Američtí bohové (TV seriál)

American Gods

Drama / Fantasy

USA, 2017–2020, 23 h 34 min (Minutáž: 53–65 min)

Předloha:

Neil Gaiman (kniha)

Ricky Whittle, Ian McShane, Emily Browning, Pablo Schreiber, Bruce Langley, Yetide Badaki, Jonathan Tucker, Demore Barnes, Dane Cook, Peter Stormare, Gillian Anderson, Cloris Leachman, Chris Obi, Crispin Glover, Mousa Kraish, Siobhan Fallon Hogan, Orlando Jones, Bryan Fuller, Michael Green, Betty Gilpin, Kristin Chenoweth, Omid Abtahi, JR Hatchett, Erika Kaar, John Tench, Jeremy Davies, Corbin Bernsen, Jake Manley, Joel Murray, Sonja Smits, Gianpaolo Venuta, Billy Otis, Michael Brown, Devery Jacobs, Kahyun Kim, Dean Winters, Jacqueline Antaramian, Oluniké Adeliyi, Sakina Jaffrey, Chris Mark, Christian Lloyd, Julian Richings, Stephen R. Hart, Mouna Traoré, William Sanderson, Andrew Koji, Sadie Munroe, Ava Preston, Warren Belle, Hani Furstenberg, Mustafa Shakir, Kayleigh Shikanai, Kathy Imrie, Erika Prevost, Gabriel Darku, Thomas Mitchell, Darrin Baker, André Dae Kim, Taveeta Szymanowicz, Keller Viaene, Akiel Julien, Michel Issa Rubio

Vlastně mám jen jedinou výhradu a totiž to, že seriál až příliš počítá s tím, že divák zná předlohu, stejně jako předpokládá určitou orientaci v mytologii. Ale to je drobná vada na kráse, která se mě vlastně netýkala. Je to sice docela dlouho, co jsem Gaimanovu knihu četl, ale díky skvělému zpracování se mi všechno postupně začalo vynořovat z paměti a i díky tomu jsem si seriál vrcholně užil. Pokud něco zaslouží absolutorium, tak je to casting, který nemohl být lepší. Všemu jednoznačně vládně Otec Všehomíra Ian McShane, zdatně mu sekunduje neokoukaný Whittle, kterému jsou v patách mrtvá žena Emily Browning a výborný Mad Sweeney v podání Pablo Schreibera, který je irštější než sám Zelený ostrov. A perfektní jsou i herci v malých rolích, což je vlastně logické, když se jedná o jména jako jsou Stormare či Gillian Anderson. Úžasná je i obrazová stránka věci s nástupy Rohatého boha či krásnými ukázkami lyrické brutality. Jsem nadšený a třesu se na další řadu. 100%(25.6.2017)

S01: Pamět z velmi zajímavý předlohy už mám dost děravou, ale vzhledem k obsahu a stylu knihy jsem TV adaptaci příliš šancí nedával. Pak jsem slyšel zvěsti a tahle válka starých a nových bohů vylezla překvapivě kvalitní a svébytná. Nadšení z prvních dvou přesahových dílů mi bohužel vzápětí opadlo, závěr už šel ale zase vysoko a se sezónou 2 tak předem počítám. Proč? Casting je skvělý, něco do sebe má "Shadow Moon" Whittle, kraluje McShane a (nečekaně) Emily Browning, je tu navíc tolik bonbónků, který vynikají i na menším prostoru (Czernobog, Mr. World, Mr. Nancy). Snový tajemno-divno-svět se podařilo napálit tak akorát, občas přímo skvěle, občas je to horší s CGI, nicméně ten asi největší kámen úrazu tvůrčí tým překvapivě vychytal. Někdy krimi, jindy horor, pak další díl zase třeba do pohádky... A co jsem tak registroval, spousta lidí v tom nacházela všechny možný podtexty a náplně. Pěkný taky soundtrack, jen bych si ho přál ještě písničkovější. Nevím co v tom (ne)viděl kdejaký místní "expert", každopádně u mě pěkný pravidelný rituál. 75% P.S. Power Of Myth / mytologie k sérii(20.6.2017)

• JJ.Gibson

Opravdu těžko říct, přes zuby nehty jsem dokoukal celých osm epizod, ale nijak zvláštní radost mi to teda nečinilo. Upřímně, nevím proč je to natočeno jak to je. Je to osmihodinový nekončící haluz, která vlastně povětšinu času nedává nijak zvlášť smysl. Spíš mám pocit, že jediné, o co se tento seriál snaží je šokovat svou podivností. A přitom myšlena, že jsou staří bohové, kteří si potrpí na uctívání a nesnáší novou dobu followerů, instagramů, facebooků atd. Chtějí rozpoutat válku s novými bohy. A to je to, co mě donutilo to dokoukat, abych se dozvěděl více. K mé smůle jsem se o moc více nedozvěděl, jen to že Ian McShane, kvůli kterému jsem vlastně o tento seriál zavadil, je nejvyšší bůh Odin a to se mi líbilo!!! Bohužel všechno ostatní pro mne byla nekonzistení, jak již jsem zmiňoval haluz!!!! Skákání z jednoho časového období do jiného, jednotlivé představování bohů, mi prostě moc nesedělo. Ikdyž Peter Stormare byl neskutečnej řízek! Člověk se furt sám sebe ptá, proč se jednotlivé postavy chovají tak jak se chovají, co je na pozadí, co je k tomu nutí. Ale pointa tomu neustále uniká. Například proč Shadow a Mr. Wednesday šli vykrást banku, proč? Mě to zkrátka tolik smyslu nedávalo. Komu ano, tak klobouk dolu...(30.10.2017)

• Belatris

S1: Neskutečná nuda. Scénáristé ze zajímavé látky udělali něco stěží koukatelného. Uprostřed série jsem byla tak "zaujatá", že jsem během týdne úplně zapomněla, že seriál existuje a že bych se měla kouknout na další díl. To zcela vystihuje můj divácký dojem. Celá první série má asi tři silná místa, a to je velká slabota. Knižní předlohu jsem četla a nijak zvlášť ji nekultím, ale rozhodně byla lepší než tahle adaptace. Podle mého tvůrci zvolili naprosto špatný způsob, jak převést knihu do seriálové podoby. Možná se za pár let objeví v učebnici pro scénáristy jako odstrašující příklad. Nedivila bych se.(7.8.2017)

Chvílema trochu rozpačitý - hlavně ve finále, občas jsem si ani nebyl jistej, co tvůrci danou sekvencí (někdy i celou epizodou) vlastně chtěli říct, ale ten námět, podtext, přesahy (ty který mi došly) to hodně táhnou nahoru, stejně jako fullerovská audiovisuální stylizace (kdo viděl Hanibala, tak ví, co myslím) a nevtíravej, přesto v určitým smyslu skvělej humor.(24.6.2017)

• - Ve scéně, kde dav lidí střílí salvy do nebe, vidíme padat prázdné nábojnice k nohám zůčastněných. Avšak některé nábojnice mají stále v sobě projektil. (MatyasF)