• luka4615

Ano, stalo se to, co bylo každému už předem jasné. Z ceremonie předávání Oscarů se stala přihlouplá, etnické a politické otázky řešící agitka, kde už kvalitní film či herecký talent nemá téměř žádné místo. Pomyslným hřebíčkem do rakve celeho přímého přenosu je pak nepochopitelné rozhodnutí nepoužít žádného moderátora. Je vážně hodně smutné, kam až tato prestižní událost klesla.(25.2.2019)

• Pepinec

Byl to parádní ročník. Živej přenos na velkým plátně, spolu s filmovejma fanouškama, dobrým pitím, pěknou holkou po boku a v rozumnej vysílací čas. Navíc jako zázrakem se mi letos nekřiví huba při pohledu na výsledky. No jo, jenže tady se nehodnotí Pepincův zážitek, nýbrž oscarovej večer. Nečetl jsem komentáře kolegů, ale předpokládám, že bych se jenom opakoval. Smutně vzpomínám na pompézní večery z před deseti let, se kterejma má tahle šaškárna společnou leda znělku. Mně nevaděj kecy o politice, feminismu nebo rasismu, pokud se koukám třeba na Otázky Vency Moravce. Když jsou tohle ovšem jediný témata, který spojujou poslední čtyři ročníky předávání největších filmovejch cen, začínám si říkat, jestli není pomalu na čase poslat jim tam Chocholouška. P.S. Snad si taky všimli, že bez moderátora se špatně uvádí večer.(6.3.2019)

• dr.horrible

2019 bol filmovo jeden z vôbec najslabších ročníkov čo pamätám a myslel som, že také Green Book sa do nominácií dostalo práve preto, a on je to hrozne príjemný filmík, ktorý prináša pekné myšlienky pre obyčajných ľudí, ale keď každý dejový a charakterový posun prebieha formou otvorenej exploitácie, aby to pochopilo aj deväťročné decko, také niečo školácky jednoduché a nesofistikované predsa nemôže dostať oscara za najlepší scenár. Rovnako ako celé Bohemian Rhapsody, toto sú míľové kroky dozadu, naspäť. Tieto dva filmy spolu vytvorili tak bizarnú situáciu, že som bol nakoniec šťastný, že kategóriu najlepší film vyhral najhorší nominovaný. A ďalej chápem v Trumpovej Amerike zosilnené tlaky na diverzitu každého druhu a súhlasím s tým, ale tá hromada ocenení pre Black Panthera už začína smrdieť nespravodlivosťou. Pritom Terence Blanchard je tiež černoch. :) Trochu mi nevyšiel môj tip na vedľajšiu mužskú rolu, kde som celkom s istotou tipoval Sama Elliotta. BlacKKKlansman v druhej scenárovej kategórii je príjemným prekvapením (porovnajte si to s Green Book) a Cuaron ďaleko pred ostatnými si svoje tri ocenenia našťastie odniesol. Tento rok žiadnu konkurenciu vlastne ani nemal. K show niečo dopíšem, keď uvidím celý záznam. Zatiaľ predovšetkým rozčarovanie. —————- A show tiež za moc nestála. Vlastne celá prvá hodina-hodina a štvrť nepriniesla jediný zaujímavý moment, jedinú zapamätaniahodnú ďakovaciu reč, ani čo i len jeden naozaj vtipný vtip, a ja už som chcel hovoriť o najhorších oscaroch. Potom sa to trošinku rozbehlo, prišli Myers s Carveym za potlesku kapely Queen, Samuel a Brie, silný moment bolo uvedenie Green Book a samozrejme Shallows. Bradleyho Coopera dole čakala jedna z najkrajších modeliek sveta a oni s Gagou i tak vykúzlili parádnu atmosféru a naozaj uveriteľnú chémiu (ten záverečný úsmev!). Gaga mala tiež peknú ďakovačku. Tvorcovia Period ma rozosmiali z celého večera asi najviac. In memoriam podľa mojho dostalo dosť nevýrazný hudobný podkres a tak slzička neukápla ani keď prišli na rad Miloš Forman, Stan Lee, či Margot Kidder (spomeňte si na minulý rok s Carrie Fisher, to bolo iné kafe). A komplet všetkých aj celý večer totálne zatienila milá, vtipná a úprimná ďakovacia reč Olivie Coleman. Pamätným momentom bude aj Cuaron odchádzajúci zo scény s oscarom v ruke, podoprený do Del Tora. Bohužiaľ, tento už i tak slabý ročník bez moderátora a humoru, vystihuje skôr na pódiu stojaci, za najlepší film ocenenie preberajúci Peter Farelly. Smutné.(25.2.2019)

