Reklama

Reklama

Oscar 2019

(pořad)
  • USA The 91st Annual Academy Awards (více)
Publicistický
USA, 2019, 239 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Glenn Weiss

Scénář:

Jon Macks, Mike Reiss

Účinkují:

Alfonso Cuarón, Regina King, Mahershala Ali, Bradley Cooper, Lady Gaga, Ludwig Göransson, Amy Poehler, Maya Rudolph, Tina Fey, Helen Mirren (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Slavnostní vyhlášení 91. výročních cen Americké filmové akademie, živě z Dolby Theatre v Hollywoodu. Komentují: P. Sladký, Š. Gmiterková. Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky jejího již 91. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, která, ačkoli jde o pouhou přezdívku, je po celém světě známá jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako Bohemian Rhapsody režiséra Grahama Kinga, BlacKkKlansman Spikea Leeho, nebo Vice Adama McKaye. Šanci na ocenění mužského hereckého výkonu v hlavní roli mají také Rami Malek za roli Freddieho Mercuryho ve snímku Bohemian Rhapsody, Viggo Mortensen za roli Tonyho „Pyska“ Vallelongy ve snímku Zelená kniha, či Bradley Cooper za roli Jacksona Mainea ve filmu Zrodila se hvězda. Za ženský herecký výkon jsou nominovány například Glenn Closeová za roli Joan Castlemanové ve filmu Žena, Lady Gaga za roli Ally Maineové ve filmu Zrodila se hvězda nebo Olivia Colman za roli královny Anny ve filmu Favoritka. Slavnostním ceremoniálem, který se jako každoročně koná v Dolby Theatre v Hollywoodu, a který poprvé od roku 1989 neuvádí jediný moderátor, nás z pražského studia provedou filmoví publicisté Pavel Sladký a Šárka Gmiterková. (Česká televize)

(více)

Recenze (55)

