Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Tak v rámci Nolana to určitě patří mezi jeho lepší filmy, ale proč mám takovej pocit, že i kdyby se Nolan vychcal do sněhu a natočil o tom film, tak tu bude v červených číslech?! a jeho fanoušci budou řvát genialita??? Každopádně musím se podívat po originálu. Mám pocit, že bude platit, že méně je někdy více.55%(3.12.2014)

Nedávno jsem měl možnost Insomnii po dlouhé době vidět a musím jí přidat. Stále jí nedokážu přiřadit nějaký skutečný status jednoznačné kvality, ale poctivý kus filmařiny to nepochybně je. Atmosféra bezesných dnů, vždy výtečný Pacino, Williams v netradiční roli... nakonec to krásně zapadá do sebe, i když to zůstává na "zkouknout - zapomenout". Ale v tom dobrém slova smyslu, tentokrát.(11.12.2009)

Naprosto skvěle zahraný a zručne zrežírovaný film. Bláznivý génius Nolan zkusil pár věcí co nejsou v každém krimi thrilleru a skvěle se mu povedli. Výborní Al Pacino, Robin Williams a Hillary Swank. Krásné exteriéry, výborný scénář a to vše tvoří jeden z nejlepších filmů tohoto žánru. Jediné co mi brání dát 5* je zvláštní pocit co neumím vyvětlit :((12.8.2004)

Sice to není tak originální a překvapivé jako Memento, což ovšem až zas tak nevadí, protože se jedná o úplně jiný druh filmu.. klasickou detektivku, resp. detektivku, která se jako klasická ze začátku tváří, ale není tomu úplně tak.. Filmu dominují herecké výkony a ze všech nejlepší je Al Pacino. Též stojí za zmínku skvělá atmosféra a nádherné záběry přírody.(3.10.2002)

Po "Mementu" vyhlíží "Insomnie" poněkud režisérsky ospale a tvůrčí gejzíry Christophera Nolana zůstávají tentokrát poklidně klimbat. Nesetkáme se se žádnými skvostnými narativními strategiemi, spíše s chytrým uchopením konvenčního vypravěče a jeho doplnění o roztříštěné úlomky retrospektivy. Jinak je však "Insomnie" standardní řemeslo, kterému sice nechybí atmosféra, ale ta bohužel mimo filmové plátno působí jaksi... no, klimbavě. Jednoznačným plusem jsou skvělé herecké výkony všech, Al Pacina především, stejně jako velice zajímavý a s očekávanými klišé si pohrávající scénář. "Insomnie" rozhodně nepatří mezi nejlepší thrillery, má trochu nahořklou pachuť rutiny a prohospodařeného potenciálu. I přesto se však jedná o neobyčejně inteligentní a zajímavý film.(20.7.2005)

• - Spoiler: Podle původní verze scénáře měl Dormer (Al Pacino) přežít a Ellie (Hilary Swank) mu měla pomoci utéct od domu u jezera. Tento konec byl i nafilmován, ale nakonec se do výsledného sestřihu po úpravě scénáře nedostal. (Decim28)

• - Insomnie znamená v lékařském slovníku chorobná nespavost (DominikV)

• - Pro Robina Williamse byla účast na filmu první zápornou rolí v jeho kariéře. (Chrustyn)