Génius - Einstein

(série)
USA, 2017, 8 h 50 min (Minutáž: 50–75 min)

Předloha:

Walter Isaacson (kniha)

Kamera:

Mathias Herndl

Hudba:

Lorne Balfe

Geoffrey Rush, Johnny Flynn, Samantha Colley, Michael McElhatton, Seth Gabel, Ralph Brown, Richard Topol, Jon Fletcher, Emily Watson, Sally Dexter (více)

Epizody(10)

Na motivy jedné z nejprodávanějších knih Waltera Isaacsona Einstein: jeho život a vesmír vznikl seriál Génius, který vypráví o tom, jak vynalézavý a nepoddajný patentový úředník, který zápolil s komplikovaným manželstvím, a který měl problém získat učitelské místo i doktorát, odhalil svou teorií relativity tajemství atomu a vesmíru. Vedle mimořádných vědeckých výsledků zachycuje snímek jeho buřičskou povahu, politický aktivismus, rodinný život a nestálé a složité osobní vztahy. (National Geographic)

yvona

Ano výprava a technické zpracování dobré, ale mě to prostě nudilo. Střídání různých období nebylo šťastné a myslím, že ani vykreslení charakteru se nijak zvlášť nepodařilo. Ty tři hvězdičky jsou spíš z milosti a z úcty k osobnosti A.E. ()

Torpid

Technicky dokonalé, prvotřídní herci, ale ...... /to podstatné je vždycky za tímhle slůvkem/. Konvenční, podbízivá a ničím originální forma , která vypráví o nekonvečním a geniálně originálním člověku. Přijde mi to jako promarněná příležitost a vyhozené peníze. Kdyby to dali místo Howarda třebas Stevenu Soderberghovi,.....ach jo ()

tranquill

"Tvá síla je ve Tvé představivosti..." Podrobný pohled na Einsteinův život, který potvrzoval jeho génia, se kterým je spojena neschopnost nornálního rodinného fungování, ale také jeho výsostnou nenávost k nacionalismu. Režie byla působivá i co se týče vizuálního zpracování. "Nejsem komunista, jsem internacionalista!" ()

MirkaP

Velmi poutavě zpracovaný životopis člověka, o kterém bychom měli vědět víc, než si tak matně pamatujeme ze školy. Obsazení: G.Rush (nepřekvapivě) výborný, jeho mladší alter-ego Johnny Flynn překvapivě také. Oceňuji průběžné postaršování mladého, načež změna představitele není tak rušivá, jak jsem se původně obávala. Samantha Colley podala svou Milevu jako fascinující živočišně krásnou ženu, která neměla štěstí na 1) dobu, 2) partnera. Obávám se, že takový génius by jí sroloval i v dnešní, ženám více přející době. A v závěrečných dílech mě překvapil T.R.Knight, ve kterém bych pod maskou J.E.Hoovera milého Georgíka z Chirurgů vůbec nepoznala. Práce maskérů na výbornou, výprava a lokace taktéž. Prostě maximální spokojenost. Každý díl následovalo prudké listování ve Wikipedii a jiných zdrojích, abych si doplnila celkový obrázek. V životě by mě nenapadlo, že si do vyhledávače někdy zadám např. "Nobelova cena 1918" a budu pátrat, co, kdo, proč. Výborný, výborný seriál. ()

subic

Amíci točili v Čechách, Pražáci poznali Rudolfinum, Liberečáci Severočeské muzeum atd. Velká škoda je, že krom charismatického Geoffrey Rushe mě tam nikdo nezaujal, samé nezajímavé neznámé tváře, což z toho udělalo takový docela průměrný seriál. ()

Pete

Tvůrci zde dostali zadání, které prostě nemá řešení. Přiblížit myšlénky a svět génia obyčejným, průměrným lidem. Zjednodušit postgraduální fyzikální práce na elementární úroveň základní školy. Osobní, intimní i společenský život vědců z přelomu 19. a 20. století učinit atraktivní současným divákům, včetně modernizovaných dialogů, a třeba také postavení žen ve společnosti (včetně dost brutálního rozvodu). A poprali se s tím vším celkem se ctí, i když působí seriál místy nevěrohodně, a samozřejmě mohli pojmout biografii méně konvenčně, více nápaditě. Howardův pilotní díl namlsá barvitým kaleidoskopem, ale potenciál pak není zcela naplněn v až moc usedlém chronologickém vyprávění dalších částí. Rush znovu nastupuje do role teprve na konci 7.dílu příliš razantním přechodem, jako bychom sledovali úplně jiného člověka - polovina série s Flynnem se soustředí na osobní život a obhájení vědecké teorie, díly s Rushem pak spíše na politiku a dění ve světě. O geniální dílo se tedy rozhodně nejedná, stále je to však nadprůměrný životopis. E=70% P.S.: České reálie jsou zábavné, jenže většinou hrají úplně jiná místa, a ani toto na autentičnosti nepřidá. ()

