Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Mrtví se probouzejí a jejich jediným cílem je získat čerstvé lidské maso, kterým se živí. Celou zem zachvátí šílená panika a zbylí lidé zoufale bojují o holé životy. (Interdomino)

camper

Pravda, horor jak je uvedeno v žánru filmu to asi nebyl. Ze začátku jsem to chtěl vypnout, ale jak se dostali do obchoďáku, tak mě to docela začlo bavit, hlavně scény, kdy odsouvali mrtvé z obchoďáku a bitka s rabovací bandou. Mrtví mi přišli spíš jako vtipný nemotorný loutky, než aby měly někoho postrašit. Trochu mě ale na nich neseděly jejich pohyby při ládování se "jídlem" jo, byly to vlastně šelmy, ale přece jenom, když za normálních okolností jsou hodně nestabilní a pomalý, tak jaktože se pak při pojídání masa hýbou jako jiní? 50% ()

lardko

podle mě jeden z nejlepších hororú. Mám strašně rád horory se zombie , a tohle mi přišlo dost zajímavé. Bylo skvělý se koukat na to když byli v tom obchodním domě bylo to dost skvělé. ()

Nolanofil

Toto nemohol nikto myslieť vážne, dokonca aj keď som sa na to pozeral s nadhľadom, bolo to celé na smiech. Cez make-up, herecké prejavy, dialógy postáv, hudba a aj ,,akčné" scény sucks! Neuveriteľne amatérsky natočené. Úsvit mŕtvych je jeden z tých filmov, pri ktorom som si vravel, že vynášanie odpadkov a drhnutie latrín, mohlo byť lepšie stráveným časom. A to ako vážne! ()

KubykF

Měl jsem tu původně o dost jiné hodnocení (staré zhruba rok), a evidentně jsem do toho nějakým způsobem uzrál, a docenil zpětně tento film. Sice si pořád stojím za tím, že je to dlouhé až až, ale jako takové to je moc fajn pokoukání. Vzhledem k tomu že si osvěžuji zombie sérii od Romera globálně, určitě brzy dojde i na nové verze jeho filmů, jsem zvědav jak se k tomu postavím v současnosti. Baví mě na tom hodně fakt, že zombie jsou zde jen takovým "vedlejším" faktorem, tudíž člověk více vnímá a sleduje psychologickou tíhu dopadající na postavy. Včetně těch ironicky odlehčených "rabovacích" scén. ()

Klajnik odpad!

Romero postavil základy zombie filmů už v roce 68 se svou Nocí Oživlých Mrtvol, tak ho považuji za poměrně neschopného režiséra. Stává se, že nějaké špatné filmy jsou uznávány kvůli nějaké inovaci nebo originálnímu konceptu. Mně však záleží na výsledku (nikoli historickém přínosu), tudíž spíše ocením filmy, které na konkrétních základech stojí, avšak jsou kvalitativně vybroušenější (viz. Braindead). Režisér se po deseti letech vrátil ke koncepci svého prvního filmu, ale nezdá se, že by se jeho cit výrazně vytříbil. Je sice pravda, že zasazení do obchoďáku je velmi vhodné vzhledem k tomu, že zombíci jsou metaforou konzumní společnosti. Postavy to asi 2x zreflektují interpretací mrtvých dobývajících se do obchodního domu, jakožto snahy dostat se na místo, které pro ně kdysi hodně znamenalo. Do hloubky to v těchto sociálně kritických směrech ale fakt nejde, takže to opravdu není nikterak sofistikované ani intelektuálně stimulující. Je to jenom nekonzistentní a hloupé béčko, což znamená, že to nemá žádnou hutnou atmosféru, načež to nelze považovat za thriller ani horor, jak je zde uváděno. Spíše to má blíže k nějaké nevydařené komedii, protože to celé působí dost amatérsky, postavy hází zombíkům do xichtů koláče a zombící se pohybují jako kdyby měli obrnu a jejich namaskování se sestává prakticky jen z nekvalitního modrého makeupu - V tomhle směru je lepší i o rok mladší Fulciho Zombi 2. Osmdesátkové zombie filmy už mají poměrně kvalitní masky, což dosvědčuje třeba Návrat oživlých mrtvol nebo Romerův následující kousek Den mrtvých. Seriálový Živí Mrtví jsou pak po této stránce snad vrcholem. Zde však zombies svým vyobrazením nevzbuzují děs ani obavy, páč jsou tak pomalí a zkriplení, že by snad nemohli být žádnou hrozbou (scénář však občas vyžaduje aby jí byli, což vede k vyumělkovanosti a nekonzistentnosti) a také  vypadají jakoby snědli pukavce. Ač kvalitní namaskovaní zombies jsou dle mého silným vizuálním stimulem, tak Romero si tento aspekt skoro vůbec nepohlídal, ale praktické efekty násilí fungují (snad díky Savinimu) docela dobře a svou groteskní povahou přidávají na komediálním dojmu celého filmu (explicitní násilí se totiž nutně nerovná hororu). Nevím jestli někdy dříve bylo filmové násilí takhle kreativní (useknutí hlavy vrtulí vrtulníku, vykousnutí šíje...), ale jelikož jsem viděl Braindead, jež jsou v tomto směru mnohonásobně kreativnější, tak jsem uhranut nebyl. Přesto se jedná o primární kvalitu celého filmu, ačkoliv to nejlepší nastane asi v prvních 45 minutách. Největší vadou jest to, že postavy nejsou zábavné (napočítal jsem jen jednu vtipnou ač krátkou slovní přestřelku) ani zajímavé, jelikož nejsou nikterak psychologizované), což je esenciální chyba, která způsobuje, že není důvod se o ně (tedy ani o jejich snahy) vůbec zajímat, což zásadně ovlivňuje požitek z celého díla, protože když divák není zaujat děním, tak jak by se mohl bavit? Já viděl 139min verzi a docela jsem se tím pronudil. Z důvodů výše jmenovaných bych se nebavil ani kdybych viděl jakýkoliv jiný, kratší či delší, cut. Romerova původní Noc Oživlých Mrtvol mě však vyloženě srala ač má jenom 90min. Řekl bych, že postrádá i tu špetku kvalit, kterou má tento o deset let mladší kousek. () (méně) (více)

