Zombie ovládly Zemi. Na celém světě už zbývá jen pár míst, kde se dá ukrýt. Hrstka vědců a vojáků zvolila podzemní bunkr na Floridě a snaží se pomocí nejrůznějších experimentů na polapených zombie přijít na to, jak zvrátit osudnou chorobu, která způsobuje přeměnu nakaženého člověka v zombie. K některým experimentům jsou však zneužiti i vojáci a to způsobí rozkol uvnitř komunity. Ale ještě než se stačí věci vyřešit, vniknou do bunkru zombie, kteří konečně našli skulinku v obranném systému. Teď už hraje každý sám za sebe a jediným cílem je přežít. (oficiální text distributora)

ABCD Marta

Do třetice všeho dobrého aneb George A. Romero připravil znova luxusní zombie steak ugrilovaný na celkové bezmoci přetransformované až v apatii, okořeněný maskami umrlců, které jsou opět o stupeň lepší (zásluha Toma „lupiče“ Saviniho), a podlitého teplou omáčkou v podobě rozdílných charakterů („záporák“ Rhodes, zarostlí mariňáci, vědci, notorik). První minuty aneb záběry z města jsou vskutku překrásné a divák může jen spekulovat, jak by film dopadl, kdyby se odehrával v městském prostředí celou svou stopáž. V tomto dílů navíc Romero přichází poprvé s myšlenkou domestikace, což nabízí prostor a možnost k filozofickým úvahám. Mínusy filmu jsou občas už předlouhé rozhovory a to, že přišel až po svých starších sourozencích. Poctivý horor. ()

pfa

Další dobrý zombíkový film. Skupinka živých, která má problémy sama se sebou, svádí marný boj s mrtvými. Těšte se na hladové mozky, jejich vybrané menu, rozpory mezi vlastní skupinou, "nadšeného" doktora Bolíto a jeho mrtvého miláčka. A pokud vám první půlka připadne tak trochu nudnější, ta druhá vám to plně vynahradí... [8/1O] (Day of the Dead, USA, horror) Určitě také koukněte třeba na: Úsvit mrtvých(10/10), nebo Noc oživlých mrtvol(8/10). ()

andalin

Všichni na sebe ječí a mávají pistolema, aby si vzájemně dokázali, jací jsou chlapáci. Jediná zajímavá postava byl zombík Bub, kterému nešlo nefandit. Plus: hodně krve a vyhřezlých vnitřností, jinak blbost. ()

Anticque

Tak tohle je jeden z nejnechutnějších horrorů, který mi oči spatřily. Romero opět jako doma, všude samej hladovej zombík, kterej nechce nic jiného než lidský maso. Začátek je nudnějšího rázu, nic se neděje, ale díky tomu člověk, tedy aspoň já je napjatej co bude dál, a když člověk počká tak se dočká, a to v dobrém slova smyslu, neboť druhá část filmu stojí za to. Zombíci začínají útočit a kousaj do všeho co mají u huby:-) Už taky je zajímavá myšlenka s tím, že zombíci se můžou učit chovat jako lidé a na to navázal Romero zatím v posledním jeho kousku Země mrtvých. Na tu dobu, jsou triky opravdu na dobré úrovni, jak říkám střevo kam se podíváš:-) ()

sedm.1

Pro mě z Romerových "mrtvých" o chloupek lepší než předchozí díly.A je to dáno zřejmě především rostoucí kvalitou techniky a Romerovými nasbíranými zkušenostmi,které se projevili především při výběru herců.Dějem samotným se nad předešlými díly nevyvyšuje,ba spíš naopak,ale co bylo právě na předcházejících Romerových filmech nejslabší,zde napravil.Mluvím zde již o avizovaných hercích,kteří již nejsou už tak umělý a křečovitý,tak pak především o gore efektech,které jsou skutečně krvavé,šťavnaté a celkově o mnoho tříd lépe udělané.A i jejich množství je mnohem větší(a neřekl bych,že se vyskytují pouze v poslední dvacetiminutovce).Den mrtvých zkrátka něco ztratil na myšlence,originalitě příběhu a scénáři,ovšem získal na technických postupech,což je pro mě u zombii horrorů to důležitější.Navíc spád a atmosféru má,tak proč Den mrtvých odsuzovat? ()

Red Meat

Třetí díl Romerovy zombie série je vážně úpadek. Nebýt poslední čtvrthodinky a několika málo "vypečených" scén v průběhu, zřejmě bych se při hodnocení nebál použít odpad. Přežít první hodinu chce velkou dávku trpělivosti, protože celou dobu se téměř nic neděje. Postavy se jenom hádají a dohadují, bohužel však drtivá většina "herců" vůbec neumí hrát, takže jim ani slovo nevěříte. Navíc to jsou postavy tak nevěrohodné (psychopatický velitel, šílený doktor apod.), že se jim musíte smát. Namísto souznění s hrdiny přemýšlíte, jestli ten herec má nalepovací knír - asi opravdu měl. Ale poslední dvacetiminutovka je opravdu GORE a zachraňuje tak zbytek filmu. Kdyby si Romero navíc odpustil ten nechutný happy end, zřejmě by byl můj výsledný dojem daleko lepší. Jediné, co musím pochválit, jsou efekty Toma Saviniho, jež jsou tak dobré, že by obstály i dnes. ()

