Swordfish: Operace Hacker

Swordfish

Swordfish: Operácia Haker

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2001, 96 min

Počítačové thrillery trpí jedním velkým nedostatkem a to zobrazením neexistujících softwarů, jenž působí opravdu směšně. Ano, stejným případem je i Swordfish. Ale to je asi to jediné, co mi na něm vadí. Skvělá režie, efekty (výbuch byl prostě super), správná "disko" hudba, pěknou kameru a známé tváře. Travolta opět hraje záporáka. Tentokrát ovšem záporáka/nezáporáka. Tento pojem vysvětlovat nebudu, podívejte se sami a na konci odhalíte pravdivost tohoto vyjádření. Halle Berry je kus, hezčí než v kterémkoli jiném filmu a to neříkám kvůli hanbaté scéně "prosba o klíčky od auta". Jde o jeden z lepších počítačových thrillerů, než se nám obvykle dostává (Elita, Síť...).(30.12.2005)

• sinp

Dobrá maska, ale to se dá prokouknout... Celou dobu se snímek tváří neuvěřitelně stylově a rafinovaně až to je k smíchu. Dominic Sena si vybírá neskutečně špatné scénáře a Travolta zase špatné role. Halle Berry není třešničkou na dortu, což muselo být pro producenty docela tragické zjištění. Podle mě propásnutá šance natočit dobrý thriller vinou tupého scénáře.(19.11.2005)

• Gaskin

Ve světě, kde je všechno superdrsný, je nejsuperdsnější Travolta. Agenti FBI skákají ze skal a počítače se nabourávají programováním roztomilých lesklých cyberkrychliček, a dělá se to lépe, když se u toho tancuje a tleská. Hacker? To není žádný geek, ale protřelý bard, co tráví čas hrou golfu na smětišti a protidrogové agentky mu rády ukazují prsa. Viděl jsem všechny filmy Eda Wooda, proseděl jsem komplet Daria Argenta a koukal jsem i na filmy, které produkoval. Viděl jsem filmy, kde pro komický efekt prděly zombie a - stejně jako většina z vás - jsem viděl Leonarda Dicapria v různých filmech poskytovat celou škálu absurdních šklebů, které měly podtrhnout současnou vyhoustlou atmosféru. Ale tenhle film, tenhle Swordfish, ten mě opravdu urazil. Vemte si, pane Sena, Dog Day Afternoon ještě jednou do huby a já si z vlastních nákladů pořídím letenku do Ohia, abych vás do ní kopl.(31.12.2010)

Hacker Hugh Jackman - vyšportovaný sexy chlap opustený na olejovej farme. V čom je jeho tajomstvo? Nerobí mu problém nabúrať sa prakticky do akéhokoľvek servera na svete za niekoľko sekúnd. Aby to nebolo málo, popritom si ešte veselo užíva orálne uspokojenie od mladej slečny. Kde toto môžete vidieť? Vo filme Operácia Swordfish je Hugh ten „poloboh“. Áno poloboh, pretože ten, čo tu nad všetkým vládne je John Travolta. A to nie je spoiler. Je to fakt. Ak sa vám zdal úvod komentára trocha padnutý na hlavu, tak si na ňu radšej nasaďte prilbu. Pretože pri sledovaní filmu Swordfish ju budete potrebovať. Je to presne jeden z tých filmov, ktorý je tak strašne hlúpy a deravý, že by ste scenáristovi najradšej prevŕtali hlavu len aby ste sa uistili, či v tom mozgu je naozaj tak prázdno, ako to na prvý pohľad vyzerá. Na druhý pohľad si to radšej rozmyslite, lebo ak zlikvidujete jedného hlúpeho scenáristu, Hollywood ich obratom vyrobí ďalších desať. Swordfish je jedna veľká logická diera. Ale tak efektne natočená, že ju bez problémov prekusnete a necháte sa unášať vo vlnách "cool" záberov a "cool" explózií, "cool" hrdinov a ešte viac "najcool" záporákov, medzi ktorými vládne spomínaný Travolta. Výkony ostatných hercov sú tiež celkom fajn a ako bonus vám Halle Berry ukáže prsia. Čo potrebujete viac? Rada na záver: Swordfish je geniálna ukážka akčného filmu na večer (aj keď som príliš nepochopil o čo presne v závere išlo), pobavíte sa kráľovsky.(21.2.2007)

Dominic Sena již v 60 sekundách dokázal, že za pořádný balík peněz dokáže natočit slušnou porci zábavy plnou zvučných hereckých jmen, karambolů, automobilových honiček a ... také hrozného scénáře a prostoduchých dialogů. A stejně tomu je tak i zde. Skoro vše je hrané na efekt, úvodní akční scéna je fakt působivá, za to při počítačových sekvencích si ti, co kybersvětu trochu rozumí, rvou oční bulvy a ušní boltce. Dále jsou tu krásné auťáky, velice sexy Halle Berry a své instrumentální veletoče předvádí Paul Oakenfold. Jediným výrazným problémem tedy není nasyslená tvář Johna Travolty nebo plasticita Vinnieho Jonese, ale scénář, obsahující spoustu divných kliček. Nejvýraznějším hercem je Hugh Jackman, který projevuje i nějaké ty emoce a poradí si i s takovým úkolem, jakým je rozluštění kódu během 60 sekund s pistolí u spánku a s hlavou vnadné blondýnky v klíně. To je hráč:) 102 miliónů dolarů(rozpočet)/147 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(27.10.2007)

• - V poradí druhý film, kde si spolu zahrali Hugh Jackman a Halle Berry. Tým prvým bol X-Men (2000). (N0X.)

• - Meno prvého zastreleného fínskeho hackera, Axl Torvalds, je poctou fínskemu programátorovi Linusovi Torvaldsovi - autorovi linuxového jadra. (satanjel)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 41.