American Crime Story - Lid versus O. J. Simpson

(série)
  • USA The People v. O.J. Simpson
USA, 2016, 7 h 22 min (Minutáž: 42–60 min)

Kamera:

Nelson Cragg

Hudba:

Mac Quayle

Sterling K. Brown, Kenneth Choi, Christian Clemenson, Cuba Gooding Jr., Bruce Greenwood, Nathan Lane, Sarah Paulson, David Schwimmer, John Travolta (více)

Epizody(10)

Policie našla zavražděnou bývalou manželku O. J. Simpsona a jejího přítele. Důkazy svědčí proti němu a státní zástupkyně se rozhodne Simpsona zatknout. Ten si najme nového právníka, Shapira. Když policie přijde Simpsona zatknout, zjistí, že utekl... (TV Prima)

Gothar

Bolo to pre mňa veľké prekvapenie. Čakal som lepšiu drámu zo súdneho prostredia, chcel som si to pozrieť hlavne kvôli získaniu vedomostí z priípadu o ktorom som síce niečo vedel, ale chcel som podrobnosti. Nakoniec som dostal výborný seriál, ktorý som pozrel za 2 dni. Je to výborne natočené, výsledok procesu som poznal a napriek tomu seriál udržal moju pozornosť celý čas s výnimkou 2. dielu, ktorý bol trochu slabší. 80 % ()

Pavlínka9

O O.J.Simpsonovi jsem toho věděla - no - popravdě jen pár těch stěžejních momentů. Proto jsem byla ráda, že si seriál vzal k znázornění - podle mého názoru také ten stěžejní moment - a na závěr je tam pouze lehké shrnutí a hlavně to ukázání toho, jak jeho život bude aktuálně vypadat a kdo mu věřil a kdo ne. Herecky je to neskutečně skvělé a pro mě byl obrovským překvapením hlavně David Schwimmer, na kterém to od první chvíle bylo znát...jak neví....bylo mi ho opravdu líto. Seriál je ohromně silný, je tam plno situací, které nechápu doteď a hlavně - nerozumím tomu, jak ho mohli prostě prohlásit nevinným - ok - ta policie - je super, že se zaměřili i na to, jak to v té době v USA vypadalo - to prostě nebylo zrovna k tomu "nápomocné", ale já jsem tak, která by řekla vinen. Hodně mě ten seriál paralizoval, ohromil a je to po dlouhé době seriál, který jsem zhltla na jedno shlédnutí. ()

venison

Opět jsem dala na doporučení holek z podcastu Opravdové zločiny a rozhodla se podívat na tuhle krimi sérii na motivy skutečných událostí. Přiznám se, že jsem čekala nějaký přeříkávaný dokument, byť hvězdně obsazený, kde budou vypovídat skuteční pamětníci a do toho úryvky života přehrávat herci. A ideálně bude vše setříháno zrychlně, natahováno a dokola opakováno, jak jsem u podobného u podobných pseudodokumentů na kabalovkách. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že úroveň seriálu je úplně někde jinde. O mnoho levlů výše, než jsem původně popisovala. Obsazení je přímo geniální - Cuba Gooding Jr., který rozhodně nemusí dokazovat, že umí hrát, super John Travolta a jako překvápku "Ross" David Schwimmer, kterého jsem snad nikde jinde než v Přátelích předtím neviděla a tady s naprostým přehledem válcuje všechny okolo. Povedený počin. Jen snad mne trošku mrzelo, že se děj odehrává "až poté" a neukazuje nám samotný trestný čin. ()

