Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Člověk by si řekl, že krimi filmy už nemůžou překvapit. Jenže když někdo ví „jak na to“ tak se z relativně obyčejného tématu, stane nevšední :o) Ano, Nolan je prostě schopný režisér, který do hlavní role obsadí Al Pacina, který umí podat jedině vynikající výkon, vedle něho postaví krásnou a schopnou herečku Hilary Swank a roli záporáka přidělí Robinu Williamsovi, který patřičně dokazuje, že se nenazývá hercem pro nic za nic. Tím je stabilní základ postaven a na řadu přichází režisérská stolička, na které se také osvědčuje. Při mnoho scénách mě příjemně mrazilo a zobrazení stavu člověka, který trpí nespavostí mě ohromilo. Sice mi v Insomnii něco nepopsatelného chybí, ale jinak je perlou ve svém žánru :o)(26.7.2010)

Profesionálně a nápaditě natočený kriminální thriller, který využívá slušný rozpočet a může si dovolit nadstandardní obsazení. Al Pacino i Robin Williams jsou skvělí herci a zejména Williamsovi scénář oproti původnímu norskému filmu dává podstatně větší prostor a činí ho nadmíru nebezpečným protivníkem. Oproti evropské verzi je samozřejmě americký film učesanější, do role policistky je obsazena půvabná Hillary Swank a souboj zločince s policistou pochopitelně musí končit katarzí a potrestáním zla, což se v evropské verzi zdaleka říct nedá. Přesto jde o film plně srovnatelný s originálem. Pouze není tak autentický a syrový, zato se vyžívá v krásných záběrech severské přírody a divákovi poskytuje navíc emoční zážitky typu kvalitně natočené napínavé rvačky na život a na smrt. Celkový dojem: 80 %.(15.6.2006)

typicky Nolanovsky dokonalý krimithriller, ve kterém je sice videt nejaka ta inspirace skvelym Sedm, ale pribeh je presto podan znacne jinak, cemuz dopomaha skvela atmosfera Aljasky, ze které není úniku a to dokonce ani pomocí spánku kvůli probihajicimu polarnimu dni. Do tohoto depresivniho prostredi prichazÍ detektiv Al Pacino, aby vysetril vrazdu mladé dívky. Jenže brzy se všechno zvrtne a případ dostane nečekaný a rozhodně nechtěný směr. A vrah toho rozhodně využije ve svůj prospěch. Oba protipóly jsou zahrány velmi dobře, hlavně Pacino a jeho neustále ospalý detektiv, utápějící se v depresích, které Nolan krásně vykresluje hrou světel a různých znepokojujících prostřihů. (Jinak už od počátečnich titulků je znát, že to nebude jen takový obyčejný thriller a už tehdy jsou nám ukázány základy i když tehdy ještě neznámého případu) Určitě jeden z nejlepších Pacinových výkonů. Williams zase exceluje někde jinde a jeho nevinné chování, kdy si nechce připustit, co skutečně udělal, atmosféru taky podporuje. A pak je tu samozřejmě Hillary, a její výkon, který bez skrupulí považuji za jeden z nejlepších (spolu s uslzenou MDB).. Prostě Nolan znovu natočil dobrý film a potvrdil mi, že ho jako nejlepšího režiséra opravdu nepovažuji za nic.. 9/10(12.8.2009)

Ten film mě zaujal čistě jen svou formou a vůbec takovou dobře ohlídanou a zpracovanou vizuální stránkou. Kamera, hudba, lokace, pěkný atmosférický scény v mlze a podobně. Ale viděla jsem originál a ten ho co do obsahu v mnohým předčí. Líbilo se mi na něm právě to, že detektiv nebyl klaďák (a to Pacino JE, ten jeho "prohřešek" v podstatě prohřešek ani není) a byl na stejný úrovni s vrahem. Navíc to celkový vyměknutí taky nic moc, hodně lidí už to tady zmiňovalo a já se přidám se stejným názorem - Insomnia remake je uhlazenej film udělanej tak, aby se líbil širšímu spektru lidí. Neříkám, že to je špatně a kdybych ten originál neznala, asi by se mi to líbilo trochu víc a dala bych obligátní 4*. Je ale pravda, že i když zbožňuju Pacina, tak tady mě jeho role vůbec nevzala (nekritizuju herectví, ale charakter postavy), takže bod navíc jde Williamsovi, kterej byl jako záporák trochu lepší. Nehledě na to pomalý tempo a tisíc záběrů na Alův otupělej obličej, no měl si pustit tenhle film a do pěti minut by vytuh. Snad jediný plus proti originálu co se týče příběhu je konec, protože v původní Insomnii nebyl nic moc, zato tady je celkem uspokojivá přestřelka v chatě. Ze všeho, co jsem od Nolana viděla, je Insomnie zatím nejmíň oblíbená, ale i tak nadprůměrná záležitost.(12.5.2011)

„Záleží na tom, čo nám v tej chvíli pripadá správne. A aj to, s čím dokážeme žiť.“ Ktovie, ako by INSOMNIA vyzerala, keby ju nenakrútil mladý mementovský blázon Christopher Nolan v produkcii extravagantných experimentátorov Clooney & Soderbergh. Zrejme ako ničím výnimočný, rutinne spráskaný americký triler. Výsledok by bol v poslednej chvíli, predpokladám, zachránený kráľom žuvačiek, unaveným, ale nie ešte úplne mŕtvym, Al Pacinom. Ale nebolo by to ono. INSOMNIA ale Nolana, Clooneyho a Soderbergha mala. Výsledkom je vražedná aljašská slivovica, uspokojaca fanúšikov šikovných zápletiek i tých, čo hľadajú "niečo viac". Vychutnajte si [nielen] naháňačku na plávajúcich stromoch.(11.7.2005)

• - Celosvětová premiéra proběhla 3. května 2002 na Tribeca FF v New York City. (Varan)

• - Spoiler: Podle původní verze scénáře měl Dormer (Al Pacino) přežít a Ellie (Hilary Swank) mu měla pomoci utéct od domu u jezera. Tento konec byl i nafilmován, ale nakonec se do výsledného sestřihu po úpravě scénáře nedostal. (Decim28)

• - Na pozici režiséra byl zvažován Jonathan Demme. (becki_tu)