Indiana Jones a Poslední křížová výprava

• Česko Indiana Jones a poslední křižácké tažení (neoficiální název) (více)

Píše se rok 1938 a Indiana Jones působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem, který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec. Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou, která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit. Otce najde na starém hradě, ale zde se ukáže, že Elsa je ve skutečnosti ve službě nacistů a že jí jde o notes, který Indiana dostal poštou od svého otce. V notesu se totiž skrývají důležité poznámky, které mají pomoci při získání Svatého grálu. Indiana o notes nechtěně přijde, když mu ho zabaví nacistický důstojník. Nacistům právě o tento notes celou dobu šlo. Zdá se, že Indiana a jeho otec prohráli a že jim hrozí už jen smrt za strany nacistů. To však není pravda. Indiana se svým otcem z hradu, kde jsou nacisty drženi, dokážou utéct. Ihned se vypraví do Berlína, kde vyhledají Elsu (dostala notes od důstojníka) a notes jí opět vezmou. Následně z Berlína uprchnou pomocí vzducholodě, letadla a auta, když se přitom musejí zbavit svých pronásledovatelů. Indiana a jeho otec pokračují na Střední východ, aby zde za pomoci svého přítele Marcuse grál našli. V patách jim však postupuje i nacistická výprava vedená německým plukovníkem, Walterem Donovanem a Elsou... (TV Prima)

sidzej

Spielberg ubral z akcie, no pridal viac humoru a skvelého Seana Conneryho v úlohe Indyho otca. Neuveriteľný príbeh, bravúrne dialógy, krásna Alison Doody, skvelá záverečná polhodina a najviac emócii z celej trilógie. Dúfam, že prípadná štvorka bude vyzerať podobne. 100% ()

curunir

,,SOM AKO CHRÍPKA. STÁLE SA VRACIAM." __ Posledný diel trilógie, či teraz skôr už tetralógie je podľa mňa doteraz najvydarenejším dielom. Posledná krížová výprava sa tiež dá označiť za najvtipnejší diel série, pretože humor v nej nie je až tak samoúčelový ako v predošlých dvoch filmoch za čo sa do značnej miery zasluhuje výborný Sean Connery (nominácia na Zlatý glóbus a BAFTA), ktorý vlastne celý čas strháva pozornosť hlavne na seba a to nielen svojimi naozaj vtipnými hláškami ale aj svojou občasnou nešikovnosťou (,,...HORÍ KOBEREC." ,,ČOŽE?!" ,,UŽ AJ STOLIČKA."). Slušné herecké majstrovstvo predvádzajú aj John-Rhys Davies a Delholm Elliott, vlastne aj samotný Ford je tradične dobrý, avšak tento diel jednoznačne patrí Connerymu. Filmu sa tak naozaj toho nedá veľa vyčítať, ako dobrodružná zábava funguje špičkovo, snáď občas až priveľmi pritiahnuté za vlasy (1000 rokov starý rytier), avšak to nič nemení na tom, že 5* je po zásluhe. ()

F.man

Indiana Jones je zpět a opět v pořádné síle. Vše co jsem vytýkal Chrámu zkázy, zejména moc akce, a méně děje potažmo vtipu, je zde už namixováno naprosto optimálně. Nutno říct, že tomu vděčíme taky Seanu Connerymu, jehož Henry Jones je paradní směsicí sečtělého intelektuála a senilního tatíka. Ale popřadě. Spielberg vzal režii pořádně od podlahy a když se na začátku dozvíme jak Indy přišel ke svému klobouku, spustí se zase ta stará známá - zábavná dobrodružná komedie. Spoustu scén je tady naprosto legendárních a lehce zapamatovatelných (například Hitler, vzducholoď, letadlo v tunelu...). Ty jsou navíc, spojeny moc dobrým příběhem. Když přidáme postavu Harrisona Forda (viz. můj komentář k Chrámu zkázy), perfektní kameru, hudbu, efekty (moje milované projekce jsou až na jednu vpohodě)... Všechno mi tady sedí jak má a i když to není nějaký muj TOP film, takhle si představuji komplexní pětihvězdičkové dítko. Nazis. I hate these guys. ()

PauloZ

Nevim co na tem kdo vidí, klasický dobrodružný film s neskutečnou nadsázkou. Možná je to ale tím, že Forda nevyhledávám. ()

ConanVJ

Pro mě nejlepší Indiana film a vůbec nejlepší dobrodružný film, který jsem doposud viděl. Skvělý a napínavý příběh doplňuje skvěle natočená akce plná vtipných scén. Ono celá série se nese v odlehčeném a vtipném duchu (Třeba scéna s Ádou je nezapomenutelná :D). O úsměvné chvíle se do značné míry stará vztah mezi otcem a synem, kdy padá jedna hláška za druhou. To se dostáváme k hereckému obsazení, které je opět bezchybné a navíc přibyl Sean Connery do role Indiho tatíka. Akce je zde opravdu hodně a nenechá diváka oddechnout. Nejrůznější lokace jsou pro mě taky velké plus a jsem rád že se k nim od slabšího minulého filmu opět filmaři vrátili. K tomu všemu je tu opět soundtrack, který všechno to dění zvýrazňuje. Za mě jasných 100% :) ()

