Bohéma

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Scénář:

Tereza Brdečková

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (více)

Epizody(6)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

čejen

Mě se ten seriál moc líbil, neznám přesně historii, kdo se jak zachoval a i kdyby, tak nikdo z nás, kteří žijeme v dnešní době, nemůže jakékoli rozhodnutí pochopit a navíc soudit..... za mne z pohledu laika herecky velmi dobré, jen pan Marvan se tak nějak nepovedl... ale celkově skvělý zážitek:) ()

inhotep

Výborný Vladimír Javorský (Burian) a krásná Judit Bárdos ale jinank poněkud tendenční a zmatečné, mnoho postav, které se trochu pletou a (zatím) zbytečné prostřihy na Pavelku a zbytečné fiktivní postavy. Podoba s českým stoletím je poměrně velká. Po zkouknutí všech dílů možná hvězdu přidám (nebo uberu...) ()

tepok

Příběhy vycucané z palce u nohy, které si hrají na realitu. Totální mišmaš zavádějících informací. Jediné, čemu se dá věřit, jsou jména některých herců (ale i hlavní hrdinka je fikce, která zvládne zahrát všechny herečky tehdejší doby - superman v sukních). Masky opravdu nic moc. Jen Burian se dá pořádně určit. A vrchol všeho - v 3. díle použitá k zabalení miminka deka z Ikey. Škoda. Velmi zajímavé téma, které je děsivě uchopené. ()

Jan_Hybern

Seriálu chybí šmrnc oněch prvorepublikových filmů... Je to pak opravdu obrovská nuda, zmatek v postavách, zatím nesmyslený rok 1968 (třeba se to pak ještě nějak vysvětlí, ale mám o tom své pochybnosti). Jak se mi České století líbilo, tak toto je pro mne velké zklamání. Samozřejmě až na Vladimíra Javorského, který je prostě geniální... To by mě nenapadlo, že jde tak Vlastu Buriana napodobit :)))) Ono je to vlastně celkově dost zvláštní téma, že herci hrají herce... :) No je možná, že pouze nejsem ta správná cílovka. ()

Dobry_clovek

Ochotnicke vykony vetsiny protagonistu delaji z pomerne zajimaveho tematu spise parodii. Bohuzel, soucasni herci hrajici prvorepublikove hvezdy tim jen dokazuji, ze hrat nekoho, kdo je vyrazne nad jejich vlastnimi umeleckymi kvalitami, je nadlidsky ukol. Cest vyjimkam jako je napr. Javorsky, jehoz Burian je uveritelny aniz by sklouzaval do pitoresknosti, ktera by se prave v jeho pripade nabizela. Sedlacek ma talent na zajimava temata, ale jako reziser je stale nepresvedcivy, v jinych rukou by cely projekt dopadl zrejme lepe. Vse pusobi jako usite rychlou jehlou a i sceny, ktere by mely byt dramaticke, jsou spis smesne. Jako by se vse tocilo hned " na prvni ", nebyl cas na opravy, dialogy jsou vyumelkovane a neuveritelne a to vse podtrhuje spatny casting hercu. Skoda. Priklad toho jak lze zabit zajimave tema. To by se prezidentem vyznamenanemu reziserovi stavat nemelo. ()

janka007

Seriál se jmenuje Bohéma, ovšem ale ve výsledku sledujeme nudné osudy nudných lidí, kteří jednají a my nechápame proč. Něco jako gradace chybí, napětí taky... Podivná režijní gesta, která jsou prázdná, a scénáristické úlety oproti realitě, které ale přinášejí do příběhu jedno velké prd. Hezký casting mužských postav, ženské hrůza. Adina Mandlová vypadá jako druhořadá nuda. ()

Scott67 odpad!

Hrůza. Nevíme-li nic o historii, tak si to prostě vymyslíme. Hlavní hrdinové se toho nedožili a byli tak ušetřeni rozpaků. Doba to byla jistě těžká, ale proč tak mohutná dodatečná glorifikace? Že by se nenašel ni jeden kolaborant z přesvědčení? Ach jo...Myslím, že je to tenký led a divím se, že se na něj někdo vydal. Herecké výkony nejsou důležité. Je to jedna velká křeč ! ()

lacertacz

Když se spojí červená knihovna, soap opera, rádobydokument a politická didaxe, nemůže to dopadnout dobře. Na vině je nejvíc scénář a rozmazání hranice mezi realitou a fikcí doslova na kaši. V kaši se nedá zorientovat, jen topit nebo se dusit. Režie: "aby se na hezky koukalo a bylo to dloouuhý, pokud jde o záběry i všecko ostatní". Film nad vodou drží herci, byť ne všichni. ()

Mjoh

Každý díl mě donutí pátrat: jak to bylo, kdo to byl, proč to vlastně dělal a nebo nedělal... Bych řekl, že TV dokument takto motivující k hledání odpovědí splnil svůj účel... Takže přes řadu možných výhrad tyto ani nemám potřebu uvádět a dávám za 4* ()

kwii

U mě ten seriál padá tím, že není jasné, co je fikce a co je realita. Vymyšlené postavy i děje mi vadí, a nejvíc to, že ani nevím, který děj a která postava je reálného základu a která ne. Vymyšlené dialogy by mi nevadily, ale celé situace?? Navíc je tam naprosto zbytečná ta druhá dějová linka z osmašedesátého. Mě to zbytečně ruší a vysvětlivky proč/jak nepotřebuji. Jinak herci, zejména p. Javorský - excelentní. i když kdoví.. poslední díl jsem se dívala jen chvilkama, a příští už si nechám ujít úplně.. asi, bohužel. ()

Hynais

Líbí se mi věcnost podání. Ta strašidelnost doby protektorátu byla v postupně stupňovaném strachu všech a nikoliv v dramatičnosti na každém kroku... A herci z té doby museli opravdu hodně balancovat mezi kolaborací, možností někomu pomoci a životy svých blízkých. A tenhle fakt seriál ukazuje bez zbytečného patosu. Za mě paráda! ()

PanIncognito

Kvalitní a zajímavý seriál. Herecké výkony i historická hodnověrnost jsou pro něj velkým přínosem. Domnívám se, že tento seriál, který nutí diváky k zamyšlení, je jedním z nejlepších (českých) televizních počinů roku 2017. :) ()

tuzemsky_um odpad!

