Psychiatr (TV seriál)

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Drama

USA, 2018–2020, 14 h 5 min (Minutáž: 42–54 min)

Předloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty, Falk Hentschel, Michael Jibson, Q'orianka Kilcher, Aurélia Poirier, Philip Rosch, Matthew Shear, Robert Wisdom, Martin McCreadie, Aldo Maland, Morfydd Clark, Michael Ironside, Peter McRobbie, Daisy Bevan, Bálint Adorjáni, Virág Bárány, Richard Bremmer, Dorka Gáspárfalvi, Péter Kertész, Mary Stockley, Klári Tolnai, Grace Zabriskie, Sean Young, Josef Altin, Katie Brayben, Lily-Rose Aslandogdu, Nicolas Bro, Nicholas Asbury, Kristóf Ódor, Zsolt Páll, Kate Phillips, Sara Vickers, Kate Dickie, Béla Gados, Amanda Hadingue, Katherine Kingsley, Roland Miskey, Gábor Urmai, Dávid Miller, Stephen Louis Grush, William Gaminara, Dániel Kanalas, Ania Marson, Sean McGinley, David Warner, Bill Heck, Jackson Gann, Ed Birch, Ian Hughes, George Lenz, Tom Pilath, Vivien Rujder, Levente Törköly, Cassi Thomson, David Meunier, Sean Bridgers, Eric Johnson, Corey Johnson, Nicola Stephenson, Ágnes Bánfalvy, David Langham, Ronan Vibert, Tim Barlow, Ben Lamb, Kata Pálfi, Nino Surguladze, Brittany Marie Batchelder, Emanuela Postacchini, Marcus D'Amico, Jefferson White, Anson Boon, Lewis McGowan, Lewin Lloyd, Zeb Moore, Roman Vasiljev, Max Fincham, Emily Barber, Melanie Field, Gavin Drea

Na seriál mě nalákal Daniel Brühl a opět tu podává vynikající výkon. Evans, kterého moc nemusím, taky nebyl špatný. Chvílema mi to připománalo historické CSI, ale seriál perfektně buduje atmosféru a krásně si hraje s divákem, že on sám neví, kdo je vrah. Seriál i dokáže překvapit několika nečekanými zvraty. Trošku sem si přál, aby některé postavy skončili jinak, ale takhle mě to aspoň dostalo. Po Ripper Street další povedená dobová kriminálka. Klidně bych dal i další sérii. 80%(21.4.2018)

Kvalitní seriál, mám rád dobové detektivky/ kriminálky, atmosféra New Yorku devatenáctého století byla skvělá, v bezútěšnosti chudých čtvrtí jsem se přímo bahnil (a že bylo v čem). Potěšily mě vynikající herecké výkony ústřední trojice, překvapilo mě, že (z mého pohledu) Luke Evans poněkud zastínil Daniela Brühla, možná to bylo tím, že měla postava Johna Moorea více vrstev a jevila se mi tak zajímavější. Mrzelo mě, že se tvůrci ani tentokrát nevyhnuli současným trendům, s některými záležitostmi bych se v New Yorku v roce 1896 opravdu určitě nesetkal. Myslím, že bych je nenašel ani v New Yorku v roce 1956 a i později by to byl velký problém. Škoda, seriál tak u mě zbytečně tratil na hodnocení.(5.10.2018)

Jeden z nejlepších mysteriózních seriálů o sériovém vrahovi, co jsem kdy viděla. Napínavé, správné hnusné, nepříjemné (motiv dětských prostitutů). Perfektní herecké výkony v čele s přesným Brühlem a ještě o kousek lepším Evansem. Jen Dakota Fanning vypadá v mých očích pořád na 12 let, a když kouřila cigaretu, říkala jsem si "to dítě přece ještě nesmí kouřit!". Takže chválím všechno kromě SPOILER trochu odfláklého vrahouna, o jehož motivu jsme se nedozvěděli skoro nic. KONEC SPOILERU. Příznivci ponurosti, detektivní zápletky, hnusných mordů a dobové zaplivané atmosféry - tady nešlápnete vedle.(7.3.2019)

Temné, detektivní, zvrácené, někdo by řekl nechutné, psychologické, patologické x čekala jsem to lepší, až příliš depresivní. Knížka se mi strašně moc líbila. O to víc jsem možná zklamaná ze zfilmování. Celé to na mě působilo až příliš depresivně a bezútěšně. První díly vůbec neměly šmrnc, poslední tři to trochu dohnaly. Celé mi to přišlo hodně svázané a nemotorné, nějak jsem se nemohla zamilovat do hlavních postav. A že mám Daniela hodně ráda. Dakota mi celkem vadila, Sáru jsem si představovala trochu víc pozitivnější. Nicméně pokud zfilmují i druhou knížku, ráda se podívám. ..v té době musel být takový všudy přítomný smrad, jako když jedete v tramvaji plné bezďáků..(25.4.2018)

Neuvěřitelně silnej seriál od samýho začátku. Od prvního dílu je atmosféra tak dobrá, že divák nemá problém se ponořit do pátrání po člověku, který v New Yorku na konci 19.století sériově vraždí chlapecké prostitutky. To je samozřejmě pro fajnšmekry jako já dost zajímavý samo o sobě, ale stejně tak důležitý jsou tři hlavní vyšetřující postavy v čele s působivým Danielem Brühlem. A v neposlední řadě dodávám a oceňuji, že to šlo bez všeho nadpřirozenýho. Křišt'álově čistějch pět.(15.4.2020)

• - Sériový vrah v seriálu je založen na známém sériovém vrahovi Albertu Fishovi, známém také jako „Šedý muž“ – proto odkaz na stříbrný úsměv. Unesl, zavraždil a jedl desetiletou Grace Buddovou, a pak poslal dopis rodičům, který podrobně popisoval, jak ji jedl, ale nezneužil. Totéž se děje v této sérii. (em.redrum)

• - Komisař Roosevelt (Brian Geraghty) je stejný Theodor Roosevelt, který se později stal prezidentem Spojených států. (em.redrum)

• - Natáčení probíhalo v Budapešti a ve studiích Korda v Etyeku. (SONY_)