• monolog

Hannibala jsem viděl jako druhého, ale stejně poprvé až v roce 2006. A čekal jsem od něj hodně, i když jsem si nemysel, že uvidím druhá Jehňátka nebo Vetřelce, ale Ridley mě opět překvapil. Natočil sice pár filmů dnes již spoustou pokládaných za klasiky, jenže mně se od něj líbil jenom Vetřelec a Legenda. Hannibal mi přišel dost nudný, oproti atmosférickému dramatu Mlčení a zábavné kriminálce Drakovi. Julianne Moore jsem sice nikdy nemusel (Big Lebowski je zvláštní výjimka) a i zde mi zážitek ničí ještě víc už jen srovnáním s božskou Jodie Foster. A to je podle mě největší chyba, že tu Jodie není (asi to byla výmluva, když zde odmítla hrát kvůli pojídání lidského masa). S ní bych se smířil i s placatým a zdlouhavým scénářem a nezáživným dějem. Kdyby sehnali dobrýho scénáristu, mohl vzniknout kvalitní film. Takhle je z něj jen průměr slabej asi jako káva zdarma pro zákazníky. Co se týká brutality, asi jsem už trošku otupěl, protože mi právě přišlo, že se jí snažili vyhnout kvůli co největším masám diváků. Kromě toho sekání ruky na konci byl až neuvěřitelně beznásilný. A to sekání vypadalo spíš jak špatnej vtip. A ještě taková drobnost, nemyslím, že by u FBI povolili vlasy delší jak po ramena.(5.12.2005)

• Lima

Scott ať dělal, co dělal, z tak špatnýho scenáře nemohl prostě vytlouct více. Jodie Foster asi věděla moc dobře, proč do toho znova nejde. Jediné, co stojí za zmínku je, že v roli znetvořeného Masona Vergera spolehlivě NE-poznáte Garyho Oldmana. Jeho manželka, když to viděla, tak se s ním chtěla rozvést :o))(19.6.2002)

Ale pane Lectere, to je ale hnus. Nemůžu přece čekat, že si autoři nedovolí víc než před skoro deseti lety co se natočil první díl? Ale tohle je opravdu masakr. Hannibal Lecter prostě jede, na filmovým plátně je to všecko jeho, všecko všecičko, možná malý kousek nechá té Moorové, ale jináč je všecičko jeho, a jestli se mu bude chtít, vycucne i jí a bude to taky jeho, protože to co tady předvádí, tak mi v Mlčení jehňátek přišlo ještě hezké a ohleduplné. Možná proto je to takový průměr, ono to šokuje ale ničím nepřekvapí, v něčem zápaďáci za louží udělali chybu, ale v čem?(18.3.2006)

Ridley sa chopil ponúknutej látky s diametrálne odlišnej strany, než jeho nadosiahnuteľný a nezabudnuteľný predchodca Demme. Celý, pomerne zdĺhavejší, dej je akosi melancholicky podfarbený, využíva len pár vzruchových okamihov a pomerne nudí. Je tu však réžo, ktorý svojimi schopnosťami s takéhoto priemerného scenára vystrúhal aj s pomocou hereckých výkonov slušný mrazivý psychothriller, v ktorom evokuje hlavné desivý záver a pár nezabudnuteľných scén. Neodporúčam sa pri tom stravovať. 70%.(10.3.2007)

(83%) Tento filmový počin nesoucí název HANNIBAL je pokračování známé a většinou perfektně hodnocené klasiky filmu MLČENÍ JEHŇÁTEK. Ten film mě rozhodně bavil, i když jsem z toho až takovou pecku neshledal jako většina diváků. Přesto mě to bavilo, ocenil jsem jej na 4* (75%). Hopkins tam byl výborný, stejně jako v tomto druhém filmu, kde měl ještě víc prostoru. Co se týče postavy Clarice Starlingové, tak zde jí hrála jiná herečka, a sice Julianne Moore – a zahrála ji asi tak stejně dobře jako Jodie Foster v Mlčení Jehňátek. Takže s J.Moore jsem byl zde plně spokojen, v každé scéně mě bavila. A Hopkins zde byl už úplně výborný. Uznávám tedy názor ostatních, že zde už z něj nešel takový strach jako v jeho předchozím snímku, ale nevadí. Jeho konverzace, pohledy a i pár lahodných, násilných scén bylo super. Z psychologického hlediska když se do toho ponořím, tak je to rozhodně magor a několikanásobný brutální vrah, ale se sakra výbornou inteligencí a osobitým charakterem. Takže jsem Hopkinse jako Hannibala v každé scéně hltal. No, co se týče ostatních filmových prvků, tak úplně bez chyby to není. Samozřejmě je to solidní film, nic extra zásadního mi nepřekáželo, jen bych jisté věci poupravil. Rozhodně bych aspoň tak 15-20 minutáže ještě přidal a některé scény bych vymazal a poměnil. Třeba ta linie s hercem Giancarlo Giannini byla až moc nesmyslně dlouhá. Celkově jeho postava byla tupá jak poleno, takže jsem dlouho dopředu věděl, jak to s ním dopadne. A k tomu třeba nevyužitá postava herce Raye Liotty. Gary Oldman svou roli zbědované a dávné Hannibalovi oběti zvládl solidně. No, co se týče brutality, byla zde tak nějak přiměřená. Hudba od mého oblíbence Hanse Zimmera byla velmi dobrá, ostatně jako vždy. Sice ne tak excelentní, abych ji poslouchal samostatně jako opakovaně, ale i tak super. Finále s mozkem nemělo chybu, stejně jako úplné ukončení, které mělo jistý chyták, ale já ho ihned uhodl. Nicméně, komentář ukončuji, jsem spokojen, opravdu vydařená záležitost, která pár nedostatků má, ale i tak se těším na další shlédnutí. Je to trochu paradox, ale mě to o něco bavilo víc jak původní záležitost Mlčení Jehňátek.(4.8.2019)

• - Keď Dr. Lecter (Anthony Hopkins) vysvetľuje inšpektorovi Pazzimu (Giancarlo Giannini), že je potomkom slávneho florentského rodu Pazzi, vychádza zo skutočných udalostí z roku 1478. Vtedy členovia rodu Pazzi zosnovali sprisahanie proti rodine Medici, konkrétne chceli zabiť bratov Lorenza a Giuliana. Lorenzo de´Medici prežil a Francesco, Jacopo a Renato de´Pazzi boli povesení z okna Palazzo della Signoria, presne tak, ako to popisuje Lecter. (cica)

• - První záběr ve Florencii odpovídá kresbě Lectera v Mlčení jehňátek. (Elisebah)

• - Režírovat měl David Fincher, ale odmítl. (Elisebah)