Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

Kmotr76

Od takového kultu jsem čekal o mnoho víc. Triky jsou samozřejmě na svou dobu skvělé, ale dnes po Avatarovi a podobných technicky dokonalých filmech nijak neohromí. Na rozdíl od Avatara tu ale příběh je a celkem silný. I tak mě to rádoby filosofování docela štvalo. Jako by tvůrci nevěděli, jestli to bude akční, nebo moudrý film a není to ani jedno. Profláká myšlenka, která je považován za geniální mi přišla nepříliš dobře zpracovaná a její potenciál je dle mého názoru nevyužitý. Nemluvě o nesympatických hercích. Tak kde se v Matrixu stala chyba? Chyba bude asi ve mně... ()

Tereszka33

Film, který jsem viděla nesčetně krát, nahrávala si jeho hlášky na kazety a pouštěla pořád dokola. Je to nestárnoucí snímek, který si s radostí pustím i teď a nebudu se za to stydět. "Pane Andersone a jak chcete telefonovat, když nebudete moct mluvit?" I když jsem to viděla již dávno, pořád si budu ty scény pamatovat. ()

Iroquaise

První věc, která mne u toho filmu napadá, je vždycky to, jak je to hrozně přesný.Je na tom vidět, jak měli každej záběr pečlivě promyšlenej.Kompozičně, významově, skladebně.A myslím, že teď poprvé mi docvaklo, že je to stejně tak obdivuhodné, jako něčím nevyspělé.Je z toho cítit takový ten nerdo - geekovský perfekcionismus.V podstatě jsem si to měl moznost vyzkoušet na vlastní kůži, když jsem na to kdysi psal oborovou práci.Jeden nejmenovaný mladší spolužák za mnou pořád chodil.A že ten úvod mojí práce je 'geniální'. Protože jsem to měl hodně opoznámkované, hutné, přesné a podchycené z hlediska kontextu.A pak jsem se bavil s jedním vyučujícím.A on mi říkal, že ta práce je nadějná.Ale že to je v důsledku takové vlastně samoúčelné a poloprázdné.Jako když se říkalo v souvislosti s Matrixem: Revolutions, že 'méně je někdy více'.Tak tohle je něco ve smyslu 'přesnost a propracovanost neznamená vyspělost'.Neříkám,ze Matrix je nevyspělý film.Ale má některé znaky nevyspělosti.A jistá míra nevzspělost je patrná i v jeho divácké reflexi.  Svým způsobem je to generační.Cela tahleta generace (čti 'moje generace') kvantifikátorů z CSFD, co vyrůstala na Cinemě a jejích procentech.Ty žebříčky, kde jsou ty nejlíp hodnocené filmy a nejlíp hodnocení režiséři.Matrix je vlastně krásná ukázka perfektního a přitom v určitých ohledech nevyspělého filmu.Nevyspělost v perfektnosti.Jako určitý syndrom začínající digitální éry. Vtip je v tom, že tahle generace ještě nebyla tak silně filmařská.Zatímco lidi třeba o pět a více let mladší už měli lepší přístup k technice a strávili vetší část dětství s internetem.Dřív k nim doputovalo youtube, stahování, úložiště atd.A dřív měli k dispozici zlevněnou technologii.Počítače, digitalní kamery.Jsou víc znalí formy.Jak říká jeden kámoš: "Jsou víc vyskillovaní." A na těch jejich produktech je to poznat.To vidím i na českých filmařích.Ozu, Chlupáček, Šifra jako scénárista. Jsou sofistikovanější, přesnější.A zároveň jsou víc "kinematografičtí". To znamená z jedné strany "víc precizní" a z druhé strany "víc odtržení od reality". A v podstatě to je 'ta moje Devátá brána'. Když někde vylezu a řeknu: "Já jsem studoval filmovou vědu a já jsem to a to..." a někdo se mne zeptá: "A jakej je tvůj oblíbenej film ?" A já řeknu: "Devátá brána.", tak to 'z hlediska poměřování čuráků neobhájím.Ale mně to je jedno.Já ten film prostě mám rád.A oblíbenej film vlastně nemám.Ale tenhle ve mně zůstal.A vím, proč to tak bylo. Podnětnou poznámku k Matrixu měl kdysi Kamil Fila.Dvacet let zpátky.To byl ještě podnětnej.Že velká část publika nepřijala pokračování Matrixu proto, že dvojka narušuje koncept Vyvoleného.A celou tu vnitřní diváckou disputaci 'Jsem to já - nejsem to já'. Jakousi introspekci outsidera 'vzdorujícího systému u obrazovky počítače'.Čti "Kupuju Score, žeru blafy z mikrovlnky a občas vypíčuju rodiče, co mě živí a koupili mi počítač".A jsem Vyvolený.Nikdo to o mně neví, ale já to cítím." Taky jsem si tím prošel.Trochu jinak, ale taky.A dneska víc vnímám tu feminní perspektivu.Nejen že tam jsou ženské postavy.Ale ten film zesiluje pohled Trinity na Nea coby objekt zájmu.(To musela bejt asi pro některý rána, kdyz sestry Wachovské ohlásily, že to celý je transgenderová přeměna.Bez ohledu na trendy píčoviny.) Fila tenkrát trochu pozapomněl na dva další jevy.Totiž že pro některé diváky (pro většinu) opravdu 'více znamená více'.Že někteří diváci a priori negují pokračování.V podstatě coby komerční akt.A že existuje určitý socialní fenomén související s módou, v tomto případě s pojmem 'kultovní film'. Protože kultovní film bývá vázán na minoritní publikum.A když se publikum až moc zvětší, tak skalní fandové opouští loď.To souvisí třeba s Tarantinem, ze kterého se stal v prúběhu posledních dvou dekád globální fenomén.A na Pulp Fiction dneska přísahá každej pičus.Jinými slovy se z 'kultu' stala 'davová psychóza'. Nezapomenu na recenzi Vladimira Vlasáka z Mladé Fronty Dnes.Na OST.'Matrix sbratřuje hudbu a stroje'. A hned v úvodu padlo prohlášení "Film, který se zoufale snaží získat přízvisko 'kultovní' ". Obecně v souvislosti s Matrixem si pamatuju docela dost.Jednou jsem byl s gymplem na cyklisťáku.  A spolubydlicí z vedlejší třídy se mi smál, že používám českou variantu s výslovností [kyber pank]. "Myslíš asi [sajbr penk ] ?" Ano, to je ten zpěvák Michal Sajbrpenk. "Jdi domů, dívko lehkovážná, čas ti zrádně plyne...." Jdu si pustit film s Bruklím.Ještě jsem žádnej neviděl. () (méně) (více)

