American Crime Story - Lid versus O. J. Simpson

(série)
  • USA The People v. O.J. Simpson
USA, 2016, 7 h 22 min (Minutáž: 42–60 min)

Kamera:

Nelson Cragg

Hudba:

Mac Quayle

Sterling K. Brown, Kenneth Choi, Christian Clemenson, Cuba Gooding Jr., Bruce Greenwood, Nathan Lane, Sarah Paulson, David Schwimmer, John Travolta (více)

Epizody(10)

Policie našla zavražděnou bývalou manželku O. J. Simpsona a jejího přítele. Důkazy svědčí proti němu a státní zástupkyně se rozhodne Simpsona zatknout. Ten si najme nového právníka, Shapira. Když policie přijde Simpsona zatknout, zjistí, že utekl... (TV Prima)

Withree

Ryan Murphy je jako zaseknutá deska, takže i tady máme, jakožto v první řadě jeho nového seriálu, vynikající herecké výkony, pár vynikajících, zbytek nadprůměrných epizod. Podle ohlasů pamětníků, mezi které nepatřím, byl celý proces zreprodukován věrně, bez vedlejších excesů, což jde seriálu jen k duhu. Sázka na rasovou kartu dala sérii vyniknout zejména černošským hercům, z nichž mi utkvěl v paměti zejména obhájce Orentala Courtney B. Vance, jehož chození přes mrtvoly v posledních dílech je radost sledovat. Na jakoukoliv sošku bude ale čekat většina hl. herců, protože hlavně na nich to celé stojí. ()

goodnic

Ze začátku jsem to bral jenom jako prequel ke 'Keeping up with the Kardashians', ale on je to opravdu kvalitní seriál sám o sobě. Po zhlédnutí celé řady musím pochválit tvůrce seriálu jak bravurně vše zvládli a řádně zakončili. Málokterý seriál je tak konzistentně kvalitní jako tento. ()

nula87

Silné soudní drama, kde se bojuje všemi dostupnými prostředky, které jsou k dispozici - ať už s vlastním činem souvisí, nebo ne. Ale jak řekl Johnnie - This is war, my brother...80% ()

Vera2613

Tak toto ma neskutočne bavilo. Herci geniálny, skutočný príbeh s naozaj nepochopiteľným až absurdným záverom a veľa veľa právnických kecov. Aj keď musím povedať že Cuba ma občas vyložene štval, ostatní herci to zachraňovali. Po AHS som si konečne naplno užívala prítomnosť Sarah Paulson možno aj preto, že konečne nevrieskala po celý čas :D American Crime Story začal veľmi silnou sériou a dúfam, že to bude takto pokračovať aj ďalej ()

Ivoman

Naprosto fantastické. Travolta exeloval, Gooding také, Schwimmerovi jsou souzeny asi role ufňukánků jako v Přátelích. ()

IZFNP

Seriál ma posadil do kresla svojou neskutočnou kvalitou. Dnešný televízny divák je svedkom mnohých skvelých seriálov, dokonca i mnohých kvalitných, ale tých skutočne, výnimočne kvalitných je tu stále len pár. A American Crime Story sa k nim zaradilo nevídaným spôsobom, no hlavne jednoznačne. Psychologicky dokonalejšiu sondu som v televízii možno ešte nezažila, motivácie, históriu i príbehy jednotlivých charakterov dokázal seriál predstaviť extrémne šikovnou a úžasnou filmárčinou. Každý diel mi priniesol celú škálu emócií a naozaj obdivujem hercov, z ktorých sa tu nenájde jediný slabý článok. Cuba Gooding Jr. je dokonalým O.J. Simpsonom, keď ho v jednu chvíľu nenávidíte, v druhú ho ľutujete a v tretiu sa ho bojíte. Sarah Paulson je výnimočná herečka a už by si to mal všimnúť i niekto iný ako Ryan Murphy. Sterling K. Brown je pre mňa nadaným nováčikom, David Schwimmer je v úlohe Kardashiana skvelý a Courtney B. Vance je tu na nepoznanie. Scenár je tu na tak vysokej úrovni, že celých 10 epizód sledujeme proces so zatajeným dychom, nikdy sa nenudiac - raz sledujeme O.J., raz stranu ľudu, raz černošského právnika, raz porotu a inokedy zase všetkých naraz. Pri sledovaní seriálu som vďaka skvelým kostymérom a maskérom mala pocit, akoby som skutočne sledovala seriál z 90. rokov. Diel Marcia, Marcia, Marcia patrí k tomu emocionálne najsilnejšiemu, čo tohtoročná sezóna priniesla, pri čom medzi v podstate právnickými drámami sa jedná o jeden z najlepších prírastkov za posledné roky. Mnohé seriály hodnotím extrémne vysoko, pretože som po ich dopozeraní nahypovaná a trochu ich preceňujem. To nie je prípad American Crime Story. Bez akéhokoľvek hypu hovorím - toto je televízna dráma, ktorej kvalite sa len tak niečo nevyrovná. Tlieskam. ()

shaacul

Viděno, ohodnoceno. Hodnocení vysoké především proto že se jedná o dobré zachycení reálného případu, které nás donutí přemýšlet. Pokud by se jednalo o výmysl nějakého scénáristy byl by to slabší průměr. Líbilo se mě to že seriál nám dal nenásilně historii dějepisu tak abychom pochopili že začátkem devadesátek nebyla novinka jen mobily ale třeba i používání DNA jako důkazů. Takový a podobné případy nastaví zrcadlo společnosti která se tváří jako multikulturní ale hluboko uvnitř je rozdělená. Nejsilnější okamžiky: 1) když Kardashian vysvětluje svým dětem že sláva jim nic nedá a není důležitá a za 2) skutečné reakce Oprah a Kardashiena na verdikt když lidé kolem nich oslavují. ()

