Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

Miller

Tak tohle si nezaslouží komentář. ALE RECENZI! Ben Hur je totiž naprosto strhující pecka, která nemá obdoby. Naprosto úchvatná kamera Roberta Surteese v kombinaci s geniální hudbou Miklose Rozsy pouze podtrhují zážitek z tohoto velkofilmu. Ben Hur má naprosto geniální výkony všech zúčastněných, od Ben Hura, přes Piláta až po Baltráze. Úchvatný scénář Karla Tunberga s režií Williama Wylera spolu skvěle kooperují. Všechny oscary souhlasí: film, režie, hlavní herec, vedlejší herec, kamera, střih, hudba, výprava, kostýmy, mix zvuku, vizuální efekty, ještě bych přidal herečky (matka a přítelkyně), scénář, a mix střihu a zvuk. Jsem nadmíru spokojen. Dokonce tak spokojen, že si tento film dám do TOP10. (obsahuje spoilery) Jeruzalém na začátku 1. století. Juda Ben Hur je bohatý židovský princ a kupec, který hostí svého starého přítele Messalu poté, co přijde jako velící důstojník římských legií. Avšak mezi starými přáteli vznikne napětí, Messala Judu falešné obviní, a jako trest dostane doživotí, na galeje jako otrok a jeho matka se sestrou. Juda přísahá pomstu. Tenhle legendární megamalonský biblický epos zůstává nejvelkolepějším hollywoodským trhákem padesátek. Podtittulkem názvu je "Příběh Ježíše Krista", někde "Příběh Kristův" a snímek začíná scéne, natáčenou na pozadí Michalangelovy Sixtinské Kaple, přičemž je zde napsáno "Overture" a hraje zde hudba maestra Miklose Rozsy. Velkolepost tohoto filmu je zdůrazněna už na začátku. Wylerův snímek, vyrobený podle stejnojemenného filmu z roku 1926, byl ve své době nejdražším filmem všech dob, s propůjčenou sumou necelých 15 000 000 dolarů, což téměř zruinovalo finančně nestálou produkční filmu Metro-Goldwyn-Mayer picture. Natáčení zahrnovalo 6 let připravování a 6 měsíců natáčení v Itálii. Naprosto úchvatně provedené závody koní, by se daly nazvat jako orgie pro diváka (mě), také to je poznat, vždyť to (scéna) trvá asi 30 minut. Další zajímavostí je to, že se scéna s koňskými závody natáčela 3 měsíce a ve své době (následujících 7 let, což pokořil až velkofilm "Hodný, zlý a ošklivý) se jednalo o největší uměle vytvořenou aeru pro film. Charlton Heston měl pro náboženské filmy slabost (už v roce 1966 ve filmu "desatero přikázání"), ale díky tomuto filmu, měli zase ženy slabost pro něj. Film odmítly hvězdy jako Marlon Brando, nebo Burt Lancester. Obrosvká produkce Metro-Goldwyn-Mayer pictures zařídila filmu 11 cen akademie, a prvenství v počtu oscarů následujících 38 let, dokud nepřišel Titanik, pak ještě po 44 letech získal velkofilm" Pán Prstenů: Návrat krále" také 11 oscarů, od té doby nic. Jeden z mých největších filmových zážitků, který dokonce překonal mnou opěvovaný velkofilm "Lawrence z Arábie". 100% ()

DocBrown

Velkofilm čistě na efekt, s monumentální výpravou a jednou z nejlepších scén v dějinách filmu, proti tomu závodu chariotů (ale i námořní bitva byla pěkná) se může jít i po 70 letech CGI vycpat. Po něm jsem už doufal v rychlejší konec, protože film už byl za vrcholem. O příběhu už v superlativech mluvit nemůžu, téměř 2x delší než by bylo za potřebí a extrémně černobílé a patetické. Nedokázal jsem to odkoukat vše na 100% a chvilkami jsem u toho musel dělat něco jiného. Remake Život Briana byl přece jen vyváženější, tam se dozvíme co přinesli Římané dobrého. ()

