Ben Hur

Ben Hur

• Austrálie

• Nový Zéland

Historický / Dobrodružný / Akční / Drama

USA, 2016, 123 min (Alternativní: 114 min)

Předloha:

Lew Wallace (kniha)

Oliver Wood

Sean Daniel

Scénografie:

Naomi Shohan

Kostýmy:

Varvara Avdyushko

Původního Ben-Hura neznám, do nové verze jsem šel ale každopádně jako do velkolepého, výpravného, efektního blockbusteru, což byl ovšem pořádný omyl, neboť do této mé představy nemohla mít tato podívaná snad ani dál. Nový Ben-Hur totiž místo pořádné akční nálože a dynamické jízdy nabízí spíše rodinné drama se silným náboženským podtextem, takže nálož také, ale trochu v jiném slova smyslu. Hodně se tu tedy diskutuje, polemizuje, přemýšlí a filozofuje, aby na konci všichni došli usmíření a zjistili, že rodina je základ státu, a láska k bližnímu překoná i lepru :-/. Abych ale nepřeháněl, ono to není zas až tak děsivý, jak to zní, celé je to zpracované poměrně svižným tempem, vizuálně je to též únosné a tvůrcům se docela podařila navodit i působivá atmosféra. A vyzdvihnout musím i casting zajímavých tváří, ve kterém pro mě osobně jasně zvítězil velmi výrazný Toby Kebbell. Na druhou stranu nejhorší na Ben-Hurovi samozřejmě je, že po efektní a akční stránce je to pořádný průser, za celé dvě hodiny tu jsou takové vlastně jen dva úseky, lodní „asi bitva“ a v úplném závěru očekávané závody v čtyřspřeží, oboje ale dopadly jako jeden obrovský, nepřehledný bordel, což vážně nedokážu skousnout. Nějaké velkolepé výpravnosti se tu pak divák také nedočká, a to vše mě udivuje o to víc, že režisérem filmu je Timur Bekmambetov, zrovna od které bych tak přitaženou úzdu ale vážně nečekal. Mě zkrátka Ben-Hur sice bavil, ale v tom, co od něj nejspíš všichni, včetně mě, očekávali, tak v tom propadl na plné čáře.(4.2.2017)

• verbal

Ben Hůř! Taxe i tisícioskarová (Div se světe!) bajka o správňáckém židovi dočkala svého respatlání a je to stejně kýčovitý a užvaněný kudlankovský southern jako ta přeceňovaná Bible ryloudyt s Čárltnem. Sice ubrali tak půl hodiny ježišiády a kapku to zdynamičtili, takže u toho had usíná trochu pomaleji, nicméně ta jedna scéna, ke které se musíte prokousat dvěma hodinami žalmů a jiného sterilního tlachání, je v digitálním bordelu daleko méně působivá než stará dobrá manuální výroba koňského salámu. Hestnova archaická kvadriga tak pořád vítězi o tři pajdavé Mojžíše, i když ji tentokrát pilotuje daleko menší slizák.(5.12.2016)

• Isherwood

Když Wylerovu verzi, milovanou to srdcovku epického sandálového žánru, pominu, zůstane prefabrikovaná agitka o odkazu nejslavnějšího nazaretského tesaře, přičemž to aktuálně nejznámější kazašský kulturní vývoz kočíruje pomocí CGI generátoru, jemuž někdo zapomněl vypnout algoritmus na vizuál seriálu celoplošné televize, takže už jenom čekáte, až vám to všechno M. F. na konci vysvětlí a ono tentokrát ne (ups, spoiler).(17.12.2016)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $26,410,477Tržby Celosvetovo $94,061,311Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ mdlé, bez náboja, zlé obsadenie ale i zlá réžia, chabé triky, proste prúšvih roka 2016, a asi jedna z najväčších zbytočností čo bola kedy natočená o remaku nehovoriac /25%/(12.12.2016)

// Distributor: Paramount // Počet premietajúcich kín v USA: 3,084 // Otvárací Víkend v USA: $11,203,815 //(4.2.2017)

,,POZNEJ SVĚT, VE KTERÉM ŽIJEŠ, JUDAHU. SVĚT, VE KTERÉM ŽIJEŠ, JE ŘÍMA. JEJICH ZÁKONY. JEJICH SÍLA. NEMŮŽEŠ S NIMI BOJOVAT V ULICÍCH. ALE JE JINÝ ZPŮSOB. ARÉNA...“ /// Jsa kulturní barbar přiznávám bez mučení, Oscarovou klasiku neznám. Ovšem tuším, že s hodnocením to bude stejný, jako u Sedmi statečnejch. Příběh (i když končí hafem zázraků) se mi líbil, nemám nic ani proti nehvězdnýmu vobsazení. A přestože se řadím k těm spokojenějším, jsem rád, že tržbama dostali tyhle (všechny!) nesmyslný remaky na piču! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Klasiku neznám a knihu „Ben Hur: Příběh Kristův“, kterou v roce 1880 napsal Lew Wallace, číst nebudu. 2.) SPQR. 3.) Thx za titule „johnny.ka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(22.1.2017)

