Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

Anderton

Popri dlhodobej migréne z digibordelu súčasného sci-fi blokbasteru mi výlet na koniec rokov sedemdesiatych a do sveta "skutočných" vizuálnych efektov pripadal ako cesta do siedmeho neba. A Wise sa snaží, čo mu sily stačia, aby bol jeho film vizuálnym obžerstvom. Ale mne sa neprejedalo, práve naopak, vychutnával som si každý obraz. Expozícia je síce dlhá čo to ide, ale osobne mi aj postup "niet sa kam náhliť" sadol do celkového konceptu. Inými slovami som ako fanúšik žánru mal po dlhšom čase pocit, že konečne niekto natočil film pre mňa. Bonusom je prekvapivý zvrat v záverečnom akte a následná pointa. Len veľká škoda, že som ST1 nevidel ako teenager. ()

Fingon

Star Trek: Film jsem viděl jako malý při jeho české televizní premiéře, což už je pěkně dávno - české startrekovské stránky uvádějí, že to bylo 27.9.1994, tehdy mi nebylo ani devět. Nyní, v rámci slavnostního opakování všech ST filmů u příležitosti oslav filmu v pořadí jedenáctého, si je postupně dávám znovu. A je to docela krušné. Především je to jedna velká vykrádačka v době premiéry něco přes deset let staré 2001: Vesmírné odysey, jak už tady kdosi poznamenal. Zadruhé je to především cílené na trekkieho, protože jen ten si plně užije vizuální zobrazení toho, co si musel v době seriálu pouze představovat. Proto ty oblety Enderprise, proto trvá deset minut, než se Kirk vůbec dostane na palubu. Proto tam lítají všechny ty prťavoučké raketoplány a jiní pidižvíci (rozuměj lidi ve skafandru). Navíc se v prvních deseti minutách mluví klingonsky a JEŠTĚ vulkánsky. No to by zhruba byla pozitiva - ještě jsem zapomněl na úvodní záběr, ve které přilétají tři klingonské lodě a kamera se nad nimi obrací. Trvá další půlhodinu, než Enterprise vůbec odstartuje, tato půlhodina je naplněná dementním Kirkovým chováním (kterého se téměř do konce filmu nezbaví) a konflikty s odporným blonďákem, u kterého jsem byl rád, že nakonec zmizel. Průlet červí dírou sice ukazuje primitivnost počítačových efektů z roku 1979, ale v konečném důsledku nevypadají tak špatně (nepodílela se na nich ILM, jak by někdo mohl předpokládat, ale firma Apogee, která v pozdějších letech tvořila i počítačové hry). Pak se konečně objevuje Spock, jehož pohyby obočí jsou tím nejcharakternějším herectvím, kterého se vám tady dostane. A pak těžká nuda, zpestřená vyražením dvěří z nemocnice. Spock ukradne skafandr a po vzoru Davida Bowmana letí vstříc barevným vzorcům pouštěným na jeho helmu. Film začíná být opravdu zajímavý v momentě, kdy V'ger doletí k Zemi a Kirk už začne konečně jednat jako správný kapitán a vezme konečně situaci do svých rukou, aby zjistil, co se vlastně skrývá uprostřed té obrovské věci (ta musela udělat ve Sluneční soustavě pěkný bordel, řekl bych) a ten otravný blonďák konečně zmizí a dočkáme se zrodu dalšího Hvězdného dítěte... skoro. Kromě toho bych se rád pozastavil nad naprosto příšernými kostýmy - tak odporné uniformy neměli ani v tom úplně nejprvnějším pilotu (Klec je úžasná, mimochodem). Zábavné je také označení Isaaca Asimova jako speciálního vědeckého poradce, to by mě zajímalo, co tam dělal:-) ()

Slarque

Ze všech startrekovských sérií se mi nejvíc líbí ta s původní Kirkovou posádkou a ze všech jejích filmů rozhodně hned tenhle první. Jednak proto, že se dost liší od ostatních filmů i většiny epizod seriálu, pak proto, že je vizuálně úchvatný a také proto, že obsahuje spoustu dlouhých scén bez dialogů, které jsou jako stvořené pro nádhernou Goldsmithovu hudbu. A Robert Wise mu dokázal dát něco, co ve mně vždycky vzbuzuje úžas, když film vidím. Paráda! ()

