Vítězové a poražení

• USA Any Given Sunday (více)

Klubu miamských Žraloků, které vede stárnoucí trenér Tony, se poslední dobou příliš nedaří. V zápase s minnesotskými Delfíny jsou zraněni oba quarterbackové a trenér musí poslat na hřiště zcela neznámého mladého černocha Willieho Beamena, který se okamžitě po nástupu pozvrací. Podaří se mu sice touchdown, ale vinou Tonyho taktické chyby mužstvo opět prohraje. Tony se potýká nejen se špatnými výsledky, ale také s tvrdou majitelkou klubu Christinou Pagniacciovou. Netají se před ním, že se chce zbavit vynikajícího, ale stárnoucího Rooneyho stejně jako odepsaného černocha Lavaye. Při dalším zápase se sice Beamen opět pozvrací, potom se však neobvyklým způsobem hry postará týmu o první vítězství po dlouhé době. Rooney sice stále patří k oporám mužstva, ale cítí se unavený a chce s fotbalem skončit, což s nelibostí nese jeho manželka Cindy, která odmítá pochopit jeho vyčerpání. Fotbalová asociace hodlá zahájit kárné řízení s Christine kvůli nekalým obchodním praktikám. Blíží se poslední zápas a Tony promlouvá v šatně k hráčům, ve snaze vyburcovat je k maximálnímu výkonu. Jeho projev přeroste v osobní zpověď a úvahy o filozofii hry, které trenér věnoval celý život. (TV Nova)

blackrain

Mám hodně ráda filmy ze sportovního prostředí, protože je pro mě velmi atraktivní. Ještě více mě ale přilákalo hvězdné obsazení v čele s Al Pacinem. Fotbalové zápasy byly dobře natočené. Jinak film ukazuje i to, jak to chodí i mimo ně. ()

ABLABLABLA

Moc mě to nebralo....americký fotbal moc nemusím...viděla jsem třeba palice...tam byla alespoň nějaká sranda, takže se na to dalo dívat i když to bylo jen o fotbale...ale tady..Chápu je to drama, nemůže to být sranda..Je to rozhodně dobře natočené a propracovaná psychika postav, ale není to můj šálek kávy. ()

Tony.cs

Podle mě je to průměrný film. Respektive, nesedl mi střih u fotbalových zápasů a u sportovního drama je to celkem problém.Pak jsem se také nudil. Bohužel. Snímek mi tak úplně nesedl. Je to takové bez náboje ()

kaylin

I když je ten příběh vlastně neskutečně jednoduchý a celé je to podané jako klasický sportovní film, kde se musí jít od proher k vítězství, tak Oliver Stone natočil snímek takovým způsobem, že vás prostě dovede strhnout. V závěru jsem jen napjatě sledoval, jak to dopadne, i když to bylo jasné, a právě za tuhle schopnost strhnout dávám, kolik dávám. ()

harfuska

Bohužiaľ, ďalší z vysoko hodnotených filmov, ktorý ma vobec nezaujal. Nielenže mal trochu prestrelenú stopáž, ale bol z prostredia športu, ktorý som nikdy nechápala a možno aj preto mi nikdy neučaroval. Keby bol aspoň príbeh niečím zaujímavý. Ale to nie... A musím ofrflať aj kameru, strih a hudbu. Mala som z toho taký menší guláš. Tento štýl ma nebaví a asi nikdy baviť nebude. Jediné šťastie, že tam hral Al Pacino a ukázali trochu mužských musculatur, inak by to nestálo ani za deravý groš. ()

slunicko2

Fanoušci amerického fotbalu učůrávají blahem, zvláště pokud se jim líbí černošské hory svalů a rychlý střih. Já výše jmenované rád nemám, ale přesto mě film zaujal. 1) Klipoidní filmy nemám rád, ale kupodivu tady jsem si rychle zvykl. Ty klipy totiž nejsou samoúčelné, ale mají myšlenku a jsou myšlenkce podřízené._____ 2) Film 53letého režiséra a spoluscenáristy, producenta a herce (cameo role televizního hlasatele) Olivera Stonea je dynamický, profesionální, dobře napsaný, dobře zahraný, prostě dobře udělaný, ale není moje parketa._____ 3) Novodobí gladiátoři vzhledem, chováním, myšlením i rozhledem ukazují, že se toho moc od římských dob nezměnilo._____ 4) I kdybych to už nevěděl, tak po zhlédnutí není pochyb, že nejde o sport, ale především o prachy._____ 5) Poselství tohoto filmu však svého adresáta nedostihne. V mládí je nepochopí nebo nevezme a ve stáří je takové poznání na hovno. You're very, very young... and your very, very stupid._____ 6) Z herců září 59letý Al Pacino (trenér Tony) a 32letý bývalý středoškolský hráč amerického fotbalu Jamie Foxx (rebel Beamen). ()

YURAyura

8/10 Hodnoceni tohoto filmu mne mistni system jednou smazal, takze ted podruhe telegraficky: americky fotbal nesnasim, ale tady toto melo stavu a dobre vyvolene charaktery, takze vysledek byl vic nez divatelny. ()

Derek

pod pojmom film olivera stonea som si vždy predstavoval kontroverzné téma (jfk, nixon), väčšinou i kontroverzne spracované (natural born killers). vítězové a poražení sú z trochu iného súdka. stone síce pracuje s jednoduchou schémou športových filmov (z outsidera najlepším hráčom mužstva - veď to poznáte), ale čo ma prekvapuje najviac tak to je vizuálna podoba filmu ktorá je jedným slovom zbesilá, väčšina filmu vyzerá ako nadupaný videoklip, kamera lieta ako odpútaná z reťazov a strihač nasadil diabolské tempo, navyše výber a výkony hercov sú do jedného bezchybné a vôbec nevadí, že americkém futbalu nerozumiete tento film vám ho síce nepomôže pochopiť, ale baviť sa u toho budete skvele. ()

Aiax

S PŘEHLEDEM nejlepší sportovní film všech dob. Pro fandy amerického fotbalu jasných a zářivých 5*, já, kterému je tahle karikatura na sport ukradená, jednu hvězdu ubírám. Bože, proč jen my, fandové opravdového fotbalu, nemáme mezi sebou stejně skvělého a talentovaného režiséra, který by natočil něco podobného i pro nás. ()

Toshiro

Sportovní film, který se vymyká klišé spojených s cestou z nuly na vrchol. Ačkoliv o americkém fotbalu vím hodně málo, tak při sledování jsem měl pocit, že vidím, jak to je a proč to je. Hodnoty a ideály gladiátorství v téhle moderní formě stále jsou, alespoň na filmovém plátně. Plusem je spousta dobrých herců, kteří ve svých rolích nezklamali snad ani jeden. Přes to všechno pozitivní hodnocení filmu u mě zůstává tento sport zůstává v reálu nesmyslnou brutalitou. ()

salalala

Skutečně vynikající sportovní drama, které patří k nejlepším, jaké jsem kdy viděl. Ty zápasy, to je prostě lahůdka, je to přehledné, strhující a napínavé zároveň, je to opravdu bomba. Všechny nárazy bolí i diváka a je tu plno emocí, které mnohdy nedovolí ani dýchat. Herecké výkony jsou výborně vyladěné - od Quaida až po Foxxe je to radost pohledět. Každá malá rolička má svůj význam, nikdo není navíc. Chápu ovšem, že můžete mít pochyby u Cameron Diaz. Osobně mi nevadila, ale je fakt, že kdyby tam byla jiná ženská, dopadlo by to stejně (což se o zbytku herců říct nedá). Potěší taky cameo Charltona Hestona. Stone tomu navíc dodává další rozměr srovnáváním sportovců s gladiátory a úvahami nad celkovou úlohou dnešního sportu, který produkuje jen hvězdy a o zápasech vlastně rozhoduje televize. Buď jste první, nebo nejste nic. Do toho všeho ještě dokonalá a padnoucí hudba, která je naprosto bombová. Čtyři dávám jen čistě proto, že mě to tolik nedostalo jako předchozí Stoneovy filmy, ale Any Given Sunday (překlad zase "povedený") k nim má setsakra blízko a je možné, že po dalším zhlédnutí tu chybějící dodám. 90% ()

Colonist

Tento film by se stejně jako zápas v americkém fotbale dal rozdělit na čtvrtiny. První čtvrtina je slušný rozjezd s nadupaným úvodním zápasem (****). Druhá a třetí čtvrtina by se daly charakterizovat nějak takto: 10x fuck-fotbal-10x fuck-děvky-10x fuck-fotbal-děvky... Některé konverzační scény jsou bohužel poněkud nezáživné. Ale jestli se nám Oliver Stone snažil ukázat, že jsou hráči amerického fotbalu mimo hřiště neuvěřitelná hovada, tak se mu to povedlo (***). No a poslední čtvrtina je ta nejpovedenější, závěrečné utkání je strhující a u něj jsem konečně pocítil nějaké emoce (**** a půl). Takže nakonec film jako celek dostane 4 hvězdičky, ale přesto jsou mé dojmy trochu rozpačité. Herecká sestava, v čele s tradičně výborným Pacinem, je zatraceně silná, soundtrack je také povedený a samotné fotbalové zápasy jsou natočeny výtečně a svižně, ale jinak mě film moc nezasáhl. Některé věci mi prostě nesedly. Možná je to z toho důvodu, že délka je šeredně přetažená, zkrácení o půl hodiny by vůbec nebylo na škodu. Je to kvalitní snímek, ale já se na něj znovu už asi nepodívám... ()

K.B.L. odpad!

