Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

brutale

Z úcty k žánru sci-fi dávam jednu *. Hrôza, scenár, réžia... horšie "scifíčko" snáď neexistuje...(hodnoté na základe ostatných sci-fi snímok z podobného obdobia) ()

Terva

Úvodní průlet vesmírem, trvající tři minuty, za zvuku instrumentální hudby, je velice impozantní. Teprve po těch třech minutách následuje logo společnosti Paramount. Hudbu k prvnímu celovečernímu filmu ze série Star Trek dělal Jerry Goldsmith a jeho hudební orchestrální doprovod skrze celý příběh je podmanivý. Sluchově dokresluje dění na obrazovce. Snímek režíruje Robert Wise. Zemi hrozí zkáza od neznámého energetického oběktu a loď Interprise - NCC - 1701 - je jediná, která mu stojí v cestě. Cizí mimozemská civilizace označuje lidi jako virus. CITÁT - Warp jedna !!!........... Podaří se posádce lodi Interprise zabránit zničení Země ? Nechte se překvapit. Posádka je takováto : ..........Kapitán Kirk - WILLIAM SHATNER ..........Spock - LEONARD NIMOY ..........Dr. McCoy - DEFOREST KELLEY .........Scotty - JAMES DOOHAN .........Sulu - GEORGE TAKEI ..........Chekov - WALTER KOENIG ..........Uhura - NICHELLE NICHOLS. Issac Asimov byl speciální konsultant při natáčení tohoto snímku. ()

MrCreosote

I přes jistou topornost hereckých výkonů příjemné a chytré sci-fi. Robert Wise se kochá možnostmi vizuálních efektů a celková barevná kompozice lahodí oku diváka. Nejedná se o akcí nabité vesmírné dobrodružství, ale spíš o průzkum lodi Enterprise s její osobitou posádkou. Závěr v tom samém duchu mě opravdu potěšil. ()

corpsy

Spektakulárny, bombastický odpich pôvodnej STAR TREKovskej série. Film, ktorý bol točený pre veľké a široké plátno, čo je vidno na ohromujúcej výprave a trikoch. Príbeh nieje veľmi zaťažený nejakými zbytočnosťami a tak sa môžme kochať geniálnou a dokonalou formálnou stránkou filmu. Po filmárskej stránke jednoznačne míľnik sci-fi filmu minulého storočia. ()

sidzej

Vizualne uchvatne, zial pribehovo prazdne. Napriek tomu ma film zvlastnu, podmanivu atmosferu. Hudba Jerryho Goldsmitha taktiez zasluhuje pochvalu. 65% ()

curunir

,,UHLÍKOVÉ JEDNOTKY?“ ,,MYSLÍ TÝM ĽUDÍ...“ __ Tak ku 100. výročiu narodenia Gena Roddenberryho som konečne videl prvý Star Trek.  Odhliadnuc od toho, že sa jedná o ,,klasiku“, ide o film, ktorý má už svoje rôčky s radom pozitív i nedostatkov. Predovšetkým by ma zaujímalo, akej cieľovej (vekovej) skupine zamýšľali tvorcovia film určiť, ale vzhľadom na výber hercov by som povedal, že sa zamerali najmä na fanúšikov seriálu zo 60. rokov, ináč si neviem vysvetliť väčšinovú účasť hereckých protagonistov, ktorým už ťahalo na päťdesiatku  a to vo filme s rozpočtom trikrát väčším, než mali Hviezdne vojny, ktoré boli spúšťačom novej vlny sci-fi.  Výber nových, neopozeraných tvárí bolo preto v prípade najnovších dielov od J. J. Abramsa logickou nevyhnutnosťou.  Často sa tu spomína rozvláčnosť filmu a pokiaľ jej dať za pravdu, je ju vidno najmä v tempe pohybu vesmírnych lodí akoby idúcimi tou najnižšou warp rýchlosťou. Na druhej strane treba uznať, že film je doslova nabitý rôznymi viac či menej vydarenými efektami s nepochybným neskorším digitálnym liftingom. Ako napísali iní, inšpirácia 2001: Vesmírnou odyseou je badateľná v rade scén, najmä v absolútne hypnotickom putovaní Spocka do útrob V´Gera.  Takisto by som dal krk nato, že scénami Enterprise vo vnútri V´Gera sa inšpirovali filmári pri navrhovaní mimozemských technológii v Dni nezávislosti.  Napriek všetkému Oscara za vizuálne efekty vyhral toho roku trikovo umiernenejší, a v tej dobe možno presnejší, Votrelec. Kto by si ho však určite zaslúžil bol Jerry Goldsmith, ktorý zložil možno najlepší soundtrack jeho kariéry, hudbu skvelo doplňujúcu obraz a rovnako dobrú aj na samostatné počúvanie.  Scéna, kedy kapitán Kirk mieri v pristávacom module k Enterprise vyzerá priam, akoby bola nakrútená primárne pre hudbu než samotný dej. Podčiarknuté a sčítané: Star Trek je viac než akčným, skôr filozofickým sci-fi, ktoré by sotva divácky uspelo pokiaľ by za sebou nemalo predchádzajúce TV úspechy. (4917. hodnotenie, 276. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Úžasné....Charaktér seriálu i pozdějších filmú šel zde trošku stranou a někdo to určitě nepřekousne ..ale kdo si dokáže vychutnat pomalu plynoucí, vizuálně až hypnotické sci-fi s myšlenkou, která není vycucaná z prstu (a její váhu něják nesrazí ani stáří filmu)-ten bude u tohodle StarTrekovského klenotu slintat blahem...90% ()

