Insomnie

Insomnia

Insomnia

Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA / Kanada, 2002, 118 min

Poslední dobou nemůžu být bez Al Pacina a jeho filmů, proto si dám dneska ještě jednu porci v podobě Scarface. Na jeho se výkony se prostě nezapomíná. Ale zpátky k Insomnii, kdyby Al Pacino rozdával charismá v Čechách, tak by k nám jezdil celý svět, protože ho má nad-nad-nad-nad míru! Robin Williams jako Ďábelský, avšak klidný psychoušbyl fenomenální, při telefonátech mi běhal mráz po zádech a při konečné scéně jsem měl úplně husí kůži, protože Nolan dokonale gradoval atmosféru a nespavost Willa Dormera byla perfektně vystižená! Sečteno a podtrženo, originální a psychologický thriller, který vás prostě dostane!(24.4.2008)

Nolanův opatrný vstup do Hollywoodu by bez prvotřídního obsazení byl jen dalším zbytečným americkým remakem kvalitní evropské žánrovky, rovněž pomalu vyprávěné, ale mnohem syrovější a atmosféričtější. V kontextu Nolanovy filmografie překvapí Insomnie zejména poměrně konvenční výstavbou (nejvýraznějším ozvláštněním jsou zavádějící flashbacky, které s ohledem na to, co víme, přiřazujeme někomu jinému, než komu patří) a svou světlostí, která má ovšem tematické opodstatnění (svícení se navíc proměňuje s tím, jak Dormer kvůli nedostatku spánku čím dál víc blbne). Jinak jde po Sledování a Mementu o třetí příběh muže traumatizovaného tím, co se mu přihodilo v minulosti a kterému v pevnějším uchopení situace brání čas. Čas je nepřítelem Willa Dormera v tom smyslu, že mu na Aljašce v daném ročním období nedovoluje usnout. Kromě toho, že vyšetřuje vraždu a snaží se zamaskovat, že sám spáchal zločin, začíná ztrácet nervy a dělat chyby kvůli prohlubující se únavě. Ovšem vzhledem k tomu, že Al Pacino vypadá dost vyždímaně od prvních minut, jeho proměna spočívá hlavně v tom, že stále intenzivněji žvýká a zvětšují se mu kruhy pod očima. Moc prostoru projevit svůj herecký talent nedostal ani Robin Williams, zachovávající po většinu času pokerovou tvář (což mu zřejmě mělo přidat na zlověstnosti, ale moc to nefunguje). Nolanovi zkrátka nezáleží na postavách a jejich věrohodnosti tolik jako na srozumitelnosti vyprávění pro diváka, což ve filmu z velké části založeném na hercích bije do očí víc než ve filmech, jejichž hlavním tahákem je neotřelá kompozice. Pramálo smyslu dává například chování hotelové recepční, která kdovíkdy stačila přilnout k Willovi, který tak má komu povykládat o jednom ze svých minulých hříchů (čímž je jediná vyprávěcí funkce dotyčné splněna). Rušivější jsou také jiné „tradiční“ nedostatky Nolanových filmů – rozsekávání scén do zbytečně velkého množství záběrů (jako kdyby měl autor strach, že pokud bude záběr trvat trochu déle, opadne naše pozornost), přemíra dialogů, které dopodrobna vysvětlují to, co by stačilo naznačit, haprující prostorové vztahy mezi jednotlivými záběry (herec je naráz někde jinde, než by dle předchozího záběru měl být, což částečně souvisí s tím nadužíváním střihu). Oproti svým výpravnějším pozdějším titulům Nolan k dotváření nálady moc nevyužívá lokací, což je vzhledem k žánru a dějišti celkem škoda. Insomnii ovšem nelze upřít důslednou práci s rekvizitami (vražedná zbraň, kulka, budík) a precizně načasované body obratu (zvraty přicházejí nejdříve po dvaceti minutách, ke konci po deseti), díky nimž je film i přes svou ospalost poměrně svižný. Tak jako tak jde o jediný Nolanův film, jehož další (třetí) zhlédnutí mne nijak neláká. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, tron, akisha, Vronsky, ScarPoul(31.7.2017)

Vyborna a docela originalni kriminalka. Rozhodne neplati to co je na obalu dvd "tvrdy policajt, brilantni vrah, neuveritelny zlocin" to sou kecy. Hodne dobra je predevsim atmosfera, i kdyz misty je trosicku usinaci, ale moc to nevadi. Navic diky kamere a zajimavejm lokacim, je porad na co se divat i kdyz se zrovna nic moc nedeje. Al Pacino podava opet vybornej vykon, jako nevyspalej je fakt hodne dobrej, jen mi prislo divny, ze na svuj vek preskakuje ploty, beha atd. Robin Williams hraje taky dobre, ale proste mi to na nej vubec nesedelo, fakt s tim jeho usmevem nevypada jako vrah, coz je ale na druhou stranu docela dobre, lepsi nez kdyz v jinejch filmech poznate vraha jen podle vzhledu. Navic Nolan se nedal do klasickyho vysetrovani vrazdy, ale diky ty dohode mezi vrahem a poldou je to hodne zajimavy a napinavy. Vlastne az do konce neni jasne jak to dopadne, coz je jedine dobre. Nevim co podstatnymu filmu vytknout, ale presto to na 5* nebude.(23.8.2005)

Naprosto skvěle zahraný a zručne zrežírovaný film. Bláznivý génius Nolan zkusil pár věcí co nejsou v každém krimi thrilleru a skvěle se mu povedli. Výborní Al Pacino, Robin Williams a Hillary Swank. Krásné exteriéry, výborný scénář a to vše tvoří jeden z nejlepších filmů tohoto žánru. Jediné co mi brání dát 5* je zvláštní pocit co neumím vyvětlit :((12.8.2004)

Edwarda Nortona alias Tylera dovedla nespavost ke Klubu rváčů, mýdlu a revoluci, Ala Pacina alias Willa Dormera k první, avšak také poslední chybě policejní kariéry. Ještě že tím netrpím taky. Vidět Robina Williamse v jedné z mála jeho nekomediálních rolí je docela radost. Ponurá atmosféra Nolanových filmů nechybí ani tady, ba je jí tolik, že by se za ni nestyděl ani Fincher. Doufám, že někdy uvidím i originál. P. S. Nejlepší honička na kládách od Pyšné princezny.(24.2.2006)

• - Al Pacino (Will Dormer) svého času skutečně trpěl nespavostí. (casyy)

• - Insomnie znamená v lékařském slovníku chorobná nespavost (DominikV)

• - Pro Robina Williamse byla účast na filmu první zápornou rolí v jeho kariéře. (Chrustyn)