Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Kvalitní hutná, dusnou atmosférou prostoupená předělávka ještě kvalitnějšího a hutnějšího Stelanova snímku. Ne, že by se mi to nelíbilo, ale pár věcí mi vadilo. Třeba hlavní ženská herečka nebo fakt, že po šesti dnech bez spánku by hlavní hrdina nejen neviděl na špičku vlastního nosu, ale mnohem spíš by upadl do bezvědomí či rovnou umřel. Robin Williams mi tu ani vlastně nepřipadl jako záporný hrdina. Spíš jako člověk, jehož okolnosti dohnaly do nepěkné situace, ze které se dostane jen dalším jejím zhoršováním. Myslím, že hodně z nás by se zachovalo úplně stejně, jak on. Trochu mi i vadilo, že režisér nepodtrhl vnímání Al Pacina. Vypadalo to skoro pořád normálně (kromě rozsvícení světla v hotelu). Myslel bych, že to bude braný ostře a hodně kkontrastně, tak aby kontury věcí vystupovaly jako bradavice na tváři, jako je to v prvních scénách Zachraňte vojína Ryana. Ale celkově je to zábavný snímek, který však podle mě neměl být natočen už jen kvůli tomu, že je remakem jen pět let starého skvělého filmu. Když je to remake padesát a víc let starýho nebo němýho, dovedu to pochopit. Ne sice ocenit, ale pochopit ano. Co už jednou fungovalo, bude podruhé zase (a i zde se to potvrzuje).(5.5.2006)

Edwarda Nortona alias Tylera dovedla nespavost ke Klubu rváčů, mýdlu a revoluci, Ala Pacina alias Willa Dormera k první, avšak také poslední chybě policejní kariéry. Ještě že tím netrpím taky. Vidět Robina Williamse v jedné z mála jeho nekomediálních rolí je docela radost. Ponurá atmosféra Nolanových filmů nechybí ani tady, ba je jí tolik, že by se za ni nestyděl ani Fincher. Doufám, že někdy uvidím i originál. P. S. Nejlepší honička na kládách od Pyšné princezny.(24.2.2006)

typicky Nolanovsky dokonalý krimithriller, ve kterém je sice videt nejaka ta inspirace skvelym Sedm, ale pribeh je presto podan znacne jinak, cemuz dopomaha skvela atmosfera Aljasky, ze které není úniku a to dokonce ani pomocí spánku kvůli probihajicimu polarnimu dni. Do tohoto depresivniho prostredi prichazÍ detektiv Al Pacino, aby vysetril vrazdu mladé dívky. Jenže brzy se všechno zvrtne a případ dostane nečekaný a rozhodně nechtěný směr. A vrah toho rozhodně využije ve svůj prospěch. Oba protipóly jsou zahrány velmi dobře, hlavně Pacino a jeho neustále ospalý detektiv, utápějící se v depresích, které Nolan krásně vykresluje hrou světel a různých znepokojujících prostřihů. (Jinak už od počátečnich titulků je znát, že to nebude jen takový obyčejný thriller a už tehdy jsou nám ukázány základy i když tehdy ještě neznámého případu) Určitě jeden z nejlepších Pacinových výkonů. Williams zase exceluje někde jinde a jeho nevinné chování, kdy si nechce připustit, co skutečně udělal, atmosféru taky podporuje. A pak je tu samozřejmě Hillary, a její výkon, který bez skrupulí považuji za jeden z nejlepších (spolu s uslzenou MDB).. Prostě Nolan znovu natočil dobrý film a potvrdil mi, že ho jako nejlepšího režiséra opravdu nepovažuji za nic.. 9/10(12.8.2009)

Profesionálně a nápaditě natočený kriminální thriller, který využívá slušný rozpočet a může si dovolit nadstandardní obsazení. Al Pacino i Robin Williams jsou skvělí herci a zejména Williamsovi scénář oproti původnímu norskému filmu dává podstatně větší prostor a činí ho nadmíru nebezpečným protivníkem. Oproti evropské verzi je samozřejmě americký film učesanější, do role policistky je obsazena půvabná Hillary Swank a souboj zločince s policistou pochopitelně musí končit katarzí a potrestáním zla, což se v evropské verzi zdaleka říct nedá. Přesto jde o film plně srovnatelný s originálem. Pouze není tak autentický a syrový, zato se vyžívá v krásných záběrech severské přírody a divákovi poskytuje navíc emoční zážitky typu kvalitně natočené napínavé rvačky na život a na smrt. Celkový dojem: 80 %.(15.6.2006)

Spousta vražd se vyřeší během prvních 48 hodin. To ví i detektiv Dormer a proto neztrácí čas. Vše jde podle plánu, ale jeden výstřel promění jeho NEKONEČNÝ den v ,,noční“ můru. Působivost snímku spočívá v atmosféře, která je vystavěna na těch nejlepších věcech: scénáři, prostředí a hereckých výkonech. Hlavně Al Pacino ,,vystřihl“ part, se kterým jistě budete soucítit. Líbila se mi H.Swank, víc jsem čekal od R.Williamse, jehož záporák mě ,,neděsil“. Celkově mě atmosféra úplně nepohltila. Ta hra mezi Al Pacinem a Wiliamsem mě nepřekvapovala. Samozřejmě, že jsem čekal, jak to dopadne, ale žádné zděšení ve tváři se mi neobjevilo. Bral jsem to jako dobrou kriminálku.(18.5.2006)

• - Na pozici režiséra byl zvažován Jonathan Demme. (becki_tu)

• - Spoiler: Podle původní verze scénáře měl Dormer (Al Pacino) přežít a Ellie (Hilary Swank) mu měla pomoci utéct od domu u jezera. Tento konec byl i nafilmován, ale nakonec se do výsledného sestřihu po úpravě scénáře nedostal. (Decim28)

• - Příjmení postavy Willa Dormera (Al Pacino) pochází z latinského slova "dormire" – spát. (becki_tu)