Ježíš Nazaretský

(TV film)
  • Itálie Gesù di Nazareth (více)

Čtyřdílný filmový opus zobrazuje život Ježíše Krista, od jeho narození až k trpké smrti tak, jak o něm vypravovali a psali první apoštolové. Režisér a spoluautor scénáře Franco Zeffirelli se však s přední italskou scenáristkou Suso Cecchi d’Amicovou a britským spisovatelem Anthonym Burgessem rozhodli zpracovat biblickou legendu také jako příběh člověka na této zemi a rozšířit vyprávění o historický kontext starověké Judey. Kristův život a doba tak ve filmovém zpracování ožívá díky záběrům přímo citující křesťanská vyobrazení i zasazením do skutečných polopouštních lokací. Ježíšovo učení a myšlenky se v Zeffirelliho snímku otevírají širším významům a porozumění. Jejich propletení se strastmi a nadějemi tehdejších obyvatel, stejně jako obavami vládnoucích představitelů země, jež se zmítá v neklidu, ukazují nevyhnutelnost tragického konce i nový začátek lidských dějin...
První díl začíná v malé židovské obci, kterou se šíří zpráva o zasnoubení tesaře Josefa (Yorgo Voyagis) s mladou Marií (Olivia Husseyová). Silně věřící dívku jedné noci zasáhne vize s božím poselstvím, málokdo jí ovšem věří. Dokonce hrozí, že ji snoubenec kvůli nečekanému těhotenství odvrhne a odsoudí ji tak k smrti. Po rozmluvě s rabínem (Cyril Cusack) a díky vlastnímu prozření ale Josef nakonec přijme Marii i dítě za své. Mezitím je vyhlášen census a mladí manželé tak musí cestovat do Betléma. Do pohybu se dává celá země a krajinou také putují tři mudrcové (James Earl Jones, Fernando Rey a Donald Pleasence) následující nebeské znamení. Zprávy o naplňujícím se židovském proroctví a narození Spasitele dorazí až ke králi Herodovi (Peter Ustinov), který se obává vzpoury a nařídí popravu všech betlémských nemluvňat. Marii, Josefovi i právě narozenému dítěti se však podaří hroznému osudu uniknout a z malého Ježíše postupně roste pozoruhodný chlapec. Druhý díl se posunuje o několik let dopředu. Judsku nyní vládne Herodes Antipas (Christopher Plummer), který se musí potýkat s rostoucím počtem radikálních zélótů, ale také vzpurným kazatelem Janem Křtitelem (Michael York) hlásající pokání a příchod spasitele. Právě k Janovi přichází již dospělý Ježíš (Robert Powell), aby se od něj nechal pokřtít, a Jan v něm rozpozná svého nástupce. Na Janovu radu se k Ježíšovi připojí jeho první učedníci, Ondřej a Filip, a putují napříč zemí. Mladý kazatel z Nazaretu mezi lidmi hlásá svůj výklad Písma a rovněž jim naslouchá – bohatým, chudým, ctnostným i zatraceným. Postupně se stává duchovním vůdcem podrobeného národa a získává další stoupence i učedníky, jejichž počet se rozroste na dvanáct. Avšak zatímco Ježíšův hlas zní stále silněji, uvězněný Jan Křtitel bude brzy umlčen. Třetí díl sleduje Ježíšovu cestu z galilejských plání do Jeruzaléma. Zprávy o jeho skutcích i slovech se šíří celou zemí, což vzbudí zájem jak u vzbouřeneckých skupin, tak u členů židovské rady starších. Zélóti přemýšlejí, jak jeho učení využít pro ozbrojené povstání a pomstít tak smrt Jana Křtitele. Část Sanhedrinu se naopak obává narušení mocenské rovnováhy, kterou s sebou nový prorok přináší. Samotný Ježíš (Robert Powell) dál rozmlouvá s každým, kdo mu otevře dveře, a odpouští kajícným. Mezi všemi také Marii Magdalské (Anne Bancroftová), která jej věrně následuje. Nakonec se se svými apoštoly vydává na svátek Pesach do hlavní města, přestože tam předpověděl svou smrt. U bran Jeruzaléma ho vítají davy a Jidáš (Ian McShane) se mezitím snaží přemluvit zákoníka Zeracha (Ian Holm), aby jeho mistr mohl promluvit k Sanhedrinu. Ježíšovo kázání v Chrámu a konání zázraků ovšem pobouří řadu kněží, kteří za jeho rouhání žádají tvrdý trest. Čtvrtý díl zobrazuje poslední dny Ježíše Nazaretského na zemi. Po nepokojích v Chrámu hledají proroka (Robert Powell) i jeho učedníky po celém Jeruzalémě, ale marně. Sanhedrin je ohledně Ježíšova učení rozdělen a velekněz Kaifáš (Anthony Quinn) po přímluvách mistra Nikodéma (Laurence Olivier) a Josefa z Arimatie (James Mason) dovolí, aby před ně Ježíš předstoupil. V počestnost velerady věří i Jidáš (Ian McShane), proto jim vyzradí úkryt svého mistra. Ježíš ovšem dobře ví, co bude následovat a odmítá se obhajovat před Sanhedrinem nebo Pilátem Pontským (Rod Steiger). Nakonec je odsouzen k smrti ukřižováním a zavržen jako falešný prorok. Přes přání Piláta či velekněze ovšem Ježíšovou smrtí jeho zvěst o Božím království neumlká, naopak povstává v novém světle. (Česká televize)

