Swordfish: Operace Hacker

Swordfish

Swordfish: Operácia Haker

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2001, 96 min

Počítačové thrillery trpí jedním velkým nedostatkem a to zobrazením neexistujících softwarů, jenž působí opravdu směšně. Ano, stejným případem je i Swordfish. Ale to je asi to jediné, co mi na něm vadí. Skvělá režie, efekty (výbuch byl prostě super), správná "disko" hudba, pěknou kameru a známé tváře. Travolta opět hraje záporáka. Tentokrát ovšem záporáka/nezáporáka. Tento pojem vysvětlovat nebudu, podívejte se sami a na konci odhalíte pravdivost tohoto vyjádření. Halle Berry je kus, hezčí než v kterémkoli jiném filmu a to neříkám kvůli hanbaté scéně "prosba o klíčky od auta". Jde o jeden z lepších počítačových thrillerů, než se nám obvykle dostává (Elita, Síť...).(30.12.2005)

• Slartibarkfast

Veledílo (s blbým názvem) o hackerovi, který pracuje pro zle dobrou stranu. Už tohle malinko zamotá hlavu mnohým divákům. Když ale zjistíte, že oním virtuálním kouzelníkem je stodesetikilový Hugh Jackman, jste rázem na pochybách. Filmaři si zřejmě představují, že to tak má být, ale většinou není, a když hovoříme o špičce, tak tam určitě ne. Dále si filmaři představují, že abych vypadal jako správný IT génius, musím nutně rozmlátit klávesnici do dvou minut. Ne, nemusím. Ještě nikdy jsem neviděl nikoho takhle zběsile a nesmyslně mlátit do klávesnice a to se pohybuji v oboru. Jediná sympatická uvěřitelná postava je tedy Travoltův špion Shear, který to zas celé zachraňuje. Nicméně musím upozornit, že se mu to příliš nedaří. Blbý film a mišmaš s akčním nádechem. 40%(23.1.2017)

Zklamání. Čekal jsem rozhodně více akce zde za celý film jsou celkově jen tři akční scény. Jedna na začátku, jedna na konci a ta třetí zhruba tak v půlce filmu kdy Travolta rozrasí 4 auta kulometem. Což se mi celkem líbilo. Jinak celý film se furt něco plánuje, něco řeší a pak se to na konci udělá. Čekal jsem rozhodně víc a ten haluz konec mě taky zrovna moc nezaujal.(14.1.2014)

• Gaskin

Ve světě, kde je všechno superdrsný, je nejsuperdsnější Travolta. Agenti FBI skákají ze skal a počítače se nabourávají programováním roztomilých lesklých cyberkrychliček, a dělá se to lépe, když se u toho tancuje a tleská. Hacker? To není žádný geek, ale protřelý bard, co tráví čas hrou golfu na smětišti a protidrogové agentky mu rády ukazují prsa. Viděl jsem všechny filmy Eda Wooda, proseděl jsem komplet Daria Argenta a koukal jsem i na filmy, které produkoval. Viděl jsem filmy, kde pro komický efekt prděly zombie a - stejně jako většina z vás - jsem viděl Leonarda Dicapria v různých filmech poskytovat celou škálu absurdních šklebů, které měly podtrhnout současnou vyhoustlou atmosféru. Ale tenhle film, tenhle Swordfish, ten mě opravdu urazil. Vemte si, pane Sena, Dog Day Afternoon ještě jednou do huby a já si z vlastních nákladů pořídím letenku do Ohia, abych vás do ní kopl.(31.12.2010)

Scénáristický průšvih alespoň částečně vytahuje z černých hlubin zručný řemeslník Dominic Sena a příjemné herecké obsazení. Audiovizuálu není co vytknout, jediným problémem tak zůstává kostra, která je chatrná jako domeček z karet. Samotná zápletka není nijak úchvatná, ale rozhodně se na ní mohl vystavit mnohem pevnější příběh. Scénář však kašle na vlastní nápady a vrstvení příběhu a raději si jednoduše vypujčuje klasické problémy lidstva, které jsme ve filmu mohli vidět již nespočetněkrát. Zcela zbytečně tak působí linie s dcerkou a dokonce i policejní vyšetřovatelé jakoby by přišli na návštěvu z jiného snímku. Jednotlivě segmenty se vzájemně nepodporují a dobré nápady zůstávají díky své nevýraznosti v tom všem absolutně zapomenuty. Swordfish: Operace Hacker je jeden z těch filmů, které hrají hodně na EFEKT, ale musím se přiznat, že s tím nemám problém, spíše naopak. Bavil jsem se to rozhoděn ano, a i příště se podívám rád, neboť tenhle snímek má jednu zápornou/kladnou (nehodící se škrtni) vlastnost - bývá rychle zapomenut. Pokud jste schopni přivřít oči, máte jistou šanci se bavit, ovšem pouze pokud snesete film, který se snaží tvářit jako patřičně nabouchaná zábava, ale přitom je až překvapivě prázdný. Btw dialogy a některé scénky mají občas tendenci mírně pobavit.(30.9.2007)

• - Film bol natáčaný i na ulici Quai Cassini vo francúzskom Nice. (dyfur)

• - Film byl stažen z kin krátce po teroristických útocích z 11. září 2001 kvůli scénám, ve kterých byly vyobrazeny vybuchující budovy. (Rocky62)

• - Helikoptéra použitá ve filmu je Sikorsky S-64 (létající jeřáb). Nyní se používá v Austrálii na potírání požárů v bushi. (Rocky62)