Han22

Po opakovaném shlédnutí přidávám hvězdičku. Den mrtvých je fantastické zakončení Romerovy zombie trilogie. Ti co tu vyčítají filmu nudu by se měli podívat na starší filmy, protože celá trilogie byla na prvním místě o postavách a pak až zombíkách. A jestli v prvním díle útočili zombie v jednom domě a v druhém díle šla civilizace pomalu do háje, tady je jasné že lidstvo prohrálo. V možná posledním bunkru, beznadějně obklíčení zombíky se skrývá parta vědců a vojáků a snaží se najít jak přežít. Napětí narůstá, protože vojáci jsou vypatlaná banda buranů vedena psychopatickým Rhodesem, vědci dělají své šílené pokusy, čemuž vévodí postarší vědec s přezdívkou Frankenstein. Ale jsou tu i další skvělé postavy - nihilistický přítel hrdinky nebo zombík jménem Bob a na neznámé herce i celkem slušné herecké výkony. Samozřejmě vše spěje ke konfliktu a závěrečnýmu masakru kde si fandové beznadějných bojů se zombíky přijdou na své. Gore a efekty jsou zde opravdu luxusní a troufám si říct, že z toho co jsem viděl do roku 1985 snad i nejlepší (takové roztržení vejpůl plné vyhřezlých střev...). Pro mě celkem překvapivý horor roku 1985. ()

zbysik

No, tak pane Romero cekal sem vice, ale zklaman nejsem. Film, ktery se snazi se zombie tematikou vyporadat kapku odlisneji od vetsiny svych zanrovych kolegu, kdy prvni polovinu filmu mate zato, ze se nejedna o prilis dobry napad, abyste s blizicim se koncem malinko poupravili vas prvnotni dojem. K vyraznym poznavacim charakterum Dnu mrtvych patri bezesporu- slabsi herecke vykony (opravdu si hned uvedomite, ze ne vzdy se vyplaci v horror zanru sazet na nezkusene a uprimne, ne prilis dobre herce); velmi zvlastni, misty az divna, vyrazne expresivni hudba; silna zaverecna dvacetiminutovka, ktera opravdu s velkym uspechem napravuje nemastny neslany dojem z predesleho deje, kde Romero rozehrava svuj tradicni zombie-kolotoc, tak jak jsme u mistra zvykli. K tomuto mohu snad jed dodat, ze jsem byl docela mile prekvapen z kvality pouzitych triku ci efektu vzhledem k roku vzniku :) ()

wosho

Romero se sice vykašlal na socialistickou masáž a boj proti kapitalismu a konzumenci(alespoň z části), za to objevil bádání o lidskosti-hledání kdo je horší my, či oni. A první minuty se mu to daří kurevsky dobře. Apokalypsa na Floridě, opuštěné město, tuny hladových nemrtvých-tetelil jsem se blahem jak to celé dokonale klapalo. Pak bohužel to šlo stejně rychle z kopce s filmem, jak s civilizací pod atakem zombíků. Nuda, otrava, mizerné dialogy s nenápadnou režií jako třešnikou na dortu. Tak jsem se na to dodíval a nevím, nevím jestli se na to opět někdy podívam. Romero je prostě mamlas. ()

Sancty

Živé mŕtvoly a osemdesiatková dekáda. Nič viac mi netreba. Romero zrecikloval Noc (NotLD) zreciklovanú Úsvitom (DotD), ubral na stopáži a pridal fungujúce ľakačky. A predstavil nám toho najsympatickejšieho zombíka pod slnkom. 7/10 ()

Corpsegrinder

Až na slabší část z podzemního bunkru se jedná o jeden z nejlepších kousků zombie žánru a to zejména díky bezchybný muzice Johna Harrisona. V jedný z rolí Greg Nicotero, tvůrce gore efektů pro Walking Dead nebo poslední tarantinovku Osm hroznových :)) ()

TERRORDROME

Vojaci a vedci sú spolu v podzemnom kryte a pekne si lezú na nervy. Vojaci sú samozrejme hovädá so zelenými mozgami a vedci zasa blázni snažiaci sa domestikovať zombíkov. Je len otázkou času kedy po sebe začnú strieľať. Však na to dôjde a bude to masaker. Páčila sa mi tá klaustrofóbia a ponorková choroba aj keď niektoré filozofické debaty by myslím neboli nutné. Keď potom príde na nevyhnutný vpád zombíkov užijeme si peknú dávku vymakaných brutalít, prestrelených hláv, usekaných končatín, čriev a zombáckich hryzancov. Treba spomenúť aj pozoruhodné experimenty hlavnej vedeckej kapacity s prezývkou Frankenstein a jeho zombie chovanca, ktorý je tu vlastne za klaďasa. Názory sú rôzne, jeden mi povedal, že je to výborné, druhý zasa že to vypol lebo sa tam nič nedialo. Ja súhlasím s tým prvým. ()

