Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw

• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA, 2019, 134 min

Keď si myslíte, že Návrat Xandera Cagea bol najprepálenejší vysokorozpočtový, akčný bullshit na svete, prídu Hobbs & Shaw a prekonajú ho vo všetkom, desaťnásobne. S priznaným vedomím vlastnej nezmyselnosti, rituálnymi tancami, neodolateľnou Vanessou a Čiernym Supermanom. Nabití hláškami, eliminujúc mozgové bunky. A víťaziac nad časom, mimochodom; zrátajte si, za koľko stihli napr. trasu Ukrajina - Havaj. Veľké guilty pleasure. I love you, Babushka.(11.10.2019)

Série Fast and Furious se od 5 dílů pohybuje vždy na pomezí 4 až 5 hvězd, ale tohle je průser jak sviňě, kde nefunguje vůbec nic. The Rock a Statham měli spolu vynikající chemii, ale zde se kouzlo vytrácí a veškerý rozhovor působí uměle, nepřirozeně a nasílu. U FF se v každém díle objeví minimálně jedna akční scéna, při které si divák zařve a kouká s otevřenou pusou dokořán na něco, co ještě nikdy v životě neviděl, ale zde všechny akční scény divák prozívá, protože ani jedna není zajímavá, efekty jsou spíš průměrné a hlavně je to překvapivě docela nuda. Idris Elba jako Cyborg záporák hrozný a motorka, která jezdí bez řidiče je už na mě moc. Vůbec mě to nebavilo, nefungoval na mě humor i samotná akce mi přišla umělá, zřejmě jsem z toho už vyrostl. Trošku to zachraňuje sexy Vanessa Kirby, ale jinak nemám, co chválit. Nejhorší díl série, kde jsem poprvé vyhlížel hodinky. 50%(8.8.2019)

Přesně to, co slibovaly nabušené trailery. Tentokrát to ale (ke vší mé lítosti) není myšleno moc v dobrém. Na první pohled je tam sice všechno, co by tam být mělo (některých věcí je ale možná až příliš - např. úsměvných bondovských sci-fi prvků), ale ani jedna scéna nebo moment mi nerozbušily srdce vzrušením či radostí (pětce se to povedlo minimálně 3x). Není to zklamání, ale ve srování třeba s Johnem Wickem 3, který má oslňujících momentů na rozdávání, se tady hraje až moc na ultra přepálenou digitální jistotu (a totální nezranitelnost ústřední skvadry) na úkor šťavnatého fyzična a promakané choreografie... 65 %(1.8.2019)

Mísí se ve mně dva pohledy, jak na daný film pohlížet. Na jednu stranu příliš nefandím spin-offům a hlavní série je pro mě už poměrně vyčpělá značka a devítku s příliš velkým nadšením nevyhlížím. Na tu druhou jsem se na Hobbs & Shaw těšil fakt hodně a to hlavně kvůli prvotřídnímu castingu (kdy vzali dvě nejoblíbenější nové postavy a šoupli je k sobě), kterému nakonec chyběl snad jen ten Keanu Reeves a samozřejmě také kvůli Davidu Leitchovi, jehož (nejen já) považuji za jednoho z nejlepších akčních režisérů současnosti. Jeho angažmá se pochopitelně potvrdilo jako geniální tah a já už fakt nechápu, kde dlouhodobý scénárista série, Chris Morgan, na ty nápady pořád chodí (i když mu tentokrát vypomáhal Drew Pearce). Typicky je káždému po traileru jasné, že se jedná o tradiční buddy movie, ač na pohled vymírající žánr, Statham s the Rockem mu dávají zavzpomínat na zlaté časy a vesměs jsem si jejich špičkování vychutnával (až na první setkání, kde je těch muskulaturních hlášek přece jen až moc). K tomu dostali k ruce ještě mojí velkou oblíbenkyni Vanessu Kirby, jež se myslím po M.I. naplno kvalifikovala v akčních rolích a v dalším Batmanovi bude taktéž skvělá. A tentokrát nesmím zapomenout ani na záporáka, totiž Idrise "Black Supermana" Elbu, který to má s vybíráním rolí tak napůl, ale tady si to opravdu užívá a ne nadarmo se říká, že ti nejlepší herci jsou z Britských ostrovů (nechybí ani Helen Mirren). Připočtěme k tomu ještě pár nečekaných cameií a vyleze nám z toho výborně natočený akční nářez pro kluky každého věku, který je na kino jako dělaný a věřím, že za pár let se už do kina budeme vláčet jen na tyhle blockbustery a na zbytek koukat ve VoD službách. Škoda, že ten Lukův brácha to nestihl včas. Dvojku chci za 2 roky...9/10(31.7.2019)

Další z příspěvků „tak trochu přes čáru“, přesto to David „sakra v kurzu“ Leitch (John Wick) tak nějak ukočíroval. Ze špičkového řemesla nelegálních pouličních honiček série Rychle a zběsile je dnes totálně přepálená záležitost, jinak je ale zase v sázce osud planety a kupí se jedno žánrové klišé za druhým. I řada nelogičností. Vše ale zakrývá výborně natočená akce (opět samozřejmě ignorující fyzikální zákony), které je tolik, že divák odpustí to mnohé okolo. Obzvlášť když má na plátně dva charismatické řízky, kteří se nejprve nenávidí, pak se mile dobírají a v závěru se už plácají po ramenou. Sestra jednoho z těchhle plešounů se nechala nakazit vnitřnosti tavící látkou, rodina bude hrát podstatnou roli i u druhého z hrdinů. Potenciál byl asi ještě větší, ale buďme rádi za tuhle uřvanou show, která má výtečnou honičku v Londýně a slabší výlet na Východ i na Samou. Uvolněná atmosféra, skvělá práce kaskadérů i zbytečné digitální hrátky. A Vanessa Kirby je kus. Tři až čtyři hvězdy.(24.9.2019)

• - Ve scéně, kdy jsou Hobbs (Dwayne Johnson), Shaw (Jason Statham) a jeho sestra v Shawově garáži, jsou v záběru různá vozidla, která Hobbs komentuje. Poslední z nich je původní Mini, ke kterému Shaw řekne, že ho použili na práci v Itálii. Je to odkaz na Loupež po Italsku (2003), kde hrál Statham (Shaw) a jezdil v Mini. (JohnSmith)

• - Dwayne Johnson si při natáčení série najímá kupu lidí, kteří se starají o to, aby při akčních scénách vypadal co nejlépe. (tyzmrde)

• - Tyrese Gibson měl negativní reakce na tento film, protože se mu nelíbilo, že Dwayne Johnson opustil rodinu ze série Rychle a zběsile s Vinem Dieselem. (tyzmrde)