13 Reasons Why (TV seriál)

Drama / Mysteriózní

USA, 2017 - 2018, 24 h 41 min (Minutáž: 50–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Eskmo

Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Steven Silver, Michele Selene Ang, Kate Walsh, Brian D’Arcy James, Derek Luke, Gary Perez, Steven Wiig, Vanessa Ross, Brandon Larracuente, Lisa Anne Morrison, Michael Sadler, Nina Cheek, Marissa Freeman, Jesus N. Jimenez, Megan Stack, Josh Hamilton, Ajiona Alexus, Bryan Box, Shadia Iman, Tommy Dorfman, Bryan Irwin Thompson, Steven Weber, Sosie Bacon, Robert Gant, Giorgia Whigham, Timothy Granaderos, Mark Pellegrino, Mario Perez, Gabrielle Haugh, Cindy Cheung, Karen Kahn, Wilson Cruz, Maria Dizzia, Ben Lawson, Samantha Logan, Allison Miller, Meredith Monroe, Joseph C. Phillips, Tom Everett Scott, Jake Weber, Anne Winters, Phil Austin, Andrea Roth, Sean Blakemore, Jeffrey Vincent Parise, Brenda Strong, Ainsley Bailey, David Kallaway, Matthew Alan, Jackie Geary, Irina Voronina, Emily Peachey, Spence Moore II, Keiko Agena, Makenzie Vega, Jeanette Pavini, Sally Pressman, Allison Miller, Christopher Michael Holley, Parminder Nagra, Anthony Rapp, Kelli O'Hara, Alex MacNicoll, Bryce Cass, Nican Robinson

To jsem fakt nečekala.Už jen samotné téma seriálu je dost kontroverzní. Jde tu vidět, jak můžeme někomu ublížit, aniž bychom si to vůbec uvědomili. To zvlášť v dnešní době, kdy každý kope jen sám za sebe. Bála jsem se, když je to ze středoškolského prostředí, že to bude hodně pubertální. Naopak si myslím, že film skvěle vystihl prostředí střední školy. Jak se k sobě "děti" chovají a hlavně šikanují. Lze tam vidět povrchnost, pokryteckost, přetvářka,závist, atd... Obecně by to klidně mohl být odstrašující případ šikany na školách a kam až může zajít. Pro mě je to dost silné téma a místy také hodně depresivní. Nejsilnější mi snad asi přišel 11. a 13. díl (11. a 13. kazeta). Nemůžu dát plné hodnocení. I když ze začátku to bylo zajímavé, pak jsem se trochu nudila, Hannin hlas mě už otravoval a dívala jsem se na to, jen abych věděla, jak to dopadne a hlavně, abych zjistila, jaká je tam úloha Claye. Pak už jsem se do toho nechala vtáhnout. Nedovedu si představit, o čem bude další série, ale nechám se překvapit.(4.7.2017)

1. série Zaháčkovalo mě to už od samotného začátku, i když mi na seriálu něco nesedělo, jenže jsem neuměl přesně popsat, co to přesně je. A teď už to ani nedokáži odhalit, jelikož ten pocit v polovině série úplně zmizel. Poté mi zbyl jen děsivý, smutný, ale potřebný příběh s co nejlidštěji napsanými postavami, s absencí černobílého vidění světa a bez povrchních a ukvapených soudů. Prolínání dvou časových rovin, přesný střih, práce s hudbou a prostor pro různé teorie mě naštěstí ujišťovaly, že se stále jedná o pouhou fikci, jakkoli detailní a pravděpodobnou. (Netflix) ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. série Největší problém je, že se seriál neposunul ani o píď, startovací čára je totiž přesně tam, kde byla po první sérii. Už ta totiž ukázala, že se nepodařilo vše bezproblémově vyřešit, že se naopak chystá další tragédie, a taky nakousla nedůvěryhodnost výpovědí Hannah. Technická zručnost zůstala, ale přišla o nejvýraznější aspekt, kterým byly prostřihy mezi dvěma časovými rovinami. Zůstávají tak jenom postavy, které naštěstí stále působí jako lidi. A taky se tedy občas objeví scény, které dokáží emočně zasáhnout nebo šokovat. 3,5* (Netflix)(1.5.2017)

