Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

Morien

Zamlada mi stačilo, že je tam zrazená romance, postupem času se mi víc líbilo, že je tam žena, která řekne, že nebude mít žádného pána, a paralelně s tím mě strašně baví Geoffrey, který by nutně měl někdy představovat ďábla. Kdybych film viděla později než v pubertě, tak jeho hodnocení bude nejspíš mnohem nižší, protože dnes už si na takové čisté, velké věci nepotrpím. ()

gudaulin

Královna Alžběta katapultovala Cate Blanchett mezi přední hvězdy filmového nebe a film samotný získal slušnou řádku cen i nominací a, jak je vidět z hodnocení, stále si uchovává slušnou popularitu. Z mého pohledu jde o velmi průměrné kostýmní historické drama s obvyklou nabídkou vášní, intrik a krásných žen. Nejde mi ani tak o to, že historická věrnost dostává na zadek, protože to je u tzv. historických filmů spíš pravidlem a profesionální historik nebo zatvrzelý fanoušek historie by se buď na podobné bijáky neměl dívat, nebo se obrnit maximální tolerancí. Jde spíš o to, že skutečná Alžběta a události její cesty na trůn a vlády byly nepoměrně zajímavější, než jak nám to předkládá film. Ten trpí spoustou neduhů typických pro daný žánr, tzn. romantickými motivy ukradenými z červené knihovny, plochými charaktery s černobílou polarizací a naprostým nepochopením dobových souvislostí. Alžběta se dostala na trůn v 25 letech, což vzhledem k tehdejší průměrné době dožití znamenalo ještě mnohem zralejší věk než dnes. Naprosto nebyla nezkušená, naopak v politice se vyznala až moc dobře a mohla se opřít, řečeno dnešní terminologií, o tým profesionálních poradců. Byla ve skutečnosti velice protřelá, skvělá intrikánka, která své protivníky přiváděla ustavičně na práh zoufalství. Byla typicky renesančním člověkem plným rozporů, byla schopná obrovské velkorysosti a stejně tak dokázala být neuvěřitelně malicherná a mstivá. Stylizace do role nezkušené naivky, která čelí intrikám zlotřilého okolí včetně milostného zklamání, a pozdější obětování osobního života ve prospěch blaha říše je směšná. Ve skutečnosti vedla velmi aktivní milostný život a manželství se vzdala především proto, že by to znamenalo oslabení její mocenské pozice. Mimochodem, pokud jde o tolik opěvovaný výkon Cate Blanchett v hlavní roli, na to, jak je talentovaná, jde o pouho pouhý průměr. Je tu až příliš často vidět, že se spoléhá na svou vizáž a přirozené charisma. Ze šesti filmů, které jsem s ní viděl, je to bezkonkurenčně její nejslabší herecká kreace. Scénář mi přijde pouze průměrný a režie nijak výrazně nevybočuje z průměru daného žánru. Celkový dojem: 55 %. ()

Gilmour93

Vládnout srdcem z Richmondského paláce a brzy mít svou hlavu vystavenou v Toweru, a nebo z Richmondského paláce vládnout hlavou a srdce nechat v Toweru navždy zavřené? Okolnosti a zkušenosti královně Elizabeth ukážou, že cesta ke stabilitě vede přes zatvrzelost, chlad a absenci milosrdenství znovunabytého panenství, aneb zjednodušeně řečeno bez pohlavního styku více sťatých katolíků.. Po formální stránce od Kapura tradičně vytříbené, G.Rush jako vládkynin Berija dokonalý, podobně jako sama představitelka Virgin Queen. Škoda jen, že úlitba filmové romantizaci a dramatizaci na úkor historické věrnosti (soapoperový vztah s Robertem Dudleyem) nakonec vykázala spíše kontraproduktivní charakter.. ()