Janega

Tieto staré filmové eposy sú maratón dopozerať. Najviac som sa tešil na poriadne konské závody a po dlhých 2 a pol hodinách som ich aj konečne dostal. No to nebolo veľkolepé finále filmu, lebo potom nasledovala ešte takmer hodina ďalšej zbytočnej vaty, ktorú som dopozeral už len z nudy. ()

kaygen.it

Trochu nafouknutá bublina. Monumentální, i když jen s jednou nezapomenutelnou scénou - závodem. Čtyři hvězdy hlavně za ni. ()

Radim

Ano, velkolepý film. Z hlediska filmařiny není co vytknout, naopak. A chápu, proč tolik lidí hodnotí tento film tak vysoko. Mě ale zabíjela stopáž - jakmile DVD přetáčím, pak něco není v pořádku. Překousl jsem divadelní přehrávání typické pro tu dobu. Ale co jsem nepřekousl, to byl závěr s dějovou linkou Krista. ()

Prochy38

Ano, opravdu ano. Je to jeden z nejmonumentálnějších, nejkrásnějších a trochu bohužel nejdelších:) historických velkofilmů, co svět poznal. Nebo aspoň já. Ch. Heston je pan herec a tady to dává dokonale najevo. Sice mi trochu vadilo, že herci hráli spíše než jako ve filmu tak v divadle. Ale to se za velikostí tohoto snímku schová. Úžasné! Moh bych to chválit do nekonečna. To už udělali druzí. U mě fakt dobrý!! ()

TERRORDROME

Išlo to v telke a tak som si dal klasiku. Ako to u týchto multioskarových veľkofilmov býva, aj Ben Hurka je poriadne nabubrelý a predovšetkým strááááááášne dlhý. Jednoduchá zápletka o pomste pripomína napr. Grófa Monte Christo. Vážený občan Juda je zradený starým kamošom a odsúdený skapať ako spotený vesliar na lodi. Samozrejme neskape a triumfálne sa vráti, aby podlému rimanovi vrazil svoje ošúpané plenivé sandále do zadku a ešte ho posypal sladkou paprikou! Keďže to má cez 200 minút, postavy majú na všetko dosť času a času a časuuuuu...uuuu, nikam sa neponáhľajú, pekne si veci piánko vysvetlia, rozmyslia, premyslia a až potom režú. Už hneď na začiatku som si myslel že mám snáď halucinácie, alebo sa zasekol obraz, pretože tam bol len nápis OVERTURE a k nemu hrala hudba. Minútu, dve, tri, štyri päť... a furt to bolo absolútne nehybné ako ja pred tabuľou pri riešení údajne jednoduchého matematického príkladu. Dalo by sa to nazvať minimalistickou megalomániou ( a taký istý predel je aj uprostred filmu ). Ben Hur je skrátka mohutne epický v každom ohľade, aj keď o hlade. Každopádne mi z tých tri a pol hodiny utkveli v pamäti len dve scény. Okrem slávneho závodu štvorzáprahov ( až tak strašne bombastický mi zas neprišiel, ale tie karamboly a pády boli brutálne drsné ) to bola ešte tá námorná bitka. Okrem toho sa Judov osud pár krát pretne s Ježišom, ktorého je stále vidieť len odzadu. Potom čo je pomsta vykonaná by to malo logicky skončiť, ale ešte je treba vyliečiť nejakých leprákov, k čomu sa samozrejme opäť akurát hodí Dźízes Krajst. V tomto bode už mi to definitívne prišlo pretiahnuté za hranicu únosnosti, ale vytrval som. Tento zaprášený sandálový megamonument ma však o svejej genialite určite nepresvedčil. Jabadabajuda! ()

