Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

Madison

Zo starších Star Trekov mávam trochu zmätené dojmy, pretože im nejde uprieť úžasne hypnotická, tajuplná atmosféra, podtrhnutá magickým vesmírom a pomalým tempom, no práve dejová rozvláčnosť a absencia švihu či pohotovej akcie občas vrhá snímku do nepríjemnej nudy. Na jednej strane má divák možnosť vpíjať jednu podmanivú scénu za druhou bez toho, aby mu niečo uniklo - to je problémom mnohých dnešných filmov, pri ktorých ubieha všetko akosi príliš rýchlo. Zvažovala som 4*, pretože sa mi tento prvý Star Trek pozdával o niečo viac než 2 - Khanov hnev, ale nie je to film, ktorý by som si napriek úchvatnému atmosferickému prevedeniu chcela pozrieť v najbližšom čase znova. ()

3DD!3

Dnes už trochu legrační výlet tam někam do vesmíru. Vetřelcovo tajemství, které je odhaleno v závěru mě ale posadilo na prdel. Celý film je tím o třídu lepší. Díky Goldsmithově hudbě se daly přežít i ty zdlouhavé, táhlé záběry na loď. ()

Falko

Moj nazor je, ze tato prva filmova cast bola skor akousi dobrodruznou sci-fi vypravou na prieskum nejakeho votrelca vo vesmire, ktory pomocou zdroja podobnemu cloveku kladol celej posadke otazky rovnako, ako cela posadka Enterprise zdroju a tak si aj divak kladol otazky, o co vlastne tomu zvlastnemu votrelcovi slo, az kym sa nedockate odpovede v uplnom zavere filmu. Na nejake sci-fi suboje a la Star Wars mozete samozrejme zabudnut. Ale ak mate radi vedecko-fantasticke sci-fi thrillery plne dialogov, krasnych vesmirnych vizualnych efektov, pri ktorich som zial par krat zaspal a musel tie zabery pretocit, pretoze posobia neuveritelne hypnoticky, uspavajuco a straaaasne dlho, bude to vasa salka kavy. Mne osobne sa to prekvapivo pacilo a bavilo ma to, aj napriek tomu, ze mam radsej akcnejsie scifi filmy, tak preto 80%. _________ William Shatner - (Admirál James T. Kirk) +++ Leonard Nimoy - (Spock) +++ DeForest Kelley - (Dr. Leonard 'Bones' McCoy) +++ James Doohan - (Montgomery 'Scotty' Scott) +++ George Takei - (Hikaru Sulu) +++ Majel Barrett - (Dr. Christine Chapel) +++ Walter Koenig - (Pavel Chekov) +++ ()

viperblade

Upřímně? Protože ve chvíli, kdy píšu tenhle komentář, jsem už viděl všechny filmy ve Star Trek sérii, tak můžu napsat, že pro mě se jedná o ten nejnudnější snímek s původní posádkou, který, paradoxně má zřejmě nejlepší myšlenku. Další díly možná mají trošičku bláznivější příběhy, které jsou občas přestřelené (jediné slovo, velryby :-)) ale byly natočeny tak, že mi to nevadilo. Zatímco tady ta myšlenka opravdu měla hloubku, kdežto provedení zkrátka a dobře neobstojí zkoušce času. A není to kvůli starším efektům či žádnému technickému elementu, jedná se jen o to, že jednak režisér se snažil natočit něco JEN pro fanoušky původního seriálu a nebral ohled na lidi jako já, kteří k tomuto přistupovali bez komplexní znalosti (původní seriál jsem viděl pár let tomu, ale neřekl bych, že všechny díly) takže někdy jsem si nebyl jistý, jestli režisér ví, že točí film a ne poctu seriálu, protože zkombinovat mu to nešlo. Druhý důvod bylo tempo - jistě, žádný Star Trek film není akční jízda, ale tohle bylo opravdu utahané. Budu hodně hodný a dám tomuto filmu 50 % jen proto, že hned v dalším díle někdo pochopil, jak natočit parádní Star Trek film a možná, kdyby tenhle nebyl takový, jaký je, bychom jej nikdy nedostali. ()

