I tre volti della paura

• Francie

Les Trois visages de la peur

Black Sabbath

Horor / Povídkový

Itálie / Francie / USA, 1963, 99 min

Je několik verzí tohohle povídkového filmu. Různě seřazené povídky, různá hudba či zkrácené a prodloužené scény. Já viděl americkou verzi, kde hudba je Les Baxter a Karloff vlastním hlasem uvádí jako první duchařskou povídku, která nás varuje, že než mrtvému něco vezmeme, měli bychom si to pořádně rozmyslet. Druhá povídka Telefon byla nejslabší, pouze hlavní hrdinka má během jedné noci podivné telefonáty od mrtvého muže. Poslední skvělá povídka Wurdulak se točí kolem vampyrismu. Zde se Bava opravdu vyblbnul a navodil takovou atmosféru, že mu museli Kladiváři závidět. Škoda jen, že Telefon to trochu sráží dolů, ale jinak dvě zbývající povídky jsou povinností pro každého horrorového fandu.(2.12.2008)

Tak nakonec se Bavovi, italsky afektovaný, povídkový snímek povedl. První kousek byl velmi průměrný po všech stránkách. Druhý příběh, "upírský" a nejdelší, i přes svou naivitu mnohé napravil a závěrečná scéna velmi povedená. Poslední povídka by si zasloužila samostatné hodnocení. Dokonalý horor. Divák přesně ví,co se stane, ale půlky jsou prostě stažené a funguje to výborně až do konce. Samotné jí dávám s chutí plný počet. Díky ní lepší čtyři, což je pro povídkový film velmi příznivé hodnocení.(14.9.2012)

na hororu black sabbath je nejzajimavejsi (krome toho, ze neni vubec strasidelny) to, ze se podle nej pojmenovala dnes uz ponekud vycichla, ale ve sve dobe zasadni metalova skupina black sabbath (prekvapive). pro divaky pochazejici ze stredni evropy (tzn. pro nas vsechny) je jeste docela zajimave videt michele mercier zcela vyjimecne v jine roli nez jako markyza angelika, ale to je tak asi vsechno. 3 povidky plne nechtene vtipnych scenek, urcene hlavne pro fanaticke fanousky hororu nebo black sabbath, nejlepe oboji. pro ostatni spis nuda. no i kdyz ta angelika...(4.6.2006)

Tři příběhy, které spojuje vynikající Boris Karloff. První je překvapivě pouze průměrný thriller, zbylé dva jsou na to už mnohem lépe. Druhá povídka má skvělou gotickou atmosféru a překvapilo mě, co se myslelo pod pojmem Wurdulak, protože jsem čekal vlkodlaka :) Poslední je nejkratší, za to nejděsivější. Maska hraběnky se docela vyvedla, takovou dámu bych uprostřed noci potkat vážně nechtěl. Navíc se mi líbilo, že režisér na samém konci jasně ukázal, že má i smysl pro humor. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že tenhle Bavův snímek je malinko slabší, než ty, co jsem v poslední době od něj viděl. 7/10(20.7.2010)

Povídkové horrory mám hodně rád a tenhle byl jeden z těch nejlepších, které jsem viděl, beru li v potaz celek. První povídka nadprůměr, znepokojivé, stísňující, ale žánrově tenhle styl co jde spíš do krimi thrilleru po Italsku úplně nevyhledávám, ale dobrý - 3/5. Druhá povídka masakr, takovou atmosféru jsem u horroru hodně dlouho nezažil - to prostředí, námět, kulisy, mlha, zborcenina hradu, Karloff, prostě úžasný a být to samostatný film roztažený do celovečerní stopáže bez hluchých míst, tak jde do mý TOP 50 - 5/5. Poslední povídka krátká, svižná, úderná a děsivá - 4/5. Díky druhé třetině Black Sabbathu bych sem hrozně rád dal 5*, ale jako celek jsou to "pouze" velmi silný čtyři. 8.5/10(31.12.2013)

• - Italský název tohoto filmu je I Tre volti della paura, což znamená "Tři tváře strachu". (Chatterer)

• - Anglický název filmu, Black Sabbath, je poctou předchozímu filmu Bavy Black Sunday. (Chatterer)

• - Povídka 'The Telephone' je první italský thriller natočený barevně. (Chatterer)