Kryton

Díky úspěchu filmů Star Wars a Blízká setkání třetího druhu dostal kultovní seriál Star Trek svůj vlastní filmový rozměr. Po letech se vrací původní posádka z TOSky, aby čelila hrozbě v podobě velkého mraku, který ničí vše, co mu přijde do cesty a míří směrem k Zemi. Prvně jsem viděl film bez větších znalostí světa Star Treku a informací kolem filmu. Nebyl jsem tolik nadšený jako z filmů té doby (SW, BSTD). Dlouhé pasáže se moc neděje. Dialogy jsou kostrbaté. Záběry pomalých průletů lodí nudí a celek působí jako nafouknutá podprůměrná epizoda ze seriálu. Aktualizoval jsem svoje hodnocení na základě informací, že původně to měl být pilotní díl k nové sérii seriálu Star Trek s podtitulem PHASE II a také díky maratonů Star Trek filmů, který jsem si v poslední době udělal. Mám rád Star Trek - TOS a cítím se jako trekker. Ač se po delším a podrobném shlédnutí zlepšil výsledný dojem, tak je to společně s dílem V (Nejzazší hranice - nejhorší celkově) a VII (Generations - vysvětlím později) to nejslabší, co filmový Star Trek nabízí. Od toho se odvíjí široce braná myšlenka - liché díly Star Treku jsou mnohem slabší než ty sudé (Khanův Hněv - II, Cesta domů - IV , Nemesis - X, atd.). 3,5 a to hodně pomáhá hudba od mága jménem Jerry Goldsmith a vizuální stránka Hodnocení OST: Jerry Goldsmith stvořil hudbu filmového Star Treku. John Williams tohoto univerza 9/10. ()

Praxis

u toho filmu jsem se poprvé docela bál. To mračno bylo takové až mystické. Jinak film je docela roztahaný, přijde mi, že se neustále zabírá záběr na mračno.Aspoň že ta hudba je tam mistrovská.Jinak pro Trekkies nutnost... ()