D.Moore

Remasterovaná a restaurovaná verze, která teď vyšla na blu-ray, je skvost. Ničím jiným komentář začít nemůžu. Film jsem viděl kdysi v telecích létech v televizi, od té doby ne, a byl jsem zvědavý, jak na něm (či na mně) zahlodal zub času. S potěšením můžu říct, že přinejmenším filmu čas nijak neuškodil. Naopak. Vynikající příběh, na němž se ostatně podílel i Isaac Asimov, má silně nadčasovou pointu, je podaný tak seriózně, jak jen to ve světě Star Treku jde, a nezůstal ani ve stínu bombastické výpravy, která stále bere dech. Kirkův přílet k Enterprise, kochání se nádhernou lodí podpořené Goldsmithovým soundtrackem, to je totiž jedna z nejlepších scén, jaké jsou v žánru sci-fi k vidění. ()

Dan9K

Negativní reakce na první Star Trek Film nejsou fér. Je totiž narozdíl od svých následovníků i předchůdců dost výjimečný svým vyzněním a nabízí konečně také jakýsi myšlenkový přesah, který by měl být vlastní každé pořádné science fiction a já se skoro nebráním přirovnání prvního Star Treku k Vesmírné odysee, i když po ní pokukává jen po očku. Je tu výborná pointa, kterou jsem sice frajersky odhadnul už dávno před odhalením, ale i tak zapůsobí. Navíc je tu první zjevení jednoho z nejlepších hudebních témat filmové historie. Pokud bych bral hudební souboj mezi celým Star Trekem a Star Wars, tak to sice Jerry před Johnem jasně prohraje, ale hlavní téma má Star Trek podle mě lepší. ()

ripo

Súc milovníkom sci-fi mal by som vehementne toto dielo obhajovať. Ale nie je tomu tak ..... Neskutočne rozťahaný dej , hlavne v prvej polovici filmu, miestami slaboduchý scenár a - čo ma prekvapilo najviac - miestami detinsky primitívne zábery na vesmírne lode . Až pozretím tohoto filmu by si mal človek uvedomiť, akú perlu stvoril Kubrick o 10 rokov pred týmto Star Trekom .... ()

Amarcord_1

60% - Kde se něco děje? Kde je nějaká zábava? Celý film jsem měl pocit, že ona krásná hudba Jerryho Goldsmithe je to jediné, co tento film křečovitě sune kupředu. Příliš často opakované koukání se na modýlky vesmírných lodí by se bez ní stalo dokonce nesnesitelné. Postavy mě vůbec nepřesvědčily o své opravdovosti, a myšlenka, o které tu všichni píší, se mi zdála pouze prvoplánová a vesmírný porod jsem chápal spíš jako z nouze ctnost (Kubrickova vesmírná soulož za hudby J. Strausse je jinačí kafe...). Při srovnání se Scottovým Vetřelcem (hudba též Goldsmith) z téhož roku vyjde Star Trek po všech stránkách jako chudý příbuzný. Jedná se však o započetí kultovní řady filmů, a to se počítá! ()

Tom_Lachtan

2001: Odysea Enterprise. Dost velká inspirace überdílem Stanleyho Kubricka je tu patrná na každém kroku (technicky vzato na každém kroku ve vesmírné nicotě, kde jsou všechny kamerové přelety, podlety, kdovíjakélety a scény kdy někdo do kosmu vystoupí tvořeny podle stejného systému, kdy se snaží být monumentálně oslnivé, což Star Treku tolik nejde, a také se snaží využít co nejvíc hudby. Což se daří, protože zdejší hudební motiv je neskutečně skvostný). Ovšem narozdíl od Odysey je první filmová štace Kapitána Kirka a pana Spocka mnohem diváčtější, což se projevuje například tím, že je celý příběh o "čemusi z Neznáma" dovyprávěn do jasného konce a navíc velmi dobře pracuje s dobře známými postavami (Kirt je uvěřitelý a zábavný a Spock ještě stále neparoduje sebe sama). Prostě je to skvělej film a skvělý scifi, hymlhergot. ()

sepp

Nejsem hardcore trekkie, ale mám ST opravdu hodně rád. Nicméně toto byla slabota i na tehdejší dobu, o čemž vypovídá i reakce W. Shattnera, když film poprvé uviděl. Ony nekonečné záběry na stále to samé - chápu, že to měl být zážitek v kině, ale beztak je to prostě na současné poměry z velké většiny stopáže nuda. A i přes OT posádku tak celkový dojem prostě bohužel podprůměrný. ()

