Slavné historky zbojnické

Československo, 1985, 5 h 56 min (Minutáž: 59–60 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Jiří Melíšek

Miloš Kopecký, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Ladislav Mrkvička, Jiří Sovák, Josef Kemr, Karel Augusta, František Husák, Václav Sloup, Radoslav Brzobohatý (více)

Epizody(6)

Šestidílný cyklus příběhů o legendárních dobrodruzích a zbojnících, drsné realitě loupežnického života a prostředí společnosti vyděděnců. (hippyman)

Martin741

Kultovy ceskoslovensky serial z hlbokej normalizacie. Normalizacia v roku 1985 v byvalom CSSR fakt zarezavala do vsetkych oblasti zivota spolocnosti /noviny, rozhlas, TV, vysoka a komunalna politika/ a tak sa tocili aspon taketo oddychove serialy. A nie je to dietlovina, scenar mal na praci Jiri Melisek, to je u mna tiez plus. 94 % ()

cariada

Hodně slabé mě tohle nebere. Pár dílů šlo ,ale jako celek je to mdlý a docela nezáživný. Vladyka jako zbojník moc přesvědčivý není. ()

filmmovier

No, vlastně je to docela nuda. Ale obří výprava, plejáda geniálních hereckých velejmen, zajímavé osudy sledovaných zbojníků, jedinečný pohled do zajímavých milníků evropské historie a neodolatelný Miloš Kopecký jako přidaná hodnota v roli průvodce celým seriálem mi tak nějak nedovolí jít níž. Protože ten seriál je opravdu kvalitní. Rozhodně patří k tomu nejzajímavějšímu, co u nás kdy vzniklo vůbec a obstojí i v předrevoluční konkurenci. Tak dobré jako Dobrodružství kriminalistiky sice není, což je věčná škoda, ale z faktického hlediska mu nelze nic vytknout. 75 %. ()

Aven

Skvěle natočená záležitost. Zbojnické historky jsem neskutečně žral už jako dítě a nenechám si je ujít ani teď, kdykoli je možnost je vidět v tv. ()

velkyvezir

Skvělý seriál s výborným hereckým obsazením. Zejména Kopecký jako průvodce je naprosto výborný a v podstatě temné osudy lumpů podává s nádechem dobrodružnosti. Brzobohatý jako Babinský nebo Vyskočil jako Grasel jsou přesně podle mých představ. Jen jedna drobnost: v dílu s Graselem filmařům unikly stopy po pneumatikách v polích, jimiž Grasel na koni projíždí:-) ()

Zagros

Postupně si doplňuji klasické československé televizní seriály z archivu webu České televize. Ten mimochodem doporučuji, není na škodu si na pár měsíců vypnout třeba Netflix a podobné služby a celý archiv ČT si projít. Lze tam najít spoustu dobrých seriálů. Slavné historky zbojnické ale patří bohužel k těm slabším. Za celou dobu mě nedokázaly pořádně chytit. Jednotlivé díly mají kolem hodiny, přesto jsem ani jeden nedokázal dát v celku. Téměř všechny díly mi přišly zvláštně mdlé a hodně se táhly. Chyběl tomu lepší scénář, poutavěji podaný příběh, silnější gradace, … nevím,  jednoduše mě moc nebavily. Navíc mě štval vypravěč. Nic proti Miloši Kopeckému nemám, ale ta postava tam nemusela vůbec být. Taky nevím, proč se vždycky začínalo u koní a proč se přirovnávali zbojníci ke koním? Nakonec nechávám i tu slabší třetí hvězdu. Za obsazení, občasný humor a pár nových informací, které si z období 18. - 19. století může divák odnést. ()

wosho

Rozhodně zajímavý počin ČST v polovině 80tých let. Největším kladem (jako u spousty tehdejěích seriálů) je zde herecké obsazení, které dokonalé přebije jeho největší slabinu (výprava je zde skoro jako vždy přímo televizně ubohá). Bočan si zaslouží pochválit, že neudělal ze skutečných zbojníků (lupičů i vrahů) co žili, takové ty Jánošíky co bohaté okrádali a chudým rozdávali-a hlavně proti nespravedlivému řádu bojovali (tak jak se to pánům dramaturgům s rudou knížkou v kapse hodilo do krámu). ()

Paity

Opravdu pěkné vyobrazení legendárních dobrodruhůl a zbojníků. Hlavně díly s Pavlem Zedníčkem a Bartoškou mám rád. Škoda, že to nepokračovalo, šest dílů je fakt málo na něco tak povedeného. Byl bych docela zvědav, jak moc to odpovídalo příběhově skutečným událostem nebo dochovaným pamětem, ale výprava, kostými a vše bylo super. ()

ondrula

Tak kupodivu jedinej, kdo se na svojí roli loupežníka hodil, byl Pavel Zedníček (asi proto, že je to skutečný loupežník), zbytek obsažení je herecky teda dost úlet. Jinak historicky mě tahle doba baví (vesměs přelom 18. a 19. století), a v tomhle cyklu je atmosféra doby navozená poměrně nápaditě, ale pokaždý mě pak srazil zpátky na zem typicky třeba nástup Vladyky, kterej mi v tý roli docela vadil. A ostatní darebáci (Bartoška, Brzobohatý, Vyskočil...) taky totálně vedle. Mimochodem, je zajímavý, jak se Bartoška vždycky prožíval jako velkej herec a vůbec filmař, ale z každý jeho role je tak STRAŠNĚ moc vidět, že k tomu hraní nemá talent, že fakt nechápu, jak se tím mohl kdy živit. ()

mira007

Téma dobré, herecké výkony dobré, výprava solidní , scény občas akční, ale celé to je natočeno na takový televizní rozmazaný materiál s vyblitými barvami. Zlaté filmy z první republiky. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012