pend

Zásadní film pro žánr zombie horrorů. Přes svou délku (139 minut) jsem se vůbec nenudil. Romero přesně namíchal mix horroru s řadou nechutných scén (skvělé gore efekty Toma Saviniho) s odkazem na americkou nákupní kulturu a komediální prvky (zombie v obchodě). Pozor na jednotlivé verze : původní americká je delší, přitom neobsahuje některé nechutné scény, naopak je v ní řada komických scén (hlavně z obchodního domu), italskou (evropskou) verzi sestříhal D. Argento, vystřihnul všechny komické momenty a ponecha naopak brutální, německá verze (která je v prodeji i u nás) je nejdelší, ta obsahuje údajně oboje. ()

Sista

Taková hororová komedie s prvky grotesky - celkem vtipná, často směšná (už jenom to, že místo krve očividně posloužil červenej nátěrovej lak:)), ještě častěji nelogická (např. další lidi přijdou do obch. centra až za 3 měsíce??) a prostřední část ala co všechno se dá dělat v obchoďáku přímo volá po sestříhání. Celkově jsem se ale bavila, takže cíl byl splněn. ()

Ulrich

Srovnavat tento film se Snyderovym se muze zdat na prvni pohled logicke, ale pri blizsim zamysleni zde clovek moc spolecnych rysu nenajde. Zatimco Snyderuv film se odehrava vyhradne v nakupnim centru a jeho okoli, ten Romeruv se zabyva postupnym propukavanim nakazy a do nakupaku se dostaneme az asi po 45 minutach filmu. Vetsina konfliktu mezi postavami a soboje se zombiky jsou uplne rozdilne. Zatimco u Snydera jsou nemrtvi superrychle bestie, u Romera jde o nemyslici a pomalu, ale jiste se valici masu. Spise nez lekackami a dechberoucimi scenami Romero proto desi mrazivou atmosferou skutecneho konce sveta. Kdy hlavni hrdinove, odriznuti v obchodnim centru od sveta, sleduji televizi, kde se debatuje, zda-li by se nemela vsechna velka mesta vyhladit atomovymi zbranemi. Skoda jen, ze vse trochu kazi konec, kdy prijede sileny Tom Savini a jeho gang motorkaru a zacne delat bordel. Tady uz to zklouzava trochu do nechtene parodie. ()

Saur.us

Viděno v DC. Dlouhá a místy nudná ale zároveň přelomová a společensky kritická podívaná ze světa George Romera ovládnutého armádou mrtvých, co se nevešli do pekla. Každopádně se kloním na stranu příznivců moderního remaku, než téhle humorně hororové klasiky. ()

molcan2

Úsvit mŕtvych je najlepší zombie film, aký som kedy videl, a jeden z mojich najobľúbenejších, vždy ho odporúčam každému, kto začína sledovať filmy tohto žánru. Máme tu štyroch preživších, ktorí sa rozhodnú usadiť v nákupnom centre, aby unikli zombíkom, ktorých neprestáva pribúdať. George A. Romero odviedol ďalšiu vynikajúcu prácu, Dario Argento ho produkoval a Tom Savini sa postaral o maskérske práce (ktorý sa vo filme aj krásne objavil). Práve v tomto filme zaúčinkuje jedna z najikonickejších hlášok v hororoch: "Keď už v pekle nebude miesto, mŕtvi budú chodiť po zemi". Úsvit mŕtvych je ďalšia potrebná superklasika, má zábavné aj napäté momenty, všetko funguje na svoju dobu. ()