dANo

Veru, nepatrím medzi tie zástupy, ktorých by tento film uchvátil... Samozrejme, akcia je v Matrixe špičková, námet je tiež dobrý, ale v scenári sa to už až tak dobre nezrealizovalo. Čiže to, čo mi najviac vadilo, bol príbeh a poslanie filmu, v ktorom som nenašiel to, čo by ma presvedčilo nejakom nadpriemernom hodnotení. ()

yeniczek

Přelomový a dokonalý film s úžasnými efekty a hooodně zajímavým příběhem a do té doby s neviděnými bojovými scénami. Co víc si přát? Nic..:) ()

Tomatáš

Každý žánr má svá kultovní dílka..Nebudu daleko od pravdy, když Matrix označím za kultovní záležitost akčních-sci-fi filmů..Revoluční filmové triky, nezapomenutelné akční scény, zajímavý příběh a "cool" image hlavních postav, která ovlivnila dobovou módu..Jasných pět* ()

pago

V kategórii akčného sci-fi je Matrix a potom dlho dlho nič. Absolútne výnimočný film po všetkých stránkach. ()

swe

Nezbývá mi nic jiného, než papouškovat po ostatních uživatelích. Po technické stránce naprosto přelomové akční sci-fi a tak zatraceně zábavné, že mu jsem ochoten odpustit i některé logické díry (a tím nemám na mysli uhýbaní před kulkami). ()

sskrblik

Vím, že se The Matrix když jsem ho viděl poprvé nelíbil, ale s odstupem času jsem přišel na to, že jednička je svým způsobem výborný počin! ()

Pump

Možná nám chybí takové filmové zážitky jaký byl u prvního sledování tohoto skvostu a možná přelomového díla. Ten den si zapamatuji asi na pořád. Seděl jsem v kině s lidmi z patičky CzERT (modří již vědí), ve Světozoru. A pak ještě 8x. Do té doby nebylo nic takové k vidění a splnil se sen snad každého fanouška akční sci-fi. Bylo jasné, že padly poslední bariéry pro masové točení comicsů. Alespoň jsme v to doufali. Musím zde zmínit jednu hlášku z kina, kdy uprostřed filmu se zvedl člověk otočil se k nám a pravil: "proč pořád hrajeme Quake (arenu) a CSko (Counter Strike) a nehrajeme Matrix?". Ve spojení s Matrixem poprvé, to bylo jak dostat kladivem do palice. Kultovní záležitost. ()

Nyck

Naprosto revoluční film své doby a pro mě legendární. Kam se na něj hrabou další dvě pokračování (ač ne špatná), první díl je originál a tím zůstane. Nejoblíbenejší postavou je pro mě Morpheus. ()

brando

Jedno z nejzásadnějších sci-fi filmové historie, ne-li nejzásadnější.Až s časem jsem ho plně docenil. ()