darkrobyk

Mé hodnocení je do určité míry neobjektivní, jelikož jsem skalním příznivcem ( od dětství) původního seriálu, logicky miluji i první Star Trek film. Na rozdíl od dynamicky akčních Star Wars ( také mám rád!) jde o pomalou, až jakoby snovou jízdu vesmírem v doprovodu působivé hudby geniálního J.Goldsmitha. Tísnivé zvuky a potemnělé tóny ( i když ne tolik jako ve Vetřelci) doprovázejí až surrealistické obrazy ohromné umělé struktury nacházejícíc se uvnitř záhadného mračna. Osvědčený tým doplnila exoticky krásná Persis Khambatta jako mimozemšťanka Ilia ( v té době miss Indie). Pro dosavadního kapitána Deckera ( nahradí ho zde, jak jinak, Kirk) se její přítomnost na lodi stane osudovou... ()

kinej

Jedničku filmové série Star Trek mám rád. Je to jediný díl Star Treku, který je áčko. Ostatní díly, zejména ty poslední jsou ryzí béčka, možná i céčka. Ale tohle byl vysokorozpočtový biják. Asi je to vrchol fenoménu Star Trek, nejvyšší laťka, která už nebyla nikdy přeskočena. ()

JohnnyD

Atmosféra Star Treku, lode Enterprise, temné zákutia vesmíru, úsmevné efekty a ešte úsmevnejšie dialógy (a herci) a fajn námet - to je jedna strana mince. Druhou stranou je rádobypompéznosť a utápanie sa v dlhých nudných statických záberoch. Prestrihať a film má 90 minút a človek si to ani nevšimne. PS: je to len náhoda, že sa Stephen Collins tak podobá na Marka Hamilla??? ()

sheen

Ten soundtrack je uši beroucí!! První ST(z těch původních) co jsem viděl a musím říci, že se mi jako scifi fanouškovy zamlouval. Sice je to trošku zdlouhavé, mezerky ve scénáři, ale je to povedená scifi. ()

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// PLUS: původní a zřejmě nejlepší posádka, první stártrekovský film, na svoji dobu moderní zápletka, skvělá hudba MÍNUS: hlavně v dnešní době na filmu vadí pomalejší tempo vyprávění, může i někoho nudit/// Shrnutí: Moje první setkání se Star Trekem, tedy přesněji s prvním filmem. Ve své době to musela být parádní a hlavně nadčasová podívaná. Fanoušci konečně mohli vidět svoje seriálové hrdiny na velkém plátně. Dnes je na filmu jeho věk znát, ale fanoušek mu ledacos odpustí. A u někoho určitě zapracuje nostalgie./// Celkem 77%/// ()

HAL

Před nějakými patnácti lety byl toto jeden z prvních sci-fi filmů který jsem kdy viděl a už tenkrát mě nadchnul. Teď jsem ho viděl podruhé... a vůbec nic se na tom nezměnilo. Snaha o připodobnění k Vesmírné Odyssey je tu místy až příliš zjevná, ale nejde o nic jiného než styl, ve kterém záleží hlavně na působnosti a síle myšlenek které ty filmy prezentují, než na rychlém tempu a dynamice. Atmosféra by se tu dala krájet v každém pozvolna plynoucím záběru, vizuálně nezestárnul film takřka vůbec a děj s originální pointou je stále stejně úchvatný, jako v době premiéry... a to je něco, k čemu už se žádný z novějších Trekovských filmů ani nepřiblížil. Takhle má vypadat Star Trek - ne jako ta o třicet let mladší digitálně akční komedie. 9/10 ()

