L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Chicharron

Dobrý film, plný hereckých superstar a s trochu překombinovanou zápletkou. Guy Pearce mám zaškatulkovaného jako herce béčkových filmů, ale tady mi nevadil a režisér z něj dokázal evidentně vymačkat maximum možného, možná je to škoda, že se později začal objevovat ve filmech pochybných kvalit. Kim Basinger byla pomyslnou třešničkou na dortu, naopak Russell Crowe tady hrál docela toporně ve srovnání se suverénem Kevinem Spacey. Výborná atmosféra padesátek dýchá z každého záběru a to filmu přidává hodně plusových bodů... ()

coulismoulis

Konečně se nám to po dlouhých letech podařilo vidět. Na jednu stranu je to chytlavý thriller z klasické školy, navíc nečekaný odstřel postav v průběhu děje dává zápletce šmrnc. Na druhou stranu je to film z klasické školy, i se všemi negativy a společenskými sračkami, které rozhodně nejde schovat za dobové kulisy. Guy Pearce se do role aktivního skautíka tak moc nehodí, až je zábavný. ()

Alexis

Excelentní krimi s dokonale vystavěnými charaktery, ztvárněnými výbornými herci. Ačkoliv všichni zúčastnění jedou sami na sebe dle hesla účel světí prostředky, postupně převáží osobní čest a morální zásady nad rutinou a pohodlností a skvělá trojice Pearce/Spacey/Crowe se jako ohaři pustí do spletitého případu, který odkryje prohnilost v řadách LAPD. Jako přidanou hodnotu snímek nabízí skvěle vykreslenou retro atmosféru 50-tých let a elegantní dramaturgické zvolnění v polovině filmu, kdy zdánlivě všichni dostali co chtěli, aby se scénář nadechl a vyrazil do své druhé, ještě lepší poloviny ()

andrwa

Po dlhej dobe som sa konecne dostal k tomuto filmu. Cakal som vela. A dostal som este viac. Crowe evidentne vie aj nieco zahrat a tuna teda zahral excelentne. Snimam svoj pomyselny klobuk pred majstrovstvom. Tak isto ako Spacey-ho a Pearce-ovho. Ale ta Besinger dostala oskara za co? Btw - 5 hviezdiciek napriek tomu, ze som to videl s velmi priemernym slovenskym dabingom :) ()

Praso

Výtečnej film, prostředí, scénář, výkony vše mi hraje do not, prostě super, vždy se rád znova koukam. ()

kuchtajz

Pro mě je tohle nejlepší "policajtskej" thriler,jakej vůbec existuje.I když už se na to dívam asi podesátý,vždycky mě ten děj strhne a hlavně výkon Russella Crowea.Ponurá atmosféra dodává ten skvělej šmrnc."Korupce,korupce,všude samá korupce" :-) ()

chaffinch

Výborná retro záležitost! Kevin Spacey je jednoduše geniální a výkon Russella Crowa si rovněž zaslouží dlouhou řádku superlativů. Skvěle napsané, skvěle odrežírované. Ale Kim Basinger je "jen" dobrá, na Oscara to opravdu není. ()

EricNor

Když jsem film viděl prvně, byl to neočekávaný zážitek. Prostě jsme šli do kina na film, který prý docela ujde. Jenže film nejen že ušel, ale byl vynikající s nejednoznačnými postavami a s hereckým ansámblem, který se jen tak ve filmu neobjeví. Každá postava byla výrazná a jedinečná. Škoda, že Hanson nic podobného nezopakoval. ()

Vandislav

Podařený krimi-thriller. Dobré herecké výkony, slušný příběh, do kvalit kunkurence typu Usual Suspects mu bohužel něco chybí (větší překvapení, popřípadě větší akce, více vtipu...). Přesto kvalitní podívaná a tři a půl hvězdičky. ()

