už bohužel ne. Není to vůbec špatný film! Jen jsem si u něj v klidu udělala večeři, šla pověsit prádlo a vyřídila pár zpráv.. A po celou dobu jsem se nedokázala ubránit srovnáním s Interstellarem: počínaje Mattem Damonem a Jessicou Chastain, přes vesmírné záběry a tempo vyprávění a konče zázrakem. Ale! Film na mě působil až moc nevěrohodně na to, že si „hrál“ na reálný příběh z vesmíru (žádní vetřelci, mimozemšťané apod.). Postava Marka Watneyho je příliš geniální (expert v mnoha oborech, nejen biologie) a zároveň příliš „normální“, že si udržel v tak neskutečně těžké situaci vždy klidnou a čistou hlavu, aby mohl vymyslet řešení dalšího neřešitelného problému. A také si nedělejme iluze: nikdo by nezachraňoval jednoho cizího člověka na úkor vyzrazení tajemství svého státu (Čína). Marťan je zkrátka pěkná hraná pohádka pro všechny věkové kategorie. Nemůžu si pomoct, ale Interstellar a případně Gravitace jsou úplně jiná liga. A to nemluvím ani o geniální hudbě Hanse Zimmera v případě Interstellaru! Což v Marťanovi postrádám… Celkem vzato: 60 % je málo, 80 % zas moc. ()

Foltest

Marťan je poctivě natočený sci-fi film, který plní základní funkci tohoto žánru na jedničku, skutečně přenese diváka ke hvězdám. Oceňuji, že příběh má hlavu a patu. Člověk jen žasne nad protagonistovou vynalézavostí a ten mu navíc v průběhu 2 hodin skutečně přiroste k srdci. Pro mě je Marťan především vyprávěním o nezdolnosti lidského dobyvatelského ducha, schopného si poradit s nástrahami osudu a vyjít jako vítěz. Jak děj na Marsu, tak děj na Zemi byl velice dobře napsán a scénář prakticky neměl slabá místa. Přestože protagonistovo přežívání bylo pravděpodobně zajímavější. Při závěrečné sekvenci ve Vesmíru se pak dalo napětí krájet. Finále díky tomu v divákovi zanechá uspokojivý pocit po 144minutové tísni. Pochválit musím také zajímavě zvolený disco-soundtrack, který byl do snímku velice zajímavě, přesto přirozeně naroubován. Marťan je rozhodně dobrý film, jenž se perfketně drží svého žánru a představuje přesně to, co od něj člověk chcce a potřebuje vidět; jako takové toto vynikající dílo skvělého režiséra Ridleyho Scotta rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. ()

kluviM

Ohóoo. Čítal som predlohu a bol som nadšený. A film sa toho štýlu dobre drží. Dej ku konci začína byť trochu klišé, ale dalo sa to prejsť. Fajn klasická scifáreň. Príbeh o ľudskej nezlomnosti, vynaliezavosti a vytrvalosti. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)