Lamiczka

V poslední době mě chytá nostalgie, nebo co. Opět shlížím, či spíše se zaujetím znovuobjevuji staré dobré šlágry ze zaprášených archivů. A rovněž osvěžuji zatuhlé mozkové závity. Nikdy jsem nebyla velkým fanouškem Star Treku, ale pár dílů téměř nekonečného seriálu a stejně tak i (prozatím) poslední film s Chrisem Pinem v hlavní roli jsem samozřejmě viděla. Začátek filmu mě navnadil na epickou podívanou, která i ve své době představila vcelku zajímavou trikovou projekci. Éterické závoje tajemného mraku vyzařují i po více než 30 letech své mrazivé kouzlo. Možná mě ta barevnost měla trošku varovat před tím, co přišlo později, ale k tomu se záhy dostanu. Pořád jsme ještě na začátku a rozehraná bitva s klingonskými loděmi vypadá na dobrou podívanou. Jenže po ujištění diváka, že Kirk z plátna nezmizel, stejně tak jako zbytek jeho slavné posádky, nastává neuvěřitelně nudná pasáž s oblétáváním nové lodi Enterprise. Po menším technickém problému při rozjezdu této bílé krásky, se bohužel znovu vracíme k vcelku nudným rozborům Kirkovy povahy a těsně na to navazuje neméně rozvláčná a utahaná cesta do středu mraku. Hlavně že to je hodně barevný. A vidíte, už jsem se dostala k vysvětlení mého podezření, které ve mně po skončení filmu vyvolalo velmi podobnou reakci jako u Vesmírné odysey. V tomto případě je to „naštěstí“ jenom půl napůl a snaha o psychologický podtext je vyplněna duchaplnou akcí a zajímavými hereckými postavami. Leonard Nimoy je jako Spock bez debat vynikající, stejně tak Persis Khambatta v roli androgynní Iliy, kteří i přes minimum obličejového výraziva dokázali vyjádřit své „emoce“. A co by to bylo za správnou filmovou klasiku, kdyby k ní nebyla složena jedinečná, typická a epická hudba, kterou pro tento první trekovský velkofilm složil Jerry Goldsmith. Šikovný pán to byl. Takže, ačkoliv jsem se na film těšila, po závěrečných titulcích jsem se prala s rozporuplnými pocity. Na jednu stranu se postavil zajímavý nápad, pointa, některé herecké výkony a samozřejmě hudba. Jenže na misce protivah zůstal vycpávkový balast, který mě ničím neoslovil a spíš mě ještě navíc otrávil. Výsledkem zůstává příjemný průměr. No, sága Star Wars je prostě mnohem lepší. ()

GodComplex

Spravne oldschool pomale scifi, ktere spis nez k aktualnim akcne ladenym atrakcim pod Star Trek znackou ma bliz napr. ke Kubrickove 2001 viz. mnoha minutove pomale zabery na Enterprise, nebo snaha o nejakou hlubsi myslenku. Moderni trekies odkojeni novejsimi dily se u toho zrejme ukousaji nudou, ale me je tahle vesmirna meditace sympaticka. Herci puvodni posadky jsou navic asi o 3 levely vys, nez moderni squadra, jedina vyjimka, ktera se v novych ST povedla je communications officer Nyuota Uhura. Jerry Goldsmith a jeho hudba jinak samozrejme kult. 8/10 ()

MikO_NR_1909

V prvom sfilmovanom Star Treku o slávnej ENTERPRISE možno badať inšpiračné vzdania hol (2001), ako i technické vybrúsenie uhladenosti štruktúry, ktorá sa naproti seriálovom variante viac osvedčí v značne ztemnenej verzii. Avšak nato, aby sme mohli hovoriť o vydarenej entertainmentovej zábave pre celú rodinu tomu chýba istá previazanosť, gradácia. Pretože na akékoľvek možné filozofické aspekty dejovosti vnímam v prezentácii a prednese tento film na úrovni plienok. Ale oceňujem, že to nie je zbrklé, mierne tajomné, nepriatelia a záporáci nie sú veľmi vidieť a jednotlivé postavy nedisponujú toľko známymi idealizačnými rysmi. Dnes už dávno zabudnutý klasický predstaviteľ univerza "z druhého pohľadu" dobyvačnosti galaxie. ()

PKD

Jak s oblibou s jedním známým říkáme...2001 v kabátku Star Treku. No, co? Je to výstižné. ;-) Ale stejně je to pro nás staromilce prostě orgasmus, sledovati ´´půl hodiny´´ jak kamera oblétává obří model Enterprise, apod. Goldsmithova hudba patří právem do zlatého fondu a ne, fakt si dnes nedovedu představiti, že by ti dnešní haranti, vydrželi sledovat takovouto (z dnešního pohledu) línou jízdu. Díky moc, za režisérskou verzi, která mi přinesla, totální Vulkán a celého:) V´gera. Pavlovův reflex...jistota. Proto přišel jurodivý JarJar aby nám všem ukázal, jak má vypadati ´´Star Trek´´. Byť, ve srovnání s tím, co vyblili v CBS potom, je ta jeho trilogie srovnatelná s touto sérií, klasických filmů s TOS posádkou. ()