JanKukulín

ODvolávám co jsem odvolal a píšu na novo. Jeden z nejvtipnějších zombie snímku v historii žánru. Kvalit Night of the Living Dead to sice nedosahuje, ale každopádně skvělá věc, kterou musí mít doma každý fanoušek Romera. ()

Prolog

Jasně klasika...jasně klasika. Neuvěřitelná nuda, zombíci vypadající jak skupinka japonců s kocovinou mě nějak výrazně neberou :). Dávám přednost nové verzi Dawn of the dead. Ta je natočená svižně, s vtipem a rozhodně nenudí. ()

Hapretor

WTF! - Tohle má být dílo pana "Otce", pana "Stvořitele", pana "Mecenáše" zombie hororu??? Od počinu "Noc oživlých mrtvol" šílený propad. Tohle je nudné až na půdu. Nebýt pár vtipných scén a přestřelky na konec, dám klidně odpad. Tohle byla fakt hrůza, ale dívat se na to. Modrý ksichty zombies vem čert, ale ty protahovaný scény, to byl fakt omyl. Tohle se dost nepovedlo. Tak měl to bejt horor o zombies, nebo návod, co dělat po zavíračce v obchodním centru, nebo přenudná sonda společnosti ve stavu anomie, nebo zpravodajství o divných lidech mezi námi, nebo psychologický portrét 4 nudících se lidí, kteří jsou donuceni okolnostmi spolu nějak vyjít, nebo prostě blbost??? No, řekněte pane Romero! Co to jako mělo být? P.S. Nikdy by mě nenapadlo, že to napíšu, ale remake se mi líbil o hodně víc. Ach jo. ()

SkyCaptain

Napínavý film se spoustou dobrých nápadů a vymakaných scén. V tom jak je film vystavěn je vidět jasný myšlenkový záměr a tah na branku. Zombie filmy moc nemusím, ale tenhle je vážně super! ()

drankeryth

Tak tento film patri medzi hororovu klasiku medzi zombie filmami. Aj po mnohyh rokoch ma co povedat tento film pre hororoveho maniaka. Pre mna je to jednoznacne dobry film, aj ked uz ta vizas zombie je na tuto dobu zastarala a troska aj komicka. To ale filmu neubera na krase a vsetko to skvelo pasuje do tohoto filmu a film tak robi atraktivnym pre hororove oko divaka. Film na svoju extremne dlhu stopaz ma vobec nenudil, skor by som aj uvital nejakych par minut navyse. Romero to proste ma v krvi a je skvelym tvorcom takychto filmov, ktore ma vzdy prijemne pohladia na mojom srdiecku,, he he. Filmu skoro nemam co vytknut, ved treba aj brat do uvahy v akej dobe bol tiez natoceny a to sa predsa nemoze porovnavat so sucastnymi filmami. Ja milujem stare horory a tento urcite patri medzi to naj v tomto zanri. ()

MickeyStuma

George A. Romero byl na snímky se zombie tématikou prostě machr. To se mu nedá upřít. Natočil spoustu takovýchto snímků, na které se bez výhrad vzpomíná i dnes. Tento snímek je jeden z nich, na který dokonce vzniklo neméně povedený remake. Už zpočátku si na nic nehraje a jde hbitě k věci. Živé mrtvoly jsou prostě všude a v rámci přežití je třeba s nimi bojovat. Masky byly pojaté jednoduše, což je obzvláště v dnešní době bijící do očí, ale u takovéto filmové klasiky jakoby to  nevadilo. Naturalistické scény se objevují s veškerou svojí pompézností se smyslem pro detail. Pomalé trhavé pohyby, krvavé zakusování do masa a jeho trhání už ve své době dosti šokovalo. Prodloužená verze nám dává si vše náležitě vychutnat o to více s respektem a pokorou k režisérovi, který tomu všemu udal směr. ()

Raziel_cz

S Nocí oživlých mrtvol jsem měl ten problém, že přes všechny neodmyslitelné klady dneska už prostě není zábavná. A pak je tu Úsvit mrtvých, se kterým mám ten problém, že se občas snaží být zábavný až moc – do té míry, že najednou zničehonic spadne do slapstick komedie, jenom aby mohla následovat zase nějaká depresivní scéna. A jinak zombie horor par excalance. Romerův staccato střih se mi líbil už v The Crazies a to nemluvě o zpodobnění zombií i přeživších coby hyperbolizovaných představitelů konzumní společnosti. Pro tohle Romera žeru – sociální kritika tam vždycky byla a myšlenky zrovna z tohohle filmu jsou po čtyřiceti letech pořád aktuální. A k tomu je tam samozřejmě spousta skvělé akce, vystřelených mozků a dokonalé Saviniho efekty. Takhle už to dneska nikdo neumí. ()

xmy

Původní Romerův "Ústvit mrtvých". Povedenou atmosféru a samozřejmě originalitu mu upírat rozhodně nelze, zejména začátek se vydařil. Poté se to trošku vleklo a kratší stopáž by prospěla. Lepší průměr, Snyderův remake mě prostě po všech stránkách bavil více. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech