13 Reasons Why (TV seriál)

Drama / Mysteriózní

USA, 2017 - 2018, 24 h 41 min (Minutáž: 50–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Eskmo

Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Steven Silver, Michele Selene Ang, Kate Walsh, Brian D’Arcy James, Derek Luke, Gary Perez, Steven Wiig, Vanessa Ross, Brandon Larracuente, Lisa Anne Morrison, Michael Sadler, Nina Cheek, Marissa Freeman, Jesus N. Jimenez, Megan Stack, Josh Hamilton, Ajiona Alexus, Bryan Box, Shadia Iman, Tommy Dorfman, Bryan Irwin Thompson, Steven Weber, Sosie Bacon, Robert Gant, Giorgia Whigham, Timothy Granaderos, Mark Pellegrino, Mario Perez, Gabrielle Haugh, Cindy Cheung, Karen Kahn, Wilson Cruz, Maria Dizzia, Ben Lawson, Samantha Logan, Allison Miller, Meredith Monroe, Joseph C. Phillips, Tom Everett Scott, Jake Weber, Anne Winters, Phil Austin, Andrea Roth, Sean Blakemore, Jeffrey Vincent Parise, Brenda Strong, Ainsley Bailey, David Kallaway, Matthew Alan, Jackie Geary, Irina Voronina, Emily Peachey, Spence Moore II, Keiko Agena, Makenzie Vega, Jeanette Pavini, Sally Pressman, Allison Miller, Christopher Michael Holley, Parminder Nagra, Anthony Rapp, Kelli O'Hara, Alex MacNicoll, Bryce Cass, Nican Robinson

Ten, který stojí v koutě, Johnsonův studentský neo-noir Zmizení, adventurka Life is Strange, Pět starých známých Mitche Alboma... 13 Reasons Why jako by stále "něco připomíná", ale přitom se rozhodně nedá nařknout z opisování. A vůbec - v podstatě se dá pouze chválit. Za téma, o kterém povídá - a o kterém se povídá málo a mělo by více, a za scénář, který především v první polovině učebnicově dávkuje informace tak, aby diváka zaháčkoval a zarážel mu příběh hloubš a hloubš do chřtánu, až není možné se vymanit. Tohle se Netflixu podařilo.(1.5.2017)

Rozhodně jedna z nejlepších seriálových novinek za posledních několik let. Pár chybek to samozřejmě má: kolem pátého dílu to začne na chvíli ztrácet dech a události těsně před koncem (párty u Bryce a vyústění Alexovy linky) jsou snad přeci jen trochu přeexponované. Ale přesto jde ve výsledku o velmi napínavé drama s ukázkově řešenými (a měnlivými) cliffgangery a precizní výstavbou. Ocenění si zaslouží hlavně způsob vyprávění: mixování flashbacků a voiceoveru (na pozadí aktuálního dění) umožňuje neukázat klíčové pasáže a nechat na ně diváka v napětí čekat, mixování minulého a aktuálního ve výpovědích jednotlivých aktérů zase umožňuje vytvářet (vždy alespoň na nějaký čas) dojem nespolehlivého vyprávění, a především - samotná nelinearita vyprávění v minulosti (a v tom je seriál nejrafinovanější) umožňuje neustále se ke klíčovým událostem vracet, doplňovat je, restrukturovat a reinterpretovat je. Z výše uvedeného vyplývá, že je scénář skutečně konstruktem, který je jako celek poměrně obtížně uvěřitelný. Hodně mu ale pomáhá kvalitní práce s vývojem postav, podpořená místy velice dobrými výkony mladých herců a skvělá práce s filmovým zvukem (nemluvím o soundtracku, který je sám o sobě hodně dobrý, spíš o filmové hudbě a ruších na pozadí některých pasáží). 13 Reasons Why se dá ale doporučit i jednodušším způsobem: je to seriál, který chytne a nepustí a který má srdce.(12.4.2017)

• DwayneJohnson

Začíná se mi to nějak přejídat, k čemuž mně nutí hlavně chování hlavní hrdinky a také herecky, naprosto prkenný výkon Dylana, jenž mě děsně irituje. A zbytek za mě napsala naprosto výstižně Larrysbride, pod jejíž komentář se hrdě podepisuji, jen s tím malým rozdílem, že mi k té její trojce chybí větší kousek. I přes koukatelný závěr.(10.4.2017)

// 13 Reasons Why je jinde. Když to přirovnám k letošním seriálům, kde na jedné straně stojí extrémně odlehčený Riverdale a na druhé zase extrémně seriózní Sedmilhářky, 13 kličkuje tak nějak mezi obojím. Potíž je, že řeší zatraceně těžké téma sebevraždy, a podle mě hlavní výtka většiny lidí, kteří s ním budou mít problém, je ta, že občas je ta sebevražda, ten čin, podáván až příliš uměle. Sleduju fikci, sleduju polovinu času docela přesvědčivou fikci, jenže pak začnu přemýšlet, ptát se proč a přesně v tuhle chvíli tvůrci začnou fatálně selhávat. Chování postav je tady další velký problém, především té hlavní. Zároveň ale plně chápu, že to spousta jiných lidí v klidu zvládne přejít a seriál si užijí jak jen to v rámci možností jde. Mě to nestrhlo a byť tomu nelze upřít řemeslnou kvalitu a silný závěr, ten pocit, že z toho šlo vytřískat mnohem víc, toho už mě nikdo nezbaví. 7/10(3.5.2017)

Kéž by se to jmenovalo "6 reasons why" nebo aspoň "13 twenty-minutes-long reasons why". Byl by to ten nejlepší teenage seriál za poslední roky. Takhle mohu doporučit jen lehký hack pustit si epizodu 1 a pak až 9-13. Díly 2-8 totiž nejsou horší než to, co se vám taky dělo na střední -- a jelikož čtete tenhle komentář, nezabili jste se, takže tak.(22.6.2017)

• - Justin Prentice (Bryce Walker) si podobnou postavu zahrál i v seriálu Those Who Can't (od r. 2016). Shodou okolností se jeho postava v obou případech jmenovala Bryce. (Kacitr)

• - Ve scéně, kde si Clay (Dylan Minnette) představuje, že je přítelem Hannah (Katherine Langford), hraje v pozadí píseň „A 1000 times“, kde text říká: „The 10th of November, the years almost over.“ Lidé, kteří ublížili Hannah, dostali své soudní obsílky na 10. listopadu 2017. (tynkaiscrazy)

• - Brandon Larracuente přišel původně na konkurz, aby získal roli Justina Foleyho. Ta však nakonec připadla Brandonu Flynnovi a Larracuente ztvárnil postavu Jeffa Atkinse. (triiisxd)