Trustme

Velký zázrak a zlomový film s pevnou pozicí v dějinách akce, stylu a triků. Film, který zvýšil nošení slunečních brýlí, dlouhých kabátů a nákup mobilních telefonů.. Zmixoval všechny do té doby nespatřené scény a sny fanouška akce. Zpomalené akční orgie do patentovaného náročného stylu bullet-time, od té doby mnohokrát použité a parodované, včetně inspirace do počítačových her (Max Payne). Příběh hodný k zamyšlení, nikoli pitvání (jak se poté často dělo u hledačů "skrytých tajemství a poslání" kultu Matrix). Z odhledu času už nepůsobí některé pasáže s výpočetní technikou tak moderně jak v roce vzniku filmu, ale akční sekvence stále dávají na frak i novějším pokušitelům. Kostýmový styling je zcela parádní: Neův černý plášť ukrývající soustavu nabídky menší zbrojovky, Trinityna leskle latexová kombineza naopak neskrývající vůbec nic... a Morpheovy kožené kabátce nošené noblesně s rukama založenýma vzad. Bratři Wachowští vyrobili jednu z nejkrásnějších akčních scén: Záchrana Morphea = Orgasmická scéna se zpomaleně poletujícími kusy mramorové sutě, baletní střelba v gymnastických pozách...bang on... procitnutí zmáčeného Morphea a roztržení pout... střešní souboj s úhybnou technikou, ukončené helikoptérním infernem. "There is no spoon." --- "He is the ONE." ()

Danny F.

Husté efekty, ale to je asi vše co mě na první moment bodlo do oka. To však není vše. Efekty ve filmech mám rád v mezích, nebo až na pomyslné hranici, ale toto bylo už v propasti pod hranicí. 60% ()

sochy.zirafka

Kyberpunk již nikdy nebude jako dřív. Tenhle film jsem žral jako malý a i teď mám občas chuť si ho pustit. Je to kult. Velký, temný kult s dokonalou hudbou a atmosférou o konzistenci pudinku. ()

pursulus

Přítelkyně statistika.¬         Shlédnutí Matrixu mne neučinilo chladným; už zvolený název, maje shodný kořen s matricí, mne, oblibovatele vědy statistické, připoutal prvním vláknem. A což teprv ta myšlenka, určitě z hlavy samého Velkého magida, jehož jsou Wachovští vtělenci, a děj, rozvíjející se jako nekonečná růžice s ohnisky křivek ve slunečních brýlích kopavých e-hráčů! Jak mě, milovníka béčkových 'Mumie' a 'Total recall' mohl nechati chladným polibek Trinity, jak mě, hledače duchovních pokladů, mohlo se netknouti vítězství Vyvoleného, Opravdového Spasitele (VOP), postavy snů všech Bardonů a Keferů!¬                 Co přítelkyně statistika? Milujíc pravdu nade vše, zavřel jsem oči a skočil. (Nikdy nemějte oči otevřené; náraz bývá zbytečně tvrdý.) Protože hodnocení uživatelů nelze řaditi podle ohodnocení, musel jsem se spokojiti s hrubším odhadem přes napsaná opoznámkování, jejž napsala asi 1/40 hodnotících, která takto seřaditi jdou. Nezapočtu-li dva případy opoznámkování bez ohodnocení, šlo o 1089 případů, z nichž "!" byl obdržen v 6 případech, "*" v 8, "**" ve 23, "***" ve 49, "****" ve 126 a "*****" v 877. Zatímco od jedné do čtyř hvězdiček je tangenciální nárůst křivky zhruba stejný, mezi čtvrtou a pátou hvězdičkou strmě stoupne. Odvozeno, mnoho uživatelů bez slunečních brýlí dalo "*****" místo "****" či "***". Do této nadhodnocující skupiny patří zhruba 1/6 ze všech hodnocení; to říká statistika, a statistika nelže, jako nelžou hvězdy a jako Bardon nezastavil svůj osud.¬                 Tímto způsobem se dá ověřiti u každého snímku věrohodnost jeho celkového, průměrného zhodnocení. U Matrixu lze nevěrohodnost způsobenou prostým nadhodnocením odhadnouti na -4 %, místo 91 % by tedy správně mělo býti 87 %. I to je dosti a ukazuje to na snímek více než dobrý měřeno skutečnou oblíbeností (nikoli skutečnou kvalitou, odvislou od dalších ukazatelů). Kdybychom měli zajíti dále a opraviti hodnocení směrem k objektivitě o příznak fandovosti, musili bychom býti i v případě, že by byl proveden řádný průzkum, značně spekulativní; v mém opatrném modelu vychází potom objektivně věrohodný průměr na 76 %, což ukazuje na to, že matrixů se nezbavíme tak snadno jako blýskavého staniolu na čokoládách.¬                 Na Matrixu je vidět, jak "fandové" jsou štonc předvésti objemnost plic, jakou má vyspělý jogi; ovšem pouze na papíře; a protože ten "snese všechno", lze využíti statistiku jako opravného nástroje a obdržeti více méně správný výsledek. Jiný způsob řešení je možný, ale předpokládal by hromadné používání slunečních brýlí. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)