Vítězové a poražení

• USA Any Given Sunday (více)

Klubu miamských Žraloků, které vede stárnoucí trenér Tony, se poslední dobou příliš nedaří. V zápase s minnesotskými Delfíny jsou zraněni oba quarterbackové a trenér musí poslat na hřiště zcela neznámého mladého černocha Willieho Beamena, který se okamžitě po nástupu pozvrací. Podaří se mu sice touchdown, ale vinou Tonyho taktické chyby mužstvo opět prohraje. Tony se potýká nejen se špatnými výsledky, ale také s tvrdou majitelkou klubu Christinou Pagniacciovou. Netají se před ním, že se chce zbavit vynikajícího, ale stárnoucího Rooneyho stejně jako odepsaného černocha Lavaye. Při dalším zápase se sice Beamen opět pozvrací, potom se však neobvyklým způsobem hry postará týmu o první vítězství po dlouhé době. Rooney sice stále patří k oporám mužstva, ale cítí se unavený a chce s fotbalem skončit, což s nelibostí nese jeho manželka Cindy, která odmítá pochopit jeho vyčerpání. Fotbalová asociace hodlá zahájit kárné řízení s Christine kvůli nekalým obchodním praktikám. Blíží se poslední zápas a Tony promlouvá v šatně k hráčům, ve snaze vyburcovat je k maximálnímu výkonu. Jeho projev přeroste v osobní zpověď a úvahy o filozofii hry, které trenér věnoval celý život. (TV Nova)

Legas

Skvělé US fotbalové záběry. Mnohé sportovní filmy můžou závidět, ale jinak je film místy zdlouhavý, že ho neutáhne ani Al Pacino. A navíc jsem Čech, který nemá rád fotbal - natož potom americký. ()

Šakal

O. Stoneovi se podařil vskutku husarský kousek. Natočit strhující snímek z prostředí sportu, který na obrazovkách nevyhledávám a (po)nechává mě zcela chladným. To samo o sobě není zase tak málo. Nastupující mládí versus pomalu končící? stáří. Tenhle snímek dovolil nám obyčejným divákům nakouknout do zákulisí sportu number one v USA a ukázal jednu velkou pravdu. V současné době špičkový trenér (ať už jde o jakýkoliv sport) musí být v prvé řadě dobrý psycholog. Každý tým je složen z různých druhů (typů) hráčů (lidí), ať už jde o věkové rozdíly, rozdílné národnosti, mentality, sociální původy...) a ukočírovat tuhle bandu, aby tahala za jeden provaz, dýchala za tým a žila pro vítězství je kumšt a pouze Ti největší (nejodolnější) toto dokážou. A pouze Ti největší z nich (přestože sport je čím dál tím větší byznys, což Stone ZCELA jasně ukazuje) pamatují na skutečnost, že je to pořád „pouze“ sport, každý začínal na nějakém tom plácku před domem a ten klukovský zápal, nadšení pro věc a fair play, by tam stále mělo zůstat. Vítězové a poražení to je především Al Pacino ve vrcholné formě, jako trenér žraloků z Miami Tony DAmato, pro kterého je tento sport vším (jeho ženou, dítětem...) pozor neplést si s hračkou!, je to celý jeho život (kterému i dost obětoval), J. Foxx v roli nastupujícího (nedočkavého, dravého mládí) quaterbacka W. Beamena, D. Quaid coby J. Rooney (pomalu se s kariérou loučící kapitán), pěkná a (překvapivě) dobře hrající mrška C. Diaz (coby nová majitelka klubu Ch. Pagniacci), to vše umně kočírující, v úžasném tempu (téměř po celou dobu nepolevující, nenudící) režie O. Stonea, k čemuž mu zdatně dopomáhá i notně povedený hudební doprovod. A musím konstatovat jedno. Byť dávám ve většině případů přednost komornímu vyznění a tahle megalomanská testosteronová podívaná má ke komornosti asi tak blízko, jako pořádně prorostlej bůček ke zdravé výživě, musím (si) přiznat jedno. Tohle Stoneovo podání, včetně Al Pacinova závěrečného proslovu v kabině (kdy v 99% ostatních případů bych ho nemilosrdně rozcupoval přívlastky jako patetické, kýčovité..) na mě platilo. Je tam totiž cítit to nejdůležitější: zápal pro věc, nadhled a ano, i ironie a sarkasmus. Je to prostě „nad věcí“. I love this film a troufám si tvrdit i každý, kdo někdy dělal pořádně jakýkoliv sport (dost mu obětoval a rád) a nemuselo to být nutně na té nejvyšší (vrcholové) úrovni. P.s. když jsem viděl odcházet Al Pacina z tiskovky se zapáleným doutníkem a úsměvem od ucha k uchu, vzpomněl jsem si na motto z jiného snímku, kde dotyčný hrál podstatnou roli. ANO, „The world is yours“.... p.p.s. o kvalitách tohoto snímku dostatečně svědčí fakt, že při závěrečných titulcích (při pohledu na vaše hodinky) nechcete věřit, že čas ukrojil 150 (resp.156min), to vše bez jediného zívnutí! (To uživ. Phobia) ok, ten patetismus tam trochu (v pár momentech) cítit je, ale pouze maličko :-) 90,9% ()