vydumnica

Ježiš Nazaretský je extrémne dlhý TV film, aj môj komentár bude veľmi dlhý. Začnem tým, že ÚPRIMNE obdivujem všetkých ateistov, ktorí si dali tú námahu a pozreli celý film a takisto obdivujem každého, kto to dal celé za jeden deň! Mne to trvalo vyše týždňa, pozerala som na etapy, a ani som to nestihla dopozerať počas Veľkonočných sviatkov, ako som dúfala. Vzhľadom na dĺžku je najväčším PARADOXOM tohto filmu, že niektoré dôležité udalosti z Nového Zákona tu pôsobia uponáhľane a akoby narýchlo odbité (napr. Ježiš v Getsemanskej záhrade - vedela by som si to predstaviť oveľa krajšie), kým na druhej strane tu máme viacero zdĺhavých scénok, ktoré by sa dali parádne zostrihať. V dobe vzniku bol Ježiš Nazaretský Franca Zeffirelliho určite považovaný za najlepší film o Ježišovi Kristovi. Dnes už divákov asi tak neosloví. Kedysi by som možno udelila plný počet (hoci z detstva mi utkvela v pamäti len prvá časť), dnes som už rozmaznaná nádherným seriálom THE CHOSEN, ktorý je pre mňa oveľa krajším, zaujímavejším, osobnejším spracovaním Ježišovho života. Nedá mi to neporovnávať, ale aj Ježiš z The Chosen (Jonathan Roumie) je pre mňa ten najideálnejší predstaviteľ Ježiša. Nechcem krivdiť tomuto Ježišovi, Robert Powell sa naozaj podobá na Ježiša z obrazov, jeho modré oči sú prenikavé, ALE na mňa celý čas pôsobili chladne! To, že Powell NIKDY ani neklipol, bolo skôr na škodu, pôsobilo to neprirodzene! A niekedy som sa ho až trochu bála! Kdežto Roumie má pohľad plný lásky a nehy. Zvolila som si verziu v originálnom znení, viem, že to nie je také dôležité, ale nemohla som si zvyknúť, že Ježiš rozpráva britskou angličtinou a casting je hmh povedzme nežidovsky a neizraelsky vyzerajúci, ale to už je len detail. Ďalej už asi nikto nečíta, tak aspoň pre seba tu mám ešte ku každej časti niečo podrobnejšie rozpísané :-). Prvá časť: Zvestovanie, narodenie Ježiška, Simeon, Útek do Egypta, Návrat do Nazareta, Ježišovo detstvo, dvanásťročný Ježiš v chráme, Ján Krstiteľ. Dojmy: veľmi pekná a podmanivá hudba👌, skvelý výber herečky Márie - Olivia Hussey. Potešil aj Christopher Plummer. Našla som aj negatíva a to trochu strašidelné oči malého Ježiša a Ján Krstiteľ - prečo je tu až taký rozhnevaný? 