vander19

Je to síce neskutočne dlhé predstavenie, ale poviem Vám fakt stojí za to.... Charlton Heston mi nenormálne pripomínal Eddieho Redmayneho. Či už vystupovaním, mimikou, rečou teľa, ale hlavne svojim hereckým talentom. Aj keď Eddie sa musí ešte veľa učiť, aby sa dostal na túto úroveň. Film plný podlostí, zloby, ale aj lásky voči rodine, svojím priateľom. Nedá sa neprehliadnuť na výbornú scénu v gladiátorskej aréne, ktorá musela očariť aj tvorcov Gladiátora. To sa bavíme o roku 1959, kde digitálne efekty mali asi takú hodnotu ako v dnešnej dobe v Bille slovenská koruna. Krásne natočené. O kvalite filmu svedčí aj fakt, že tých 212 minút som sežral, len s jednou prestávkou na cígo. Lew Wallace napísal krásny príbeh. Je pravda, ako čítam v iných komentoch, že daný film trošku tlačí na kresťanskú dávku, aby divák nezabudol v nedeľu skočiť do akéhosi chrámu. Ja si radšej pospím :-)))...Toto som ignoroval a skôr si vychutnával herecké výkony, hudbu a to šťastie, že som toto dielo mohol vidieť v TOP super kvalitnom formáte. ()

angloumene

Čekala jsem, že ty Oscaři budou vlastně hlavně za obrovský rozpočet. Jenže to pořád nebylo dost, abych nebyla zklamaná. Příběhově je totiž Ben Hur dost nedotažený. Psychologie postav také není zrovna silná. Pokud pominu prozření ve stylu Deus ex Machina, nikdo se vlastně nijak nezmění. Jedinou silnou scénou jsou koňské závody, které jsem ale opět nesla trochu nelibě. Zdálo se mi totiž zřejmé, že během natáčení museli uhynout nějací koně (internet se zmiňuje o pěti). Celkově se tedy jedná o velké zklamání. O hodně nepovedené náboženské agitce ani nemluvě. ()

orkadimenza

Ohromný velkofilm, kterému pro svou velkolepost velice nerad uděluji 3*, bohužel to je i mou vlastní nešikovností při prvním zhlédnutí (koho by napadlo, že bude film rozdělen na dvě poloviny na oboustranném DVD). Nicméně musím, protože některé pasáže jsou velmi zdlouhavé a i po hodině sledování má divák nutkání podřímnout či kouknout na hodinky. Ale také mně vrtá v hlavě jedna otázka, na kterou jsem během sledování ani po něm nenalezl odpověď a to jaké je pravé poslání tohoto filmu? Nesnažím se nijak zpochybňovat Judovu vůli a neskutečné odhodlání (Charles Heston je v tomhle opravdu výborný), ale proč jde jeho postava ve filmu paralelně s Ježíšem Kristem (možná spíš otázka na knižní předlohu)? Protože jestliže je hlavním Ben Hurovým motivem pomsta, pak to nemá s příběhem Ježíše Krista příliš společného a spíše jdou navzájem proti sobě. A moc se mi nechce věřit, že by hlavní poslání příběhu osekali v 3,5hodinovém bijáku. Asi jsem čekal trochu více. ()

Skalda

Jsou lepší filmy ale existuje určitě mnoho horších. V rámci žánru je tohle ale nepřehlídnutelná klasika - škoda snad jen toho že místy až moc rozvláčná. Každopádně stojí za srovnání se strarší čb versí, kde je stejně jako tady osou filmu závod konských spřežení. ()

Spectre

Tak toto je pre mňa historický film skutočne veľkého formátu. Narozdiel od dnešných filmov sa nesnaží vyzdvihovať výpravu a triky čo do monumentálnosti na úkor deja. Charlton Heston je výborný a scéna zo závodov trikovo predbehla dobu. Toto veľdielo je samozrejme nutné vidieť vo formáte Widescreen, najlepšie na plátne (čo by som za to dal...) Jednoznačne 5* ()