Díky přírodě za nejlepší film roku, který kupodivu vyhrál nejlepší nominovaný film z minulého roku. Když jsem průběžně šokovaně sledoval, že Bohemian Hypesody může vyhrát Oscary za dvě kategorie ZVUKU díky předvedení karaoke, kdy prakticky celý film běžely jen songy z alb Queenů, kdy s tímto ničím přesto porazil po zvukové stránce dokonalého First Mana a navrch získal ocenění za chaotický STŘIH. Obával jsem se, že ti nesoudní akademici mu snad mrsknou všechno (nakonec "jen" 4 z 5 nominací), aby se zavděčili divákům a zároveň to nandali tomu zlému Netlixu, který tam "nemá co dělat". Malek si pak zlaté dildo skutečně zasloužil, ale přesto bych ho raději viděl v rukou Balea za dokonalé a herecky mnohem náročnější ztvárnění Dicka Cheneyho. Po sporu s Netflixem pak akademici Cuarónovi nadělili celkem zasloužilé Oscárky "druhé" jakosti z pohledu diváka, ale první jakosti z pohledu filmového tvůrce a pro Zelenou knihu si ušetřili hlavní kategorii, kterou zkrátka vyhrát musela, aby nastala určitá objektivní spravedlnost. Co se týče zábavnosti večera, otřesně chyběl tradiční komický moderátor, který by celé předávání stmeloval. Tato letošní skromnější verze sice zkrátila délku o proti předchozím ročníkům (alespoň jsem měl ten pocit), ale nudila jako prase. Pokud člověk nesleduje Oscary poprvé v životě, tříhodinové rozbalování obálek bez jediné komické vložky ho bavit nebude, ať je to sebevětší filmový uchyl. 60 %(25.2.2019)

"And the Oscar goes to..." ... Úvod v podobě vystoupení Queenů prvotřídní (přestože repertoár byl prostá očekávaná klasika - avšak reakce zdejších hvězd byly fakticky bizarní - Javier Bardem!) - ačkoliv jsem od hochů čekal víc, nemůžu tomu upřít tu magii, když se na pozadí na tom velkém plátně zjevil Freddie při svém legendárním momentu z Wembley z r. 86', kdy s úsměvem zdvihá svou korunu - prostě husina až na prdeli - dojemný pozdrav do nebe! ... Úlovky pro Black Panthera nepochopitelné a iritující - vítěz v kategorii nejlepší hudba? Míníte to seriózně? Chudák Wes se svým jedinečným Psím ostrovem. Jen mne zaráží, že ceny za Černého Pantera přebírají běloši - vskutku valím bulvy, že na ně okamžitě nevlítli aktivisti bojující proti rasismu... Utnutá děkovací řeč tvůrců Spideyho byl samozřejmě vrchol směšnosti a ubohosti (prý z důvodu "nedostatku času" - který kokot z Harvardu na toto tvrzení přišel?). Pasáž s In Memoriam velice pěkná - je všehovšudy hezké, že akademici neopomněli nad zesnulými legendami jako Forman a Lee... Sošky pro BlackKKlansman (že tento snímek uvedla právě ta fuchtle Barbara Streisandová mne zarazilo, a cena za nejlepší adaptovaný scénář zasloužená), potažmo Green Book (velice překvapující závěr), Romu (Alfons je zaslouženě král večera!) i moji lásku BoRhap bez delších debat zasloužené. Ovšem, gratulace Ramimu je předem známé riziko :)))) .... Opět, jako v předešlých ročnících, i tentokráte došlo na integritu ženství, odpor k rasové a politické antikorektnosti apod. - jednoduše, nuzná klasika... Z odlišného úhlu pohledu jsou tyto Oskary velice potěšující z toho důvodu, že nejsou tak jednoznačné zaujaté, ba naopak rozmanité co se týče výsledků udílení cen, třebaže se jednalo o pouhopouhé obyčejné předávání cen - téměř žádná citelná interesantnost a zanícení předvést co nejvíce velkolepou show. A ano, jako milovník hudby jsem zklamán, páč bylo oznámeno, že se tento ročník bude plně tematicky soustředit na hudbu - což se rozhodně nenaplnilo ani z půli pomyslného pohárku... Jaká to promarněná šance stát se po takové době nejopěvovanějším ročníkem... Škoda. Ale nejspíš jsem očekával mnoho.(25.2.2019)