• kinej

Jsem zklamán. Od Gilliama a od námětu čekám víc. Tohle je jen chaotická triková podívaná. Myslím, že je to Gilliamův nejslabší film. Jen speciální efekty nezalepí děravý příběh ani zbytečné postavy. Tentokrát Gilliam jako vypravěč selhal. Jediným kladem je herecký výkon Heatha Ledgera, který ukazuje, že i ve špatném filmu se dá hrát dobře.(12.4.2006)

Ono začít se koukat na tenhle film a nevědět (resp. zapomenout), že ho natočil Gilliam - to je docela úlet. :) Já si říkal - "který psychouš to natočil?" Ale od Terryho bych něco takového čekal. Je to hrozně ztřeštěné, Damon s Ledgerem si to docela užívají, český divák si užije české známé tváře - a hlavně - není to pro děti. :)(21.11.2012)

• Kaka

Neuvěřitelný zmatek a bordel. Gilliam nemá vizuální potenciál Burtona a tak si s tímto pohádkovým příběhem absolutně neví rady. Výprava je mizerná a odfláklá. Záběr na rádoby monumentálně se tyčící hrad Kost je spíše k pousmání. Holt Česko je pravděpodobně finančně velmi výhodná lokace k natáčení. Efekty jsou tragické a kulisy jsou tak okatě divadelní, že to snad ani není pravda. Spousta scén je vyloženě trapných, emoce nulové a herečtí představitelé odporně toporní. Kamera je zmatečná a režie bez komentáře. Gilliam neví kudy kam a tak dělá jeden nesmyslný tah za druhým. Ve finálním zúčtování je tak Kletba bratří Grimmů jeden velký, zmatený, naprosto nesourodý a nudný bordel. Lidově řečeno: "sračka jak noha".(9.4.2006)

Ač se námět jevil gilliamovský až běda, jeho zpracování do obnošeného a skrznaskrz nezajímavého scénáře s neobyčejnou důsledností vyfiltrovalo vše, co by šlo za hranici prvního plánu. Na Gilliama tak zbyla sice vizuálně poutavá, ale zoufale bezobsažná rozprávka o dvou bratrech, kteří loví falešná strašidla, až se jednou ocitnou tváří tvář skutečnému nadpřirozenu. Díky režii nevznikla úplně odsouzeníhodná konina, avšak navzdory tomuto faktu nenabídou Grimmové o mnoho víc než opulentní výpravu, slušné triky, nezajímavou hudbu, průměrné výkony hlavních postav a dobré výkony některých postav vedlejších (zkušení gilliamovci Stormrare a Pryce, skvělá Belluci). Namísto karnevalu kdesi na nejisté hraně racionality a iracionality, namísto oslnivé imaginace a filmových kouzel, kterými Gilliam vládne jako málokdo, tak zbývá jen typický Hollywood s chatrným scénářem, barevnými kulisami a pár dobrými (leč na Gilliamovy poměry slaboduchými) gagy. Chápu, proč Terry zažil nejhorší natáčení své kariéry... neboť z něj vzešel jeho nejhorší film. Tři hvězdičky za nezměrné a marné úsilí udělat z prdu kuličku.(13.11.2005)

Poprvé jsem se setkala s Gilliamem mimo Monty Python a překvapil mě, ovšem nijak zvlášť příjemně. Na pohádku je to moc složité, na něco jiného moc pohádkové. Některá "překvapení" se dají očekávat dlouho dopředu, triky nejsou nijak originální. Přesto se nejedná o nudný snímek. Má slušný spád, jedna akce střídá druhou. Herecké výkony odpovídají rázu filmu. Účast hvězd, jako je třeba Matt Damon, určitě prospívá celkovému "image" filmu, ale jiný význam nemá. Je to průměrný snímek, který stačí vidět (narozdíl od jiných Gilliamových kousků) jednou. PS: V tom sledu šíleností mě nejvíc zaujalo, když se objevil Tomáš Hanák, a taky když na pár vteřin zazněla skladba Jeana-Baptista Lullyho.(16.11.2005)