Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA, 2019, 134 min

Série Rychle a zběsile je tu s námi od začátku tisíciletí. V roce 2001 od filmu, kterej byl o pouličních závodnících se zálibou v autech s dusíkem asi nikdo nečekal, že někdy u čtvrtého/max pátého filmu přijde zvrat, který ze série udělá jednu z nejúspěšnějších (a nutno dodat, že i nejpovedenějších) akčních sérii současnosti. Proti Rychle a zběsile a její nerealistické akci může mít každý řečí kolik se chce, musí se ale uznat fakt, že když pomineme všechny Avengery, Star Wars nebo Transformery tak se snad skutečně jedná o jednu z posledních akčních sérii, která se ještě pořád v rámci mezí drží při zemí. Rychle a zběsile vlastně tak trochu nechává vzpomínat na časy kdy kinům vládli béčkové akčňaky se Stallonem, Schwarzeneggerem a spol. v hlavních rolích. Žánr čistého akčního filmu prostě vymírá a jeden John Wick v kinech to sám nespasí! Předtím než se Dominic Toretto a jeho banda vrátí v Rychle a zběsile 9 se však ani tahle série nevyhla trendu spin-off. Spin-Off aneb vezmeme jednu postavu, která má potenciál utáhnout vlastní film a má my mu ho pak dáme se kolem postavy Lukea Hobbse zvažoval už od doby co se jeho představitel Dwayne Johnson objevil v Rychle a zběsile 5 v rámci série poprvé a hned dal za zrod kultovní postavě, která si vlastní spin-off vyžádala už uvítací scénou v Riu. Pominula ale nějaká doba a poté co se v kinech objevila šestka, sedmička a osmička to vypadalo, že na ten spin-off jen tak nedojde. Ale přece jsme se dočkali, akorát, že na to Johnson AKA Hobbs ve finále není sám a kromě něj se vrací i Jason Statham AKA Deckard Shaw. Během natáčení Rychle a zběsile 7 asi nikdo jen tak nečekal, že Shaw stane tak oblíbenou postavou, která se ještě v sérii ohřeje. Statham to ale dokázal- je to sympaťák i jako hajzlík, všechny si získal už jen svým nástupem na scénu v úvodu Rychle a zběsile 7 (některé už nástupem v po-titulkové scéně Rychle a zběsile 6) a když navíc vezmete fakt, že tohle britské hovado dokázalo celkem solidně nakopat prdel i Hobbsovi, s Torettem a jeho bandou si celou dobu hezky hrál na kočku a na myš a především nefungoval jako čistokrevný záporák tak bylo jasné, že se polootevřené dveře v jeho cele na konci Rychle a zběsile 7 náležitě využijou. I v osmičce Deckard perlil kde to šlo, s Hobbsem mezi nimi byl solidní zápach homoerotiky a jeho finální akční číslo v Rychle a zběsile 8 snad není potřeba připomínat. Hobbs a Shaw jsou sice rivalové, jakmile se ale spojí mělo by to nějak automaticky stát za to.... A Hobbs a Shaw se dost pravděpodobně může líbit i lidem, kteří série Rychle a zběsile nesedne nebo jí dokonce nikdy neviděli. O Rychle a zběsile a minulosti Hobbse a Shawa skutečně nemusíte vědět vůbec nic. A především bych do kina poslal i lidi co pořád ujíždějí na akcňákách z 80.let/první půlky 90.let. Je libo nejlepší akční buddy movie dekády?! Come and Get It! Hobbs a Shaw jsou non-stopová akce, kde zároveň někdy jen tak oklikou dojde k řešení síly přátelství a rodiny, pořád jde ale především o parádní akčňak se skvělou hlavní dvojkou na které není ve finále nejlepší to jak to oba umí v boji, ale především to jak se vlastně nemůžou vystát a kdyby nešli proti společnému nepříteli pravděpodobně by se zabili navzájem. Režii si vzal na starost David Leitch, který společně s Chadem Stahelskim natočil prvního Johna Wicka. K prvnímu Wickovi může mít člověk sebemenší výhrady, ale akci má úžasnou. A zatím co Stahelski zatím zůstal u Wicka, Leitch se vydal jiným směrem. Směrem, který spíše než na lidskou akci sází na akci digitální. Leitch už točil Deadpoola 2 a to byla především digitální akce kde na pěsti tolik nedocházelo. Hobbs a Shaw se sice bez digiefektů neobejde, sází ale i na pěsti. Leitch je bývalý kaskadér, nemá tudíž problém natočit fyzickou fackovačku aby vypadala dravě a realisticky. Stálo to 200 míčů a na akci se sází 3/4 celého filmu. Ten film nešlape na brzdu, nemá na to čas a ani to nemá zapotřebí. Především se většinu času točí kolem tří postav, které jsou úžasné- Hobbs a Shaw vyvíjí svůj vztah a tentokrát se k nim přidává i Shawova sestra Hattie, které to nejenom sekne ale umí se i prát a hackovat. A určitě by si nedal říct jenom Hobbs. Hattie je vlastně takový střed mezi Hobbsem a Shawem, který oba vede k důvodu aby mise dopadla zdárně- Shaw chce zachránit svou sestru, Hobbs zase ženu, která je mu sympatická.... Hodně filmu pomáhá fakt, že má skvělého záporáka tedy Brixtona tedy Idrise Elbu. Jak sám řekne nedělá to vše zlé pro peníze ale pro lepší svět. Má svojí víru, je technologicky vylepšen a.... Je to prostě černej Superman! Hobbs a Shaw se ani zdaleka nedrží zkrátka. Přeskakování věžmi v Abu Dhabí nebo závodění s ponorkou byste tu hledali těžko, i přesto, že mají ale Hobbs a Shaw svůj styl jsou tu trademarky téhle série vidět a možná se zajde ještě dál. Záporák je ,, terminátor", má motorku co se umí řídit sama a skoro-závěrečná akční scéna je šílenost, kterou byste čekali spíše až v Rychle a zběsile 9. Jenom to cestování do vesmíru si tvůrci pořád schovávají... Ale vyčítat tomuhle akcňáku fakt, že je to prostě obrovský akční film, který se nemá brát vážně a nepřipomenout si časy když jsme od akčního filmu chtěli především akční nářez? Hloupost! Má to především bravurní střih, který je nejvíce poznat ve perfektně přehledných akčních scénách. Prostřihy jsou v tomhle ohledu prostě geniální. Tvůrci navíc všechno nevyzradili v trailerech a film by měl tak nabídnout pro diváka několik nečekaných překvapení. Ať je to naháněcka v Londýně, naháněcka v Černobylu nebo celá sekvence na Samoe tak to šlape to náramně. Ať když Shaw vážně diskutuje se svojí sestrou nebo matkou (Helen Mirren je prostě vždycky boží!) nebo Shawova sestra diskutuje s Hobbsem a ten třeba zase diskutuje se svojí odloučenou rodinou je to dojemné. Když se Shaw a Hobbs slovně přestřelují a ještě se do toho přidá Shawova sestra je to vtipné. Šlape to prostě ve všech bodech kde by to šlapat mělo a je to fakt super! Neodsoudit Hobbse a Shawa pokud nemáte rádi sérii Rychle a zběsile! Neodsoudit Hobbse a Shawa pokud nemáte rádi ani jednoho z hlavních aktérů! A neodsoudit Hobbse a Shawa ani pokud nemáte rádi ty nejlepší akční klasiky! Krásná připomínka starého akčního žánru, která je sice upgradeovaná stylem 21. století a především nutnou dávkou akčního šílenství, rozhodně by ale mělo být snadné si Hobbse a Shawa řádně užít! Už to jenom chce získat Keanu Reevese do role záporáka v Hobbsovi a Shaw 2, všechny profese u dvojky zachovat, přijít s perfektní zápletkou a potenciál na povedený sequel tu rozhodně bude.... A kde můžu podepsat petici na odklepnutí spin-offu Hattie Shawové?!(31.7.2019)