BloodyVamp

V pořadí první filmové ST dobrodružství mě mile překvapilo. Do nebes můžeme vynášet fenomenální Goldsmithovu hudbu, která dodnes nemá konkurenci a v mnohém filmu pomáhá. Ano, první půle se šíleně vleče, ta druhá je na tom lépe a finální pointa mile překvapí. První ST potěší slušnými hereckými výkony, zajímavou kamerou a silným námětem. Velmi zdařilý rozjezd. ()

kaylin

Musím říct, že mě filmový "Star Trek" velmi mile překvapil. Kromě toho, že je strašně moc vidět, jak se tu hraje na nostalgii spojenou s původní sérií - ty postavy už tu jsou krásně živé a funkční - tak Robert Wise natočil snímek, který je vizuálně skutečně krásný. Ne tak převratný jako "2001: Vesmírná odysea", ani ne tak bombastický a bohatý jako "Star Wars", které musely být impulzem k tou, že se "Star Trek" do kin podíval, ale přesto se na to krásně kouká. Hlavně i proto, že akce tu není žádná, spíše trochu toho filozofování. ()

Aiax

Myslím, že málokterého fandu sci-fi po shlédnutí prvního Star Trek filmu nenapadne, že vynikajícího režiséra Roberta Wise nadchla Vesmírná odyssea a Hvězdné války a zatoužil natočit si jakýsi mix obojího. Obdiv ke Kubrickově opusu je tady znát především, z některých scén přímo čiší. Ale musím říct, že Wise vzdal oběma těmto modlám vědeckofantastického filmu skutečně hrdou poctu. Pravda, scénář, jakkoli na mě v mládí velice zapůsobil, se mi dnes už zdá poněkud naivní, a herci (až na Nimoye) jsou taky dost toporní (i na nenáročný standard TOS), ale velkolepost a monumentálnost pojetí celého filmu je úžasná a hlavně Wise dokázal svůj film prodchnout onou neuchopitelnou, ale ve sci-fi nesmírně ceněnou věcičkou zvanou "sense of wonder". Ve srovnání s tímhle impozantním filmem působí většina ostatních Star Trek filmů (snad až na První kontakt) tak nějak menším, pokleslejším, přízemnějším dojmem, jako když člověk srovná skutečný raketoplán s maketkou na hraní. Tento pocit ještě podtrhuje nádherná "vesmírně dobrodružná" hudba Jerryho Goldsmithe, která se může směle srovnávat i s Williamsovými doprovody Lucasových trháků, a která opět vysoko ční nad hudební doprovody následujících filmů série. ()

mandelbrot

Vizuálně i dějově chvílemi opravdu fascinující dílo, jehož největší slabinou je možná trochu paradoxně zasazení příběhu do startrekovského univerza. Alespoň já vnímal to lehce naivní startrekovské pojetí jako rušivý element. ()

Derek

predstavenie televíznej posádky vesmirnej lode enterprise na velkom plátne. prvy star trek ma dost velke problémy s tempom (miestamy neznesitelne dlhé pasáže ked sme nuteni sledovat užasnuté tváre členov posádky naštastie za doprovodu vynikajúcej goldsmithovej hudby) a dost zastarale špecialne efekty (ktore neboli uchvatne v podstate už v dobe vzniku) ako i dizajn kostymov (uniformy sú skorej pižama a skafandere akoby boli ukradnuté z 2001: space odyssey). naštastie ma posadka na čele so shatnerom a nimoyom dost charizmy aby utiahli i dost slaby príbeh ktory sa snaži byt viac filozoficke dielo než zabavna scifi opera ako sa tomu stalo v neskôršich častiach ( i ked pointa s povodom v'gera je dobrá)... ()

togaf

Star trek film mě trochu zklamal, atmosféra byla úplně jiná než v seriálu (kapitán Kirk chybuje?!). Celé je to takové pomalé a filozofující. Není to špatný film, jen mě vadí, že je to tak jiné než seriál. A český dabing je odpuzující. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull