Dobrodružný komediální pohádkový horor, tak by šlo asi nejjednodušeji odpovědět na otázku, co je tento film za žánr! Mnoho lidí na tento mix žánrů nadává a film jim připadá jako nesourodý mišmaš. Já si naopak myslím, že Gilliam zde spojil od všeho to nejlepší a to nenásilně. Vizuálně nádherné avšak občas silně váznou speciální efekty. Příběhově do jisté míry přeplácané, ale vzhledem k notoricky známým grimmovským pohádkám nikoli nepřehledné. Na Gilliama ale poměrně málo nápadité. Přesto výborné!(20.3.2008)

Scénář: Ehren Kruger .. Nebýt pod tímto snímkem podepsaný režisér geniálních Dvanácti opic, určitě bych měl v kině větší radost. Terry Gilliam totiž jednoduše zklamal, byť se jedná o téma, které by mohlo být jeho parketou. No, nestalo se. Jen vznikl film, kvalitou odpovídající faktu, že to bylo jedno z nejhorších natáčení, jak pravil sám režisér. Ve zkratce - ztotožňuji se s názorem zde už napsaným – rutinní dospělácká pohádka. 50%.(27.12.2005)

• JitkaCardova

Trapná nádeničina, kterou si Terry Gilliam ryze prakticky a s téměř stoprocentní úsporou logiky a invence vydělal čas i peníze na ve stejné době chystaný skvost Tideland, kterému dal veškerý talent, um, pronikavost i odvahu - a vyplatilo se to miliónově (ne, ne, nechápejte mě špatně, Tideland peníze nevydělal, ale bez něj by umění filmu a příběhů bylo o dimenzi míň bohaté). Tohle ovšem není film, ale správně umístěná rohožka s kasičkou.(17.3.2015)

Krom sotva půlminutové scény francouzské večeře u lesa není v celém filmu ani špetka gilliamštiny. Prostě nic dle čeho byste rozeznali, že jde o jeho dílo. To sice přeháním, ale ne zase až tak moc. Terry totiž natočil něco co od génia jeho formátu asi nikdo nečekal - kvalitně odvedené řemeslo. Nic méně, ale, bohužel, ani nic více.(11.11.2005)

Nemůžu než se pousmát nad komentáři, které mluví o nepřehlednosti a ztracení se. Na to, jak byl film (prakticky předem) odsouzený, jsem byl dost překvapen, jak snadno jsem se dostal do jeho atmosféry a Gilliamovsky zvláštní (místy až zvrhlé) poetiky. Samozřejmě mnoha věcmi je na filmu znát, že je točen pro velké studio (typicky je to klišovitá postava Angeliky), to je však spíš záležitost scénáře. Pravda je, že slabší věci se odbudou ze začátku a od návštěvy věže se film dostává do tempa a atmosféry, kterou jsem dlouho nezažil. Směs komediálních, hororových, fantasy a pohádkových prvků funguje takřka na výbornou. Nepochybně pokud by při natáčení Gilliam dostal tvůrčí svobodu, mohl být výsledek lepší, vzhledem k podmínkám však tvrdím, že vznikl kvalitní film, který má v Gilliamově tvorbě své místo.(27.11.2005)

• - Najdražší scéna filmu se ve verzi pro kina neobjeví. Je totiž na začátku a nic by ji už do konce nepřekonalo. Najdete ji na DVD. (imro)

• - Kvůli problémům na place (nedostatek financí a zásahy producentů) si Terry Gilliam vybral půlroční pauzu a natočil zatím komorní filmík Tideland. (imro)

• - Terry Gilliam si nejdříve vybral na post skladatele Gorana Bregovice, ale nakonec se rozhodl pro méně „exotickou“ hudbu v podání Daria Marianelliho. (imro)