To, co je v posledních několika letech na sérii "Fast & Furious" špatně je v tomto spin-offu zase konečně to pravé ořechové. Snímek Hobbs a Shaw je sice rovněž až po okraj plný přepálenou akcí, nicméně zde je přepálená a šílená v tom dobrém slova smyslu. Nechytáte se zde totiž za hlavu za nefungující logiku či fyziku, nýbrž zde skutečně můžete vypnout mozek a užívat si akci, která je tou pravou definicí slova popcornová. Můžete se tedy naplno kochat vysokooktanovou akční jízdou plnou krásných aut, různorodých destinací a půvaby Vanessy Kirby. Nebylo by to ovšem to pravé bez dvou ústředních herců s mimikrami Dwayne Johnsona a Jasona Stathama, jejichž škorpení a vzájemná chemie drží celý snímek pohromadě těmi správnými otěžemi. Za zmínku rovněž stojí i jejich nemesis v podobě výtečného Idrise Elby, kterému dokonale věříte jeho motivaci. Co tedy dodat na závěr? Pokud vynecháte narcise Vina Diesela, prázdné kecy o rodině a nefungující koncept tajných superagentů, vznikne Vám skvěle podaná nenáročná jízda, u níž si budete užívat každou vteřinu. Jistě, Hobbs a Shaw je hloupý film, nicméně je to konečně ten film, u něhož si právě tu jeho hloupost užíváte plnými doušky. A to je něco, co jsem u této série už hodně dlouho nezažil. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „Luke Hobbs and Deckard Shaw. We have got unfinished business.“ (21.8.2019)