Proč?! Proč 82%!?!? Za co? Kdyby měl film 40%, tak dám jednu hvězdu, ale 82% mě namíchlo natolik, že dávám odpad. 150 minut čekání na něco, kvůli čemu bych si řekla, že ten film má něco do sebe. Místo toho 150 minut koukání na partu retardů, kde se dá každá scéna dopředu na několik tahů odhadnout. Pak nesmyslný prostřihy, jak kdyby je dělal můj pětiletej brácha. Pak hádky párů, který by byly trapný i na Tak jde čas. ()

Fanucci

Není jednoduché vytvořit opravdu výjimečný sportovní film a Oliverovi Stoneovi se to nepovedlo. Můj dojem taky určitě ovlivňuje fakt, že jde o snímek z prostředí amerického fotbalu. Tento sport se mi nelíbí a navíc mu naprosto nerozumím, což je opravdu vražedná kombinace. Film je pro mě zajímavý kvůli dvěma postavám - Jamesi Woodsovi, který hraje doktora a úmyslně zamlčuje zranění hráčů (tahle zápletka se mi moc líbila) a postavě trenéra (Al Pacino - jako tradičně vynikající). Scénárista by zasloužil aspoň 5 hvězdiček za motivační řeč, kterou má ke konci filmu trenér k hráčům. Po vyslechnutí něčeho takového bych na hřiště snad vyběhl s nima:) Jinak průměrný film kritický k poměrům v profesionálním sportu. EDIT: Nejde o průměrný film:-) Po 3x shlédnutí musím uznat, že jsem se spletl a zvedám hodnocení o jednu hvězdu! ()

Anglie

Slušné herecké výkony, dobře vykreslená atmosféra týmu(o americkém fotbalu něco vím na rozdíl od ignorantské většiny) a i ta sláva momentálně úspěšného hráče je věrohodná - jednoznačné klady. Na druhé straně se mi nelíbilo, že quarterback je přeloženo, zatímco výrazy receiver a linebacker ne. A to už vůbec nemluvím o konci, kdy je vidět konec důležitého utkání, pak střih - a během titulků scéna, která se odehrává evidentně po skončené sezóně. My se vůbec nedovíme, jak Miami Sharks v sezóně skončili!!!!!! Celkově solidní nadprůměr. P. S. - Že by Stone nedostal povolení použít skutečná jména? Tým z Miami se v reálu jmenuje Dolphins (Sharks - to je opravdu dost neinvenční). ()

Sheldra

Já si nemůžu pomoct, ale Stone to s tím MTV střihem prostě nezvládá. To zběsilý videoklipový tempo a občasný záchvaty patriotismu mi lezly na nervy. Bavilo mě to, sledovat Ala a Jamieho v akci koneckonců nebavit asi nemůže, byly tu i záblesky nějaký tý myšlenky a pár fakt silných momentů, ale nic víc. To už mě víc chytlo za srdce Friday Night Lights... ()

kinderman

Vidím to jako srážku Stoneovy kritičnosti a Loganovy sentimentální historky o zdánlivě odepsaném trenérovi, prozřevším frajerovi a záchraně zápasu v poslední vteřině. Za výborný považuji nápad nastříhat do scény rozhovoru hráče a trenéra o smyslu jejich sportu ukázky z Ben Hura (i když si Wylerův velkofilm pouští Pacino nejspíš od konce, protože pořadí scén nesedí) a ještě do jedné z vedlejších rolí obsadit Charltona Hestona. ()

OG_Swifty

Any Given Sunday je další z řady sportovních filmů, tentokrát o americkém fotbalu (a i těch je hezká řádka). Na rozdíl od klasiky (lůzři hrají tužku a pak vyhrají titul) působí tento film mnohem realističtěji a je i trochu o něčem jiném. Nebudu moc popisovat děj a ani to, zda to skutečně takto v profesionálním fotbale chodí (teď narážím na různé drogy, podvody, stimulanty atd), protože to prostě nevím. Každopádně mi to v tomto surovém filmu sedí a díky perfektnímu hvězdnému obsazení a líbivému soundtracku patří tento film právem mezi mé nejoblíbenější filmy. PS: Cameron Diaz skutečně nesnáším, ale v tomto filmu jí role vážně sedí (a jsem rád, jak s ní nakonec Al Pacino vyjebe :)) ()

Fíla

Ze začátku jsem se nudil, ani nevím proč. Ale po čase jsem se rozjel a dokonce mě to i začalo bavit. Nakonec se z toho vyklubal špičkový (sportovní) film. Řekl bych, že patří co se týče Amerického fotbalu né k těm nejlepším. On totiž je jednoznačně nejlepší! ()