Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Rozpočet $46miliónovTržby USA $67,355,513Tržby Celosvetovo $113,714,830Christopher Nolan a jeho remake filmu Insomnia (1998) je prepracovaný do najmenšieho detailu, trošku ho možno drží prebratý námet v určitej medzi a tak nemôže podľa vyrysovaných postáv rozohrať ešte silnejšiu drámu, k čomu to vlastne postupne smerovalo a aby to bolo dokonalé ako jeho ostatné filmy možno by stačilo v príbehu v poslednej tretine vložiť nejakú jednu silnú scénu, prípadne sa o niečo viac pohrať so samotným záverom. Škoda lebo chýba tam fakt niečo málo aby som mohol povedať slovko dokonalé ako iných filmoch od Nolana. V každom prípade sledujeme thriller čo sa môže smelo radiť hneď za žánrové skvosty ako Sedem (100%) či Mlčanie jahniat (95%). Vo filme Insomnia si bravúrne počínajú v úlohách Al Pacino(ako obeť unavenej mysle) a Robin Williams, trošku menej nápadná Hilary Swank im taktiež zdatne sekunduje a tvorí tam vedľajšiu opornú kostru v rámci príbehu, ktorá vytvára v konečnom dôsledku vypätú "vnútornú" drámu rozličných charakter ako policajt vs. vrah, v podobnosti životných chýb zlievajúcu sa do jedného konšpiračného celku, kde sa stávajú tajnými spojencami. /90%/(30.8.2005)

Naprosto skvěle zahraný a zručne zrežírovaný film. Bláznivý génius Nolan zkusil pár věcí co nejsou v každém krimi thrilleru a skvěle se mu povedli. Výborní Al Pacino, Robin Williams a Hillary Swank. Krásné exteriéry, výborný scénář a to vše tvoří jeden z nejlepších filmů tohoto žánru. Jediné co mi brání dát 5* je zvláštní pocit co neumím vyvětlit :((12.8.2004)

Sice to není tak originální a překvapivé jako Memento, což ovšem až zas tak nevadí, protože se jedná o úplně jiný druh filmu.. klasickou detektivku, resp. detektivku, která se jako klasická ze začátku tváří, ale není tomu úplně tak.. Filmu dominují herecké výkony a ze všech nejlepší je Al Pacino. Též stojí za zmínku skvělá atmosféra a nádherné záběry přírody.(3.10.2002)

Poslední dobou nemůžu být bez Al Pacina a jeho filmů, proto si dám dneska ještě jednu porci v podobě Scarface. Na jeho se výkony se prostě nezapomíná. Ale zpátky k Insomnii, kdyby Al Pacino rozdával charismá v Čechách, tak by k nám jezdil celý svět, protože ho má nad-nad-nad-nad míru! Robin Williams jako Ďábelský, avšak klidný psychoušbyl fenomenální, při telefonátech mi běhal mráz po zádech a při konečné scéně jsem měl úplně husí kůži, protože Nolan dokonale gradoval atmosféru a nespavost Willa Dormera byla perfektně vystižená! Sečteno a podtrženo, originální a psychologický thriller, který vás prostě dostane!(24.4.2008)

Vnějškově poklidný thriller zasazený do obdobně matoucí navenek klidné a harmonické krajiny severoamerické Aljašky natočil Christopher Nolan. Jak už je u něj zvykem (vynikající Memento vyprávěné pozpátku), zkusil se na klasický žánr thrilleru podívat trochu jinak a pootočit diváku navyklému hollywoodských standardů trochu optiku. Stejně jako se aljašská krajina, na první pohled jevící se romanticky a bezpečně, může během chvíle změnit a ukázat své nástrahy a skrytá nebezpečí (mlha...nebezpečné se ale ukáže i permanentní světlo...), tak i film samotný postupně poodhaluje roušku svého tajemství. Hrdinové tohoto filmu vyjevují své charaktery a možná s překvapením zjistíme, že za sympatickou vizáží se skrývá pokažená identita (skvěle zahraný záporák v podání Robina Williamse), kladně exponovaný policista (Al Pacino) si uvnitř sebe zase nese vinu za smrt svého přítele, navíc ji zamaskuje jako vraždu... Psychické vypětí a výčitky k tomu způsobují insomnii, tedy nespavost, kterou podtrhuje nikdy nekončící polární den... Zajímavě rozehraný a realizovaný thriller s přepólovanými charaktery postav, který ovšem nedosahuje maximy ustavené dříve vynikajícím Mementem... (a téměř se nabízí napsat, že navzdory svému titulu a leitmotivu působí ve svém konečném vyznění poněkud ospale?)(30.9.2007)

• - Al Pacino (Will Dormer) svého času skutečně trpěl nespavostí. (casyy)

• - Na pozici režiséra byl zvažován Jonathan Demme. (becki_tu)

• - Spoiler: Podle původní verze scénáře měl Dormer (Al Pacino) přežít a Ellie (Hilary Swank) mu měla pomoci utéct od domu u jezera. Tento konec byl i nafilmován, ale nakonec se do výsledného sestřihu po úpravě scénáře nedostal. (Decim28)