Webb

Jedno z těch lepších sportovních snímků made in USA. Takový režisér jako Oliver Stone to dobře zvládá, stejně jako herci, kterým nemám nic co vytknout. Že je Al Pacino výborný herec já už dávno vím, tady mě spíše překvapila Cameron Diaz, jenž zahrála svojí roli na jedničku. Any Given Sunday má minimum hluchých míst, opravdu to dobře plyne, ničím ale nepřekvapí a po zhlédnutí skoro nic nezanechá. ()

Anderton

Nášmu distribútorovi sa podaril v podobe prekladu Any given Sunday nechcený husársky kúsok, keď ním zhrnuli Stoneovu kariéru. Niekedy je víťaz, inokedy porazený. Málokedy niečo medzi. Tento film je aj napriek svojej téme, nám relatívne vzdialenej, veľmi pútavý. Možno je to tým, že si tu môžeme ľahko zameniť americký futbal s tým naším, v ktorého zákulisí to vyzerá asi rovnako. Nemyslím samozrejme slovenské kluby. Potešia vychytávky zo života futbalistov, vytrhnuté oko, zákulisné praktiky klubu a samozrejme obligátny hviezdny casting. Hlavne Pacinovi to tu melie viac, ako obvykle. ()

francis

Abych tenhle film viděl v místním letňáku, museli můj táta (kvůli mně) a jeden zdejší fanoušek Olivera Stonea zaplatit lístky štamgastům z přilehlý hospody, protože "dokud tady nebude dvacet fyzickejch osob, tak vám ten film fakt nemůžem pustit, kluci," tvrdil promítač opravdu "nešťastně". Chlapi šli po dvaceti minutách znechuceně zpátky na pivo a promítač se za náma tři hodiny vztekal. Nebyla to nakonec taková pecka, v jakou jsme doufali, ale ten pocit vítězství v nás zůstal ještě docela dlouho. ()

Frajer42

S každým dalším viděným filmem od maestra Stona, mám toho chlapíka více a více raději. Stone dokáže uchopit každé téma tím vůbec nejúžasnějším způsobem. Necpe do svých snímků úžasné a nikým nepřekonatelné hrdiny, kteří působí minimálně jako polobohové, ale v jeho filmech se vyskytují výhradně obyčejní lidé potýkající se s obyčejnými lidskými problémy. Proto jeho filmy působí vždy úžasně realisticky a naprosto uvěřitelně. Leckdo při letmém pohledu na tento film čekal další z mnoha snímků o sportovním mužstvu, které se z naprostých sraček dostane na vrchol a v nervy drásajícím finále skolí favorita. Naštěstí se nic takového nekonalo. Stone nám představil snímek o americkém fotbalu jako takovém - o jeho krásách, ale i temných zákoutích, o tom kdo skutečně jsou lidé, kteří s ním mají co do činění, o tom jakou moc v něm představují peníze a že se kolem nich točí klasicky úplně všechno, a to včetně lidských životů. Jedinou výtku bych nasměroval ke Cameron Diaz, kterou mám velmi rád a moc hezky se mi na ni kouká. V přidělené roli majitelky týmu mi ovšem totálně nesedla. Al Pacino byl naopak naprosto božský. Opravdu vynikající film, který vám věrně a zajímavě vykreslí dějiště i zákulisí nejoblíbenějšího sportu v USA. ()

