Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

Monty71

Pri tomto filme som si len mohla vzdychnut,ake mam este filmove rezervy a o co vsetko prichadzam ked sa sustredim vacsinou len na sucasnost alebo 90 roky. Posobivo podany pribeh a pritomnost jednej (hlavnej) vedlajsej postavy vo mne rezonovala este dlho po zhliadnuti. Nabuduce si opat pridem po nejaky filmovy typ k mojim rodicom. ()

Godhaj

,,Tell me, my friend, would you make my four run as one?“ Bena Hur mi byl mnohem sympatičtější než Kleopatra. Příběh byl osobitější a uvěřitelnější. Akční scény mě potěšily, především závod kvadrig byl opravdu uchvacující. Problém jsem měl se stopáží. Ta je hrozně přepálená, film by šlo v klidu o hodinu zkrátit. Především v druhé části se totiž děj hrozně vleče a taky byl zbytečně a uměle vyhrocený. Ben Hur tak ve výsledku za vidění stojí, ale jen pro trpělivějšího diváka. ()

vZeč

Monumentální i dnes. Tenkrát se musely z davových/bitevních/závodních scén protáčet panenky. Román jak kráva se všemi klady i neduhy, co k tomu patří. Jen to chce ke shlédnutí opravdu pohodlné křeslo. ()

Jamajdzan

I kdyby to bylo o půlku kratší, tak je to pořád dost dlouhé :) , ale o to je obdivuhodnější, že každá z těch 212 minut má svůj význam a přispívá k tomu, co film divákovi sděluje. V každém rozhovoru je tolik dalších nevyřčených myšlenek a právě ta slova, který vůbec nezazní volají k divákovi ze všech nejhlasitěji. Je podivuhodné, že postava, které není ani v jednom záběru vidět do obličeje a ani jednou nepromluví zanechá nejen v hlavních hrdinech, ale i ve mě samotném největší dojem ze všech. Říkám si: Na Ježíši musí být něco opravdu speciálního! ()

Yahey

Excelentní, monumentální sandalovka, která se na rozdíl od jiných může pochlubit skvělým příběhem, dobře napsanou předlohou s nosným obloukem. Krásné je, jak není Kristovi vidět do tváře. Milují tak krásné a dlouhé filmy. ()

J.e.r.e.c

Nakonec asi lehké zklamání, protože ultraepická stopáž a výborně rozehraná zápletka ve mně vzbudily velká očekávání, která nebyla tak docela naplněna. Mám s tím trochu podobný problém jako s Lawrencem z Arábie, kdy se filmu přes veškerou vizuální (a u Ben-Hura ještě víc hudební!) kulervoucnost tak úplně nepodařilo vtáhnout mě do děje a naplno ho prožít. Na to jsou jednotlivé charaktery až příliš schematické a mají nulovou psychologii, což je vážně škoda, protože ze vztahu Messala - Ben-Hur by se dala při troše snahy vytáhnout nezapomenutelná osudová partie se silnou emocionální rezonancí. Charlton Heston je navíc až příliš velký Mirek Dušín, abych mu tu (sebe)destruktivní touhu po pomstě byť na chvíli uvěřil. Navzdory nekřesťanské délce jsme se nemohl zbavit dojmu, že některé pasáže byly až příliš pokráceny či dokonce vypuštěny, což mi potvrdilo wiki srovnání s předlohou, která je výrazně spletitější a také zajímavější. (V knize to byl Ben-Hur, kdo se v závodě chariotů zachoval nefér! A obecně má větší sklon k násilí, což mnohem lépe kontrastuje s pointou příběhu.) Spousta věcí je ale zase výborných, především pak samotný nápad umístit příběh hlavního hrdiny do doby Ježíše a těch pár „božských“ momentů (nyní už chápu parodie v Simpsonových nebo Životu Briana) má nepopiratelné kouzlo. Byť finální katarze mohla být ještě krapet silnější. Inspirace hrabětem Monte Christo je patrná, ale vůbec ničemu nevadí, naopak sem sedne jako hřeby do údů ukřižovaného mučedníka. Monumentální výprava bere dech a produkční hodnoty, které svého času představovaly naprostý strop hollywoodské kinematografie, neztratily ani po 60 letech nic ze své působivosti, což nejlépe dokládá legendární závod čtyřspřeží. Suma sumárum – velkolepý příběh založený na skvělém nápadu, který by si zasloužil o kousek lepší, rozuměj psychologicky promakanější, zpracování. 75 % ()

Knor

Jeden z nejvelkolepějších filmů, co jsem kdy viděl, o tom žádná. Epický megafilm, který dokáže uchvátit i dnes. Nevím co víc napsat, plnej počet nedávám jenom proto, že během těch 4 hodin jsem se několikrát přistihl, že se trochu nudím. Každopádně jde o o opravdu velký skvělý film. ()