novoten 

všechny recenze uživatele

Po rozčarování z nominací jsem s rozdělením cen celkem smířený, nad průběžnou politickou agitací také nepláču, protože třeba tři roky zpátky to při moderování Chrise Rocka bylo mnohem výraznější a tím pádem i horší. Paradoxně mi chuť nejvíce pokazila mediální dohra, kdy občas někdo netleská, občas se někdo pokouší odejít na samém konci na protest ze sálu (Spike Lee už zkrátka překročil hranu), údajně kvůli tomu, že vyhrál někdo jiný. Ze spásné myšlenky zastávání se všech ras, etnik, minorit i témat se bohužel definitivně stává neschopnost se ctí prohrát - a to je teprve ta ostuda, o které někteří mluví už pár let. Nepěkné pocity na samém dojezdu mám ne kvůli absenci moderátora, ale absenci konce. Po hodinách proměnlivého tempa je odříznut poslední děkující, Julia Roberts musí stihnout odříkat dvě věty na rozloučenou a je po všem. Programové složení je neúprosné a rozpaky se rozlijí naplno. Ale přes to všechno se v hodnocení dostanu relativně vysoko. Jakkoli jsem si s Favoritkou neporozuměl, je cena pro Olivii Coleman zasloužená a její děkovačka pak nejupřímnějším monologem posledních let. Osobně si pak dlouho ponesu vítězství songu Shallow. Každý máme v daném ročníku onu jednu sošku, která rozhodne, jestli budeme na ceremoniál vzpomínat ve shovívavém duchu nebo v nás zůstane osten zklamání. Vítězství (a stoprocentní zpěv a hra) symbolu filmu, který pro mě v roce 2018 byl tím nejlepším, mě natrvalo přetočilo do pozitivní nálady, kterou mi ani výše zmíněné karamboly nemohly docela zkazit. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Díky přírodě za nejlepší film roku, který kupodivu vyhrál nejlepší nominovaný film z minulého roku. Když jsem průběžně šokovaně sledoval, že Bohemian Hypesody může vyhrát Oscary za dvě kategorie ZVUKU díky předvedení karaoke, kdy prakticky celý film běžely jen songy z alb Queenů, kdy s tímto ničím přesto porazil po zvukové stránce dokonalého First Mana a navrch získal ocenění za chaotický STŘIH. Obával jsem se, že ti nesoudní akademici mu snad mrsknou všechno (nakonec "jen" 4 z 5 nominací), aby se zavděčili divákům a zároveň to nandali tomu zlému Netlixu, který tam "nemá co dělat". Malek si pak zlaté dildo skutečně zasloužil, ale přesto bych ho raději viděl v rukou Balea za dokonalé a herecky mnohem náročnější ztvárnění Dicka Cheneyho. Po sporu s Netflixem pak akademici Cuarónovi nadělili celkem zasloužilé Oscárky "druhé" jakosti z pohledu diváka, ale první jakosti z pohledu filmového tvůrce a pro Zelenou knihu si ušetřili hlavní kategorii, kterou zkrátka vyhrát musela, aby nastala určitá objektivní spravedlnost. Co se týče zábavnosti večera, otřesně chyběl tradiční komický moderátor, který by celé předávání stmeloval. Tato letošní skromnější verze sice zkrátila délku o proti předchozím ročníkům (alespoň jsem měl ten pocit), ale nudila jako prase. Pokud člověk nesleduje Oscary poprvé v životě, tříhodinové rozbalování obálek bez jediné komické vložky ho bavit nebude, ať je to sebevětší filmový uchyl. 60 % ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Letos jsem se na ceremoniál vykašlal. Sice slibovali, že bude kratší, ale nějak mě to po těch všech obstrukcích přešlo. Nejdřív obštrukce s moderátorem. Kevin Hart byl hrozba a bál jsem se, že to dopadne jako tenkrát s Chrisem Rockem. Pak na něj našli nějakou špínu a tak ho odvolali. Následně jsem se dočetl, že řadu ocenění budou předávat během reklam a udělalo se mi zle. Reklamy vždycky byly strašnou přítěží snad každého ceremoniálu, co jsem viděl. No…prostě jsem neměl náladu. Nakonec jsem to ale přeci jen dal ze záznamu a musím říct, že tak nudný a nezáživný ceremoniál jsem ještě nezažil. Je znát, že chybí moderátor. Úvodní slovo tří krůt bylo spíš trapné. I in memorian mi nezpůsobil mrazení v zádech. Jediný moment, který se mi opravdu líbil bylo odzpívání vítězné skladby Shallows od Lady Gaga a Bradleye Coopera. Jiskřilo to mezi nimi, jako kdyby to ani nemuseli hrát. Na závěr dodám, že ocenění herců a hereček mi přijde ok. Nejhezčí projev měl Rami Malek, nejtrapnější měl Spike Lee, když se vykecal z černošské poroby a po ocenění Green Book odešel ze sálu. Konečně ale vyhrál film, kterému jsem to přál. To se asi zase dlouho nestane… ()

Marceloo odpad!

všechny recenze uživatele

A Quiet Place samozrejme nevyhralo, ale na to sme si už u hororov zvykli, pretože najdesivejším prvkom je pre Hollywood muž na čele USA. Som rád, že aspoň Lady Gaga zúžitkovala svoje skúsenosti z American Horror Story. Jediné, čo tomuto Orange Man Bad cringefestu chýbalo, bola minúta ticha za chudáčika Jussieho Smolletta. #MAGA #Trump2020 #BuildtheWall ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Kdysi prestižní filmová cena se změnila v trapnou politickou angažovanost. Poprvé po dlouhé době jsem nedal přimák ale záznam a pro příští rok zřejmě vypustím i záznam. Poprosím jen ČT zda by příští rok nedávali Zlaté globy a třeba nějaké filmové ceny, to by bylo super. Pořad, kde musím poslouchat rok co rok "strhující projevy o ženách a černoších" už nemá s filmovou cenou co společnýho. Spike Lee fakt odešel, protože jeho černý film nevyhrál a vyhrál jiný film, který řeší utisk černochů, ale jinak než ho řeší film Spike Lee ? To už je parodie sebe sama tohleto, copak tohle může brát ještě někdo jako filmovou cenu ? ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama