Vizuální stránka je dokonalá, Gilliam umí s rozpočtem pracovat rozumně, ale jestli jsem někdy věřil tvůrčím neshodám při natáčení, je to právě v případě Grimmovic bratři. Kletba je totiž neskutečný dějový maglajz, kde občas fatálně nestíhám počítat, kolika odbočkami už se příběh vydal. Když ale zhruba po hodině přijde nečekaná akční jízda, stojí to za to až do samého závěru, oběma bratrům fandím a při napínavých scénách nedýchám. V kombinaci s dokonalou postavou zlotřilého generála jsem se nakonec nechal usmířit, ale jinak proběhla tahle lesní anabáze značně rozporuplně.(14.4.2006)

• castor

Vcelku příjemná triková podívaná o dvou podvodníčcích, kteří se tváří jako vymítači strašidel, ale nakonec se musejí utkat se skutečným zlem. Tuzemského diváka potěší masivní účast českých herců, duo Ledger-Damon odvádí slušný standard, vedle řady zajímavých nápadů ale film celkově není nic závratného, přes chaotické situace potěší především vizuální představení.. Jak by asi film vypadal, kdyby Terry Gilliam nebyl tak „zakletý“ a studio a producenti tak mocní?(13.3.2006)

Nemůžu než se pousmát nad komentáři, které mluví o nepřehlednosti a ztracení se. Na to, jak byl film (prakticky předem) odsouzený, jsem byl dost překvapen, jak snadno jsem se dostal do jeho atmosféry a Gilliamovsky zvláštní (místy až zvrhlé) poetiky. Samozřejmě mnoha věcmi je na filmu znát, že je točen pro velké studio (typicky je to klišovitá postava Angeliky), to je však spíš záležitost scénáře. Pravda je, že slabší věci se odbudou ze začátku a od návštěvy věže se film dostává do tempa a atmosféry, kterou jsem dlouho nezažil. Směs komediálních, hororových, fantasy a pohádkových prvků funguje takřka na výbornou. Nepochybně pokud by při natáčení Gilliam dostal tvůrčí svobodu, mohl být výsledek lepší, vzhledem k podmínkám však tvrdím, že vznikl kvalitní film, který má v Gilliamově tvorbě své místo.(27.11.2005)

• Fr

bylo, nebylo. ,,drazí občané, již nemusíte mít strach. bratři Grimmové jsou s vámi. přišli jsme vás zbavit zlých kouzel." tak to bylo pokaždé. a pomocí svého ,,ochotnického" divadla vždy, samozřejmě za odměnu, dobro zvítězilo nad zlem. jako v pohádce. vymyšlené zlo nemá šanci a vše jde hladce. až v Maribadenu, kde se začnou ztrácet děti. a to doopravdy. Mohla by to být pohádka, ale děti by se báli. a nechápali by to. a pro dospělého zde není mnoho, co by upoutalo pozornost. všechny ty hororové ,,věci" působí spíš divně a to je krotké slovo. jako by to bylo natočeno na zakázku, chybí v tom ,,srdíčko". mohlo to být poutavé vyprávění, netradičně pojatý životopis. jediné co stojí za zmínku je kamera a opravdu zajímavé kulisy ,,všeho". triky, přes veškerou snahu - bída. když se s odstupem času zamyslím, zůstává ve mě pocit vcelku dobrého ztvárnění, ale bezduchosti příběhu. Bůh vám žehnej bratři!(6.4.2006)

• kinej

Jsem zklamán. Od Gilliama a od námětu čekám víc. Tohle je jen chaotická triková podívaná. Myslím, že je to Gilliamův nejslabší film. Jen speciální efekty nezalepí děravý příběh ani zbytečné postavy. Tentokrát Gilliam jako vypravěč selhal. Jediným kladem je herecký výkon Heatha Ledgera, který ukazuje, že i ve špatném filmu se dá hrát dobře.(12.4.2006)

• - Matt Damon a Heath Ledger byli původně obsazeni do opačných rolí, ale na jejich žádost jim přehodili postavy. (imro)

• - Film se částečně točil v Praze. Scény ze středověkého městečka byly pak natočeny na dolním nádvoří hradu Křivoklát. (HappySmile)

• - Ve scéně, kdy Will (Matt Damon) a Jacob (Heath Ledger) přemlouvá Angeliku (Lena Headey), aby s nimi šla do lesa, její vlasy se neustále mění. Jednou má pramen vpředu na pravé straně, pak na levé, pak oba vepředu apod. (Fevas)