• tron

Čudný neviem či historický a neviem či dobrodružný film. Zato viem, že dlhý, s nenormálne nesympatickým hereckým obsadením, šialenými poslednými cválajúcimi sekundami (to si režisér robil srandu alebo čo?) a s mimoriadne wtf vedľajšou linkou s Ježišom (!). Originál som nevidel a ani sa nechystám, ale remake, ak ho mám hodnotiť ako samostatnú snímku, bol naozaj veľmi zvláštny a vlastne ani neviem, či sa mi páčil alebo nie. Ale skôr nie a keďže opatrnosti nie je nikdy dosť (a kasting je fakt nevydarený), dávam len 40%. Bekmambetovi odporúčam venovať sa už len produkcii (Pátranie, Hardcore Henry, Apollo 18).(29.7.2019)

Nebylo to úplně nejhorší. Neviděl jsem originál, možná proto přistupuji k remaku pozitivněji. Akce na blockbuster je zde žalostně málo, ale scéna s loďmi či závěrečné finále má leccos do sebe. Nenudil jsem se, natočeno to není zle, 3 hvězdy bez problému. 55%(1.12.2016)

• xxmartinxx

Ten film je právě tak špatný, jak musel být, a mrzí mě všechna ta poctivá energie mnoha přítomných. Nerozumnost sahat na tuhle naprosto nepoužitelnou látku ve všech ohledech je skoro fascinující.(22.11.2018)

• Mertax

Ubíjející, neinvenční, předvídatelný a otravně hlasitý jako bubnování pro veslující otroky v podpalubí. Nelze říct, že herci by byli špatní (Huston prokázal své kvality jako válečný veterán v Boardwalk Empire) a dialogy křečovité, slabinou jsou obměny v příběhu, které filmu ubírájí emoce. Hur už není obětí nešťastné nehody a bezpráví a k tomu vyprávění spoléhá opakovaně na prvek náhody. Legendární závod čtyřspřeží nepřenáší nic, co bychom neviděli třeba už v černobílé verzi z roku 1925. Nové zpracování je dokonce krotší než Wylera verze s Hestonem, chybí tak zobrazení krutosti a surovosti v cirku a film ani nedokáže prodat fakt, že kvadrigy skutečně řídili herci. Kamera se i v klidných scénách zbytečně klepe a střih je někdy skutečně podivný, což dokazuje poněkud komická scéna s Ježíšem, který uprostřed tržiště vyrábí nábytek. Prefekt Gratus je nesmyslně vyměněn za Piláta Pontského, který se ve filmu s Kristem (konečně ho nehraje běloch) ani nesetká. /// Film, který neutáhnou ani čtyři koně neboli 🐎🐎🐎🐎, když to má ten rating pro mladé. [IMAX, 3D, titulky](24.8.2016)

• TeeAge

Rutina, ktorá vie prekvapiť jedine podivným zasadením postáv do kontextu, a nesmerovať s nimi nikam. Bratské puto fajn, všetko ostatné nuda a náhoda. Škoda. Ale kto to nečakal, že...(27.11.2016)

• castor

Timur Bekmambetov si zřejmě odškrtával položku po položce, jeho hrdinům nefandíme, přespříliš digitalizované akci už vůbec ne. Fanoušek klasiky z roku 1959 si vybaví nezapomenutelný závod čtyřspřeží, což byla echt náročná a průběžně natáčená scéna, tady musí snést digitální bordel a absenci napětí. Musím sice uznat, že třeba výprava je fajn a herci, ač odříkávají vzletné fráze, také nejsou nejhorší, nicméně Bekmambetov na podobný velkofilm asi prostě nemá. Výsledek je neinvenční, ale úplně jsem se nenudil, to zase ne.(17.12.2018)

Ok, starou klasiku jsem neviděl, ale rozhodl jsem se, že tomuhle kousku po nějaké době šanci dám, už jen proto, že Bekmambetovo Wanted mám hodně rád a své řemeslo ovládá. Musím tedy říci, že nenáviděný remake dopadl lépe než většina letních outsiderů, kterých bylo letos opravdu požehnaně. Nechtěných sequelů byla pěkná řádka, ale tenhle tradiční sandálovej film měl jakožto remake svou pozici ještě těžší. A ačkoliv dredatý Morgan Freeman fanoušky do kina nalákat nedokázal a z filmu se stal ohromný propadák, tak mi tenhle spektákl přišel nejenom koukatelný, ale vážně jsem se u něj dobře bavil a tempo až do závěru téměř nezvolnilo. Podle počtu hodnocení je vidět, že Ben Hur lidem nestojí ani za spirátění a přitom si takovouhle kritiku nezaslouží. Samozřejmě oscarové předloze nemůže ani náhodou konkurovat, ale na zlepšení nálady nádhernými prosluněnými lokacemi a boji římských vojsk určitě zafungovat dokáže...7/10(6.12.2016)

