Psychiatr

(seriál)
  • USA The Alienist (více)
Trailer 2
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Předloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (více)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(18)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

Trailer 2

Eleanor05

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

OBSAHUJE SPOILERY! Jako vždy výborný Daniel Brühl, silná dobová atmosféra New Yorku koncem 19. století a zajímavý letmý vhled do tehdejší problematiky psychických nemocí. Scénář není špatný, občas jsem se u dialogů i zasmála, ale někdy je trochu "za divákem" - divák si odvodí fakta o vrahovi dříve, než postavy, což není u detektivky zrovna příhodné. Kamera je skvělá, když postavy stojí, postávají, popř. sedí za stolem. Dokáže být umělecká, ale problém nastává při akčních scénách, kdy je naopak příšerná, amatérská a záběry tehdy vypadají podivně "nedodělaně", nemají filmový look a působí jako z filmu o filmu. Dále mezi Dakotou Fanning a Lukem Evansem není vůbec žádná chemie, ačkoli asi měla být, osobně bych Saru Howardovou raději viděla s dr. Kreizlerem, v jejichž vztahu jsem cítila větší přitažlivost a byl by i zajímavější. Jako tým jsou ovšem dr. Kreizler, John Moore a Sara Howardová sympatičtí, každý symbolizuje trochu něco jiného a každému z nich se dá fandit. Po výborných úvodních dílech, při nichž jsem si ještě myslela, že se divákovi naskytne větší seznámení s problematikou dobové léčby duševních chorob a hlubší odhalení psychologie tří hlavních postav, se bohužel kolem poloviny série děj zjednodušil a zpomalil. A některé černobílé postavy se staly až směšnými (stupidní závěr v kanále s Connorem všemu ještě nasadil korunu; nevýrazný, necharismatický představitel Teddyho Roosevelta ale taky úplně nepomáhal). Stále není jasné, zda se The Alienist dočká druhé řady, osobně bych ji uvítala, ale chtělo by to zapracovat na psychologii postav a ještě prohloubit temnou atmosféru úvodních částí. Zaměřit se více na zajímavou postavu dr. Kreizlera a jeho "blázinec", méně pak na tuctového potížistu Johna Moora a jeho neuvěřitelný vztah s jinak zábavnou a dobře zahranou Sarou Howardovou. Pak by jednoho dne mohl být seriál místo nadprůměrného, výborným. 1. série - 70%, 2. série - 60% ()

misterz

Výborný seriál o pátraní po vrahovi, ktorý traumatizoval celé mesto (veľmi dobre vykreslené) v podobe nezvyčajne brutálneho zabíjania mladých chlapcov (prostitútov). Je pravda, že nie každý diel ma zaujal rovnako, pričom od finálneho rozuzlenia som čakal trošku viac, no to samotné krimi pátranie a skladanie jednotlivých dielikov do výslednej skladačky bolo mimoriadne zaujímavé a bavilo ma po celý čas. A hlavne si dali autori záležať na výprave, ktorá sa odrazila na výbornej atmosfére, rovnako vydarenej a možno i ešte o čosi temnejšej ako bola napríklad v seriály Knick (2014), ktorý sa tiež odohráva v rovnakej dobe a v rovnakom meste (NY). Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Wally

Veliké překvapení. Nejde o seriál o kterém by se nějak velmi diskutovalo, ale překvapil mne svou kvalitou....vyborni herci, o atmosféře netřeba mluvit...úžasné. Fakt jsem si připadal jako v 19.století. Hltal jsem každý díl a těšil se na ten další. Doporučuji! Druhá řada byla přinejmenším stejně kvalitní a díl od dílů lepší. Postava Libby a hlavně její představitelka si zaslouží obdiv za to, jak svou postavu zahrála. ()

Necrotongue

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Kvalitní seriál, mám rád dobové detektivky/ kriminálky, atmosféra New Yorku devatenáctého století byla skvělá, v bezútěšnosti chudých čtvrtí jsem se přímo bahnil (a že bylo v čem). Potěšily mě vynikající herecké výkony ústřední trojice, překvapilo mě, že (z mého pohledu) Luke Evans poněkud zastínil Daniela Brühla, možná to bylo tím, že měla postava Johna Moorea více vrstev a jevila se mi tak zajímavější. Mrzelo mě, že se tvůrci ani tentokrát nevyhnuli současným trendům, s některými záležitostmi bych se v New Yorku v roce 1896 opravdu určitě nesetkal. Myslím, že bych je nenašel ani v New Yorku v roce 1956 a i později by to byl velký problém. Škoda, seriál tak u mě zbytečně tratil na hodnocení. ()

Gimli

Silně vtahující seriál, zejména díky skvělým hercům a vymazlené výpravě, kde se myslelo na nejmenší detaily, jako je třeba koňský trus na ulicích. Výprava tak tvoří významnou složku zábavy při sledování jednotlivých epizod, které jsou scénáristicky dobře zvládnuté a příběh neztrácí dech ani poutavost. ()

• Natáčení probíhalo v Budapešti a ve studiích Korda v Etyeku. (SONY_)
  • V původním románu je postavička John Moore (Luke Evans) zpravodajem zločinu. V televizním seriálu je ilustrátor. V jedné epizodě Moore koupí psací stroj a řekne Sarah Howard (Dakota Fanning), že má zájem stát se spisovatelem. (em.redrum)