Oscar 2019 (TV pořad)

The 91st Annual Academy Awards

The Oscars

Noc Oscarov

Publicistický

USA, 2019, 239 min (Alternativní: 90 min)

Díky přírodě za nejlepší film roku, který kupodivu vyhrál nejlepší nominovaný film z minulého roku. Když jsem průběžně šokovaně sledoval, že Bohemian Hypesody může vyhrát Oscary za dvě kategorie ZVUKU díky předvedení karaoke, kdy prakticky celý film běžely jen songy z alb Queenů, kdy s tímto ničím přesto porazil po zvukové stránce dokonalého First Mana a navrch získal ocenění za chaotický STŘIH. Obával jsem se, že ti nesoudní akademici mu snad mrsknou všechno (nakonec "jen" 4 z 5 nominací), aby se zavděčili divákům a zároveň to nandali tomu zlému Netlixu, který tam "nemá co dělat". Malek si pak zlaté dildo skutečně zasloužil, ale přesto bych ho raději viděl v rukou Balea za dokonalé a herecky mnohem náročnější ztvárnění Dicka Cheneyho. Po sporu s Netflixem pak akademici Cuarónovi nadělili celkem zasloužilé Oscárky "druhé" jakosti z pohledu diváka, ale první jakosti z pohledu filmového tvůrce a pro Zelenou knihu si ušetřili hlavní kategorii, kterou zkrátka vyhrát musela, aby nastala určitá objektivní spravedlnost. Co se týče zábavnosti večera, otřesně chyběl tradiční komický moderátor, který by celé předávání stmeloval. Tato letošní skromnější verze sice zkrátila délku o proti předchozím ročníkům (alespoň jsem měl ten pocit), ale nudila jako prase. Pokud člověk nesleduje Oscary poprvé v životě, tříhodinové rozbalování obálek bez jediné komické vložky ho bavit nebude, ať je to sebevětší filmový uchyl. 60 %(25.2.2019)

Myslím, že lidé hodnotí předávání Oscarů jen podle vítězů, aniž by pořad viděli. Letošní vítězové byli pro mě nejlepší za posledních pár let. Ae o tom to přece není. Bez toho moderátora to bylo sice trochu zvláštní, ale ta madam v repráku to zvládla skvěle a hosté byli z větší části taky super. Radši příští rok znovu toto, než Chrise Rocka... Dobrovodný program (nominované písně) byl super a Gaga s Breadlym tomu nasadili třešničku. Olivia Colman a její speech byl pro mě nejlepším okamžikem celého ceremoniálu. A krásná Julia Roberts. A taky fakt, že nám nezapomněli na Miloše v In Memoriam. Opravdu to nebylo špatné. 4*(26.2.2019)

"And the Oscar goes to..." ... Úvod v podobě vystoupení Queenů prvotřídní (přestože repertoár byl prostá očekávaná klasika - avšak reakce zdejších hvězd byly fakticky bizarní - Javier Bardem!) - ačkoliv jsem od hochů čekal víc, nemůžu tomu upřít tu magii, když se na pozadí na tom velkém plátně zjevil Freddie při svém legendárním momentu z Wembley z r. 86', kdy s úsměvem zdvihá svou korunu - prostě husina až na prdeli - dojemný pozdrav do nebe! ... Úlovky pro Black Panthera nepochopitelné a iritující - vítěz v kategorii nejlepší hudba? Míníte to seriózně? Chudák Wes se svým jedinečným Psím ostrovem. Jen mne zaráží, že ceny za Černého Pantera přebírají běloši - vskutku valím bulvy, že na ně okamžitě nevlítli aktivisti bojující proti rasismu... Utnutá děkovací řeč tvůrců Spideyho byl samozřejmě vrchol směšnosti a ubohosti (prý z důvodu "nedostatku času" - který kokot z Harvardu na toto tvrzení přišel?). Pasáž s In Memoriam velice pěkná - je všehovšudy hezké, že akademici neopomněli nad zesnulými legendami jako Forman a Lee... Sošky pro BlackKKlansman (že tento snímek uvedla právě ta fuchtle Barbara Streisandová mne zarazilo, a cena za nejlepší adaptovaný scénář zasloužená), potažmo Green Book (velice překvapující závěr), Romu (Alfons je zaslouženě král večera!) i moji lásku BoRhap bez delších debat zasloužené. Ovšem, gratulace Ramimu je předem známé riziko :)))) .... Opět, jako v předešlých ročnících, i tentokráte došlo na integritu ženství, odpor k rasové a politické antikorektnosti apod. - jednoduše, nuzná klasika... Z odlišného úhlu pohledu jsou tyto Oskary velice potěšující z toho důvodu, že nejsou tak jednoznačné zaujaté, ba naopak rozmanité co se týče výsledků udílení cen, třebaže se jednalo o pouhopouhé obyčejné předávání cen - téměř žádná citelná interesantnost a zanícení předvést co nejvíce velkolepou show. A ano, jako milovník hudby jsem zklamán, páč bylo oznámeno, že se tento ročník bude plně tematicky soustředit na hudbu - což se rozhodně nenaplnilo ani z půli pomyslného pohárku... Jaká to promarněná šance stát se po takové době nejopěvovanějším ročníkem... Škoda. Ale nejspíš jsem očekával mnoho.(25.2.2019)

• Enšpígl

Kdysi prestižní filmová cena se změnila v trapnou politickou angažovanost. Poprvé po dlouhé době jsem nedal přimák ale záznam a pro příští rok zřejmě vypustím i záznam. Poprosím jen ČT zda by příští rok nedávali Zlaté globy a třeba nějaké filmové ceny, to by bylo super. Pořad, kde musím poslouchat rok co rok "strhující projevy o ženách a černoších" už nemá s filmovou cenou co společnýho. Spike Lee fakt odešel, protože jeho černý film nevyhrál a vyhrál jiný film, který řeší utisk černochů, ale jinak než ho řeší film Spike Lee ? To už je parodie sebe sama tohleto, copak tohle může brát ještě někdo jako filmovou cenu ?(25.2.2019)

• Lacike

Totalny odpad. Nemyslim to, kto ziskal ocenenia. To mi je viacmenej jedno a s vysledkami som spokojny fifty-fifty. Mam na mysli samotny galavecer. Oscary sledujem pravidelne v priamom prenose tak od roku 1998 a vzdy ma bavili. Tentoraz to ale bola taka nuda, ze som ich po pol hodine vypol a s pretacanim ich prebehol az na druhy den. V snahe byt absolutne politicky korektny a nikoho neurazit sa z galavecera stala totalne sterilita. Je to smutna ukazka toho, co nas caka aj v ostatnych sferach, ked nadobro zvitazi politicka korektnost. Snad skôr znicime planetu ako sa dozit takej vyprazdnenosti emocii a nazorov. 0/10.(28.3.2019)