sportovec

Klíčová osobnost raně novověkých anglických dějin stojí na předělu mezi historickou středověkou monarchií a počátkem cesty vedoucí k občanské společnosti. Od dětství vychovávána v duchu zásady "Co tě nezabije, to tě posílí", v mládí často riskujíc život, se posléze úmrtím svých dědicky výše stojících sourozenců propracovala až k nejvyššímu postavení - trůnu královny Anglie. Končící dívčí a počínající ženská léta "panenské královny" jsou v líčení díla pojata ve feministickém duchu a soustřeďují se na meze a limity ženského panování. Sňatek, který by státnicky cítící a jednající ženu zbavil nezávislosti a unikátního vůdčího postavení, na něž tak dlouho čekala, je pro mladou Alžbětu symbolem zotročení a bolestnou připomínkou nejen matčina konce, ale i jiných, neméně tragických odchodů jejích předchůdkyň i následnic na londýnském trůnu. Panenství dává všem nápadníkům stejnou šanci a jí neuvěřitelně velký prostor pro milovanou politiku. Ke kladům citlivé kamery a výborného scénáře patří i věcné postižení Alžbětiny starší nevlastní sestry a předchůdkyně na trůně Marie I. Krvavé. Blanchetová doslova vdechla své postavě skutečný dívčí půvab, něžnou zvědavost i zvídavost, s níž princezna vstupuje do života dospělých. A navenek neviditelnou, ale zevnitř o to větší a nezdolnější sílu a vůli. Z dalších herců zaslouží zmínku mimo Rushe i nadprůměrný Fiennes (mj. skvělý Luther ve stejnojmenném starším německém filmu). Před deseti lety byla pro mě KRÁLOVNA ALŽBĚTA zjevením. Jsem přesvědčen, že lepý dívčí zjev panenské královny určitě svedl a ještě svede nejen mne. I nezávislé ženství má totiž své osobnostní - nejenom sexuální - charisma. ()

Aluska88

Po zhlédnutí naprosto úchvatného britského TV filmu The Virgin Queen se strhující Anne-Marií Duff musím uznat, že mě Královna Alžběta příliš nezaujala. Cate Blanchett se do role výborně hodí, ale přišla mi taková, jaksi chladná a z jejího projevu mě nemrazilo, jako to bylo, když jsem sledovala výkon Anne-Marie Duff. A jak už se zde někdo v komentáři vyjadřoval k chemii mezi ní a Josephem Fiennesem, i já měla pocit, jako by to mezi nimi nějak nefungovalo. Chyběla tam mezi nimi nějaká energie, bylo to takové... nijaké. Když si vzpomenu, jak to jiskřilo mezi Anne a Tomem Hardym, tak vztah Cate a Josepha mi oproti tomu přišel jako slabý odvar. Samozřejmě, někdo může být jiného názoru. Celkově mě však Královna Alžběta nijak neuchvátila. I když kreace Vincenta Cassela je luxusní:) ()

Madison

Kráľovná Alžbeta bola v mnohých ohľadoch významnou osobnosťou anglických dejín a keďže nemám dôkladný záznam o jej živote, nemôžem posudzovať či je filmové prevedenie autentické. Na mňa však jednotlivé scény pôsobili silno - či už prvotné znázornenie jednoduchej Alžbety a jej veľkej lásky alebo nepredstaviteľná hrôza vyvierajúca z katolíckej kráľovnej Márie, že by jej protestantská sestra mala nastúpiť na trón, lavína intríg, klamstiev, podvodov a s tým súvisiace kraľovanie Alžbety, ktoré vôbec nebolo také jednoduché, ako by sa nám v predstavách o skreslených panovníkoch mohlo zdať. Veľmi dobrá réžia a scenár, no hoci je Kráľovná Alžbeta komornejšia, voľné pokračovanie Zlatého veku ma skrz výpravnejšie a veľkolepejšie prevedenie nadchlo o niečo viac. ()