JoudaCZ

Tak tohle je pro mě naprostá jednička. Spacey, Crowe, Cromwell, ale vlastně i Basingerová, Pierce nebo DeVito, všichni skvělí. K tomu atmosféra podsvětí a Hollywoodu 50.let, zajímavá story, výborně zvládnutá režie... A Rollo Tomassi je větší bubák než Voldemort se Sauronem dohromady! ()

amlug

Tohle je film na který se člověk musí podívat víckrát, aby si ho dostatečně užil a pochytil všechny vychytávky, které se v něm skrývají. Určitě patří k filmům, které jsem viděla v životě nejvíckrát a i přesto je jedním z mála na který mám chuť podívat se zas. Jediné mnus je pro mě závěr to se dle mého zrovna nepovedlo. Jinak je to chytře vymyšlený film. Nejvíc se mi líbí finta Jacka Vincennese (Kevina Spaceyho) s Rolem Thomasi, která dožene padoucha k tomu, že se sám vyzradí. ()

bocy

Dosť pomotaný film, ale splnil očakávania, hoci miestami bol aj nudný, predsa si zaslúži 4 hciezdičky. Trocha viac akcie a bol by to plný počet :D ()

botswana

L.A.přísně tajné-jeden z mých nejoblíbenějších filmů, který jsem viděla stokrát, ale můžu se na něj podívat po stoprvé. L.A. – město budoucnosti a nekonečných možností, kde pod všudypřítomným pozlátkem vesele bují kriminalita všeho druhu. Na dodržování zákonů dohlíží hoši z L.A.P.D. (alespoň by měli). Zdejší policejní sbor je pestrý. Máme tu začínajícího „detektiva“ Eda Exleyho, mladého, ambiciózního, velmi chytrého kariéristu s brýlemi, kterého by jeho nadřízený viděl raději na mravnostním než na vraždách („Jste politický obratný, máte oko na lidské slabosti, ale žaludek ne“), tvrďáka s dobrým srdcem a smutnou minulostí Buda Whitea, který má na to být dobrý detektiv, ale nikdo mu nechce dát šanci („Není tak blbej, jak vypadá“). A nakonec Jacka Vincennese, kdysi asi dobrého detektiva, který zažívá svých 15 minut slávy jako hlavní hrdina článků o policejních úspěších v bulvárním plátku tiše-tiše anebo jako technický poradce seriálu „odznak cti“ a pátrání po skutečných zločincích už dávno není jeho prioritou („Proč jste se vy stal detektivem?“ ….“Už si nevzpomínám“). Curtis Hanson natočil napínavou retro detektivku se vším všudy, věrně vykreslená atmosféra 50. let, vynikající hudba (píseň Wheel of fortune, Hit the road to dreamland), humor („Od kdy vagabundi a děvky rozdávají autogramy? Děvka předělaná na Lanu Turnerovou je pořád děvka,jenom vypadá jako Lana Turnerová. …To ale je Lana Turnerová“) a hlavně výbornými představiteli hlavních rolí (Crowe, Pearce-děkuji Austrálie!, Spacey). Do děje vás uvede vtipný komentář mrňavého pisálka v podání Dannyho DeVita a před vámi se rozehraje spletitý policejní případ s velice zajímavým rozluštěním. Kdo je zvyklý filmy sledovat na jedno ucho a jedno oko, nebude na konci vědět, která bije, ale zase s každým dalším podíváním je tenhle snímek čím dál tím lepší! ()

jardel24

Los Angeles v padesátých letech minulého století, práce tamní policie, gangsteři a propojení právě policie a organizovaného zločinu. O drogy jde samozřejmě taky. Vypadá to, že nic originálního film nepřináší. Co se týká zápletky, tak v podstatě ne, ale scénář je napsaný tak geniálně, že divák prakticky nemá čas na oddych. V popředí stojí tři postavy - poldové, z nichž každý má úplně jinou motivaci pro práci u policie a taky používají rozdílné vyšetřovací metody. Tito tři chlapíci jsou sice kolegové, ale přátelé rozhodně ne a právě jejich koexistence a vzájemné doplňování je zajímavým rozměrem příběhu. L.A. přísně tajné je špička v rámci žánru a svým pojetím může oslovit mimořádně širokou cílovou skupinu. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji