Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Snagleo

Tohle je neuvěřitelný snímek. Zlato kinematografie!!!!!! Nádherný snímek podle knihy, který osloví snad každého (nejen fanouška žánru). To, co předvádí Al Pacino, Marlon Brando a další, na to se prostě nezapomíná. Jak říkám, Zlato kinematografie, které by si měl povinně pustit každý milovník filmů. Jednoznačně 100%, a dal bych klidně i víc. ()

mac000

Narozdíl od Golfisty jsem si přál vidět filmovou podobu Puzova Kmotra inhed po jeho přečtení (poprvé v roce 1970 jako "Krstný otec" v Edicii svetových bestsellerov slov. vydavatelství Tatran), ale trvalo mi do roku 1976, než jsem se dostal v Polsku k tomu, abych jej shlédnul v kině . Ale jinak naprosto stejné pocity jako G. ()

T..oo..M

Sophiina volba vybrat mezi prvním a druhý Kmotrem. Srdce nakonec volí první díl této skvostné trilogie, ačkoliv nenajdu racionální důvod proč tomu tak je. ()

George8

Nemám koule na to dát méně než plný počet. Tahle gangsterka je neuvěřitelná. Přímo až dojímá. Radost sledovat každou minutu. Nechci kecat, ale lepší mafiánský film se snad už nikdy nenatočí. ()

Gamekeeper77

Dlouho jsem s Kmotrem otálel, protože jsem tušil, že nedostanu to, co bych dostat měl, což se taky stalo, takže aspoň nejsem zklamanej. Není to špatnej film, ale určitě to taky není 7. nejlepší film za posledních sto let kinematografie. Nic mimořádnýho na něm vážně nevidim. 80%. ()

Hovadin

Poprvé viděno až v roce 2021. Věděl jsem, že ten film (nebo vlastně celá trilogie) je kultovní. Očekával jsem tedy od filmu opravdu hodně a bál se, že po téměř 50-ti letech od vydání budu zklamaný. Mé obavy se však nenaplnily. Opravdu mistrovské dílo se skvělým Brandem i Pacinem. ()

LAZARUS111

Fenomenálny výkon Marlona Branda a Al Pacina sa dá dnes už ťažko napodobiť tak isto ako atmosféra 40. a 50. rokov a najlepšia filmová hudba je príkladom toho ako má byť film natočený. ()

Tominni

Po zásluze jedna z největších legend filmového průmyslu. Film, který stojí na rodině, kterou řídí Don Vito Corleone (skvělý Marlon Brando), ale zároveň ho doplňuje syn Michael Corleone (neméně výtečný Al Pacina). Především vývoj postavy Michaela Corleoneho je tím základem Kmotra. Francis Ford Coppola nám svým 175 minutovým klenotem předložil nabídku, která se opravdu nedá odmítnout. ()

Chrysopras1

Mafiánský film, který obsahuje vše, co si člověk pod tímto pojmem představí. Nehynoucí klasika, v níž sledujeme herecké persony. Marlon Brando jako Don Corleone předvádí neskutečný výkon. Absolutně naplňuje mou představu hlavy mafiánské rodiny. Al Pacino mi dává nadšení pro další díly této ságy. ()

Joedas

Tak po několika letech a dvou čerstvých kinoprojekcích v rámci letošního výročí můžu konečně napsat, že o tomhle díle nemá smysl nic psát. ()

Binne

Jedna z knih, kterou jsem četla až po shlédnutí filmu a knihu jednoznačně hodnotím jako lepší počin. Příběh nám představuje jednu z pěti rodin New Yorského organizovaného zločinu, která podléhá pevné vládě Vita Corleone. Ačkoli se z mého pohledu jedná o značné romantizování si mafie z poloviny minulého století, příběhu to neubližuje. Kniha má oproti filmu samozřejmě značné výhody. Příběh je v podstatě nevyčerpatelný, jelikož se nám v knize představí řada zajímavých a méně zajímavých postav, které ale sehrají důležité role. Charaktery v knize procházejí různými životními situacemi, které je postupně mění, v knize je to mnohem pochopitelnější a pozvolnější než ve filmu - což zde hraje zásadní roli, jelikož první díl je především o dramatické změně hlavní postavy - tedy nejmladšího bratra Michaela. Kniha je čtivá, krásná a především jednoznačná. Se čtenářem si nehraje - pakliže chce něco říct, řekne to a nenechává příliš prostoru pro představivost, což je u podobné tématiky (subjektivní názor) velmi důležité. Film je ale jedním z kultovních mezníků v historii stříbrného plátna - a to oprávněně. Neuvěřitelný výkon Al Pacina, který měl do té doby zásadní roli pouze v "A spravedlnost pro všechny...!" (Pokud se nemýlím), mě zcela odzbrojil. Vedle toho husí kůži nahánějící výkon Marlona Branda, u kterého jsme na tento druh geniality zvyklí - to vše dává krásný a plynulý dojem z celého filmu - i na vzdory dlouhé stopáži. Obzvláště první díl je mafiánské románové drama, které dává vyniknout každému detailu mezilidského vztahu. Zároveň se věnuje problematice mužského prostředí a morálnímu boji, který v sobě jednotlivec svádí. ()