Kaka

Snímek, který je možná historický věrný a z hlediska kostýmů promakaný, ovšem dostat se do děje přes režijní postupy Shekhara Kapura je poměrně oříšek. Málokterý historický film není ani o velkých bitvách, ani o osudové lásce jakožto nosným tématem filmu. Elizabeth je právě jedním z nich. Popisuje "dokumentaristickým" stylem zlatou éru Anglie a nebýt famózní Cate Blanchett, bude tam chybět jakékoliv emocionální pojivo k dané látce a charakteristice příběhu. Jinými slovy - byla by to nezáživná rekonstrukce významného kousku evropské historie, bez většího rozpočtu, tedy bez pintlich vizuálního rukopisu s hrdiny, se kterými vás to až na světlé vyjimky (vedle zmiňované Cate například v atypické roli Daniel Craig) dvě hodiny moc nebaví. A v historácích očekávanou pastvu pro oči rovněž nenabízí. Takže možná tak povinná látka do filmařského deníčku. ()

sud

V posledních letech má díky konzumním divákům, ládujícím se popcornem a kochajícím se krvavými bitevními scénami, málo kdo odvahu natočit historický film v podobě konverzačního dramatu. Ale výjimky potvrzují pravidlo. Po historické stránce se objeví několik znatelných posunů (Alžběta seděla ve vězení asi rok a půl a ve filmu to vypadá, jako by tam byla přes noc), ovšem jmenujte mi něco stoprocentně historicky věrného!? Shekhar Kapur si s vizuelní stránkou skutečně vyhrál (záběr zezhora na trojici upalovaných připomíná pentagram, osudná bitva ve Skotsku je zobrazena jako pole s haldou mrtvých) a kostýmy jsou rovněž perfektní. No a abych nezapomněl, v první řadě Královnu Alžbětu tvoří herecké výkony Cate Blanchett (krom toho jí to moc sluší), či (možná hlavně) Christophera Ecclestona coby arogantního vévody z Norfolku. Po nějakém čase příjemné překvapení v podobě skvělého historického dramatu. 85%. ()

Falko

Po druhej casti, ktoru som videl v roku 2007 som sa s chutou pozrel na tu prvu a musim podotknut, ze ma zaujala o nieco viac. Ten zivot musel byt v tom obdobi strasny, same upalovania, vojny, intrigy a zabijanie. Nie, ze by bol dnes na celom svete mier, ale v tom obdobi slovo mier, bolo velmi cudzie slovo. Cate Blanchett zahrala kralovnu naozaj bravúrne, v malej ulohe sa objavil vtedy este neznamy Daniel Craig. Je nadhera sa na ten film divat uz len vdaka vyprave, kostymom a hudbe, ale ak niekto ocakava vypravne, krvave bitky á la BRAVEHEART / STATOCNE SRDCE (1995), nech na tento film radsej zabudne... 26.02.2009 ____ Cate Blanchett - (Alžbeta I.) +++ Geoffrey Rush - (Sir Francis Walsingham) +++ Joseph Fiennes - (Robert Dudley) +++ Richard Attenborough - (Sir William Cecil) +++ Vincent Cassel - (Duc d´Anjou) +++ John Gielgud - (pápež) +++ Daniel Craig - (John Ballard) +++ Hudba: David Hirschfelder +++ ()

castor

Alžběta byla katolickou církví a anglickými katolíky považována za nelegitimní dítě Jindřicha VIII. Její první krůčky okolo anglického trůnu nám předkládá indický režisér Shekhar Kapur. Sic má jeho režie několik nevyrovnaných míst, tak rozpoutal slušivé komorní drama, které jednoznačně táhne do té doby takřka neznámá Cate Blanchett. K tomu všemu úchvatná výprava, masky i kostýmy a o ještě stupínek výš zdařilejší hudební doprovod. Zákulisní intriky se snahou svrhnout "panenskou královnu" mají svůj náboj, léta páně 1998 ale, co se filmových cen týče, narazily na Zamilovaného Shakespeara a na silnou dvojici válečných dramat – od legendárního Malicka a zbožňovaného Spielberga. ()