1. SÉRIE (55 %): Bacha, spoilery. Tak kde začít... Asi tím, že mě to celkem (hodně) zklamalo. Když jsem si před sledováním četl obsah a nadšené komentáře, jaká je to emotivní jízda alá The Perks of Being Wallflower, tak jsem se seriálem neotálel. Jenže ne. Hned ze začátku můžu říct, že opravdu nechápu ty pozitivní ohlasy. Jak je to silný, depresivní a filmařsky skvostný. Jak se to dostane pod kůži. Někde jsem snad četl, že 13 reasons why je ukázkový příklad šikany natočený jak podle příručky krizové intervence. Jako pardón. Ať se snažím o objektivitu, jak chci - řemeslně je to naprosto seriálový standard, se zavřenýma očima možná lehký nadprůměr, ale rozhodně jsem v tom neviděl nějakou filmařskou invenci, genialitu nebo cokoli, co bych měl potřebu nějak vyzdvihovat. Ani režie, ani scénář, ani střih, ani nic jinýho, co se tak vychvaluje mi nepřišlo nějak výjimečné. Možná trochu hudba. Herecké výkony celkem v pohodě, ale vyloženě sympatickou postavu, aby člověk pohledal. Celou dobu mi přišlo, že se postavy chovají naprosto nedůvěryhodně, absolutně jsem nevěřil, že by se něco takového mohlo stát. Ale někde v půlce sledování jsem zase četl, že na konci to do sebe všechno zapadne. Tak jsem se to dokoukal a... nic. Při nejmenším jsem očekával alespoň nějaké vypointování, ale ani to nepřišlo. No a teď konečně ty spoilery. Co se týká hlavní postavy Hannah, celkem by mě zajímalo, jak je vůbec možný, že někomu ta holka mohla být sympatická. Budu asi trochu zlej, ale fakt na mě od začátku působila jako protivnej spratek. Nejvíc mě ničily ty její patetický moudra o životě. Strašně se mi líbilo, jak to všechno vyprávěla jakože nejvíc "kůl grl" - jako víte co, život je bla bla, ale pak přijde rána... ale to si nechám na potom, to není předmětem týhle kůůůl pásky. Omg. Už vidím člověka, který je v kritickém stavu - tedy nahrává na kazety důvody, proč chce spáchat sebevraždu - a mluví takhle. A ještě mám jednu věc - kromě znásilnění mi snad každý další její důvod přišel jako naprostá malichernost, kterou zažil snad každý třetí (no možná druhý) člověk na planetě. Promiňte, ale po zhlédnutí seriálu jsem někde četl "kompletní soupis" důvodů, jakože co se chudince Hanně stalo, a docela jsem se musel smát. Dostala facku. Objevila se na seznamu nejhezčího zadku. Aha no. Tak, vykreslení šikany teda dobrý, ale mě to nezasáhlo ani omylem. Ostatní postavy mi jinak nepřišly taky moc zajímavé. Většina z nich neměla ani příliš propracovanou psychologii a když už tam někdo zajímavý byl, tak nedostal příliš prostoru (třeba Skye). No, a o nelogičnosti chování jednotlivých postav radši pomlčet. Dost věcí v tomhle seriálu asi nikdy nepochopím. A těch dalších otázek, co mám po finále! Vždyť to nejzajímavější jsme se ani nedozvěděli! Jak kdyby tomu pár dílů ještě chybělo. Co se stane s lidmi z pásek? Co se stalo s Alexem, proč to tam vůbec bylo? Jaký význam měly Tylerovi zbraně? Co udělají rodiče? Respektive jak to celé řízení dopadne? Ufff... No nevím, pokud mám zhodnotit těchto 13 dílů tak asi hodně SLABÉ tři. Dvě hvězdy jsem ale dal větším brakům, což 13 reasons why určitě není. V podstatě jsem jen kritizoval, ale nechápejte mě špatně. Mně to svým způsobem celou dobu děsně zajímalo a drželo si to moji 100% pozornost. Pořád jsem si říkal - ještě pár dílů a pak už to určitě přijde, to epický finále! Jako kdybych pořád věřil v něco zajímavého, ale v závěru nikdy nic. Jsem si ale naprosto jistý, že pokud by byla druhá řada, tak bych se stejně díval, protože pokud by se to teď chytlo za správný konec, potenciál by tam opravdu byl.(3.5.2017)

Prvních pár dílů jsem byla relativně nadšená a zvědavá, jak se asi tento příběh nadále bude vyvíjet. Seriál měl spoustu chybiček a evidentních nelogičností, které bych byla schopná překousnout, protože je to natočené opravdu velmi poutavě, ale jelikož se slečna Bakerová vyvinula v naprosto nesnesitelnou, přecitlivělou adolescentní husu, která mě v některých dílech už vyloženě iritovala a navíc si téměř za vše mohla sama, tak hodnocení jen tak tak nestačilo na 4 hvězdy, 64%.(11.5.2017)

Ten, který stojí v koutě, Johnsonův studentský neo-noir Zmizení, adventurka Life is Strange, Pět starých známých Mitche Alboma... 13 Reasons Why jako by stále "něco připomíná", ale přitom se rozhodně nedá nařknout z opisování. A vůbec - v podstatě se dá pouze chválit. Za téma, o kterém povídá - a o kterém se povídá málo a mělo by více, a za scénář, který především v první polovině učebnicově dávkuje informace tak, aby diváka zaháčkoval a zarážel mu příběh hloubš a hloubš do chřtánu, až není možné se vymanit. Tohle se Netflixu podařilo.(1.5.2017)