Sběratel kostí

• USA The Bone Collector (více)

Policejní vyšetřovatel Lincoln Rhyme, autor několika knih o skutečných kriminálních případech, je už čtyři roky ochrnutý. Starají se o něj ošetřovatelka Thelma a technik Richard Thompson. Rhyme může pohybovat pouze ústy a jedním prstem, jimiž ovládá počítače. Ví, že nemá šanci na vyléčení, a právě chce spáchat sebevraždu, když ho detektiv Paulie Sellitto požádá o pomoc. Mladá policistka Amelie Donaghyová z oddělení kriminality mládeže pořídí na místě nálezu mrtvého muže fotodokumentaci a zachytí několik věcí, které tu vrah záměrně odložil. Lincoln Rhyme na fotografiích odhalí vrahův vzkaz, který má při správné analýze napovědět policii, kdy a kde dojde k další vraždě. Prosadí, aby byla k případu přidělena Amelie, navzdory jejímu odporu k vyšetřování vražd. Přestože vrahův vzkaz rozluští, přijde policie pozdě. Šéf oddělení vražd není spokojen s probíhajícím vyšetřováním a Rhyma i Amelii odvolá. Dívce se však podaří ukrást důkazy, zajištěné na místě činu, a Rhyme pokračuje v pátrání. Nechá si vyhledat podobné případy a zjistí, že se násilník pokoušel komunikovat s policií už dřív, jeho vzkazy však Cheney nedokázal „přečíst“. Vrah, vydávající se za taxikáře, vezme na nádraží do vozu starého muže s malou vnučkou a cestou zastřelí policistu, který ho staví pro dopravní přestupek. Rhyme rozluští další vzkaz a Amelie na místě, které určil, opravdu nalezne unesenou dvojici. Starý muž je sice již mrtev, dívenku však zachrání. Navíc najde další stopy a pochopí, že na řadě má být Rhyme. Spěchá k němu, ale vrah má náskok. (TV Nova)

PORTER44

Změnit některé herecké obsazení bylo by to lepší,jako příběh docela dobrý ale někteří herci se tam nehodily.Zachránila to A.Jolie výborný herecký výkon,napínavé scény dobré i vizuálně to nebylo špatný. ()

M.C.S.

Denzel Washington jako Lincolm Rhyme a Angelina Jolie jako Amelia stvárnili společně jeden z nejlepších kriminálních příběhů, které kdy byly natočeny. Dle knihy stejnojmenného názvu, autora předlohy Jeffreyho Deavera (mimochodem jsem četl) jsem nečekal ve filmu, že by se scénář a režie mohly alespoň přiblížit ke genialitě autora předlohy, ale mýlil jsem se - dokonale to zvládli - a tady je pánové a dámy výsledek (i když je v knize Lincoln běloch a Amélia rusovlasá). Měli by natočit i další filmy od tohoto autora - všechny knihy jsou super a všechny filmy by byly trháky. Pro mě - Výborný 100%. ()

bettyragy

Knížka se nikdy nevyrovná filmu, myslím, že o to ani tvůrcům nešlo. I když je tam pár dějových rozdílů oproti knize, i tak je film strhující a naopak může diváka navnadit k přečtení knihy. Denzel Washington hraje svoji roli přesvědčivě, a komentáře typu, že jen leží, mě opravdu pobavily. Nevím, co by měl dělat představitel této role jiného. Za mě se jedná o opravdu podařený film. ()

Eviel

Reči typu hneď som vedel , že kto je vrah sú úplná demencia , ktorú nechápem ako môžete vypustiť z papulky..vrah sa tam zjavil 2x úplne nič k veci nedal najavo či už slovom , alebo telom. Preto na konci asiže mal ten svoj vrahounsky monológ ala teraz vám poviem ,,evil plan a zabijem vás,, Držalo si to tajomno do poslednej chvíle myslím , že film sa nesie na rovnakej vlne ako Zberateľ bozkov. Je to môj obľúbený žáner a toto nebolo žiadnym sklamaním. ()

Lazy87

Kuuuuurva, tak teď koukám, že už jsem to viděl. No teď jsem si to pustil jen z toho důvodu, že mám tanečníka, abych si to trochu připomněl. Ale i po tá době vím, že kniha měla větší nákop. ()

Maskati

Žádná sláva.Spousta klišé a opisování /Mlčení jehňátek,Sedm.../ Lepší měřítko snese snad jen Denzel W.Dost nevyvážené a zpovykaný konec.Zamrazilo mě jen jednou: když našla tu starou knihu ..... ()

Rathe

Mladá, krásná a skvělá Angelina Jolie je vzorem pro ostatní už od brzkého mládí. A pro mě je velkou inspirací. Nejen, že je vynikající herečka, ale teď (v r. 2017) už je režisérem několikátého filmu. Ve Sběrateli kostí ztvárnila vynikající nezkušenou a bystrou policistku po boku Denzela Washingtona. Queen Latifah už asi jinou roli, než někoho s prořízlou pusou nezahraje, ale ono jí to dost sluší. A příběh se mi líbil kvůli logičnosti, který v sobě skrýval. ()

