Slavné historky zbojnické

Československo, 1985, 5 h 56 min (Minutáž: 59–60 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Jiří Melíšek

Miloš Kopecký, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Ladislav Mrkvička, Jiří Sovák, Josef Kemr, Karel Augusta, František Husák, Václav Sloup, Radoslav Brzobohatý (více)

Epizody(6)

Šestidílný cyklus příběhů o legendárních dobrodruzích a zbojnících, drsné realitě loupežnického života a prostředí společnosti vyděděnců. (hippyman)

J R C Pecuchet

Konkrétní důkaz o tom, že i za minulého režimu díky dobrému námětu, hereckému obsazení a skvělé režii pana Hynka Bočana vznikaly skvosty České kinematografie. Ve srovnání s dnešními trapnými produkcemi tento šestidílný seriál působí jako diamant mezi skleněnými napodobeninami. A to se psal rok 1985. ()

Hapretor

Viděno epizoda číslo 3: kokotina. Jestli byl doopravdy takový hovado ten Grasel, tak se tomu nedivim. Epizoda číslo 2: vtipné. To ušlo. Epizoda číslo 1: nuda, ale Brzobohatý se pro tu roli narodil. Epizoda číslo 5: Zedníček? Pche! Nuda! ()

GMVajgl

Víceméně s vtipem a láskou napsaný a zahraný miniseriál o protistátních živlech. I když výprava někdy pokulhává - třeba vykreslení popravy Jana Jiřího Grasela na "přeplněném vídeňském náměstí", jako pár lidí na dvoře nějakého statku, tak samotné příběhy jsou většinou solidní a inspirující - jsou založené na skutečnosti, asi až na poslední díl, o jehož protagonistovi jsem na webu nic nenašel. ()

Schlierkamp

Československý šestidílný televizní seriál, jenž se věnuje vyprávění historických příběhů o známých i méně známých zbojnících a loupežnících, jež se z určitých důvodů staly legendami. Po docela morbidním pozadí během promítání úvodních titulků zobrazující druhy historických poprav se dostává ke slovu vypravěč M. Kopecký, jenž v každém dílu diváka uvede do společensko-historických souvislostí konce 18. a počátku 19. století, v nichž se jednotlivé hodinové příběhy odehrávají. Seriál se věnuje postupně V. Babinskému (1796-1879, R. Brzobohatý), Sóbri Jožkovi (1810-1837, J. Bartoška), J. J. Graselovi (1790-1818, I. Vyskočil), Schinderhannesovi (1778-1803, M. Vladyka), Róžovi Šandorovi (1813-1878, P. Zedníček) a Jeanu Salvadorovi (1774-?, V. Dlouhý), z nichž každý zemřel rozdílnou smrtí, pouze český zbojník Babinský skonal přirozeně ve vysokém věku. Jak vidno, geograficky jsou příběhy zařazeny do Českých zemí, Uherska, Německa a Francie. Přestože se jednotlivé příběhy odehrávají podle podobné dějové osnovy, tedy vzestup a rozšiřování moci, majetku a věhlasu zbojníka, poté zrada spojence či osudná chyba a zákonitě ústup ze slávy, případně smrt, působí do značné míry každý jinak a neokoukaně. Velkou zásluhu na tom má scénář J. Melíška věrohodně zachycující realitu loupeživého života a prostředí společenských vyděděnců a především herecké výkony hlavních i vedlejších postav. V doplňujících vedlejších rolích, jež výrazně pozvedly divácký zážitek ze seriálu, se objevili namátkou maďarští důstojníci J. Sovák a K. Heřmánek, proradní J. Hanzlík a L. Křiváček, věrní pomocníci A. Molčík či O. Vetchý, vojenští velitelé J. Somr a L. Trojan a mnoho dalších. Svůj půvab a krásu v seriálu prokázalo také mnoho českých hereček, za zmínku stojí J. Hlaváčová, V. Freimanová, I. Svobodová, B. Štěpánová, D. Bartůňková či L. Geprtová. Kdybych měl vybrat jeden díl ze seriálu Hynka Bočana, jenž mě nejvíce zaujal, zvolil bych čtvrtý v pořadí, jenž pojednává o německém rebelovi Schinderhannesovi. Tohoto vyvržence, jemuž život ukončila gilotina, ztvárnil velmi vydařeným, až překvapivě výborným způsobem M. Vladyka a jeho projev byl tak diametrálně odlišný od jeho obvyklých komediálních rolí. Až na pár ojedinělých nesrovnalostí v několika dílech mohu s klidným svědomím hodnotit tento seriál nadprůměrně, zejména díky netradičnímu a zajímavému tématu a skvělým hereckým výkonům. ()

