13 Reasons Why (TV seriál)

Drama / Mysteriózní

USA, 2017 - 2018, 24 h 41 min (Minutáž: 50–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Eskmo

Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Steven Silver, Michele Selene Ang, Kate Walsh, Brian D’Arcy James, Derek Luke, Gary Perez, Steven Wiig, Vanessa Ross, Brandon Larracuente, Lisa Anne Morrison, Michael Sadler, Nina Cheek, Marissa Freeman, Jesus N. Jimenez, Megan Stack, Josh Hamilton, Ajiona Alexus, Bryan Box, Shadia Iman, Tommy Dorfman, Bryan Irwin Thompson, Steven Weber, Sosie Bacon, Robert Gant, Giorgia Whigham, Timothy Granaderos, Mark Pellegrino, Mario Perez, Gabrielle Haugh, Cindy Cheung, Karen Kahn, Wilson Cruz, Maria Dizzia, Ben Lawson, Samantha Logan, Allison Miller, Meredith Monroe, Joseph C. Phillips, Tom Everett Scott, Jake Weber, Anne Winters, Phil Austin, Andrea Roth, Sean Blakemore, Jeffrey Vincent Parise, Brenda Strong, Ainsley Bailey, David Kallaway, Matthew Alan, Jackie Geary, Irina Voronina, Emily Peachey, Spence Moore II, Keiko Agena, Makenzie Vega, Jeanette Pavini, Sally Pressman, Allison Miller, Christopher Michael Holley, Parminder Nagra, Anthony Rapp, Kelli O'Hara, Alex MacNicoll, Bryce Cass, Nican Robinson
  • Rogue

13 reasons why i'm stupid bitch. Filmarsky dobre odvypravene, ale prvnich 8 dilu je zavadejici nuda diky ktere averze k dvema hlavnim protagonistum naroste do obludnych rozmeru. Dospet k dilu 9 chce bud hodne nudy, nebo silnou vuli, alespon ze to tahne dobry soundtrack. Btw Clayova neochota pustit si kazety najednou nedava smysl (krom toho, zeby to znicilo cely koncept) . Plus bod za Joy Division a Arakiho.(20.5.2017)

Za mě opravdu významný seriál, který stojí za pozornost. Má totiž co říct, obzvlášť mladším lidem, ale ve skutečnosti vlastně všem bez rozdílu. Každý z nás totiž v životě dělá chyby a ne vždycky se vůči druhým chováme příkladně a s pochopením. A co hůř, ne vždy si to vůbec uvědomíme - jaký dopad můžou mít naše slova a činy na druhé. Tento seriál nám ukazuje právě ten potenciální dopad a snaží se o jakousi osvětu nás všech, abychom byli schopni žít co nejvíce empaticky vůči ostatním. To všechno navíc tento seriál sděluje napínavou a poutavou formou, včetně výborných výkonů mladých herců. Nemyslím si, že by hlavní hrdinka Hannah byla nějaká hloupá husa, i když to tak možná může působit obzvlášť z počátku seriálu a obzvlášť pokud se na to díváme jen povrchně. Je třeba si uvědomit, že na teenagera mají věci mnohem větší psychický dopad, že je vidí jaksi zveličeněji. A tudíž na ně mnohdy reaguje přehnaně. Sama si vybavuju řadu situací ze svého mladšího věku, které jsem tehdy viděla jako jakýsi srdcedrásající "nepřekonatelný" problém a dnes se tomu všemu jen směju a kroutím sama nad sebou hlavou. :) Co se pak týká konkrétně tohoto seriálu, začne to jako "slabý čajíček" běžných problémů středoškoláků, ale vyhrocuje se to do šokujících mezí, které člověka dokážou zanechat v slzách a v čirém zoufalství a lítosti. A přitom je to celé velmi autentické a podobné věci se bezpochyby dějí. Zkrátka a jednoduše, je to velmi silný seriál, který je třeba vidět. Oceňuju jeho mnohé kvality, které se mi jen potvrdily po zhlédnutí filmu o filmu "Beyond the reasons". Také mě překvapila propracovaná a uvěřitelná psychologie jednotlivých postav. Snad jediné, co mi vadilo, byl neuzavřený konec. Tohle totiž potřebovalo silnou tečku a ne otevřená vrátka do druhé série. Ale to je vše - jinak na mně seriál zanechal hluboký dojem. ~(4,5)~(13.1.2018)

Prvních pár dílů jsem byla relativně nadšená a zvědavá, jak se asi tento příběh nadále bude vyvíjet. Seriál měl spoustu chybiček a evidentních nelogičností, které bych byla schopná překousnout, protože je to natočené opravdu velmi poutavě, ale jelikož se slečna Bakerová vyvinula v naprosto nesnesitelnou, přecitlivělou adolescentní husu, která mě v některých dílech už vyloženě iritovala a navíc si téměř za vše mohla sama, tak hodnocení jen tak tak nestačilo na 4 hvězdy, 64%.(11.5.2017)