5* Druhá časť: Ježiš sa dáva pokrstiť, Ján Krstiteľ vo väzení, vyvolenie učeníkov, začiatok Ježišovho pôsobenia. Len som sa znova utvrdila nielen v tom, že život Ježiša Nazaretského sa dá spracovať lepšie (The Chosen - kde emócie fungujú na 100% a casting tvoria herci prevažne of Jewish origin) a tiež v tom, že Jonathan Roumie je ten najlepší filmový Ježiš, aký kedy bol! Robert Powell má nebesky modré oči, ale pôsobia dosť chladne a akoby odmerane, udržiava si odstup, aspoň mám ten pocit.  Dojmy: hodina a pol pôsobí zdĺhavo, akoby som pozerala 3h!!! Chýbajú emócie!!! Jairus a jeho dcéra - nachalo ma to úplne chladnou!!! Ján Krstiteľ tu je zobrazený veľmi nesympaticky ba až otravne, vkuse kričí a namiesto lásky cítiť z neho len hnev a rozhorčenie alebo sa mýlim? Mária Magdaléna, čože??? Och, keď porovnám s krásnou Máriou Magdalénou z The Chosen alebo s Rooney Mara z Mary Magdalene! Ach jaj! Christopher Plummer zahrá všetko bezchybne, tu riadne slintal nad Salome. Za jeden tanec hlavu človeka, trochu tvrdá cena a ukážka mužského ega a slabosti zároveň! 4*. Tretia časť: Pomohlo by zostrihať, niektoré scénky sú nudnejšie a pôsobia už monotónne. Nasýtenie zástupov (oveľa lepšie je to v The Chosen!) stretnutie s Máriou Magdalénou - to bolo dobre natočené, dojímavé. Slávnostný vstup do Jeruzalema. Powell má môj obdiv za odrecitovanie veľkej časti Nového zákona. Znova sa vrátim k The Chosen. Tam má divák vždy trochu "pauzu" nejaký domyslený dialóg na odľahčenie a Ježiš tam dokonca vtipkuje. U Ježiša Nazaretského divák nemá oddych, kvôli dlhej stopáži musí mať človek svätú trpezlivosť a výdrž a predovšetkým sústredenosť - o to viac, ak je ateista alebo nepozná Bibliu dosť dobre. Hodinu a pol dlhá epizóda sa zdá byť oveľa dlhšia. 4* Štvrtá časť: podľa mňa paradoxne najslabšia! Za štvrtú časť by som dala len 3*. A myslím, že je načase ukončiť môj historicky najdlhší komentár🙂! Celkové hodnotenie: **** () (méně) (více)

stOKYi

Tento fim som videl samozrejme rozsekaný na kúsky ako seriál ešte pred mnohými rokmi. Preto moje hodnotenie nieje možno najobjektívnešie ku môjmu zmýšľaniu a pozeraniu sa na filmov, ale viem že keď som bol menší, sa mi tento seriál nesmierne páčil. ()

asirtes

Fenomenálny Zeffirelliho Opus. Kto ho zhliadol so slovenským dabingom, tak nech to radšej ani nehodnotí. Nebrať! ()