klerik

Directors cut. Fakt som netušil, že sa pridám k fanúšikom prvého ST filmu. Ale ono je to fakt veľké. Ani jeden film (vrátane abramsoviek) nemá toľko pompéznosti a veľkoleposti ako tento Star Trek. Už ten prístup je úplne odlišný - každý záber na Enterprise je braný ako samostatná filmová udalosť, Goldmsithova hudba je geniálna... Skrátka vidno, ako si tvorcovia vážia každý ten jeden trikový záber. Kubrickova VESMÍSRNA ODYSEA dodnes berie dych svojou technickou stránkou, ale Sta Trek Film takmer v ničom nezaostáva. Dokonca sa mi páčil aj ten príbeh, ktorý má ďaleko od nejakého akčného dobrodružstva. Dalo sa to možno odrozprávať stručnejšie, ale tá snaha o seriózne poňatia kontaktu z vyššou inteligenciou je chválihodná. Čo sa týka uniforiem, je fajn, že elasťáky ostali v skrini, ale pobehovať v pyžame, tiež nebola bohvieaká výhra... Strar Trek Film možno ani tak nie je pre trekistov ako skôr pre fanúšikov "poriadnej" (priam až filozofickej) sci-fi... ()

Chrustyn

Kultovní seriál "Star Trek", který během konce 60. a začátkem 70. let získal takřka kultovní status a uchvátil tisíce fanoušků se začátkem let 80. konečně dočkal prvního celovečeráku a rozhodně to neměl jednoduché, jelikož to byla doba, kdy Lucas představil divákům svou sci-fi ságu. "Star Trek" však byl vždy o něčem jiném a možná právě proto mě osobně vyhovuje spíše Lucasova sci-fi vize. Jako všechy ostatní "startrekovské" filmy i zde většinu času strávíte na palubě vesmírné lodi. Ze začátku mi to ani nevadilo, rozjezd byl více než slušný a vypadalo to na velice zajímavou a nápaditou sci-fi. Ani mi nevadilo, že boje se odehrávají v komunikativním rytmu mezi veliteli lodi a jakékoliv akční scény byste ve filmu hledali marně. Byl bych schopen překousnout i na dnešní dobu velice směšné triky a ne zrovna strhující výpravu. Co mě však zamrzelo byl fakt, že se film ve své druhé polovině zastaví a to doslova. Vešekeré pokusy o napětí jsou pryč a celkový dojem z tohoto sci-fi kultu byl hodně rozpačitý. Naštěstí jsem si spravil chuť na druhém o dost akčnějším dílu. ()

Yardak

Pokud člověk z 21. století přežije lehce vtipné efekty, tak by se mu i tento první film ze série Star Trek mohl líbit. Bohužel příběh je zbytečně natahován a některé scény nebyly moc důležité, kdyby to mělo o 30 minut míň - byla by možná i 4 hvězda :). Radši doporučuji kouknout se na Star Trek z roku 2009! ()

mcb

Přibližně do poloviny je první celovečerní Star Trek vcelku nezajímavá konverzačka, která těží hlavně ze svého seriálového univerza, a se začleňováním neznalého diváka se moc nezatěžuje. Vše je vesměs podřízeno ortodoxním fanouškům, jak v rovině dialogové, tak i strukturou záběrů sestávajících se většinou z dlouhých výstavních scén, v nichž si trekkies konečně mohou v té nejlepší možné kvalitě prohlédnout interiéry a exteriéry nejznámější lodě ve vesmíru. Pomalé "bezdějové" vyprávění však následně Wise zasadí do mnohem širšího rámce, když začne s Enterprise putovat do neprobádaných útrob neznámého vetřelce - tady se opravdu nehodí nic jiného, než ono přirovnání k Vesmírné odysee. Dlouhé záběry, halucinogenní průlety lodí neznámým prostorem a majestátní hudba Jerryho Goldsmithe jdou sice proti očekáváním, ale na druhou stranu konstruují téměř nezapomenutelný vesmírný "trek" s výtečnou mysteriózní atmosférou. Úplný závěr je už naprostá "nerdvana" pro hardcore milovníky žánru. ()

anais

První filmový Star trek ještě nepůsobí tak rozmáchle jako jeho epičtí následovníci, spíš jako větší televizní epizoda (kterou měl původně být). Je to jak v kulisách, tak v příběhu, který se nehemží mimozemšťany a není moc akční. Nefunguje ani ve smyslu TOS (The original series), které jsou z dnešního pohledu vtipné. První film je oproti nim nudný a zdlouhavý, je znát že seriálově ploché postavy na celovečerák zatím nestačili. Pnutí mezi Kirkem, Spockem a McCoyem tu je, ale zatím mu chybí podkreslení stárnutím a zkušeností. Podivná je i postava Willarda Deckera, která měla v případě neúčasti Williama Shatnera na dalších pokračováních nahradit kapitána Kirka – taková nemastná neslaná osoba to je! Asi nejkrásnější scénou je dlouhé přibližování kapitána Kirka k Enterpise – ty vlhké oči, ta hudba! Ale na celý film to nevystačí. ()

