The Man in the Iron Mask

Dobrodružný / Historický / Romantický

USA, 1939, 112 min

Skvělá dobrodružná historická podívaná- takhle mám klasický Hollywood 30. let nejraději. Film nemá hluché místo a úsměv vzbuzují jen šermovačky, které jsou vedeny kordy a stylem pasujícími spíše k nezávaznému olympijskému zápolení než k boji o život (protože tyhle scény měl tenkrát pod palcem nějaký maďarský šermířský olympionik, jak prozradil Na plovárně režisér Richard Lester).(17.10.2013)

Bezesporu nejlepší filmové zpracování tohodle Dumasovského evergreenu jaké tu doposud bylo a pro mě navíc objev vynikajícího Louise Haywarda, který tu svou dvojroli zvládl bravůrně. Ale není to jenom Heyward - celý cast je vybrán skvěle, zejména pak Warren William v roli D'artagnana, můj oblíbený herec oulisných záporáků Joseph Schildkraut (Rakousko-uherský to rodák) v roli Fouqueta a krásná Joan Bennett jako Marie Terezie. Film má výborné kostými, hudbu, na svou dobu zajímavou kameru a hezké akční scény (včetně těch šermířských). Je mi jenom záhadou, jak zrovna tendle film mohl tak zapadnout, protože je to dle mého názoru ve svém žánru opravdu silně nadprůměrný počin nadčasového charakteru s vynikajícími hereckými výkony. Málo kdy to řeknu, ale tomudle filmu by slušela barva.(16.5.2011)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Hudba(10.6.2004)

Připadá mi to, že The Man In The Iron Mask je tak trochu zapomenutým snímkem a rozhodně neprávem. Vždyť jeho režisérem není nikdo jiný než James Whale, který dal světu takové klasiky jako Frankenstein, Frankensteinova nevěsta nebo Neviditelný muž. Muž se železnou maskou je skvělý film se skvělým obsazením, který předčí i o deset let staršího Fairbanksovu Železnou masku a přímo na kopytech roznese novou verzi s DiCapriem. Mě tento snímek nejdříve zajímal především proto, že se jedná o první film mého oblíbence Petera Cushinga, pozdějšího Van Helsinga a barona Frankensteina (objeví se tam někdy hned zezačátku na několik sekund, coby člen vojenské jednotky, která jde zatknout Filipa a mušketýry a asi si ho pravděpodobně vůbec nevšimnete. I já ho nejdřív přehlídl), nicméně jsem díky tomu, tak trochu náhodou objevil další skvělý černobílý poklad, který rád uvidím znovu.(25.9.2009)

• - Kromě své role v tomto snímku měl Cushing na place ještě druhý úkol. Ve scénách, kdy se Ludvík a Filip setkají, vždy zastupoval jednoho z nich a četl jeho scénář. (liquido26)

• - Dvojčata Ludvík a Filip se ve filmu narodí v roce 1638. Děj se poté posune o dvacet let dopředu, do roku 1658, ale Filip při přípitku během hostiny s mušketýry tvrdí, že právě dosáhl dvaceti dvou let. (liquido26)

• - Filmový debut Petera Cushinga. (liquido26)