Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

S dalšími zhlédnutími zraje jako víno. Výborní herci a hodně poutavá zápletka. A ta atmosféra! Nolan je velmi dobrý režisér a já jsem dlouho přemýšlel, co mě na jeho filmech tolik přitahuje. Myslím, že bych to popsal jako rozdíl tempa režie a filmu. Nolan režíruje pomalu a rozvážně, ale přesto mají jeho filmy docela svižné tempo. A to se promítá i v hudbě Davida Julyana. Jak v Mementu, tak v Insomnii jsou to dlouhé tóny (Nolanova režie), doprovázené rytmickými prvky, které ženou vpřed (tempo filmu). Dokonce i v Nolanově Batmanovi je slyšet, že Howard s Zimmerem složili hudbu ve stylu Julyanových prací. Tenhle kontrapunkt asi může za jedinečnou atmosféru Nolanových filmů.(6.5.2006)

Rozpočet $46miliónovTržby USA $67,355,513Tržby Celosvetovo $113,714,830Christopher Nolan a jeho remake filmu Insomnia (1998) je prepracovaný do najmenšieho detailu, trošku ho možno drží prebratý námet v určitej medzi a tak nemôže podľa vyrysovaných postáv rozohrať ešte silnejšiu drámu, k čomu to vlastne postupne smerovalo a aby to bolo dokonalé ako jeho ostatné filmy možno by stačilo v príbehu v poslednej tretine vložiť nejakú jednu silnú scénu, prípadne sa o niečo viac pohrať so samotným záverom. Škoda lebo chýba tam fakt niečo málo aby som mohol povedať slovko dokonalé ako iných filmoch od Nolana. V každom prípade sledujeme thriller čo sa môže smelo radiť hneď za žánrové skvosty ako Sedem (100%) či Mlčanie jahniat (95%). Vo filme Insomnia si bravúrne počínajú v úlohách Al Pacino(ako obeť unavenej mysle) a Robin Williams, trošku menej nápadná Hilary Swank im taktiež zdatne sekunduje a tvorí tam vedľajšiu opornú kostru v rámci príbehu, ktorá vytvára v konečnom dôsledku vypätú "vnútornú" drámu rozličných charakter ako policajt vs. vrah, v podobnosti životných chýb zlievajúcu sa do jedného konšpiračného celku, kde sa stávajú tajnými spojencami. /90%/(30.8.2005)

Spousta vražd se vyřeší během prvních 48 hodin. To ví i detektiv Dormer a proto neztrácí čas. Vše jde podle plánu, ale jeden výstřel promění jeho NEKONEČNÝ den v ,,noční“ můru. Působivost snímku spočívá v atmosféře, která je vystavěna na těch nejlepších věcech: scénáři, prostředí a hereckých výkonech. Hlavně Al Pacino ,,vystřihl“ part, se kterým jistě budete soucítit. Líbila se mi H.Swank, víc jsem čekal od R.Williamse, jehož záporák mě ,,neděsil“. Celkově mě atmosféra úplně nepohltila. Ta hra mezi Al Pacinem a Wiliamsem mě nepřekvapovala. Samozřejmě, že jsem čekal, jak to dopadne, ale žádné zděšení ve tváři se mi neobjevilo. Bral jsem to jako dobrou kriminálku.(18.5.2006)

Vyborna a docela originalni kriminalka. Rozhodne neplati to co je na obalu dvd "tvrdy policajt, brilantni vrah, neuveritelny zlocin" to sou kecy. Hodne dobra je predevsim atmosfera, i kdyz misty je trosicku usinaci, ale moc to nevadi. Navic diky kamere a zajimavejm lokacim, je porad na co se divat i kdyz se zrovna nic moc nedeje. Al Pacino podava opet vybornej vykon, jako nevyspalej je fakt hodne dobrej, jen mi prislo divny, ze na svuj vek preskakuje ploty, beha atd. Robin Williams hraje taky dobre, ale proste mi to na nej vubec nesedelo, fakt s tim jeho usmevem nevypada jako vrah, coz je ale na druhou stranu docela dobre, lepsi nez kdyz v jinejch filmech poznate vraha jen podle vzhledu. Navic Nolan se nedal do klasickyho vysetrovani vrazdy, ale diky ty dohode mezi vrahem a poldou je to hodne zajimavy a napinavy. Vlastne az do konce neni jasne jak to dopadne, coz je jedine dobre. Nevim co podstatnymu filmu vytknout, ale presto to na 5* nebude.(23.8.2005)

Bravo! Tenhle film mi opravdu sedl. Výborné herecké výkony Al Pacina (nejspíš si ho brzy přidám mezi svoje oblíbené herce), Swankové (znovu potvrdila, že opravdu umí hrát, ikdyž tady byla ve stínu Pacina) a Williamse (pro mě v netypicky nekomediální roli). Zápletka originální, příběh mrazivý. Plný počet nedám, jsou tu některá klišé, které prozatím neskousnu (ale třeba se nad ně časem povznesu a změním názor i hodnocení ;-)).(27.4.2008)

• - Dívka, jejíž smrt vyšetřuje postava Al Pacina, se jmenuje Kay. To je i jméno manželky Michaela Corleona z Kmotrovské ságy, kterého hrál právě Pacino. (Camulator)

• - Spoiler: Podle původní verze scénáře měl Dormer (Al Pacino) přežít a Ellie (Hilary Swank) mu měla pomoci utéct od domu u jezera. Tento konec byl i nafilmován, ale nakonec se do výsledného sestřihu po úpravě scénáře nedostal. (Decim28)

• - Pro roli Willa Dormera (Al Pacino) byl zvažován Harrison Ford. (becki_tu)