I tre volti della paura

• Francie

Les Trois visages de la peur

Black Sabbath

Horor / Povídkový

Itálie / Francie / USA, 1963, 99 min

Parádní povídkový film, má všechno co bych vyžadoval. Atmosféru, dobrý příběh a některý strašidelný pasáže. První povídka Telefon mi přišla jako nejslabší, byla taková obyčejná a přemýšlel jsem že to raději stopnu. Naneštěstí jsem to neudělal a dokoukal jsem to. První povídka je nuda s dobrýma hercema a zajímavou pointou 50%. Druhá povídka a zároven nejlepší je atmosférická pecka o jakýmsi Wurdulakovi. Karloff tady podává naprosto exelentní výkon a atmosféra v tomhle díle je naprosto parádní, navíc ta chatka a ten les dokáží nahnat husinu. A i celej příběh je parádní. Jen škoda že je to občas zbytečně natáhlý. 90%. No a poslední povídka je o prstenu a duchovy. Slabej příběh kterej si to na druhou stranu vynahradil kurevsky strašidelnou mrtvolou, je sice pravda že je tu zbytečné natahování ale ta mrtvola mě celkem děsila. 80% Strašně škoda první povídky, která zkazila dojem chtěl jsem dát 5*, ale bohužel první povídka je slabá.(9.7.2012)

První povídka = čtyři hvězdičky : skvělá atmosféra, trocha úchylnosti, ale k plné spokojenosti mi na ní přeci jen něco chybělo. Druhá povídka = tři hvězdičky : zbytečně natahované, romanticky tupé a to nemluvě o chování postav, nicméně vizuálně velmi podmanivé. Třetí povídka = za pět: napínavé, atmosférické, děsivé. Ukázková škola duchařského hororu.(8.2.2012)

Je několik verzí tohohle povídkového filmu. Různě seřazené povídky, různá hudba či zkrácené a prodloužené scény. Já viděl americkou verzi, kde hudba je Les Baxter a Karloff vlastním hlasem uvádí jako první duchařskou povídku, která nás varuje, že než mrtvému něco vezmeme, měli bychom si to pořádně rozmyslet. Druhá povídka Telefon byla nejslabší, pouze hlavní hrdinka má během jedné noci podivné telefonáty od mrtvého muže. Poslední skvělá povídka Wurdulak se točí kolem vampyrismu. Zde se Bava opravdu vyblbnul a navodil takovou atmosféru, že mu museli Kladiváři závidět. Škoda jen, že Telefon to trochu sráží dolů, ale jinak dvě zbývající povídky jsou povinností pro každého horrorového fandu.(2.12.2008)

na hororu black sabbath je nejzajimavejsi (krome toho, ze neni vubec strasidelny) to, ze se podle nej pojmenovala dnes uz ponekud vycichla, ale ve sve dobe zasadni metalova skupina black sabbath (prekvapive). pro divaky pochazejici ze stredni evropy (tzn. pro nas vsechny) je jeste docela zajimave videt michele mercier zcela vyjimecne v jine roli nez jako markyza angelika, ale to je tak asi vsechno. 3 povidky plne nechtene vtipnych scenek, urcene hlavne pro fanaticke fanousky hororu nebo black sabbath, nejlepe oboji. pro ostatni spis nuda. no i kdyz ta angelika...(4.6.2006)

Tak nakonec se Bavovi, italsky afektovaný, povídkový snímek povedl. První kousek byl velmi průměrný po všech stránkách. Druhý příběh, "upírský" a nejdelší, i přes svou naivitu mnohé napravil a závěrečná scéna velmi povedená. Poslední povídka by si zasloužila samostatné hodnocení. Dokonalý horor. Divák přesně ví,co se stane, ale půlky jsou prostě stažené a funguje to výborně až do konce. Samotné jí dávám s chutí plný počet. Díky ní lepší čtyři, což je pro povídkový film velmi příznivé hodnocení.(14.9.2012)

• - Heavymetalová kapela Polka Tulk Blues Band, známější jako Black Sabbath, se pro svůj název inspirovala právě tímto snímkem. (oLí)

• - Povídka 'The Telephone' je první italský thriller natočený barevně. (Chatterer)

• - Boris Karloff ve filmu hrál protože měl smlouvu s American International Pictures, kteří chtěli s Mariem Bavou natočit další film. (Chatterer)