kilobyte

Nejvíce mě zklamal první díl o Babinském, který by asi mohl být velmi zajímavý, ale tvůrci se rozhodli, že zfilmují až konec jeho života. Nevím jak ostatní, ale mě koukat na to, jak bývalí zbojník zalévá kytičky a vykecává se s jeptiškou zrovna moc nebavilo. Z celé série je podle mě nejlepší druhý díl o Šobri Jožkovi, hlavně díky Karlu Heřmánkovi. Naopak nejhorší díl je pro mě Jan Jiří Grasel s Ivanem Vyskočilem. ()

tranquill

"Buďte sbohem, zbojníci!" Ano, tomuto seriálku, který snad měl být ve stylu Hříšných lidí apod., jsme nepřišel na chuť a tak jednou stačí. ()

newer_more

Je zajímavé, jak takovéto příběhy, natáčené spíše z pohledu "zločince" (v tomto případě zbojníka) donutí člověka fandit těm z "druhé strany". Série se mi moc líbila, jen by mne zajímalo, jak moc se zde dodržovala realita a kdy to byl dodatek režiséra. ()

KdG

Slušně natočený seriál o zbojnících. Nejlepší díl je Šobri Jožka s Bartoškou a Heřmánkem. ()

Rodin

Něco bylo lepší, něco bylo slabší, nicméně celkově se tento v podstatě vzdělávací seriálek docela dobře prosadil a moc příjemně se na něj dívalo. Škoda trochu nevyužitého Babinského, Radek Brzobohatý si mohl zařádit daleko víc. Ale 75% sedí. ()

nooly

Sice tento seriál přináší spoustu vzpomínek, ale z jakéhokoli jiného hlediska je pro mě nezajímavý. Jediným jasným pozitivem je hvězdné obsazení, ale tento fakt nezachrání vše... ()

xxlch

Nejlepší na tomto seriálu je komentář M.Kopeckého.Pokud by neměl tak skvělé obsazení,moc ke koukání by asi nebyl.Připadá mi jako obraz,se špatně zvládnutým pozadím. ()

offlineman

Nejradši mám první díl, kde exceluje Radoslav Brzobohatý jako zestrálý, pomalu bilancující, bývalý kriminálník! Navíc v tomto díle je nejvíc humoru ( 2x do prdele :-) ) a hlavní hrdina tu taky nezemře! ()

ostravak30

Pan Kopecký je výborný vypravěč. K tomu velmi kvalitní herecké obsazení a zajímavé příběhy. Já třeba už nyní vím, proč se používá slovo grázl jako označení hajzlíka. Kromě několika situací, kdy se postavy chovaly docela nelogicky se mi jinak seriál docela líbil a pohled do jiné doby také. Takže hodnotím kladně. ()

Danulinda

Navzdory zdejšímu vysokému hodnocení se domnívám, že seriál je scénáristicky zejména u prvních tří dílů velmi slabě a divně zpracovaný. Je zde snaha ukázat co nejvíce scén, které jsou však na úkor toho nedodělané a často chaotické bez logiky a téměr u každého příběhu jsem měl místy tak trochu pocit, že se nudím. Každý díl má na seriál optimálních 60 minut, avšak po půl hodině jsem měl dojem, že už pořad sleduji minimálně onu hodinu. Tedy jen díky skvělým hercům a lepšímu zpracování posledních tří dílů, které už stály za zhlédnutí, hodnotím třemi hvězdičkami; škoda, že dobrý nápad udělat příběhy o zbojnících byl zejména z počátku tak chabě využit. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012