Hawaj

Má to říz a spád, krásnou kameru, zajímavý děj, nenudí to, super lokace, solidní výpravu, dramatické osobní osudy, velmi pěkné kostýmy a pěknou muziku. Pěkně si to užívám a navíc ta Praha v tom tak krásně funguje. Holt kdo umí, umí. ()

darthvader77

Pád manželství Einsteina se blíží, zatímco on sám se blíží k prokázání k pokroku skrze Astronoma. Všechno je to prodchnuto psychiatrickou léčbou Eduarda Einsteina, který se táhne od právě zmíněného rozvodu. Carl Jung byl zajímavým doplňkem a všechno se mi to líbí Pražské části též potěšili. Kontrast mezi Pierrem Curem a Albertem Einsteinem když přijde na jejich zacházení s manželkou je fantastický. A Elsa jeho sestřenice byla sestřenice. Dobrá epizoda. ()

diccon

Vybornej dokumentarni serial o jednom z nevyznamnejsich lidi historie. Mapuje Einsteinuv zivot od stredni skoly az do smrti a co muzu soudit, drzi se historickych faktu jako maloco. Najde se i dost casu na pohnuty osudy Fritze Habera, Maxe Plancka a Milevy Maric. Zvlast o Haberovi se obecne moc nevi a pritom je to postava beze srandy jak vystrizena z anticky tragedie. Pokrtenej Zid, otec chemicky valky, kterej vyvinul bojovy nasazeni chloru a dalsich lahudkovejch plynu vcetne... wait for it ... Cyklonu B (i kdyz ten vyvinul az po valce na hubeni hlodavcu a dalsich skudcu) a zaroven dostal Nobeluvu cenu za chemii (opet velice ironicky - za vynalez prumyslovy syntezy amoniaku, puvodne pro ucely zemedelstvi, ovsem Nemci promptne vyuzitej k masivni vyrobe valecnejch vybusnin...). Jak Johnny Flynn tak Geoffrey Rush do roli mladyho/starsiho Einsteina sednou dobre, i kdyz prechod mezi nima byl krapet narychlo. To je moje jedina vytka serialu, krome zpodobneni Milevy Maric. Moc se toho o ni dneska nevi, jeji hodnoceni vychazi prevazne z korespondence, kterou s Einsteinem vedli. V serialu je ovsem zpodobnena jako nesympaticka histericka cuza, ktera je neustale na hranici dusevniho kolapsu. To moc neladi s faktem, ze ji Einstein rozhodne velice miloval a na jeji prani udelal nekolik zivotnich rozhodnuti. Bonusem jsou cesky exteriery a interiery, kde Ceska republika hraje polovinu Evropy. ()

buchannon

Obával jsem se, že tenhle seriál bude další nezajímavé drama, ale po deseti minutách jsem mu naprosto propadl, je natočen velice poutavě, měl by se z něj stát vzor pro ostatní seriály. ***** Einstein byl rozhodně největším fyzikem všech dob, žádný jiný fyzik nezpůsobil takovou bouři ve svém oboru, i když Einstein byl zřejmě po pracovní i osobní stránce mnohdy nepochopen. Já osobně znám jen nejdůležitější teze jeho teorie relativity, do hlubšího studia bych se rozhodně nepustil. :) Např. zcela vědecké vysvětlení relativity času: vteřinu položená ruka na rozpálené žehličce je jako hodina, hodina v náručí krásné ženy je jako vteřina. Ale trochu mě mrzí nezmínění teorie velkého třesku, která se opírá o obecnou teorii relativity. Ze začátku Einsteinovy kariéry mu prakticky všichni házeli klacky pod nohy a jen málokdo ho bral vážně, nakonec si musel vydobýt místo na výsluní a dokázal to jako nikdo před ním. Tento seriál je naprosto strhující počin!!! ()

brasek

Prvých pár minút ma odstrašilo. To naozaj všade treba pchať pornografiu? Potom zaujímavý príbeh, absolútne skvelé rozprávanie a vôbec mi nevadilo, že dej skáče medzi viacerými rokmi. Po 5. časti znižujem hodnotenie, príbeh stratil čaro, dokola tie isté excesy a neustále skákanie z rokov... áno, na začiatku mi to nevadilo, lenže už je toho priveľa. Celkové hodnotenie: 3.5* ()

Vlkopec

Shlédl jsem první díl a po pravdě řečeno nemám moc chuti na další. Jde prostě o velmi výpravné dokudrama s výbornými herci. Jako dramatické dílo serál (aspoň první díl) selhává - hlavně kvůli mizernému scénáři, resp. už kvůli dramaturgii. Dialogy (mnohdy fakticky spíš monology) úporně "charakterizují postavy", "posunují děj" a artikulují "co si jednotliví aktéři myslí a co cítí". Až na výjimky v tom není ani kapka přesvědčivosti, tvůrčí nápaditosti a opravdových emocí. Rád bych se podíval na skutečné drama o Einsteinově životě (třeba i se stejnými herci, i když 66 letý Rush v roli 43 letého Einsteina prostě nemůže působit přesvědčivě), anebo na opravdový (nehraný) dokument, ale tenhle hybrid mi nesedí. Celkem ale nejsem překvapený, že spoustě lidí tenhle žánr vyhovuje a hodnocení je vysoké. Doplnění: Nakonec jsem se odhodlal ke shlédnutí druhého dílu. Ten je úplně jiný než první. Je mohlem pomalejší a ne tak dokumentární - je v podstatě věnován Milevě Maričové a děj je po pravdě řečeno triviální. I když emoční přesvědčivosti přibylo, moje chuť pokračovat ve sledování nevzrostla. ()

eddy666

Samotný názov vystihuje celý seriál, Génius ! Ťažko inak vystihnúť slovami to ako jednoducho geniálny Einstein bol, a ako ho vystihli v tomto dokumente. Odporúčam pozrieť úplne každému bez výnimky. ()

PRINC1

Einstein - Životopisný televizní seriál se povedl a Geoffrey Rush hrál genia skvěle pro mě vada na kráse je herec Jonny Flynn je strašně nesympatický nemám ho rád už to někdo napsal jinak masky a vše okolo opravdu vynikající člověk se dozvěděl jaký Einstein opravdu byl a udělá si obrázek o něm sám . ()