Amonasr

Klasický americký velkofilm s grandiozní výpravou. Jeho délka a rozvleklost už je však v dnešní době spíš jeho handicapem. ()

PaRi

Opulentní výprava, která však nezachraňuje to, že filmu značně zestárl. Zřejmě díky náboženské tématice se film pohybuje ve značném patosu a herecké výkony jsou toporné. Nezajímavá hudba, kdy si navíc v té době neuměli představit záběr bez hudebního podkresu. Jaký rozdíl mezi tímto velkofilmem a Kleopatrou z roku 1963. Stěží jsem dokoukal do konce a vidět víckrát nemusím na rozdíl právě od té Kleopatry. ()

Zdenda

No po pravdě trochu zklamání. Minimálně mě připadal dost těžkopádný začátek, koneckonců to jak se rozhádají (Ben a Mesalla) je podle mě ne dechberoucí a mrazivé, ale spíše směšné a taky konec nebyl dle mého gusta, spíše naopak. Ustřihnout film o půl hodiny dříve, jsem spokojen, takhle ta poslední půlhodina pro mě byla nudná a hlavně jak "zasáhl" Kristus na konci mě totálně nas*alo... Ale abych řekl taky něco pozitivního-výborná výprava a, a to zejména, DOKONALY závod čtyřzpřežení, jak todle mohli natočit? Rozhodoval sem se mezi 4 a 3, ale nakonec za 3. ()

amyth

Tohle se nedá popsat, to se prostě musí vidět. I po 50 letech je to pořád film který drtí veškerou konkurenci na prach. A navíc jako bonus univerzální hrdina Charlton Heston - Ben Hur, Mojžíš, El Cid, Marcus Antonius, kardinál Richelieu, Charles Gordon (Khartoum), Matt Garth (Bitva o Midway), George Taylor (Planeta opic) ()

thornhill

Pre mna neprekonatelný historický velkofilm,ktorý ešte aj dnes schová do vačku Gladiatora a spol. Nezabudnutelná scéna na vozoch a Kristus vo vedlajšej úlohe ()

snakepit

Už strašne dlho som sa chystal na tento film, odraďovalo ma však tých vražedných 212 minút. Nakoniec som sa na to predsa len odhodlal a spravil som dobre. Ben Hur je veľkofilm, ktorý by mala problém natočiť väčšina súčasných filmových štúdii a tak si viem predstaviť, do akého veľkého risku sa pustila MGM Company v päťdesiatych rokoch, keď tento film vznikal. Ben Hur má prakticky všetko, čo sa od veľkofilmu čaká: úžasnú výpravu, kopec komparzistov a azda najväčšie herecké hviezdy svojej doby. Niektoré scény sú doslova nadčasové ("skúška" galejníkov, poprípade Záprahy), nájdu sa však aj aké, ktoré by som nemilosrdne vystrihol. Nemyslím si, že bol dobrý nápad zosúladiť dejovú líniu s Ježišovým osudom (čo by dostalo celkovú stopáž pod únosnejšiu hranicu troch hodín) a celý koniec, keď "Ježiš berie na seba naše hriechy" a z ničoho nič vylieči malomocných ma núti ubrať jednu hviezdičku z celkového hodnotenia. Tak či tak, Ben Hur je skutočny skvost svetovej kinematografie a "povinná jazda" každého filmového nadšenca :) ()

lake-lake

poprvé v roce 1985 na VHS v anglickém znění - samozřejmě mi moc věcí uteklo Závod kvadrig byl naprostým triumfem filmařiny a emocemi se mu vyrovnala snad jen závěrečná sekvence oběti na kříži a zázračného uzdravení Judovy matky a sestry (i když prý scéna v němém Ben Hurovi z roku 1925 je téměř totožná a stejně dokonalá!) ()

Numerobis

Stalo se mezi Římem a krví Ješuovou. Největší a nejlepší maraton mého života, nad kterým zůstává můj rozum stát. Aneb jak v roce padesát devět natočili hippodrom? Postavili si ho... ()

čolek

Teda bez té náboženské linie bych se obešel, ale závod čtyřspřeží nic nepřekoná, kdyby tak byly dnešní formule aspoň způlky tak zajímavé, hold jim ve starověku ještě chyběl safety car... ()

kubas369

Velkolepý velkofilm toho nejtěšího kalibru je jen škoda, že se s toho postupem času stala až taková křesťansko-katolická agitka. ()

Havala

Milník ve světové kinematografii. Kombinace špičkové kvality herců, režie, efektů, a nesčetného množství pracovníků vč komparzu. Dnes by se takový film natočit takto ani snad nedal, ale nic není nemožné. Kleopatra je podobně ohromující dílo , Ben Hur ji ale předčí. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014