Javert

První půlka super, druhá již značně pokulhává - a to hlavně díky své přílišné roztahanosti a kdy se často dostává do bodu "děje o ničem". Je to škoda. A Nimoy nehraje Spocka. To Spock hraje Nimoye v běžném životě... :-) ()

mzss1

|91%| Tak a máme tu první plnohodnotný film o Star treku. Musím na úvod říci, že jsem velkým fanouškem originální série, známou ve zkratce TOS (The original series), takže jsem se plně těšil na tento film, který je jakoby velkým návratem oblíbených hrdinů hvězdné lodi Enterprise po zhruba 10 letech, páč třetí a poslední série TOS končila někdy koncem roku 1969. Rozhodně nechi nějak srovnávat tento film s TOS, ale je jasné, že Tos měl zcela jinou atmosféru a vše ostatní, takže u mě jasně vítězé TOS. Nicméně i přesto je toto perfektní film, který by asi nepotěšil diváka, který by nehltal tolik TOS, nebo-li hůře, kdyby TOS vůbec neviděl a rovnou by se pustil do tohohle – to by byla velká blbost. Atmosféra byla v tomto případě ale dobrá. Taková hvězdná, hlavně asi tak první čtyřicetiminutovka se jakoby rozbíhala a to bylo na tom to nejlepší. Úvodní, dlouhé titulky, které byly vyplněné skvělou hudbou od Jerryho Goldsmitha, který mě nejvíc zaujal složením soundtracků k prvním třem dílů Ramba. Hudbu složil k tomuto filmu vydařeně. Jeho nový základní motiv se v mnoha scénách krásně odrážel. Dokonce dal i prá starých motivů, které zaznívaly v TOS. Úvod se rozbíhal většinou návratem starých, známých a skvělých postav z TOS. Kapitán Kirk byl ve švém živlu, dost energický. Dr McCoy zahrál svůj standart, Uhura – příjemná jako vždy, sympatáci Sulu a Čechov, Scotty, který si zde vypěstoval knír – pohodář, který měl sice o trošičku méně prostoru, ale tak je to jeden film a ne celý seriál se třemi sériemi (celkem 80 epizod). Nechyběl ani Spock, který se zde objevil až v cca 50 minutě filmu. Takže herci měli prostor. Bylo zde hodně zajímavých dialogů. Třeba ještě nová postava Deckera byla zajímavá. Efekty byly teda oproti původnímu seriálu nově provedeny. Především nově zřízené lodi Enterprise. Nová strojovna, nová transportovací místnost, která byla menší teda atd. Skvělá byla pro mě scéna, kdy Kirk se Scottym přijíždějí k nově zrekonstruované lodi Enterprise. Krásné pohledy jak na lod, tak na Kirka, který jí sžírá blahem, páč pro něj lod hodně znamená. Příběh byl v tomto případě takový složitější v tom, kdy padalo dost odborných názvů okolo podivného vetřelce ke kterému se lodí blížili. Mohl být příběh záživnější, ale to je asi tak jediný zápor. Tempo to mělo vysoké, konec měl zajímavou, ale jednoduchou pointu, takže si nemůžu vůbec stěžovat. Padlo i pár hlášek a aspon párkrát tu bylo i klasické poštuchování Spocka s McCoyem. Moje nejoblíbenější postava bude navždy Spock. Za ním je Kirk a pak McCoy, Scotty a další. Takže nic převratného tu nebylo a jak mě to zabavilo. Situace, kdy byla lod v ohrožení tu také byla, takže napětí se zde také objevilo. Nevím, co bych už dodával. Fanouškem Star treku jsem velký, tak se to těžko popisuje. Tos tenhle snímek o fous nepřekonal, ale přesto pálím 5 hvězdu, páč si to prostě zaslouží. Parádní návrat po 10 letech. ()

InJo

STAR TREK MEETS SPACE ODYSSEY. Poctivá space opera s dobrou zápletkou a výtečnou pointou i závěrem. Je to sice zbytečně dlouhé a roztahané, ale děj je sympaticky hutný a seriózní, dlouhé fetišistické velkolepé obrazové kompozice mi vlastně vůbec nevadily (hlavně díky nim je znát rozpočet a přišly mi dost opojné) a parádní Goldsmithova hudba to táhne hodně nahoru. Především kvůli vyústění pro mě o chlup lepší než mírně přeceňovaný KHANŮV HNĚV. 70 % ()

IQ Tiqe

Star Wars, které jsou ze stejné doby a měly třetinový rozpočet, jsou vizuálně o kus dál. Navíc tady jsou některé „počítačové“ scény strašně natahované. A samotný závěr s tím splynutím jsem nepobral. Spíš mi to přijde jako film pro fandy, než pro davy. Nicméne pointa s V'GERem měla něco do sebe. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull