Swordfish: Operace Hacker

Swordfish: Operácia Haker

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2001, 96 min

• Gaskin

Ve světě, kde je všechno superdrsný, je nejsuperdsnější Travolta. Agenti FBI skákají ze skal a počítače se nabourávají programováním roztomilých lesklých cyberkrychliček, a dělá se to lépe, když se u toho tancuje a tleská. Hacker? To není žádný geek, ale protřelý bard, co tráví čas hrou golfu na smětišti a protidrogové agentky mu rády ukazují prsa. Viděl jsem všechny filmy Eda Wooda, proseděl jsem komplet Daria Argenta a koukal jsem i na filmy, které produkoval. Viděl jsem filmy, kde pro komický efekt prděly zombie a - stejně jako většina z vás - jsem viděl Leonarda Dicapria v různých filmech poskytovat celou škálu absurdních šklebů, které měly podtrhnout současnou vyhoustlou atmosféru. Ale tenhle film, tenhle Swordfish, ten mě opravdu urazil. Vemte si, pane Sena, Dog Day Afternoon ještě jednou do huby a já si z vlastních nákladů pořídím letenku do Ohia, abych vás do ní kopl.(31.12.2010)

Zklamání. Čekal jsem rozhodně více akce zde za celý film jsou celkově jen tři akční scény. Jedna na začátku, jedna na konci a ta třetí zhruba tak v půlce filmu kdy Travolta rozrasí 4 auta kulometem. Což se mi celkem líbilo. Jinak celý film se furt něco plánuje, něco řeší a pak se to na konci udělá. Čekal jsem rozhodně víc a ten haluz konec mě taky zrovna moc nezaujal.(14.1.2014)

Počítačové thrillery trpí jedním velkým nedostatkem a to zobrazením neexistujících softwarů, jenž působí opravdu směšně. Ano, stejným případem je i Swordfish. Ale to je asi to jediné, co mi na něm vadí. Skvělá režie, efekty (výbuch byl prostě super), správná "disko" hudba, pěknou kameru a známé tváře. Travolta opět hraje záporáka. Tentokrát ovšem záporáka/nezáporáka. Tento pojem vysvětlovat nebudu, podívejte se sami a na konci odhalíte pravdivost tohoto vyjádření. Halle Berry je kus, hezčí než v kterémkoli jiném filmu a to neříkám kvůli hanbaté scéně "prosba o klíčky od auta". Jde o jeden z lepších počítačových thrillerů, než se nám obvykle dostává (Elita, Síť...).(30.12.2005)

Přes velice efektní (a poněkud výbušný) začátek se slibně rozehraný thriller díky příšernému scénáři postupně mění v nesmyslnou ptákovinu. A nic s tím nenadělá ani výborné herecké obsazení v čele s přesvědčivým Johnem Travoltou, ani stylový soundtrack Paula Oakenfolda. Škoda, tenhle nápad měl solidní potenciál.(18.11.2006)

Na začátku Travolta pindá krávoviny do debilně se rozostřující kamery, následuje snad až přespříliš na efekt udělaná bombastická scéna... a potom nic. Polonahý Jackman s imho teploušskou náušničkou, polonahá Halle Berry špulí hýždě, Hackman s hlavou štětky v rozkroku, Berry vystrkuje kozy, Berry ukazuje sexy prádélko ve směšně policejním postoji... Kdybych byla lesba, nejspíš by to stačilo na čtvrtou hvězdičku. Ovšem jako stará frigida za tu lacinost spíše uberu na dvě. Scénář plný klišé taky nedává důvod k nadšení, akce ušla, soundtrack obstál - budiž, zprůměruju to na 3* a podruhé už radši ne, děkuji. 50%(11.6.2010)

• - Trailery, televizní reklamy, billboardy na filmy. Vše obsahovalo skryté kódy, díky kterým mohli diváci soutěžit na oficiálních webových stránkách. Jeden z tajných kódů byl dokonce ukryt i v závěrečných titulcích. (Rocky62)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 41.

• - Hugh Jackman bral při přípravě na natáčení kurzy kaskadérského řízení automobilů. (Sethlans)