honajz

Tak jsem se rozhodl dát po letech všechny původní Star Treky (ten nový restartový neuznávám). Zajímavý nápad, náznaky povah, hezká mimozemšťanka, některé počítačové sekvence mají kouzlo i dnes. Oproti tomu roztahanost až neskutečná děje, a často zcela zbytečná, občas podivné logické skoky, některé triky na svou dobu už zastaralé. Takže zlatý střed. ()

jonyyy

Efekty na dobu moc povedené, ale zbytečně moc si kamera pohledy na lodi a vesmír užívala. Závěrečná super pointa zvedla celkové hodnocení na 70% ()

eraserhead666

Nejsem žádný zanícený fanoušek Star Treku, viděl jsem tu a tam pár dílů seriálu a kdysi v televizi snad i nějaký celovečerák, ale dostal jsem chuť ty celovečeráky zkouknout a začátek není špatný. I když.... Kdo by čekal nějaké akční sci-fi, bude velice zklamán. Akční to není vůbec, hrozně se to vyžívá v různých dlouhých nájezdech a šmírování vesmírných lodí (občas je to fakt až zbytečně moc dlouhé, ale kupodivu je to záživnější, než např. 2001 Vesmírná odysea). Děj plyne velmi, velmi pozvolna a v podstatě jej kupředu skoro vůbec neženou herci ani jejich dialogy, ale pouze vizuální stránka filmu. V reálném čase při sledování je pro fandovstvím nezatíženého diváka (tedy mě samotného) až na hranici utrpení sledovat zápletku na cca dvacetiminutový díl seriálu nataženou na více než dvouhodinový film, jenže ono to nakonec přece jen funguje. Po shlédnutí a následné rekapitulaci viděného všechno začne takřka dokonale zapadat do sebe (ty dlouhé scény, podivné rozhovory, ještě podivnější scény) a vytvoří to velmi zajímavý a poutavý (vizuálně i obsahově, tedy duševně) film, který má skvělou pointu a silný filosofující základ (a když už mě má bavit sci-fi, tak to filosofující). Toto je opravdu vesmírná opera, která nakonec převálcuje i ten strašně dlouhý místy až onanující rozjezd a místy toporné až směšné herectví hlavních postav (Kirk je někdy dost na pěst). 3,5* ()

špaček421

Třičtvrtěhodinová epizoda seriálu natažená na dvě hodiny. Ne, že bych se přímo nudil, celou dobu mě zajímalo, co za tím vším je (a dobře, že to neskončilo u obyčejných mimozemšťanů), ale přece jenom těch záběrů na průlety někam je až příliš a jsou moc dlouhé. Kirk letí na Enterprise, Enterprise letí za vetřelcem, Enterprise letí vesmírem, Spock letí za vetřelcem... Co se týče postav, film až moc spoléhá na to, že všechny známe. Já coby neznalec jsem třeba předpokládal, že Rusák v posádce bude samozřejmě záporák, místo toho je dost nevýrazný. A vlastně se o těch postavách nic moc nedozvíme. Na začátku se načrtne pár vztahů (Kirk vs. Decker, Decker + Ilia, Kostra coby Kirkův rádce, Spock vs. všichni?), ale nijak se vlastně nedořeší a všechny vyšumí. Nakonec sledujeme jen uhlíkovou jednotku posádky Enterprise vs. záhadný Vee-Ger. Původní verze navíc vyštípala veškerou hloubku a filozofii a ponechala jen dobrodružství. A jak je myšlenka zajímavá, tak pointa byla dost debilní. Přes to všechno se mi to spíš líbilo, asi i díky vynikající hudbě, která dělá i z nudného pětiminutového letu kolem Enterprise zážitek. ()

Will_X

Na začátek bych rád řekl, že delší bezvýznamný začátek sem snad ještě u žádného jiného filmu neviděl.. 4.min koukat na "spořič AKA Windows" není zrovna dobré.. Každopádně.. Efekty v dnešní době trochu k pousmání, ale na tu dobu velmi povedené(wow). K hudbě se dá řici jen to, že je opravdu parádní! Co jiného také čekat J.Goldsmith-a. Bohužel, někdy příliš zdlouhavé-nudné scény.. Ale celková myšlenka příběhu se mi velice líbila. ()