Dragonlanc

Historický veľkofilm taký ako má byť. Takéto filmy sa točili v Hollywoode v 60. a 70. rokoch minulého storočia a zrejme sa už nikdy také točiť nebudú. Výborný Charles Heston. Pri pretekoch koňských záprahov som mal zimomriavky, absolútne najlepšie preteky záprahov v histórii filmu a pritom o niečom takom ako počítačová animácia a počítačové triky ani nesnívali. Viem si predstaviť ako by takýto film sprznili v Hollywoode dnes - namiesto tisícom štatistom 20 unudených primitívov rozmnožených na PC a preteky koňských záprahov by vyzerali ani prihlúpla počítačová hra. Klobúk dolu! ()

ekomo

Titulky nelhaly. Opravdu jsem se dočkal nečekaně silného filmového zážitku. Jak režie, kamera nebo herci, všechno k sobě dokonale zapadlo a výsledkem je dnes už legendární film, na svou dobu monumentální velkofilm. ()

Movie Gourmet

První film v historii, který získal 11 OSCARů a toto prvenství si držel od r. 1959 až do r. 1997, kdy se mu vyrovnal Titanic Jamese Camerona.; v roce 2003 pak Pán prstenů: Návrat krále od Petera Jacksona. Tento film je na svou dobu neuvěřitelným megafilmem a to doslova. Legendární Charleton Heston coby Judas Ben Hur a Stephen Boyd, jako Messala. Realistické vyjádření tehdejší doby, tj. doby starověkého Říma, kdy na scénu přichází postava Ježíše Krista, která s sebou přináší nové náboženství. Závěrečná scéna (závody koňských spřežení), ve které bojuje Ben Hur o život se natáčela dva měsíce(!) (magazín DNES, číslo 19, 2004); (5 týdnů - záložka zajímavosti (Kulmon)), což je snad do posud rekord. Jedna z nenáročnějších a nejpropracovanějších scén v historii filmu, kterou bez dechu sledujete 11 minut. Pocta všem starým historickým snímkům s orchestrálním filmovým doprovodem. (Vždyť jen začáteční ouvertura trvá snad celou věčnost a na děj filmu je třeba si pořádně počkat. Verdikt: 5* a 90 %. ()

chuckboris

Těžko hledat správná slova. Velice krásný a smutný, dlouhý a úžasný životní příběh Judy Ben Hura. Neuvěřitelné že skoro čtyřy hodiny vůbec nenudily. Nejvíce bych z celého filmu asi vyzvedl scénu ze závodu čtyřspřeží, a samozřejmě výkon Charltona Hestona. Viděl jsem ho hrát v takových bijácích jako Planeta opic či Velká země, však teprve teď jsem docenil jeho herecký úm. ()

Nethar

Velká klasika, filmový pojem. Možná jsem z dětství zapomněl, možná teprve teď viděl poprve. Na jednu stranu je znát rok vzniku 1959 - efekty, mírné přehrávání, tedy teatrálnost, apod., na stranu druhou je to právě na ten rok vzniku mimořádně vyvedené - opět říkám "efekty", celková výprava, atd. Takže přimhouřím oči. Některé scény jsou vynikající a prostě celkově by to určitě zasloužilo i vyšší hodnocení, když by to jen nebylo tak dlouhé. Já kvůli tomu, odpusťte, hvězdičku ubírám. 212 minut je skutečně epických, ale většinou chápu například rozervanost a beznaděj hlavního hrdiny už po pár vteřinách a nemusím se dívat, jak si vlasy trhá pět minut v kuse, nebo jak deset minut vesluje, potí se a je to faaakt jako záhul. Ale tak když už to stálo tolik peněz, tak to roztočili pořádně, já to vcelku i chápu. Takže velkolepé dílo dob dávno minulých, asi i povinné vzdělání. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014