Blackberry

V tomto súhlasím s PALINOM. Najvernejšie zobrazenie Ježiša Krista (dokonca aj v útlom veku), jeho apoštolov ako aj farizejov či zákonníkov. Tomuto filmu nieje čo vyčítať. Nadchne a poteší tak katolíka ako aj ateistu. Robert Powell - dodnes si predstavujem jeho tvár ako skutočného Ježiša. Odporúčam, aby ho videlo každé dieťa v období dospievania, aby sa skutočne naučilo opravdivým hodnotám - toto dielo ho má a dotvára ho hudbou s veľkým H. ()

Autogram

Zeffirelli tieto veľké príbehy vie natočiť a podarilo sa mu to, ako inak, nezabudnuteľne. Odkedy som ju niekedy veľmi dávno videl, tak pri akejkoľvek inej filmovej verzii biblickej rodiny a osudov Ježiša spomínam na to, ako boli postavy a scény zobrazené v tejto Zeffirelliho veľkolepej verzii. Herci boli vybraní skvele, to je bez akýchokoľvek výhrad, a rovnako aj hudba prináša filmu ďalšiu dimenziu. Možno len občasná zdĺhavosť a to, že príbeh nemôže priniesť akékoľvek prekvapenie, uberá na filmovom zážitku jednu hviezdu. ()

Jaro.Krafcik

Nebudeme sa tváriť že je to dokonalý film, ale najdlhší určite bol, 6 hodín a 20 minút, toľko môže mat nejaká séria seriálu, ale film? Prehnane dlhé ale za to dosť krásny film o našom spasiteľovi Ježišovi. A presne podľa biblie. Samozrejme napríklad také umučenie Krista je úplne o niečom inom ako bol Ježíš Nazaretský. Ale toto sa mi jednoducho páčilo a aj cez tu stopaž som si užil skoro koniec, veľkonočných sviatkov, ešte ten pondelok. Zároveň aj okrúhle 9.400 hodnotenie. 4* ()

PALINO

Najvernejšie a najcitlivejšie spracovanie celého Ježišovho života, ktoré musí uspokojiť každého veriaceho. Kvalitné herecké obsadenie dopĺňa dobrá hudba Maurice Jarreho. Robert Powell v role Ježisa svojim výzorom predstavuje toho najtypickejšieho Krista, akého som kedy na obrazovke videl. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Franco Zeffirelli má bez diskuze k dispozici dva trumfy, které každé další zpracování jen horko těžko překoná. Za prvé je to famozní hudební podkres, který účinek každého záběru a každé scény zvyšuje nejmíň o polovinu... A za druhé toho nejdokonalejšího hereckého představitele Ježíše, jakého si může režisér přát, protože Robert Powell se pro tuto roli narodil... Měl by mít v sobě obří dávku lásky, pokory a laskavosti ale zároveň stejnou dávku charismatu, živelné síly a přesvědčivosti. Troufám si tvrdit, že tohle všechno v sobě R.P. má vrchovatou měrou a charisma z něj stříká na všechny strany, nejen z jeho vpravdě uhrančivých očí. Dokáže nám předvést laskavou tvář (tak jako Ježíš v Největším příběhu všech dob) ale dokáže se i rozhněvat a hřímat jako přesvědčivý kazatel (tak jako Ježíš v Evangeliu podle Matouše). R.P. dokáže jako Ježíš střídat obě tyto polohy s neuvěřitelnou přesvědčivostí (narozdíl od svých kolegů, kteří se příliž drží buď jedné polohy, nebo naopak té druhé).  Ze čtyř dílů pro mě osobně nejsilnější díl třetí, emocionálně nejvypjatější, kdy je Ježíš na vrcholu sil, během svých kázání i uzdravování nemocných... PeS: Jen se z toho Palina všichni neposerte... (;o) ()

Midnite

Najlepšie spracovanie života Ježiša.. aj ako človeka, ktorý sa moc nezaujíma o náboženstvo a cirkev, seriál zaujal a aj napriek predvídateľnosti deja, musel som dopozerať.. ()

unagi

Na vianoce ako malý som kukával x-krát túto historickú blamáž!!! Ale naozaj dobre spracovanie, aj napriek mojej alergii voči celej cirkvi ! ()

