Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Neodpustím si pár poznatků vůči srovnání s originální norskou verzí. Pár zásadních scén (s recepční, dívkou v autě) mi zde docela chybělo a těšila jsem se, že v nich Ala uvidím. Al Pacino je fenomenální, o tom netřeba hovořit, ale pro mě postrádal cosi z té "severské" šílenosti a prázdnoty Stellana Skarsgårda. Oba jsou charismatičtí a výborní, přesto mi postava detektiva více imponovala v Skarsgårdově podání. Původní verze je mrazivá, depresivní, velmi autentická a správně psychopatická. Nolanova Insomnie je skvělý thriller s perfektním obsazením, ovšem s chybějící tou správnou, jakoby "snovou" atmosférou, kterou dominoval originál.(18.4.2010)

„Záleží na tom, čo nám v tej chvíli pripadá správne. A aj to, s čím dokážeme žiť.“ Ktovie, ako by INSOMNIA vyzerala, keby ju nenakrútil mladý mementovský blázon Christopher Nolan v produkcii extravagantných experimentátorov Clooney & Soderbergh. Zrejme ako ničím výnimočný, rutinne spráskaný americký triler. Výsledok by bol v poslednej chvíli, predpokladám, zachránený kráľom žuvačiek, unaveným, ale nie ešte úplne mŕtvym, Al Pacinom. Ale nebolo by to ono. INSOMNIA ale Nolana, Clooneyho a Soderbergha mala. Výsledkom je vražedná aljašská slivovica, uspokojaca fanúšikov šikovných zápletiek i tých, čo hľadajú "niečo viac". Vychutnajte si [nielen] naháňačku na plávajúcich stromoch.(11.7.2005)

Nolan je výjimečný vypraveč a i když si zrovna nehraje se skládankovitým narativem a drží se dál od nějakého zvláštního experimentování, dovede stále diváka udržovat v maximální pozornosti vhodným timingem, důslednou atmosférokresbou a zajímavými postavami. O psychologii a "duševní cesty" postav jde v Insomnii především, avšak nehledejte za tím nic divácky náročného či nedejbože nudného...Nejen příběh, ba i Aljašské exteriéry a příjemná hudba mají málem hypnotizující účinek. Taktéž Al Pacino, jenž hraje zas trochu jiného poldu, než kdy dříve, ale hraje ho s bravurou srovnatelnou s jeho nejproslulejšími rolemi..90%(5.10.2008)

Film má dva jasné klady - aljašské "noci" a utrápeného Al Pacina. Něco takto mrazivého, chladného a "příjemně odtažitého" se může odehrávat jenom za polárním kruhem. Mírné překlepy ve scénáři si snímek sice neodpustil - "dřevařská" honička a poslední pohled Williamse však vše vynahrazují. Asi se podívám i po originálu.(18.8.2005)

Poslední dobou nemůžu být bez Al Pacina a jeho filmů, proto si dám dneska ještě jednu porci v podobě Scarface. Na jeho se výkony se prostě nezapomíná. Ale zpátky k Insomnii, kdyby Al Pacino rozdával charismá v Čechách, tak by k nám jezdil celý svět, protože ho má nad-nad-nad-nad míru! Robin Williams jako Ďábelský, avšak klidný psychoušbyl fenomenální, při telefonátech mi běhal mráz po zádech a při konečné scéně jsem měl úplně husí kůži, protože Nolan dokonale gradoval atmosféru a nespavost Willa Dormera byla perfektně vystižená! Sečteno a podtrženo, originální a psychologický thriller, který vás prostě dostane!(24.4.2008)

• - Insomnie znamená v lékařském slovníku chorobná nespavost (DominikV)

• - Spoiler: Robin Williams se jako Walter Finch objeví až po více jak 50 minutách. (Chrustyn)

• - Pro Robina Williamse byla účast na filmu první zápornou rolí v jeho kariéře. (Chrustyn)