Krustyburg

Seriál je obdivuhodně věrný realitě, pokud se týká procesu s O.J., a to dokonce i včetně vzhledu jednotlivých aktérů soudního procesu. Co je však naprosto mimo, je ztvárnění O.J. V seriálu je to mladý blbeček. Reálně mu bylo v době procesu 47 let, a když se podíváte na rozhovor, který poskytl po procesu, je to naprosto někdo jiný než podle seriálu. Herecky excelují zejména oba černí právníci. Slabší 4*. ()

ghatos

Celkové hodnocení 1. série: Americký cirkus ze vším všudy, kde nejde o důkazy, ale o příběh. Uvidíte rozpitvaný případ do posledního detailu, v němž se hraje o (falešný) rasismus. Na pozadí jsou i jiné motivy, avšak nic není černobíle a to doslova. O.J. Simpson se musel na nastylizovat do role skoro černého kazatele, přitom to byl větší běloch, než kde jaký rozežraný bělásek (životní styl, partnerka, způsob myšlení). Velmi dobře zahrál nepříjemnou figuru Courtney B. Vance (J. Cochran). Jako pragmatický, manipulující a rasistický obhájce ukázal, že ti špatní nejsou jen na bílé lodi. Ono celkově neplatí v tomto případě jednoduché členění na dva barevné týmy. Jinak technicky jde o absolutní špičku (dynamické nájezdy kamery). Výprava je taktéž luxusní (rané devadesátky nadoraz). SPOILER: Divák bude muset prostě přemýšlet. Simpson byl/je nepříliš chytrý kriminálník, kterému nahrála specifická doba a místo. Pravda nakonec vyšla najevo. Obhajoba udělala jednu zásadní chybu, i když tenkrát by bylo těžké vyhrát i bez chyby... . 84%. PS: Existuje ještě lepší preciznější rekonstrukce podobného mediálního případu...http://www.csfd.cz/film/401302-nevyjasnene-zlociny-roberta-dursta/prehled/ . ()

Tft

Skoro stejný překvápko jako první řada True Detectiva hlavně teda co se kvality týče, žánrově toho tyhle dva seriály moc společného nemají. Od první epizody si seriál drží kvalitu a udrží si jí až do samotného finále což se dá říct o málo kterém seriálu. Herecky kvalitně obsazeno dokonce i botoxovej Travolta s jeho funny přízvukem se dal skousnout. Je to průvod celým případem od hlavy až k patě a podán tak zajímavě, že to musí bavit i člověka, který když vidí soudní síň očekává dlouhé hodiny kecání o ničem. Toho se tady člověk bát nemusí, i ty nejbanálnější věci co se kolem případu točili jsou zde podány zajímavým způsobem. Nad něčím se musím obvzlášť pozastavit a to je práce s kamerou, která byla jiná, zvláštní a dodávala celému ději na obrazovce podkres, který z toho udělal něco extra. 90% ()

vyfuk

No na jednu stranu jde o velice dobře formulovaný kus. Hlavně v tom ohledu, že příběh o OJ Simpsonovi se vám jen tak nedostane. První dva díly na mne udělali obrovský dojem. Měli šťávu a příběh se kolem něčeho točil. Problémem asi bylo, že místo nějakého vyšetřování, které jsem tak nějak čekal to spíše připomínalo drama ze soudní síně jako Soudkyně Brambora. Celé to drama okolo soudu bylo tak zdlouhavé, že i ředitel Netflixu neměl koule to dokoukat. Seriál je hlavně dost zajímavě natočen. V tom ohledu, že vypadá jako kdybyste v oněch devadesátkách byli. Má to skoro až styl devádesátek co se kamery týče. Je smutné, že se příběh OJ spíše o hledání pravdy stočil do rasové otázky, ale co se dá dělat. Na jednu stranu seriál plně plní svůj účel. Ale dokážu si představit osm dílů a nebo deset, které mají sotva čtyřicet minut. Taky je trochu jiná věc, že i když seriál by měl být o tom, jak se OJ nakonec za mříže dostal, tak to je jen tak nakonec zmíněno, aby se neřeklo. No co. V celku úspěch na jednu stranu. V celku nuda na tu druhou. ()

zsn odpad!