hrumsrt

Už je to přes půl století, co Kmotr spatřil poprvé ten divácký úžas z viděného mistrovského kousku, a to snad trvá i nadále. Absolutní ikona svého gangsterského žánru, kterému není rovno, až na jednu výjimku, vlastně nic.. Válka skončila, začíná nová doba, v níž se v novém světě odkrývají nepoznané možnosti, které čítá i rozvíjející se potenciál obchodu s drogami. Kmotr je souboj dvou idejí - moderny a tradice. Zatímco Don Vito Corleone hlava jedné z vládnoucích gangsterských rodin v New Yorku zastává názor, že nová možnost byznysu v podobě drog je zlo, který udělá ulice nečisté a nejsou vůči lidem fér, tak tohle pojetí nesdílí všichni. A snadno se najdou takový, které vidina astronomického potenciálu zisku v obchodu s drogami zláká natolik, že jsou ochotni rodině Corleonů svůj názor vnutit. Vyhraje konzervativní, anebo inovativní přístup... Kmotr je příběhem o rodině, o zásadách, které polidšťují ústřední postavy a dělají ze zločinců ctností a charizmatem přetékající hrdiny. Marlon Brando je v roli hlavy rodiny Corleonů absolutně geniální a svým unaveným hereckým projevem navždy vstoupil do dějin kultovních postav.. Tři hodiny okouzlení splývající špínou a krásou organizovaného zločinu, která bez jediného zaváhání představuje úkaz mistrnosti.. A takhle Francis Ford Coppola proměnil geniální předlohu v odkaz lidství! 100% ()

Bratr

Jak plíživě a nečekaně omotala chobotnice Michaelovo tělo... Nikdy nikdo nepodal mafiánský příběh tak působivě. Když jsem film sledoval cítil jsem se být členem rodiny, cítil jsem spoluúčast, byl jsem smutný když se událo něco hrozného. Vastně jsem si uvědomil, že beru Corleonovy jako kladné hrdiny a to mě trošku vyděsilo. Naštěstí další dva díly mě z pomatení mysli vyvedly a začal jsem mít opět zdravý odstup, nicméně takhle poutavý životopis jsem v žádném jiném filmu neobjevil. ()

Lancelot

Rozhodně doporučuji před shlédnutím filmu Kmotr přečíst si knihu Maria Puzza. Kdybych knihu před shlédnutím nečetl, možná bych měl problémy se zorientováním se mezi postavami a s jejich vztahy. Navíc, po přečtení knihy člověk může žasnout nad dokonalým výběrem představitelů - herců. ()

Baudelaire

Velefilm, šup s ním do top 10. Kmotr je velmi vydařeným obrazem života tehdejší mafie - vše mi tam bezvadně ladí, ta atmosféra je nezapomenutelná - zvláště potom Sicílie. Dobrý příběh se odehrává tak pozvolna, rozvážně - to je přesně ono, kontrastuje to s tím, co se ve skutečnosti děje v prázdných barech se zataženými závěsy a v myslích mafiosů. Když sledujete typický americký akční film, vše se odehrává v obrovském tempu, je tam mnoho akce atd. Ale v Kmotrovi je to jiné. Atmosféru tam nedělá kolosální výbuch a bojové sekvence, ale hluboké pohledy dokonale "mafiósních" tváří jako Al Pacino aj. Je ukázána oslava, lidé se baví, svatba, pohoda, jen občas někdo někde umře, stane se nehoda... Tento styl má pro mě neuvěřitelné kouzlo. No a ti herci - na Marlona Branda jsem se těšil a nezklamal mě. Je to muž na pravém místě - hned v prvních záběrech s ním jsem jako divák získal dojem, že ten muž má obrovskou autoritu, obrovský respekt - ten klid a ledabyloost s jakým mluví a pohybuje se... Duvall v roli chytrého rádce a právníka s dobrým sebeovládáním dokonalý. A Al Pacino - ten má v sobě asi mafiánský gen (herecký také). Jinak je film udělaný ve všech ohledech velmi dobře. Možná budou nějaké chybky, ale já jsem je v prvním shlédnutí nehledal a ani nenašel. Závěr filmu je velmi silný. Michael Corleone na křtinách poslouchá latinské proslovy kněze, za jeho temným pohledem je však vědomí toho, co se paralelně děje - nepřátelé a zrádci jsou "uklízeni". Závěrečné upřímné zalhání manželce Kay a temný konec v temném pokoji, do kterého kamera kouká skrz temné dveře, což ještě posiluje pocit odcizenosti a vzdalování se manžela ženě - a nakonec jejich zavření jasně symbolizuje který svět si mladý Corleone vybral. Co říci závěrem? 5 hvězdiček je jasných - film Kmotr je prostě nabídka, kterou nelze odmítnout:) Takže i já nakonec klekám a líbám ruku se slovy "Don Coppola". ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)