Kryton

Bič,klobouk,kožená bunda,svatý grál a náckové. Nejlepší Indy celé té trilogie. Skvělý Ford a jeho táta Connery. Nejvíc se mi líbí jak se mu Hitler podepíše do jeho deníku přímo na mapu ke grálu. To žeru! ()

monsieurR

Z dnešního pohledu je film příliš nerealistický a vše je závislé na štěstí hlavního hrdiny. Vlastně zdejší vysoké hodnocení moc nechápu, možná nostalgie? ()

fannah

Třetí pokračování ovšem poslalo dvě předtím kompletně někam. Tohle je dokonalost a všichni by se měli podívat, jak skvěle se dá vtipem okořenit už tak dost dobrý dobrodružný akční film. 100% "Marcus zná všechna nářečí od Káhiry až po Súdán. Zmizí v davu. A už ho nikdy nenajdete. - Umí tady někdo anglicky? " :-D:-D:-D ()

NinonL

Přesně tohle je můj šálek kávy. Pro mě nejlepší Indy a závěrečná scéna s iniciačním rituálem grálu nemá nejmenší chybu. ()

pan.Kaplan

Z celé série asi nejzdařilejší díl. Sean Connery mě bavil neskutečně a Ford tradičně výborný. Závěr s Grálem sice trošku přepísknul, ale pořád to beru jako pohádku. ()

Paxxx.cz

Zaručeně nejvydařenější díl ze všech pěti. Indiana Jones v nejlepší formě bojuje proti náckům, kteří chtějí ovládnout svět - spousta skvělých scén (jedna lepší než druhá), parádní úvod, super sestava herců a kupa hlášek. Perfektní dobrodružný film, který prostě nemá chybu a vždy si ho rád zopakuji...10/10. ()

Z0oMb3E

Na film, čo sa rokmi sám stal historickým artefaktom, na ktorý sa usporiadavajú školské výlety, sa ťažko píše koment bez toho, aby sa do plénu nevrhol nejaký ten spojler. Takže, kto by to bol povedal, že Lukeov otec je samotný DarkVader? Ahá, toto bolo kus mimo, ale dajme tomu, že posledná krížová cesta za výplatou, ktorú Indimu vybavil ftipný tatko je film, na ktorý sa dá čučať do zblbnutia. Je síce pravda, že tých šlehov bitchom je tu pomenej, takže bubienky eSeMečiek ostanú bez akustickej stimulácie, ale vydarené fóry natrhnú bránicu. Takže to ostane tvrdé i pri trojke. A ostalo to tvrdé i u mňa!!! ()

Praxis

Asi nejlepší díl z trilogie s bezvadnou chemiíí mezi herci. Connery je prostě úžasnej a skvěle doplňuje Forda:-) ()

Lamiczka

Nejlepší, nejvtipnější, nejpůsobivější, vše nej si odnáší závěrečný díl původní trilogie. Silné herecké obsazení v čele se zářícím hzvědným duem doktorů Jonesů. Co víc dodat, svatý grál klasických dobrodružných filmů! ()

Laxik

Takových chyb se tam najde, takových klišé, takových možná až příliš groteskních výstupů... ale je to Indy a všichni ho milujeme, citujeme a známe. Když se vtipným scénám smějete, ještě než přijdou, a totéž platí i pro dojímání u dojemných, napětí u akčních a pobrukování u těch, kde bude brzy hrát Williamsova hudba, víte, že jste si pustili něco speciálního. ()

Jillen

Tak nevím co mám k tomuhle napsat snad jen to, že je to nejlepší "zakončení" slavné ságy, která musela a musí ohromit snad každé díítě, teen, dospělé i do hrobu padající. Ocenit musím Conneryho, který indimu dodal šmrnc a jeho narážly na Juniora jsou prostě bezchybné :). Dávám ()

GodComplex

Nejlepsi a jednoznacne nejvtipnejsi Indy. Harrison Ford a Sean Connery jsou vrazedny team a jejich vzajemne gagy jsou bomba. Patrani po svatem gralu dava zapomenout na predchozi fiasko v chramu zkazy a vytvari legendu, kterou srazi jedina vec a sice honicky a akcni sceny, ktere jsou zde otravne stejne jako ve vsech dilech teto serie. 9/10 ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

„Náckové! Jak já je nesnáším!“

06.07.2008

To je samozřejmě Indyho hláška z Poslední křížové výpravy, ale klidně může být i heslem tří protagonistů thrilleru Johna Maddena The Dept. Ten bude předělávkou izraelského filmu Ha-hov (který měl… (více)

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

Princ Gyllenhaal a další herecké posily

22.05.2008

V den premiéry nového Indyho bychom vás asi měli děsit Lucasovým prohlášením o možné páté části, ve které by byl hlavním hrdinou Mutt alias Shia LaBeouf a Indy Ford by byl pouze jeho parťákem podobně… (více)