Nehorázná nuda, snad ani nedojdu konce. Zbytečně roztahaná kauza, koukám i na další řady - takový "Chlapec ve vlaku". Na Travoltu, který by mohl dělat hereckého pacienta v "Plastické chirurgii s.r.o." se už taky nedá koukat. Ryan Murphy by měl raději zůstat u inspirování počinu AHS. ()

P1tr

Jeden z nejznámějších a nejšílenějších příběhů Ameriky devadesátých let je nám nyní prezentován v detailním seriálovém rozboru, který se řadí k nejlepším televizním projektům posledních let. The People v. O. J. Simpson je velmi vtahující zážitek, který k látce přistupuje s dokumentaristickou přesností a citem pro detail a prezentuje nám titulní případ a jeho vyšetřování opravdu výživně a nevynechává žádnou maličkost. Smysl pro detail tvůrci doplňují strhujícím scénářem a svižnou režií, které nám podrobný případ prezentují velmi chytlavou formou která nemá chybu a která dokáže napnout i když jste se skutečným příběhem seznámeni a znáte jeho rozuzlení, což je největší pochvala, kterou může tvůrce dostat. Ke všemu si připočtěte bezchybné herce a máte před sebou vyjímečný projekt, na který myslím i několik měsiců po shlédnutí. ()

Arkanoid

Prevažne súdna dráma, ktorá nudí minimom akcie, no je silná v dialógoch, myšlienkach, zobrazením dlhého súdneho procesu celebrity a pomiešaním s rasovou neznášanlivosťou. ()

Sdoom

Po dlouhé době, co jsem měl tenhle seriál v hledáčku, jsem se k němu s velkými očekáváními dostal. Musím říct, že ačkoli nenaplnil moje představy o jednom z nejlepších hraných dokumentů, tak mě ani nezklamal. Je tu vynikající zasazení celého případu do historického kontextu a mám pocit, že jsem si opravdu výrazně opět rozšířil obzory co se týče moderní historie USA. Samotný případ byl zajímavý, ale děj se občas na můj vkus trochu moc vlekl. Každopádně ve výsledku jsem byl spíše spokojen a tak nechám 4 hvězdy, i když malinko slabší. (Netflix, orig.) ()

Hanys_

Lid vs. O.J. Simpson. Skvěle zahraná a natočená lekce us právničiny v podobě jednoho z nejslavnějších justičních omylů (ehm případů). U prvních třech dílů jsem se ošíval často nudou, naštěstí to se soudní síní chytne parádní tempo a až do verdiktu nepoleví. ()

cingi.t

Do you know what initials MF(Mark Fhurman) stands for? motherfuc*er!!! Toto je dobré. Je to veľmi dobré. Súdny spor s O.J Simpsonom som nikdy nevidela a nikdy o ňom doteraz nepočula. Najväčšia chyba moja bola, že som si pozrela výsledok pred tým, ako som začala pozerať seriál. Aj napriek tomu, že som vedela, ako to skončí, čo je v prípade tejto série pekný spoiler, aj tak to bolo skvelé. Väčšina američanov vedelo, ako skončí prípad storočia a predsa verím, že nedočkavo a nervózne sedeli pri každej časti rovnako ako ja. Takto sa drahí veriaci, robí skvelá dráma. Keď je dramatické aj to ako si niekto navlieka poondiate rukavice. Zvrat pre obhajobu..dlhé pohľady..."Fuck, fuck, fuck"..zvrat pre obžalobu a ideme odznova, uvidíme kedy sa tento cyklus skončí a najmä ako. Život a ľudská neschopnosť byť objektívny robí tie najlepšie drámy. Toto by snáď ani najlepší scenárista nevymyslel, a ak áno, považovali by ho s to za absurdné a rasistické. Život nie je čierno-biely, aj keď udalosti spojené so Simpsonom spravili pekné hrubú čiaru medzi bielou a čiernou. Ďakujem za ďalšie veľmi jasné objasnenie nekončiacej rasovej nenávisti v Amerike. 5* ()