Vejrrr

Ve srovnání s Gibsonovým Umučením Krista jistě Ježíš Nazaretský jistě bohatší a barvitější. Taky že měl na podání tohoto citlivého tématu čtyřikrát více času. Ale srovnávat tyto dva filmy není úplně fér, protože Gibson se zaměřil pouze na umučení Krista a taky ten film podle toho pojmenoval.. Pokud by se Umučení Krista jmenovalo Život Ježíše Krista, tak bych se bouřil víc, ale Gibson chtěl natočit umučení, tak natočil umučení. Komu tedy jde o víc než jen o zbičování a ukřižování a zajímá ho ta širší verze příběhu, přesně pro něj je tenhle čtyřdílný cyklus. Ve víře jsem vychován nebyl a sledoval jsem to z pohledu člověka, kterého toto téma jednoduše zajímá. A dostalo se mi podrobného vylíčení "jak to tenkrát bylo" a podáno ve vší nádheře. Takže ať věříte... nebo je vám toto téma proti srsti... v obou případech doporučuji vidět ()

cutugno

V tomto filme je krásne postrehnutý skutočný zmysel náboženstva , jeho myšlienka a podstata. Človek / ak ho smiem takto nazvať / ktorý bol základateľom cirkvi a kresťanskej viery mal na jeho začiatkoch jasný a vedomý cieľ od ktorého sa počas dejín upustilo. Vznikli ďalšie rôzne náboženstvá , nezmyselné a prostým človekom vymyslené modlitby,kázne,pôsty a do istej miery celkom odlišné názory / grécko-katolické a rímsko-katolické rozdelenie kreťanstva /. Dnešná cirkev je len nástroj ako manipulovať s názormi , spravaním a konaním ľudi. Myšlienka Ježiša Krista šla bokom , cirkev sa v historií ľudstva dopustila najväčších hriechov do neba volajúcich / kacírstvo /a brutálnych vrážd nevinných žien v mene Božom, za ktoré sa nikdy neospravedlnila ! Hamba ()

Chudobka

Nejsem křesťanka, pro mě je film velká nuda. Zeffirelliho obdivuji, herecké obsazení je skvostné, ale tohle bohužel není pro mě. Připadal mi příliš dlouhý jeden díl, natož abych zvládla čtyři. ()

pend

Tohle se křesťanům musí líbit. Film, který je natočen naprosto v duchu biblických zpráv se všemi stereotypy a předsudky. Hvězdné a dobře vybrané herecké obsazení. ()

SkyCaptain

Zatím nejlepší zpracování o Ježíšově životě co jsem viděl. Jsou v něm skoro všechny scény z evangelií a ještě nějaké navíc. Hlavně zdůrazněná linie se Zelóty a Barabášem byla velmi zajímavá. Pochválím rovněž herecké výkony - samozřejmě samotný Ježíš je ztvárněn skvěle, ale rovněž například Petr nebo Jidáš jsou úžasně herecky ztvárnění (ani nemusí mluvit, stačí jak se dívají). Pro každého věřícího i nevěřícího MUST SEE :-) ()

lemonova

Práve z dôvodu, že som kresťanka, nemám obzvlášť rada kresťanské filmy. Obvykle skĺznu do strašného pátosu, alebo sa snažia byť "súčasné" a vtedy vyznievajú povrchne. Väčšinou to skončí filmovou katastrofou. Doteraz neviem pochopiť, ako sa toto Zeffirellimu podarilo. Jeden z mála vzácnych filmov, ktorý skutočne funguje ako film a zároveň pre mňa stelesňuje posolstvo Evanjelia bez nánosov zbytočných banalít. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

15.06.2019

Slavný italský scenárista a režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Zprávu médiím potvrdil jeho syn. Zeffirelli byl známý především adaptacemi Shakespearových her a taky pojetím klasických… (více)