Originál jsem neviděl :(, ale budu se snažit to co nejdříve napravit. Narozdíl, jak tak koukám od většiny, mě film poměrně dosti zajímal. Tyhle historické příběhy jsem vždy miloval a když se tedy dostáváme do roku 33 po Kristu a navíc ještě do samotného Jeruzaléma. Není vůbec nad čím uvažovat. Galeje a později strhující závod v koloseu jsou už vlastně jen další třešničkou na dortu. Rozhodně bych měl co tomuto Ben Hurovi 2016 vytýkat. Slabší herecké výkony a často ne zrovna nejpřesvědčivější motivace postav nelze přehlédnout, ale určitě jsem viděl velké množství podstatně horších příběhů. 60%(7.12.2016)

Na slavnější adaptaci z konce padesátých let s velkým sympaťákem Hestonem to ani náhodou nemá.!(18.1.2017)

Pôvodného Ben Hura som nevidel a ani žiadneho iného, takže mi to prišlo aj celkom vhod, že niekto natočil tento príbeh. Na konci som si ale povzdychol, aká je škoda, že to nenatočil niekto schopnejší. Samotný príbeh bol dobrý, mal šťavu aj potrebný náboj v podaní Morgana Freemana, akurát mi tu len chýba niečo, čo by ma vytrhlo / pripútalo zo/ do sedačky, pretože takto to bola iba pekná cesta späť ku svojej rodine. Herci tiež nič moc, ale aspoň Marco Beltrami trochu uši potešil. Obľúbený soundtrack: Ben-Hur Theme. 65% - 3*(23.1.2017)

Recyklace je boží, řekl si Timur, a protože mu doma došly plasty, natočil film. Tolik bijáků o sobě nemají ani Ježíš s McClanem dohromady, přitom příběh Bena Hura je jen mytologický předvoj telenovely, alespoň tedy v podání soudruha ekologa. Co se historického záběru týče, určitě by příště šlo přidat ještě Kolumbovo objevení Ameriky nebo Husitské války, to aby v tom popová Adele na konci nebyla tak sama. Filmové lečo týdne.(7.9.2016)

• SNCIS

Neviděl jsem originál, ovšem toto byl naprosto katastrofální. "Bože, odpusť jim, neb nevědí co činí." To bylo trefné! Předvídatelný příběh, křečovité dialogy, trapná režie, špatní herci - jeden Morgan Freeman, to nezachrání. "První v cíli, poslední v hrobě." Velké zklamání. - 10%.(22.4.2017)

• 666teen

Co je tohle za móda? V Holywoodu došly původní scénáře? Zjevně. Takže šílený Timur vyfasoval k přepracování top agitku o Nazarénovi a zhostil se toho se vší digitální vervou. No, a udělal z bible comics. Což je možná inovativní, ale určitě blbé. Film lahodný jako koňský ovar.(6.12.2016)

Porovnávať túto verziu Bena-Hura so staršou z r. 1959 vážne nemá žiaden zmysel. Je to podstatne kratšie, scénky s Ježišom vyznievajú ako klišé vata a hlavne nehrá tu Charlton Heston. Ten svojou obrovskou charizmou a výnimočným hereckým nadaním dokázal dať svojej postave Bena Hura nový rozmer, čo malo za následok minimálne to, že aj napriek svojej enormnej dĺžke snímok nenudil ani chvíľu. To žiaľ nie je prípad Jacka Hustona, je tu veľa nudy a šedivých miest, a to aj napriek tomu, že to bolo kratšie ako staršia verzia. Na druhú stranu tu bola celkom fajn kamera a bavili ma aj záverečné preteky, len škoda, že boli také krátke. Celkovo to vidím ledva na slabší priemer. 50/100(13.12.2016)

• pepo

Oproti Pompejom alebo Harlinovmu Herculovi je to ok. A to je asi tak najlepšie čo sa dá o tom napísať. To, že je to skratkovité sa možno dá prežiť, ale to že tomu chýbajú srdce, emócie a charizmatické postavy už nie. A ten WTF koniec to celé úplne zaklicoval 4/10(4.2.2017)

<< předchozí 1 2 3 4 6 8 10