teutates

Any Given Sunday je zaručene najlepší športový snímok, ktorý nás zavedie priamo do centra amerického futbalu. Sledujeme tuna osudi hráčov, trenérov, funkcionárov... Oliver Stone zaručuje kvalitu, tak ako Al Pacino, Cameron Diaz, Jamie Foxx... Akcia strieda akciu - na platne je cítiť pot hráčov, lámanie kosti, rýchlosť, silu... takto to má vyzerať! Táto sonda do amerického futbalu je neskutočne presvedčivá. Snímok je nabitý skvelou hudbou... Kamera prekvapivo reálna, strih rýchly - zaručuje "actions". Avšak niečo málo tomuto snímku ešte chýbalo 9/10 ()

Ant

Vynikající zpracování, herci, kamera. Všechno šlape jako po másle, ve 2,5 hodinách není ani jedno hluché místo. Osobně mám radši takové ty malé osobní příběhy, než takové honosné zpracovní. A i když jsem už byla rozhodnutá, že dám 4*, ke konci se ve mě něco hnulo a těch 5 musím dát, ať chci nebo ne. ()

Slartibarkfast

Velice drsný film ze zákulisí amerického fotbalu. Intriky a špína. Všelijaké machinace se tu nabízejí divákovi bez obalu. Těžko říci, jestli se to podobá skutečnosti, ale tady je to líčeno velice přesvědčivě. Moc se mi líbily dialogy, herecké výkony.. myšlenky, vyřčené nahlas. Výborný Al Pacino opět předvedl, že je Pan herec. Strhující drama, které se vám dostane pod kůži. 90% ()

nascendi

Športu neholdujem, americký futbal mi je takmer odporný, takže som od tohto filmu nečakal nič dobré. Napriek tomu moje hodnotenie vyjadruje, že to napriek všetkým predsudkom bolo pre mňa nečakaným a veľmi príjemným prekvapením. Nielen preto, že skúsený Oliver Stone bol cítiť takmer z každého záberu a Jamie Foxx bol do hlavnej úlohy vybraný veľmi šťastnou rukou, ale najmä pre kameru a zvuk, ktoré zo športového podujatia dokázali spraviť symfóniu pohybu, drsnej sily a vôle po víťazstve. Príbeh je v takomto prípade až druhotný a nepodstatný. Veľký Al Pacino bol v ňom nevýrazný a Cameron Diaz fungovala nanajvýš ako dekorácia. V rámci športových filmov považujem tento film za výborný. ()

Zodd

Americký fotbal, uff!! Ještě k tomu jako sport i byznys. Ovšem jako psychologické drama a náhled do neznáma působivé. Jen nejde úplně o sport pro výstřední trans dívku (aspoň dnes odborně řečeno myslím), aby mohla dát plný počet. Raději plavání, popř. se podívá na hokejový zápas či automobilový sport. Pacino skvělý. Diaz v ne tolik obvyklé roli taky velmi dobrá. Foxx jako hlavní sportovec nemusí být úplně nejlepším hercem, ale tu nasranost a ego mu věřím. Ale cítit ten adrenalin, úspěchy a pády na vlastní kůži, ať už na hřišti nebo mimo něj, to ani náhodou. ()

Slarque

Stone se po průměrném U-Turnu vzpamatoval a natočil skvělý film z prostředí, které je mi stejně blízké jako hluboký vesmír. Stejně jako je americký fotbal týmový sport, je týmový i vznik filmu. A všichni zúčastnění před i za kamerou si své honoráře opravdu zasloužili. Škoda, že není Stone fanouškem nějakého normálnějšího sportu (třeba hokeje). ()

Tomco

nepamatam sa na okamih kedy ma tak vyrazne brala nejaka sportova drama. moc ich bolo naozaj efektne natocenych, vela z nich dokazalo zhlnut do seba, ale co dokazal tento film to sa tak casto nevidi.. fantasticky al pacino v zavese s rozbiehajucim sa jamie foxxom a ku vsetkemu este vyborne napisany pribeh. oliver stone je macher. ()

klerik

Dráma ako veľkofilm a ešte k tomu pár podarených hlášok, skvelý Pacino, úžasná Diaz (!) a nádherne brutálne zápasy... ()

