Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Christopher Nolan opravdu umí a bezesporu patří mezi přední řežiséry mladší generace, Insomnie by klidně mohla mít i dynamičtější scénář, ale díky výborné režii se stále bezpečně drží nad hladinou možné nudy. Nolanovi se také dobře podařilo vystihnout atmosféru studené a depresivní Aljašky... Ústřední herecká trojice hraje na jedničku, Hilary Swank je sympatická (a pěkná) jako vždy, Williams, jakožto multifunkční herec zvládne i slizského záporáka a Pacino, to je kapitola sama pro sebe, jakoby nespavostí skutečně trpěl. Celkově slušný a inteligentní krimi psychothriller, který sice není tak působivý jako třeba Se7en, ale určitě stojí za pozornost. 8/10(7.6.2008)

Člověk by si řekl, že krimi filmy už nemůžou překvapit. Jenže když někdo ví „jak na to“ tak se z relativně obyčejného tématu, stane nevšední :o) Ano, Nolan je prostě schopný režisér, který do hlavní role obsadí Al Pacina, který umí podat jedině vynikající výkon, vedle něho postaví krásnou a schopnou herečku Hilary Swank a roli záporáka přidělí Robinu Williamsovi, který patřičně dokazuje, že se nenazývá hercem pro nic za nic. Tím je stabilní základ postaven a na řadu přichází režisérská stolička, na které se také osvědčuje. Při mnoho scénách mě příjemně mrazilo a zobrazení stavu člověka, který trpí nespavostí mě ohromilo. Sice mi v Insomnii něco nepopsatelného chybí, ale jinak je perlou ve svém žánru :o)(26.7.2010)

Edwarda Nortona alias Tylera dovedla nespavost ke Klubu rváčů, mýdlu a revoluci, Ala Pacina alias Willa Dormera k první, avšak také poslední chybě policejní kariéry. Ještě že tím netrpím taky. Vidět Robina Williamse v jedné z mála jeho nekomediálních rolí je docela radost. Ponurá atmosféra Nolanových filmů nechybí ani tady, ba je jí tolik, že by se za ni nestyděl ani Fincher. Doufám, že někdy uvidím i originál. P. S. Nejlepší honička na kládách od Pyšné princezny.(24.2.2006)

|| Scenár: Hillary Seitz | Hudba: David Julyan | Distribúcia: Warner Bros., Buena Vista International | Štúdio: Alcon Entertainment, Section Eight | Rozpočet: 46 miliónov $ | Tržby: 113,714,830 $ || Dlho som sa nevedel chuťovo dostať k tomuto kusu, nakoľko krimi-thriller až tak nevyhľadávam a naviac, americké remaky severoeurópskych filmov považujem za vykrádačskú kategóriu kinematografie - nakoľko originály sú zpravidla podarenejšie, a tak mimo komerčného hľadiska nevidím dôvod k ich znovuspracovaniu. --- Nolen je pre mňa vždy zárukou kvality, a ani v Insomnii tomu nie je inak. Pacino-Williams je skvelá kontrastná dvojka, režisérká práca s nimi vytvára najsilnejší prvok filmu, a to sú práve herecké výkony. Jediné, čo film brzdí k naozajstnej gradácií, je predloha, ktorá jediná zväzuje Nolanovy ruky. Našťastie si to asi uvedomil i on sám, a dodnes je Insomnia ešte stále posledným fimom, na ktorom sa nepodielal scenáristicky. Možno práve preto mohli potom vzniknúť klenoty, akými sú The Prestige, alebo Batman Trilogy. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(6.4.2014)

typicky Nolanovsky dokonalý krimithriller, ve kterém je sice videt nejaka ta inspirace skvelym Sedm, ale pribeh je presto podan znacne jinak, cemuz dopomaha skvela atmosfera Aljasky, ze které není úniku a to dokonce ani pomocí spánku kvůli probihajicimu polarnimu dni. Do tohoto depresivniho prostredi prichazÍ detektiv Al Pacino, aby vysetril vrazdu mladé dívky. Jenže brzy se všechno zvrtne a případ dostane nečekaný a rozhodně nechtěný směr. A vrah toho rozhodně využije ve svůj prospěch. Oba protipóly jsou zahrány velmi dobře, hlavně Pacino a jeho neustále ospalý detektiv, utápějící se v depresích, které Nolan krásně vykresluje hrou světel a různých znepokojujících prostřihů. (Jinak už od počátečnich titulků je znát, že to nebude jen takový obyčejný thriller a už tehdy jsou nám ukázány základy i když tehdy ještě neznámého případu) Určitě jeden z nejlepších Pacinových výkonů. Williams zase exceluje někde jinde a jeho nevinné chování, kdy si nechce připustit, co skutečně udělal, atmosféru taky podporuje. A pak je tu samozřejmě Hillary, a její výkon, který bez skrupulí považuji za jeden z nejlepších (spolu s uslzenou MDB).. Prostě Nolan znovu natočil dobrý film a potvrdil mi, že ho jako nejlepšího režiséra opravdu nepovažuji za nic.. 9/10(12.8.2009)

• - Dívka, jejíž smrt vyšetřuje postava Al Pacina, se jmenuje Kay. To je i jméno manželky Michaela Corleona z Kmotrovské ságy, kterého hrál právě Pacino. (Camulator)

• - Pro roli Willa Dormera (Al Pacino) byl zvažován Harrison Ford. (becki_tu)

• - Nolan oproti původní verzi upravil několik explicitních scén: pes, do kterého Dormer (Al Pacino) střílí, je v originálu živý, s recepční v hotelu se hlavní postava sblíží mnohem víc a málem ji znásilní a kamarádce zavražděné při jízdě autem sáhne do klína. (casyy)