Paldiny

Dialógovo prepracované vrcholné dielo hexalógie. Ako býva u Romera zvykom, s novým dielom sa staré postavy nevracajú a tento diel nie je výnimkou. Aktuálna zostava v zložení: armádna jednotka, vedci a nejaká tá technická podpora spoločne obývajúca priestory podzemného bunkru. Denný harmonogram osadenstva spočíva v doobedňajšom hľadaní preživších, poobednom výskume odchytených hnusákov a večernej buzerácii despotickým veliteľom. Úvodný pohľad do vyľudnených ulíc s rozkladajúcimi sa mátohami a krokodílom vychádzajúcim z banky je famózny. Napätie aj napriek okresanému rozpočtu narastá na sile v konverzačných pasážach, aké sa venujú životným otázkam, dianiu v samotnom výskume a vykresľovaniu charakterov, z ktorých je hneď niekoľko výrazných a zaujímavých. A že najväčšou osobnosťou oplýva ochočený zombík so slúchadlami na ušiach počúvajúci Beethovena je udalosť snáď celej dekády. Režisér rád využíva kritiku spoločnosti (momentálne si to odniesla armáda a samoľúbosť nám tak vlastná), ktorá spoločne s odkazmi na iné žánrovky (vedec s prezývkou Frankenstein, knižka Salem´s Lot čoby povinné čítanie, v jednom momente šikovne zakomponované tóny zo Psycha) precízne posúva svet oživlých mátoh zas o kúsok ďalej (Bub schopný silnejších pocitov než podaktorí z bunkru). A to je presne ono, najväčšiu hrozbu tu nepredstavujú živí mrtví, ale samotné ľudstvo. Postupom času sa tak začínajú vyhrocovať vzťahy, čím sa k slovu dostane armáda rozkladajúcich sa fešákov a posledná večera môže začať. Gore sú priam delikátne a najmä v záverečnej tretine je ho v dostatočnej miere na to, aby boli spokojnosťou v nebi aj tí najotrlejší. Savini skrátka predstavuje extratriedu svojho oboru a ja som rád, že môžem byť svedkom jeho vrcholného predstavenia. Aj preto je škoda, že i napriek vysokým tržbám sa Romero dostal k najbližšiemu pokračovaniu až o 20 rokov, kedy mu do toho začala viac kecať novodobá technika. ()

Disease

První hodina nuda, pak se lehce začne něco dít. Herecké "výkony" i na 80s slabé, respektive žádné. Ještě tak představitel Buba něco hraje. Jedna hvězda jako výraz shovívavosti se zakladatelem žánru. ()

IvoB

O něco více plytké než předchozí Romerovi zombie filmy. Skupina postav je sestavena z několika různých archetypů, kdy jsou vojáci za ty zlé, vědci za ty hodné. Film je poměrně skoupý na informace, jenž divákovi předává - je např. zatajován zdroj zombie nákazy. Stejně tak je zde méně prominentní sociální komentář, jenž bývá v Romerových filmech často zdůrazňován. Jediná věc, čím se tento film vymyká, je zajímavá myšlenka inteligentnějších zombie. I přes pár nápadů je to ale stále dost přímočarý a slabý film. 3* (5/10) ()

matmanX

Romero chtěl asi natočit jakýsi komorní zombie thriller odehrávající se v bunkru. Ono by to i šlo, ale to by to nesměl režírovat stejně jako ostatní zombie řežby. Když už chce film, ve kterém se první hodinu jenom kecá, tak by se tam taky mělo kecat "o něčem". Tady na sebe jenom dvě skupinky řvou a hádají se o tom, kdo tu velí, kdo má koho poslouchat, ale přitom to nijak neposunuje samotný příběh. Když se k tomu ještě přidají ubohé herecké výkony, tak celý film působí hrozně béčkově a jediná záchrana je v uvězněném zombie. Jeho herec byl asi jediný, kdo věděl, co tu má dělat. ()

LordGrayDog odpad!

Absolútna béčková príšernosť s béčkovými hercami s tými najdebilnejšími charaktermi, čo znamená, že nech to dopadne akokoľvek tak si želáte nech ich tí znudení zombíci zožerú. Keby som to mal vidieť ešte raz tak sa radšej zastrelím. Čistý odpad. ()

Další vydatná jatka

Další vydatná jatka

13.11.2007

Série Saw pořád vydělává a Hollywood proto věří, že nízkorozpočtové horory o úchylech porcujících pohledné teenagery jsou přesně to, co fanoušci filmového strachu potřebují. A tak je tady Slaughter,… (více)

Remake Day of the Dead

Remake Day of the Dead

10.11.2005

Zakladatel a klasik zombie žánru v jednom, George A. Romero o sobě v poslední době opět dává vědět. Loni k nám přisprintovali zombie v remaku Zacka Snydera Úsvit mrtvých, tento měsíc v českých kinech… (více)

Ďalší zombie remake

Ďalší zombie remake