Dejf4

Pro fanoušky seriálů povinnost a jeden z nejvýraznějších počinů za poslední roky! Pokud o případu neznáte podrobnosti, tak rozhodně doporučuji si nic nezjišťovat, protože zvratů je tam hned několik. A čím je American Crime Story geniální? Dalo by se říci, že ve všem. Tvůrcům se v první řadě povedlo celý případ vykreslit naprosto dokonale a především do sebemenších detailů. Výkony herců jsou výborní a potěší všichni. Celých 10 epizod se budete bavit, protože tvůrci skvěle pracují s formou vyprávění a například ta "jiná" kamera to celé nádherně dokresluje. Není tady skoro co vytknout. Velký zážitek! 10/10 ()

Neklan006

Top momentem je v posledním díle David Schwimmer (hrající jednoho z právníku O.J. Simpsona), kterému je od začátku jasné, že vrahem je O.J., a po vynesení rozsudku se poblije na záchodě. ()

StanaB

Tak první tři díly se mi trošku táhly, nebyla jsem si jistá, že to dokoukám, ale pak to zlomilo a seriál se dostal do jiných obrátek. Herecké obsazení snad ani lepší být nemohlo, i když jsem měla malinko problém s Davidem Schwimmerem (prostě to pro mě bude už na věky věků Ross Geller) a s fistulí Cuba Gooding Jr. (to jeho kňourání mi chvílemi lezlo na nervy), ale i přesto si v těchto rolích nedovedu představit někoho jiného, někoho lepšího. Stejně jsem ale pořád přemýšlela nad tím, co mi na tomhle seriálu vadí, až jsem přišla na to, že to byl vlastně ten proces samotný. Výběr poroty, příprava svědků na svědectví ... prostě ve státech nejde o pravdu a spravedlnost, ale o to, kdo lépe sehraje svoji roli a proto to dopadlo tak, jak to dopadlo. Nicméně za to nemůže ani scénář, ani režie, ani herci, takže po tvůrčí stránce snad není co vytknout a jednu hvězdu si nechávám v záloze kvůli druhé sérii a kdo ví, třeba jí v budoucnu přidám :-) ()

hony23

10 dílné soudní drama o procesu s O. J. Simpsonem, kde na jedné straně stály nezvratné důkazy na straně žalobců a na druhé straně manipulace s veřejným míněním, hra na rasistickou notu a znevěrohodňování svědků v podání obhajoby. Zpočátku se to trochu vleklo, ale druhá půlka mně už pohltila a hltal jsem to po 3 dílech za večer. Stojí za to počkat na závěrečné titulky, podoba skutečných postav s těmi ze seriálu je neuvěřitelná, teda až na Travoltu, ten jeho slizkej právnickej ksicht nemohl nikdo ve skutečnosti nosit. ()

Franki69

No, snad se jednou dozvíme jak to celé bylo. Seriál nabízi precizní a strhující podívanou na proces s ikonou amerického sportu. O.J. si odseděl pár let (za něco jiného) a od roku 2017 je na svobodě. A třeba to jednou řekne, na smrtelné posteli..Mno...nic to ale nemění na tom, že příběh o procesu v jeho obvinění z dvojnásobné vraždy v letech 1994 - 1995 tenhle seriál vypráví tak přesvědčivě, že se neodtrhnete. Herci, výprava, kamera, střih,...všechno je dokonalé. Jasných 100%. ()

jackalsc

Podle mě hodně vydařená okořeněná rekonstrukce. Vybraní herci jsou dosazení do vízáže originality až neuvěřitelně. Nad posledními fotkami při srovnání zůstáva někdy až rozum stát, jak moc jsou si podobni s originálem. Mám obecně velice rád dramata ze soudní síně, proto jsem si tam každou minutu velmi užíval.. Hodně vydařené dílko s pasující odpovídající celkovou stopáží. Nemám výtek. ()

Matulko_

Otrasný príbeh, skvelý seriál. Vo svojej komplexnosti asi najlepšie seriálové obsadenie, ktoré si pamätám - typy výborne odhadnuté, úlohy výborne zahrané. Hudba výborne poskladaná tak, aby dokresľovala tú-ktorú scénu. Kamera v prvých dieloch trochu hľadala ten správny prístup ale postupne sa to utriaslo. A atmosféra? 90. roky ako vyšité (priestory, kostýmy, vozidlá, názory, dobové pozadie). Celý tento koktejl necháva diváka, aby si postupne vytváral názor na celý prípad a jednotlivých aktérov, vrstvia sa nové a nové postavy, až kým človek nemá pocit, že má prehliadnutú každú jednu z postáv a jej motívy, aby sa to nakoniec všetko premiešalo a človek si sám musel na novo vytvárať názor na to, ako by on/ ona v danej situácii reagoval. ()

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (více)

O čem bude nová serie American Crime Story?

O čem bude nová serie American Crime Story?

09.08.2019

Kabelovka FX oznámila nový přírustek do série American Crime Story. Po Lid versus O. J. Simpson a Versace se antologický seriál tentokrát zaměří na politicko-sexuální skandál z roku 1998, který se… (více)