D.Moore

Skvělý historický snímek, který mohl být klidně delší a mohl více rozpitvat některé události, protože já bych to určitě vydržel. Cate Blanchett je nejlepší Alžběta I., jakou jsem kdy ve filmu viděl, Geoffrey Rush je pro Walsinghama, jakého nám tenhle film ukazuje, naprosto ideální volbou, Richard Attenborough či Joseph Fiennes rovněž. Moc se mi líbila příjemná režie, oku lahodící kamera a do uší pěkně hrající hudba a především naprosto bezchybné kostýmy. Díky tomu všemu jsem se dokázal povznést nad řadu chyb, které mě praštily do nosu (Williamu Cecilovi, postavě R. Attenborougha, nebylo při Alžbětině nástupu na trůn ani 40 let, královna o Dudleyově manželce věděla, to, že by Walsingham měl prsty ve smrti Marie de Guise, je nejspíš úplná fikce... atd.) a bavit se. Čtyři a půl. ()

Vitex

Ufňukaná Cate Blanchett, hudba nacpaná všude a především tam kam se hodí nejlépe ticho a neschopnost scénáristy (režiséra?) napsat dialogy, kterým se dá věřit, způsobují, že se ani filmu nedá věřit (všichni nadšení nechť se podívají na Marketu Lazarovou nebo na Údolí včel). Dvě z tří hvězdiček jsou za kameru a kostýmy. ()

-bad-mad-wolf-

Bezchybně obsazené role, to především. Sir Francis Walsingham jako muž, stojící v pozadí a přesto významně se podílející na zásadních rozhodnutích a událostech, je v podání Geoffreyho Rushe jedním z nejlepších faktorů filmu, kterému dále kraluje (eh) Cate Blanchett v roli titulní. Dobří jsou i Fienes, Attenborough, Cassel a Eccleston. Vynikající je rovněž výtvarná stránka, pozornost upoutají jak kostýmy a makeup, tak i výběr natáčecích lokací. ()

Phobia

Ráda bych využila této příležitosti, abych filmařům sdělila takový drobný detail: pokud někomu v jedné scéně necháte podříznout hrdlo, pak je vysoce nepravděpodobné, že dotyčná oběť padne okamžitě mrtvá k zemi a cestou neutrousí ani kapku krve. Neváhám takovou scénu nazvat píčovinou a pro studijní účely doporučuji vygůglit jméno Clint Malarchuk nebo Richard Zedník. Film samotný se mi navzdory kvalitnímu hereckému obsazení a věrně působícím kulisám i kostýmům táhl jako chrchel po futru, v nejmenším mě neláká si v budoucnu intriky kolem "kacířské" anglické královny zopakovat - bylo to podstatně nezáživnější, než jsem doufala. 55% ()

kinej

Dokonalý historický film. Velice dobře napsaný, natočený, produkovaný a zahraný. Alžbětin vstup do světa velké politiky je tak trochu ve stylu Kmotra. ()

Shakers

Komorná dráma o tom ako sa do čela Anglicka dostala Alžbeta, ktorá rok pred tým ešte sedela vo väzení. Napriek dvojhodinovej dĺžke to celkom odsypalo a moc som sa nenudil, dialogy fajn, herci na čele s Cate Galadriel Blanchett výborný, no chcel by som, aby ma to viac strhlo. Zhrnuté a podčiarknuté, príjemná historická dráma na nudný večer, ktorá bola nominovaná až na sedem Oscarov! 70% - 3* ()

ajuska

Kvalitní historické drama, ve kterém se nedočkáte velkých bitev, ale pouze zákulisních snah panovnice o správná rozhodnutí. Škoda jen, že film občas nefunguje tak, jak by mohl, některé situace jsou dramaticky nezvládnuté a také jsem měla chvílemi chaos ve všech těch mužích, které se kolem Alžběty pohybují a sledují různé cíle (ale to by asi spravilo doplnění vzdělání o anglických dějinách). ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)