Garch

Poselství je jedno: Kdyby neměl O.J.Simpson haldu prachů, nebylo by o čem točit - neměl by na smečku extra právníků, kteří měsíce a měsíce vymýšlejí kličky. Co se týče adaptace: Škoda, mohlo to být podobně úžasné, jako American Crime Story: Versace. --- Ale: 1) nepříliš šťastně vybraní herci herci: především David Schwimmer je stále spíš Ros z Přátel (i když chápu záměr vzít toho, komu lze věřit, že ""nevěří ve vinu a je dlouho v "pohodě""..nebo i průměrný Cuba Gooding Jr. ... Ovšem, John Travolta si to svoje odehraje opravdu parádně, to zase jo. 2) S podobou herců, krom neuvěřitelně podobné hlavní žalobkyně (i hlavní afroamerickočernošský obhájce je ok, si tvůrci hlavu nedělali (Simpson, Shapiro...)..PS: od 4. pokračování jde kvalita a věrohodnost nahoru. Nekonečná právní bitva. Filmařsky dobré, až na ty otravné zatmívačkové předěly. ...PPS: Před právem jsou si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější. A tak to bylo vždy, co je svět světem. ... ... P.P.P.S.: každý si může vygooglovat fotky, co udělají O.J. Simpsonovi normálně padnoucí rukavice po zmražení, rozmražení, usušení a napnutých rukou... ;-) ... PPPPS - advokát je "very special" řemeslo. Nemohl bych. ()

Oralfabet

Těžko bych mohl být nespokojen, když se mi dostalo naprosto precizního dramatu ze soudní síně a navíc jsem se taky konečně dozvěděl vše, co jsem mohl chtít o případu, o němž jsem doposud většinou jen tu a tam něco zaslechl (asi hlavně v rapových textech), ale nikdy jsem asi pořádně nevěděl, oč šlo. Jsem rád, že teď už vím. Možná to mohlo být o epizodu či dvě kratší, ale co už, pořád jde o zcela precizní počin. Jo a herecké obsazení - paráda. 9/10 ()

Strike

Devět dílů to byla skvělá bezchybně natočené dobové drama se skvělými hereckými výkony. Závěrečný díl to pozvedl na opravdovou televizní událost minimálně od první řady True detective...10/10 ()

Yokolobuna

Z počátečních rozpaků se nakonec konalo nadšení. Zejména v druhé polovině série jde totiž o skvěle zpracovanou podívanou, která se i přes značnou dramatizaci snaží (a daří se jí) reprodukovat vývoj soudního procesu. Jedinou, avšak dost zásadní vadou na kráse je tak Cuba Gooding Jr., kterého i nadále vnímám jako jeden z největších přešlapů v obsazení, co jsem viděl. ()

Pawlisman

Snad bych řekl i trochu přeceňovaný seriál. Především začátek a úvodní tempo i zpracování mi přijde takové - televizní. Vše zachraňuje reálnost příběhu a postupná gradace. Ani zjednodušené kapitolizování příběhu mi nepřijde jako nějaké extra přínosné a zvyšující kvalitu. Přičtěme nesedícího Schwimmera a super slizkého Travoltu... No zachraňuje to ta předloha a slušné zpracování, tedy ano, bavil jsem se, ano lze doporučit, ale nehledejme žádné umění ani super špičku ve ranku této tvorby. ()

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

Pacino, Mortensen a Travolta v jednom filmu

16.05.2023

Oznamování velkých projektů těsně před začátkem festivalu v Cannes pokračuje a po novince Rona Howarda tak dostáváme zprávy také o chystaném a poměrně unikátním filmu amerického režiséra a dramatika… (více)

O čem bude nová serie American Crime Story?

O čem bude nová serie American Crime Story?

09.08.2019

Kabelovka FX oznámila nový přírustek do série American Crime Story. Po Lid versus O. J. Simpson a Versace se antologický seriál tentokrát zaměří na politicko-sexuální skandál z roku 1998, který se… (více)