Tak to je tedy rána do vazu historie. Tedy, pokud to koketuje s myšlenkou, hrát si na "částečnědokument". Vejplach mozku, Miloš Havel začal okupaci jako otloukánek. :) Kolik historiků, tolik historií...... . Daj-li medajli??? Sedláčku? A pro ty, které historie nezajímá, pokud si někdo hraje na skutečné postavy a je to bez titulků se jmény, tak je to k ničemu, řekl bych!!! Dal jsem "odpad", ale je to "nebezpečný odpad". Někdo by si mohl myslet, že to tak opravdu bylo. Nebylo to ani tak, jak se píše v "obsahu". "A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla...." ne, s okupací opravdu nebyli všichni spokojení a jenom některá "ruka jinou ruku myla". Byli i takoví, jako například Anna Letenská, Karel Hašler .... . Naprosto souhlasím s Ninadel (níže) Tereza Brdečková to opravdu nemá v hlavě v pořádku! (DVTV) Odporuje sama sobě v každé větě. ()

mmimma79

Celou dobu přemýšlím, co se mělo udělat jinak, aby to nebylo tak ploché, šablonovité a upachtěné. Snad jen u nás se může stát, že vezmeme jedno z nejzajímavějších období našich novodobých dějin a uděláme seriál, který se hlavních morálních dilemat jen lehce dotkne a za hlavní linii si vezme milostná dobrodružství smyšlené herečky. Mnohem lepší by bylo držet formát Českého století, tedy několika nenavazujících epizod věnujících se vždy jedné postavě (Havlovi, Štěpánkovi, Burianovi, Binovcovi, Vávrovi, Mandlové atd.) a ukázat jejich hrdinství či selhávání. Sedláček sice dobře obsadil hlavní postavy (strašně bych si přál vidět celovečerní film o Burianovi s Javorským v titulní roli), ale selhal jako režisér. Brdečková zase ukázala, že dokáže napsat seriál, ale bohužel jen průměrný. Místo originálních nápadů používá rámec a vypravěče, místo kladení otázek vše vysvětluje. Měla-li to být odpověď na Renčovu Lídu Baarovou, je třeba s politováním říci, že Bohéma se může zařadit po její bok a upadnout do zapomnění. ()

hadobia

Jako celek se mi seriál líbí, má atmosféru, ukazuje charakter doby. Je trochu složitější na orientaci - kdo je kdo, ale to se dá dohledat, to by mi až tak nevadilo. Vůbec se mi ale nelíbí, že se tam některé věci odehrávají jinak, než tomu prokazatelně bylo ve skutečnosti. Scénáristka k tomu v nějakém rozhovoru řekla, že to je záměrné a že jde o román, nikoliv dokument. V tom případě ale podle mě měly být hlavní postavy fiktivní, a ne že v úvodních titulcích přímo čteme, kdo hraje kterou skutečnou osobu. Za tohle tedy dávám dvě hvězdy dolů, protože člověk, který detaily nezná, bude brát jako bernou minci to, co v seriálu uvidí. A kdo ví, že tam ne všechno odpovídá skutečnosti, tak už bude celý seriál brát s rezervou, což je podle mě škoda. To by byl tak velký problém natočit to prostě podle toho, jak to dle dostupných pramenů bylo? ()

BigJohn02

Promarněná příležitost. Nudné a nepřehledné. Čekal jsem, že seriál začne divokými kokainovými večírky v první polovině 30. let, ale začal až okupací. Podle jakéhosi klíče je vybráno několik předválečných herců, zato herečky absurdně zastupuje jen vymyšlená Lili Krallová. Děj se v čase pohybuje přískoky a navíc je tam zcela zbytečně vložený kontext s okupací v roce 68. I když, jen díky tomu vidíme aspoň jednu hezkou holku... Z herců nejlepší Javorský, přestože měl jednoznačně nejtěžší roli ze všech. Ale co má znamenat až parodické kňourání v závěrečné písničce Život je jen náhoda, to ví jen Sedláček... ()

bohzde

Za mě dvě hvězdičky. Excelentní výkon Jaroslava Plesla v roli Miloše Havla a Vladimíra Javorského v roli Vlasty Buriana. Jinak bohužel bída i dějově. Největší problém vidím i v překrucování historických událostí. To se Vám tedy paní Terezo Brdečková nepovedlo. ()

zebu_cz

Splácanina skutečných a fiktivních postav. Brdečková honí příliš zajíců najednou, v každém díle defilují nové a nové postavy a chudák divák, aby se v tom orloji vyznal. Nebo vy jste si snad všimli, kdo hrál třeba Elmara Klose? Výživnější by bylo se důkladně soustředit na jednu výraznou osobnost (třeba Buriana ve skvělém podání Javorského). Takhle scénář jen klouže po povrchu a co hůř, přináší evidentní nesmysly a chyby, což Brdečková kravsky omlouvá autorskou licencí. ()