Chrustyn

Hodně povedený snímek nás zavádí do prostředí amerického fotbalu a vyniká dokonale zpracovanými fotbalovými zápasy a skvělými herci v čele s Al Pacinem. Škoda dlouhé stopáže filmu a některých nezajímavých částí. ()

classic

STONE si tentokrát vzal na paškál americký FUTBAL, a jeho zákulisie, a priznám sa, že je to vskutku NUDA, aj keď som to pozeral v nedeľu. Je to nesympatický športový film so sympatickými hercami v rôznych úlohách. Špičkový herec FIRST CLASS, AL PACINO je, ako hlavný kouč, neuveriteľne charizmatický s ostrým jazykom, ako britva, ale okrem húževnatého burcovania hráčov na zápase, nemá prakticky, ani čo poriadne hrať. Pán režisér, si zahral jedného z komentátorov športového podujatia, čo tiež nepokladám za extra dobrý nápad. Taktiež mi chýbal jeho dvorný kameraman, Bob Richardson, ktorého nahradil šmelinár Salvatore Totino. Okrem spomínaného Pacina, sa zaskvel mladý Jamie Foxx, ktorý máva zaujímavý rituál pred zápasom. Foxx je dobrý herec, ale Alovi nesiaha ani po členky. Je to v prvom rade, strašne dlhý film, v ktorom sa toho veľa nedeje, ak nerátam množstvo odohraných zápasov. Večierky a drogy, tieto vlastnosti dopĺňajú mimozápasové aktivity, ktoré tak strašne bili do očí, až ma zavanula akási zbytočná pachuť uhynutých zvierat, toľko chaosu sa len tak nevidí. Vadilo mi na tom zmysluplnejšie vyznenie, ktorého som sa nedočkal. V americkom futbale sa točia veľké PENIAZE, pričom sa tu nachádzajú postupní debili, ktorým sa po toľkých otrasov v hlavách, začne scvrkávať MOZOG, až budú na staré kolená totálne hlúpi. Určite, ale tento film odporúčam, lebo ma tak pekne dokázal znechutiť, že som rád za to, že som nepodľahol klamlivým prísľubom zo západu. Zákulisie je tak hnusné, že sa mi zatočila hlava. SVINSTVO nad všetkými SVINSTVAMI ! ()

Arsenal83

Al Pacino hrajúci ako vždy o dušu, ale inak nudný obal športu, ktorý sa športom asi stať ani nemal, a je mi až podivné, že na druhej strane pologule niekto zožerie osem hotdogov a 4 hamburgery, len aby videl posun o pár yardov a medzi tým 16 komerčných prestávok. A o tom bola polovica filmu... ()

jojinecko

3,5*/5... Zaujímavý exkurz do sveta amerického futbalu, dobre zrežírovaný so skvelými hereckými výkonmi. Na druhej strane dosť schématický a "so american", čo veľmi nemusím... ()

lillien

Tak nad takovou koncentrací testosteronu musí zaplesat první signální soustava každého ženského primitiva jako jsem já, pokud tedy není v důsledku dlouhodobého užívání antikoncepce zcela imunní vůči přehlídce nadrcené musculatury bandy kofol v teamu snů. Mě ty vizuální orgie / pro chlapy volně přeloženo- dynamický příběh ze sportovního prostředí / velmi bavily dokonce i v první půlce filmu, kdy jsem ještě naprosto nechápala pravidla amerického fotbalu. To jsem jen připitoměle sledovala vyrýsované hamstringy při tréninku, trampoty při zápase a samozřejmě milovaného Pacina, který od dob Insomnie ještě evidentně trpí spánkovou deprivací a i zde se sveřepě po celý film tváří jako baset s torzí žaludku. Když už jsem trochu pronikla i do pravidel a příběhu, můžu spokojeně prohlásit, že to byl příjemný "sportovní zážitek". No a teď se zase uklidníme a já se vrátím zpět na zem k našim vykydlým českým strejdům:) Nicméně žádný strach pánové..vsadim boty a třináctý plat na to, že v Evropě se tahle blbina (americký fotbal) nikdy neuchytí a sexy osmnáctky tedy rozhodně nebudou snít o tom, jak se stát rozkuřovačkou teamu (pardon, roztleskavačkou).Tudíž vám stále budeme věrně na lavičkách TJ Horní Prdelovice tleskat v zápasech okresního přeboru. A rády. Mrkněte na film, není o co stát, průměrná bilance na zápas: pět zraněných, z toho dva těžce. Co pak doma s takovým pacientem..:) ()