Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

„Záleží na tom, čo nám v tej chvíli pripadá správne. A aj to, s čím dokážeme žiť.“ Ktovie, ako by INSOMNIA vyzerala, keby ju nenakrútil mladý mementovský blázon Christopher Nolan v produkcii extravagantných experimentátorov Clooney & Soderbergh. Zrejme ako ničím výnimočný, rutinne spráskaný americký triler. Výsledok by bol v poslednej chvíli, predpokladám, zachránený kráľom žuvačiek, unaveným, ale nie ešte úplne mŕtvym, Al Pacinom. Ale nebolo by to ono. INSOMNIA ale Nolana, Clooneyho a Soderbergha mala. Výsledkom je vražedná aljašská slivovica, uspokojaca fanúšikov šikovných zápletiek i tých, čo hľadajú "niečo viac". Vychutnajte si [nielen] naháňačku na plávajúcich stromoch.(11.7.2005)

„A good cop can't sleep because he's missing a piece of the puzzle. And a bad cop can't sleep because his conscience won't let him.“ Přestože detektivní eso Will Dormer, či chcete li španělsky Dormir (spát) tu chybějící část skládačky nalezne docela rychle, v bílých nocích aljašského Nightmute není schopen zamhouřit oko. Svědomí? Ano. Špatný policajt? Na to už tak jednoznačnou odpověď Nolanovo tíživé krimi nedává. Co však vím jistě je to, že bych se hodiny vydržel dívat na Al Pacina, jak se převaluje v peřinách a nemůže zabrat. Psychický i fyzický rozklad člověka, který se může zabedňovat v hotelovém pokoji sebe víc, ale před vlastním svědomím se neschová, podává dle očekávání mistrovsky. A teď ho prosím nechte konečně spát.. K pěti hvězdám mi u Insomnie něco chybí, ale neptejte se mě co.(29.8.2008)

Prostě Nolan ve svých začátcích. Pro někoho je toto slabší kousek, nejspíš asi kvůli komornosti, ovšem kdyby takový kousek natočil někdo méně talentovaný, byl by pravděpodobně vrcholem jeho kariéry. Ne však u Chrise Nolana. Insomnie je přitom vynikající krimi thriller, ve kterém excelují Al Pacino a především Robin Williams, který dokázal, že díky své genialitě zvládne zahrát takřka cokoliv. Povinný vroubek zažehnán a pouze lituji toho, že jsem se k tomuto snímku nedostal dříve..80%(24.8.2014)

Bravo! Tenhle film mi opravdu sedl. Výborné herecké výkony Al Pacina (nejspíš si ho brzy přidám mezi svoje oblíbené herce), Swankové (znovu potvrdila, že opravdu umí hrát, ikdyž tady byla ve stínu Pacina) a Williamse (pro mě v netypicky nekomediální roli). Zápletka originální, příběh mrazivý. Plný počet nedám, jsou tu některá klišé, které prozatím neskousnu (ale třeba se nad ně časem povznesu a změním názor i hodnocení ;-)).(27.4.2008)

S dalšími zhlédnutími zraje jako víno. Výborní herci a hodně poutavá zápletka. A ta atmosféra! Nolan je velmi dobrý režisér a já jsem dlouho přemýšlel, co mě na jeho filmech tolik přitahuje. Myslím, že bych to popsal jako rozdíl tempa režie a filmu. Nolan režíruje pomalu a rozvážně, ale přesto mají jeho filmy docela svižné tempo. A to se promítá i v hudbě Davida Julyana. Jak v Mementu, tak v Insomnii jsou to dlouhé tóny (Nolanova režie), doprovázené rytmickými prvky, které ženou vpřed (tempo filmu). Dokonce i v Nolanově Batmanovi je slyšet, že Howard s Zimmerem složili hudbu ve stylu Julyanových prací. Tenhle kontrapunkt asi může za jedinečnou atmosféru Nolanových filmů.(6.5.2006)

• - Pro Robina Williamse byla účast na filmu první zápornou rolí v jeho kariéře. (Chrustyn)

• - Spoiler: Podle původní verze scénáře měl Dormer (Al Pacino) přežít a Ellie (Hilary Swank) mu měla pomoci utéct od domu u jezera. Tento konec byl i nafilmován, ale nakonec se do výsledného sestřihu po úpravě scénáře nedostal. (Decim28)

• - Dívka, jejíž smrt vyšetřuje postava Al Pacina, se jmenuje Kay. To je i jméno manželky Michaela Corleona z Kmotrovské ságy, kterého hrál právě Pacino. (Camulator)