Co může být pro režiséra pohádky horší, než selhat na poli vypravěče? Snad jen být Don Quijote sedící na kulhavé Rocinantě scénáře a bojovat s Weinsteinovic větrnými mlýny.. Autorský trademark takřka nečitelný, herecká esa + lykantrop Hanák tápající v příběhovém balastu, nevyužití původně zamýšlené balkánské hudby a jeden taliánský taneční mistr, jehož gestikulaci zřejmě Stormare odkoukal v italské sérii A. Burton měl Ospalou díru, tohle byla bohužel jen Díra.. Bez ohledu na producentské zásahy - pocit, že Gilliam je pro mě zajímavější v seriózní rovině, trvá..(24.12.2012)

Grimmovcov Gilliam asi zobral naozaj len preto, aby ukázal, že i jeho filmy vedia zarobiť. I keď námet sa môže zdať rýdzo gilliamovsky absurdný a vizuálna stránka je takisto výrazne podpísaná režisérovým štýlom, čo vo filme zlyháva je scenár a postavy. Pokiaľ ide o scenár je ako celok nudný a hoci jednotlivé scény majú nápad, pokope nedržia. Čo sa týka postáv , už dávno som nezažil film, kde by mi boli všetky postavy tak ukradnuté ako práve tu. Výnimkou bol snáď len taliansky majster mučiteľ Peter Stormare a "civilnejšia menej božská verzia Keiry Knightley" Lena Headey. Monica je síce klenotom pre každý film, avšak jej kráľovná mi bola sympatická iba kým neprehovorila, potom to už bol prejav nadržanej mačičky s dialógmi ...nadržanej mačičky. Každopádne tento zvláštny film dokázal Gilliam ukočírovať tak, aby bol aspoň mierne nadpriemerný, i keď si z neho na druhý deň nebudete pamätať nič (až na Monicu). 7/10(14.11.2005)

Nemůžu než se pousmát nad komentáři, které mluví o nepřehlednosti a ztracení se. Na to, jak byl film (prakticky předem) odsouzený, jsem byl dost překvapen, jak snadno jsem se dostal do jeho atmosféry a Gilliamovsky zvláštní (místy až zvrhlé) poetiky. Samozřejmě mnoha věcmi je na filmu znát, že je točen pro velké studio (typicky je to klišovitá postava Angeliky), to je však spíš záležitost scénáře. Pravda je, že slabší věci se odbudou ze začátku a od návštěvy věže se film dostává do tempa a atmosféry, kterou jsem dlouho nezažil. Směs komediálních, hororových, fantasy a pohádkových prvků funguje takřka na výbornou. Nepochybně pokud by při natáčení Gilliam dostal tvůrčí svobodu, mohl být výsledek lepší, vzhledem k podmínkám však tvrdím, že vznikl kvalitní film, který má v Gilliamově tvorbě své místo.(27.11.2005)

Gilliam sa tak zamotal do svojich kecov proti Burtonovi, že sa rozhodol si jedného nakrútiť. A urobil to, lenže čo sa nestalo, všetko, čo na ňom kritizoval, má aj vo svojom filme. To je ale úplne jedno, Kliatba bratov Grimmovcov je pre mňa niečim úplne dokonalým, Gilliam tam obsiahol také množstvo úžasných motívov, že milovník rozprávok, krvavých ľudových legiend a starých hororov, ako ja, musí slintať od nadšenia. Brilantné!(26.12.2008)

Velmi chaoticky vehementně podaný příběh bratří Grimmů, jež si člověk spíše představí jako pilné moudré zapisovatele, než jako dva mladé, neklidné a lehce psychicky nedozrálé jedince. Mnoho ostatních postav (jako např. Peter Stormare nebo Jonathan Pryce) jsou tu úplně zbyteční a kdyby tu nebyli, filmu to jenom prospěje. Děj je totiž zbytečně natahovaný a přítomnost francouzských vojáku tu nic neřeší. Zcela jsem nepochopil přehršel digitálních triků, jako např. bláto, které se promění v jakéhosi blátivého skřítka. Film je plný věcí, kterým by se dalo vytknout cokoli, ale jeden klad přece jen má, a to je výborně vizuálně postavený kouzelný les, který místy skutečně nahání hrůzu. Potěší účast Tomáše Hanáka, který si ale moc nezahraje a jeho příběh se jaksi ztrácí a nakonec vyzní naprázdno. Celkově jde o zklamání, film by mohl vypadat úplně jinak a místo ukodrcaného vozíku by se mohlo jednat o rozjetý vlak...škoda.(22.4.2006)

• Matt Damon

• - Jacob (Heath Ledger) rozbije zrcadlo ve věži, avšak později, když jsou všichni na konci věže, je zrcadlo opět celé. (Fevas)

• - Když Jacob (Heath Ledger) "přiletí" se střbrnou sekyrou do věže k zakleté královně, padne tváří na zem a sekyra taky. V tom okamžiku se sekyra nepřirozeně prohýbá, což dokazuje, že je z gumy. (Fevas)

• - Natáčení probíhalo také na hradě v Ledči nad Sázavou. (AMEE)