95% ‖ Jsou seriály, které mají originální námět a ze začátku dokážou zaujmout, ale moc dlouho jim to nevydrží a ke konci série jim většinou dochází dech. 13 Reasons Why je jiný, každý díl je skvěle vystavěn a velmi pěkně sestříhán, všechny scény dávají smysl a nic není navíc. Charaktery jednotlivých postav jsou skvěle vykreslené a herci je svými výkony umí výborně prodat. Ústřední dvojice Clay&Hannah je vskutku dokonalá. Nemám slov, možná je tenhle komentář až příliš strohý, ale dokonalost se těžko popisuje. Těším se na druhou řadu. PS: Mé srdce je roztrhané na kusy a soundtrack poslouchám každý den.(28.4.2017)

Zkuste si představit Beverly Hills 90210 jako bezchybně obsazený a bravurně vygradovaný film noir. 13 Reasons Why má nejblíže k tvorbě Gregga Arakiho (nejen díky skvělému soundtracku, komentujícímu to, co hrdinové prožívají), který režíroval dvě epizody. Mezi postavami je zastoupena většina typů známých ze středoškolských filmů přinejmenším od Pomády (z níž jako by se svým účesem a ohozem přímo přifrčel Tony), ale seriál je vykresluje s nezvyklou upřímností a vnímavostí, nakládá s nimi poměrně nepředvídatelným způsobem a jejich rozhodnutí nahlíží v širších souvislostech (sociálních nebo ekonomických), takže u většiny lépe chápeme, proč se chovají tak, jak se chovají. ___Postupné rozplétání pevně propletené sítě sociálních vazeb probíhá paralelně s odhalováním toho, kdo všechno přispěl k sebevraždě Hannah, přičemž vychází najevo, že docela bez viny nebyl vlastně nikdo (včetně outsiderského protagonisty nebo dospělých), byť provinění spočívalo třeba jenom v nedostatku empatie. Rozhodnutí vystavět whodunit vyprávění na melodramatickém, lehce emo podloží funguje i díky tomu, že se Clay nechává pohltit vyprávěním a během „vyšetřování“ prožívá něco podobného jako Hannah. V podstatě se stává jejím avatarem, který dělá to, co ona již učinit nemůže. Propojenost minulosti a přítomnosti na stylistické rovině reflektují bezešvé přechody mezi „tehdy a „teď“ – např. pouze pomocí změny barevného tónování (chladné barvy pro přítomnost, teplé pro minulost) – nebo grafická návaznost dvou přiléhajících záběrů, které od sebe ve skutečnosti dělí několik týdnů/měsíců (dobrým prostředkem k orientaci je taky přítomný/nepřítomný šrám na Clayově čele). Napínavosti vyprávění napomáhá také různá míra informovanosti jednotlivých postav – zatímco jiní si již přehráli všechny pásky a občas odkazují k něčemu, co bude vysvětleno až o několik epizod později, Clay zůstává pozadu (a my s ním). ___Někomu může seriál, zaměřující se primárně na témata jako znásilnění, sexismus, deprese, alkoholismus nebo šikana, připadat až přehnaně temný, ne-li exploatační, ale ve světle toho, že se tvůrci snaží o realismus hlavně v charakterizaci postav, ne ve vykreslení fikčního světa (který je záměrně trochu modelový) a příběh z větší části vypráví a jeho směr určuje hlavní oběť většiny fyzického a psychického násilí, jež se octla za hranou svých možností, dává zvolený tón i naturalismus v zobrazení uvedeného násilí smysl (bez ohledu na to, zda Hannah budete, slovy jedné z postav, považovat za „drama queen“, či nikoliv). ___Uvítal ještě jednu úvodní epizodu, ve které bychom Hannah viděli očima jejích spolužáků, aby následně lépe vyniklo, jak zkresleně ji kvůli neznalosti okolností vnímali. Rozvedeny také mohly být náznaky, že Hannah byla nespolehlivou vypravěčkou a její verze příběhů je skutečně pouze „jednou stranou pásky“. Samozřejmě by se toho našlo víc (občas trochu cheesy dialogy, Hannah jako ztělesnění klukovských fantazií o neobyčejné, sarkastické a sexy dívce), pořád ale jde o stylisticky vyzrálý, vypravěčsky pozoruhodný a v uchopení tématu teenagerské úzkosti dospělý seriál, z jehož zdrcujícího finále (čímž nemyslím posledních pár minut, ale tři závěrečné díly) se ještě chvíli budu vzpamatovávat.(3.4.2017)

• - Toto je podruhé, co Dylan Minnette ztvárňuje postavu Claye. Poprvé to bylo v seriálu Božská mrcha (od r. 2007). (Kacitr)

• - Spoiler: Když Alex (Miles Heizer) mluví s Clayem (Dylan Minnette), prozradí mu, že si všechny kazety poslechl během jedné noci. V knize je to Clay, komu trvá poslechnout si nahrávky takhle dlouho. (Kacitr)

• - Tonyho (Christian Navarro) křížové tetování obsahuje znaky, jež jsou symboly pro depresi a sebevraždu. (Kacitr)