ScarPoul

Reverend Campden ešte skôr ako začal reverendovať, v úlohe sekudnanta pánov Shatnera z jeho suchým humorov a pána Nimoya z rovnakým strnulím výrazom aký máme u Spocka radi. Výsledok. Celkom infantilná zábavka, ktorá je v niektorých miestach vysoko efektná a psychadelická a v druhých zdĺhavá a myšlienkovo nedotiahnutá. Lenže zlý film to nie je. Síce postráda akúkoľvek výraznejšiu bitku, alebo zabrdnutie do charakterov ale ako následovných pôvodného seriálu( ktorý sa okrem iného môže pochváliť najhoršou ačknou scénou vôbec) je aj tak viac menej určtený fanúšikom. Preto aj keď postavy na mňa pôsobili chlande videl som medzi nimi určitú náväznosť, ktorá bola doplnená aj o perfektnú roličku Georgeho Takeia. Aj keď režisér Wise nebol tak zanietený pre podobnú sériu, mal štastie, že dostal taký tvorivý tým aký dostal. V konečnom dôsledku si môžete užiť neskutočne dlhé záberi na V-Ger a USS Enterprise v sprievode neskutočne úchvatnej Goldsmithovej hudby a to nikdy nie je na škodu. U mňa veľmi slušný rozbeh. ()

Caszidy

Takovéto filmy už se dnes prostě netočí. Kdo by si totiž dnes dovolil několikaminutové sekvence prohlídky vesmírné lodi, byť vyšperkované skvělou goldsmithovou hudbou? Triky jsou z dnešního pohledu bohužel hodně staré, až úsměvné, nicméně přes to se dá přenést a atmosféru to nijak zvlášť nekazí. Příběh samotný se závěrečným "šokujícím" odhalením není úplně originální, ale jako jeden z dílů skládačky do výsledného dojmu zapadá více než dobře. Pro dnešního diváka je však takto výpravné sci-fi bez vlastně jediné akční scény naprosto unikátním úkazem. Zajímalo by mne, kolik by v dnešní době na podobný film přišlo do kina diváků. Já bych klidně zašel. ()

Lacike

Da sa povedat, ze som trekkie, kedze som doteraz videl vsetky serialy a filmy. Pôvodny serial ma stale bavi aj napriek tomu, ze uz po technickej stranke davno zastaral. No a po uspechu Star Wars sa konecne producenti rozhodli natocit aj filmovy Star Trek. No a vysledok je taky nemastne neslany. Aspon ze, to nenatocili rozvernym Star Wars stylom ale inspiorovali sa u Kubrickovej Vesmirnej Odysey. Hlavnym problemom je, ze zapletka by len tak tak vystacila na klasicku serialovu epizodu. Nevadi mi, ze tu nie su ziadne akcne sceny, hlavna zapletka je tiez zaujimava, ale okrem nej tu nie su ziadne podzapletky. Celu prvu polovicu sa dava posadka dokopy stylom, ze najprv sa nalodi jeden, potum druhy a tak dookola. Namiesto deja tu su nekonecne pomale sekvencie v ktorych si mame naplno vychutnavat zabery na Enterprise zo vsetkych moznych uhlov na ktore v serialy nemali peniaze. No a po trikovej stranke to uz dnes tiez nie je ziadne terno. Sice dokazem prihliadat u trikov na ich vek, ale nekonecne samoucelne sceny z vesmiru zacnu velmi rychlo nudit. V druhej polovici sa rozbehne linia s VGerom a konecne sa zacne nieco diat. Ale aj v tejto casti je tempo neustale spomalovane pomalymi scenami z vesmiru. Proste tempo je po cely zas dost pomale a film pôsobi nezazivne. Na druhej strane velkym kladom je stale posadka. Trojica Kirk, Spock, Kostra stale funguju prerfektne aj ked tu nemaju tolko vtipnych dialogov ako v serialy. Trochu priestoru dostane este Scotty, ktoyry uz zacal naberat vahu, ale este vyzeral solidne. Chekov, Sulu, Uhura su tu len za kompars, pritom by si kazdy z nich zasluzil nejaku scenu v ktorej by vynikli. Casu na to bolo dost. Z novych postav dostane priestor len Kapitan Decker, ktory musi neochotne predat velenie Enterprise Kirkovi a dost mi pripominal Rikera z TNG. Jak charakterom tak aj vztahom s Iliou, dalsou clenkou posadky. Zapletka je klasicky filozoficky Star Trekovska, takze žiadni zli mimozemstania sa nekonaju. Fantasticky sa vydaril soundtrack, vdaka ktoremu sa tie nekonecne natahovane zabery z vesmiru daju vydrzat. Takze vysledok je dost pomaly film s riedkym dejom ale pre trekkies to je povinnost. Netrekkies a ludia, ktori maju radi akcne sci-fi u toho zdochnu od nudy. 5/10. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull