Psychiatr (TV seriál)

• Austrálie

• Nový Zéland

Krimi / Drama

USA, 2018–2020, 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Předloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty, Falk Hentschel, Michael Jibson, Q'orianka Kilcher, Aurélia Poirier, Philip Rosch, Matthew Shear, Robert Wisdom, Martin McCreadie, Aldo Maland, Morfydd Clark, Michael Ironside, Peter McRobbie, Daisy Bevan, Bálint Adorjáni, Virág Bárány, Richard Bremmer, Dorka Gáspárfalvi, Péter Kertész, Mary Stockley, Klári Tolnai, Grace Zabriskie, Sean Young, Josef Altin, Katie Brayben, Lily-Rose Aslandogdu, Nicolas Bro, Nicholas Asbury, Kristóf Ódor, Zsolt Páll, Kate Phillips, Sara Vickers, Kate Dickie, Béla Gados, Amanda Hadingue, Katherine Kingsley, Roland Miskey, Gábor Urmai, Dávid Miller, Stephen Louis Grush, William Gaminara, Dániel Kanalas, Ania Marson, Sean McGinley, David Warner, Bill Heck, Jackson Gann, Ed Birch, Ian Hughes, George Lenz, Tom Pilath, Vivien Rujder, Levente Törköly, Cassi Thomson, David Meunier, Sean Bridgers, Eric Johnson, Corey Johnson, Nicola Stephenson, Ágnes Bánfalvy, David Langham, Ronan Vibert, Tim Barlow, Ben Lamb, Kata Pálfi, Nino Surguladze, Brittany Marie Batchelder, Emanuela Postacchini, Marcus D'Amico, Jefferson White, Anson Boon, Lewis McGowan, Lewin Lloyd, Zeb Moore, Roman Vasiljev, Max Fincham, Emily Barber, Melanie Field, Gavin Drea, Jacob James Beswick, Antonio Magro, Michael McElhatton, Matt Letscher, Alice Krige, Heather Goldenhersh, Bruna Cusí, Diego Martín, Demetri Goritsas, Hebe Beardsall, Maurice Byrne, James Groom, Stephen Greif, Mark Field, Alexandra Grey, Frederick Schmidt, Elena Delia, Rebecka Johnston, Lara Pulver, Paul Reid, Julia Brown, Charles Aitken, Alfie Field, Peter Coonan, Holli Dempsey, Sianad Gregory

Temné, detektivní, zvrácené, někdo by řekl nechutné, psychologické, patologické x čekala jsem to lepší, až příliš depresivní. Knížka se mi strašně moc líbila. O to víc jsem možná zklamaná ze zfilmování. Celé to na mě působilo až příliš depresivně a bezútěšně. První díly vůbec neměly šmrnc, poslední tři to trochu dohnaly. Celé mi to přišlo hodně svázané a nemotorné, nějak jsem se nemohla zamilovat do hlavních postav. A že mám Daniela hodně ráda. Dakota mi celkem vadila, Sáru jsem si představovala trochu víc pozitivnější. Nicméně pokud zfilmují i druhou knížku, ráda se podívám. ..v té době musel být takový všudy přítomný smrad, jako když jedete v tramvaji plné bezďáků..(25.4.2018)

The Alienist má všetko, čo má mať moderný seriál. Uzavretý dej rozpráva o počiatkoch nových vyšetrovacích metódach, bez ktorých si už dnes nevieme vyšetrovanie predstaviť. Vynikajúci casting dodáva silnejší rozmer seriálu, nehovoriac o perfektne vykreslenom prostredí New Yorku konca 19. storočia. Psychotriler s hororovými prvkami je atmosferický, pútavý, temný a dokáže zaujať aj všadeprítomnou korupciou, s ktorou sa aktéri potýkajú.(23.7.2018)

Docela propálená příležitost. Ústřední postava je bohužel zoufale nezajímavá, z velké části kvůli Brühlovi, který za mě prostě hlavní roli neutáhne. Když v některých dílech prakticky zmizí ze scény, vůbec nechybí. Řemeslně nadprůměrná záležitost zasazená do ne úplně lahodného prostředí, režijně i scenáristicky ale vcelku průměrná. V rukou schopnějších tvůrců by se ale mohlo jednat o naprostou lahůdku.(3.11.2019)

Prvé dve časti som mala rozpačíté pocity, ale niečo ma neustále nútilo ísť ďalej, potom som sa do toho zažrala, ale moje nadšenie v závere dosť výrazne schladila 8 časť, kedy som už mala na mále a takmer to zabalila. No, ale keďže zostávali len dve časti tak som ich nakoniec silou vôle dala. Nič to však nemení na tom, že skvelá výprava a ani sympatické herecké obsadenie nedokázali vykompenzovať zbytočne naťahovaný dej. Na druhej strane by som však druhou sériou určite nepohrdla, pretože táto by skutočne mohla fungovať ako dobrý odrazový mostík. Predpoklady tam rozhodne sú.(3.4.2018)

Kvalitní seriál, mám rád dobové detektivky/ kriminálky, atmosféra New Yorku devatenáctého století byla skvělá, v bezútěšnosti chudých čtvrtí jsem se přímo bahnil (a že bylo v čem). Potěšily mě vynikající herecké výkony ústřední trojice, překvapilo mě, že (z mého pohledu) Luke Evans poněkud zastínil Daniela Brühla, možná to bylo tím, že měla postava Johna Moorea více vrstev a jevila se mi tak zajímavější. Mrzelo mě, že se tvůrci ani tentokrát nevyhnuli současným trendům, s některými záležitostmi bych se v New Yorku v roce 1896 opravdu určitě nesetkal. Myslím, že bych je nenašel ani v New Yorku v roce 1956 a i později by to byl velký problém. Škoda, seriál tak u mě zbytečně tratil na hodnocení.(5.10.2018)

• - Natáčení probíhalo v Budapešti a ve studiích Korda v Etyeku. (SONY_)

• - Sériový vrah v seriálu je založen na známém sériovém vrahovi Albertu Fishovi, známém také jako „Šedý muž“ – proto odkaz na stříbrný úsměv. Unesl, zavraždil a jedl desetiletou Grace Buddovou, a pak poslal dopis rodičům, který podrobně popisoval, jak ji jedl, ale nezneužil. Totéž se děje v této sérii. (em.redrum)

• - Komisař Roosevelt (Brian Geraghty) je stejný Theodor Roosevelt, který se později stal prezidentem Spojených států. (em.redrum)