Co jsem čekal, to jsem dostal. Hobbs a Shaw jsou velkolepá akční podívaná, ve které realita nemá co dělat a čím víc se blíží ke svému konci, tím výpravnější, šílenější a větší to je. A vzhledem k tomu, že elektrárna tu vybuchne už někdy v sedmdesáté minutě, asi máte představu, jak to vypadá na konci. Leitch přistoupil ke spin-offu Rychle a zběsile jako k moderní adrenalinem narvané adrenalinové bondovce, ale na rozdíl třeba od xXx to funguje skvěle. Statham a Rock jsou super jak v akčních scénách, tak i v momentech, kdy do sebe vzájemně ryjí, Elba se u záporáka taky vyřádil a Vanessa Kirby tu je nejen sexy, zvládá však s hrdiny držet krok i v akčních scénách. Mrzí mě jen jedna věc. Hobbs a Shaw nevyužili možnosti být výrazně jiní než série, ze které vzešli. Doufal jsem, že se urvou ze řetězu mnohem víc a že zmizí taková ta už pár let marná snaha tvářit se vážně a seriózně, jak to vídáme u Vina Diesela. Hobbs se Shawem mají na to, aby měli vlastní tvář a vykročili lehce jiným směrem. Napoprvé se toho ale trošku báli a když už to dělali, tak malinko neobratně. Na druhou stranu i proto doufám, že dostanou minimálně ještě jednu šanci.(31.7.2019)

By člověk nevěřil, co se nakonec vyvine z jednoho filmu o rychlých autech a týpcích, co si potřebují prodlužovat penisy... Pozitivem je, že špičkování mezi Hobbsem a Shawem funguje skvěle, jenže to moc celý film neutáhne. Záporná strana mi přišla až směšně bizarní, ve smyslu nefunkčnosti. Druhým pozitivem je Vanessa Kirby, ta holka je tady skvělá. Jenže tím veškerá pozitiva filmu končí.(21.8.2019)

Všude se dočítám, že se jedná o pohlazení duše těm, co vyrůstali v akčních 80/90kách. Že se jedná o old school záležitost v moderním světě s nádechem sci fi apod. Já se tedy hned z kraje přiznávám, že to na mě tak nepůsobí. Z toho možná pramení mé menší zklamání. Z traileru jsem se na něco nachystal. Ohlasy kolem, mě naladily na něco lehce jiného a film mě vrátil na začátek. Aby to tak nevyznělo, to si nestěžuji, ale je to nějaký osobní pocit. Hobbs a Shaw pro mě prostě nejsou Tango a Cash. Jsou pro mě prostě Hobbs a Shaw. To co fungovalo v posledním díle FaF funguje i zde. Jen v obřím podání. Neustálé popichování hlavních hrdinů, slušné souboje, akce a rodina. Ano i zde hraje zásadní roli. Aby to nevyznělo zle. Bavil jsem se fakt dobře, ale John Wick je u mě rozhodně zatím akčním filmem roku a myslím, že jej překoná jen další John v podobě pátého Ramba. 73 procent.(19.8.2019)

• - Ryan Reynolds se ve filmu objevil, protože se s ním režisér spřátelil při natáčení filmu Deadpool 2 (2018) a chtěl ho obsadit i zde. (tyzmrde)

• - Dwayne Johnson na Instagramu vzkázal, že šlo o vůbec nejnáročnější natáčení, kterého se kdy účastnil. (Butcher of Blaviken)

• - Zbraně použité ve filmu byly chorvatské útočné pušky VHS-D2 a české samopaly CZ Scorpion EVO 3. Vrtulník, ktery se objevil ve filmu, byl UH-60 Black Hawk. (K98)