Marlowe

Rozhodně zajímavý náměť, sice trošku retro, přece jen dnešní technologie jsou na míle daleko, ale film měl z námětu vytěžit více. Především Angelina na temných místech s Lincolnem ve spojení s tím bych se víc vymazlil a závěr bych udělal úplně jinak. Angie je krásná, Denzel sice nemá příliš prostor pro herectví, ale minimálně scéna zachvátu byla zajímavě zahraná, pokud tedy nebyla přehraná. ()

mudrscorpion

Jakozto fanousek knizni predlohy mohu rici jen jedno: "velmi smutne"... Zvrat v knize je opravdu necekany, ve filmu je Vam to tak nejak jedno, zapletka se zhruba od poloviny odviji jinym smerem, vtah je nakonec nekdo uplne iny nez v knize a navic chybi jeste finalni prekvapko, ktere knihu paradne okorenilo, ve filmu chybi... Filmove to spatne neni, ale knizni predloze se to nepriblizuje ani na mile daleko.... ()

Dalajlada

Pěkně atmosferické a napínavé. Angelina Jolie i Denzel Washington se v tomto filmu pěkně vyjímají. Celé je to promyšlené a závěr je trochu nečekaný, ikdyž se to dalo očekávat a celou dobu se mi to honilo hlavou. ()

Jirkacek

Snímek Sběratel kostí z roku 1999 jsem viděl někdy na přelomu milénia a pamatuji si, jak jsem z něho byl doslova nadšený. V té době na obrazovkách TV Nova, PRIMA a ČT neběželo tolik kriminálních seriálů a tak byl tento film zajímavým zjevením na detektivním nebi. V kombinaci s napínavými scénami a skvělým hereckým obsazením to pro mne byla skvělá trefa do černého a tak jsem se s chutí o něco později na tento film podíval ještě jednou a ohodnotil jej čtyřmi cípatými. Od té doby v řece Moravě proteklo hodně vody a jelikož s přibývajícím věkem člověk mění své názory a dívá se na svět jinýma očima, rozhodl jsem se na Sběratele kostí podívat potřetí. Učinil jsem tak také proto, abych napsal zasvěcený komentář a případně opravil své dobré ohodnocení, které nebylo zrovna v souladu s tím zde na ČSFD. Děj se začal odehrávat v roce 1999 v New Yorku, kde byl upoután na lůžko bývalý forenzní expert Lincoln Rhyme (Denzel Washington) po nehodě, která ho nechala zcela ochrnutého od krku dolů. Následně vrah, jezdící po městě jako taxíkář, unesl manželský pár Alana (Gary Swanson) a Lindsay (Olivia Birkelund) Rubinovi. Vzápětí jsme se seznámili s Amelií Donaghyovou (Angelina Jolie), novou policejní pochůzkářkou, která záhy objevila zmrzačenou mrtvolu Alana, pohřbenou v blízkosti staré železniční stanice z přelomu 19. a 20. století. Policistka zastavila jedoucí vlak, aby zachránila stopy, které zanechal pachatel na místě činu a vše navíc nafotila, čímž si však vysloužila kritiku svého šéfa detektiva Howarda Cheneyho (Michael Rooker). Případ vyšetřoval detektiv Paulie Sellitto (Ed O'Neill), starý přítel a kolega Rhyma a jeho mladší obdivovatel detektiv Kenny Solomon (Mike McGlone), kteří za ochrnutým vyšetřovatelem zašli, aby jim pomohl v případu. Rhyme došel k závěru, že scéna na místě vraždy byla schválně nachystána a tak si nechal zavolat Amélii, kterou pro její pozorovací schopnosti přijal do forenzního týmu. Vzápětí díky objeveným stopám Rhyme vytipoval místo, kde by se mohla nacházet Lindsay. Jeho tip byl přesný a žena byla dokonce objevena živá. Jenže Lindsay vrah přivázal k parnímu potrubí a než se k ní policie stačila přes zeď dostat, teplárna spustila parní vytápění a nebohá žena tak byla párou doslova uvařena. Do podzemí se pak vydala Amélie, aby se pokusila najít nějaké stopy a tak našla kousek kosti oběti u jejího těla a další kousek papíru. Pak dla Rhyme pokyn Amelii, aby odřízla Lindsay ruce, které byly připoutány pouty k potrubí, aby zavčas získala další důkazy, ale to ona odmítla a z místa činu znechucená odmítla. Následně zabiják unesl studenta univerzity, kterého je odvezen na opuštěné jatka z konce 19. století a přivázal ho k tyči. Poté zabiják chirurgicky odstranil kousek jeho kosti a ránu nechal otevřenou, aby krev přivábila krysy. Amelia a Rhyme znovu využívali stopy, které vrah zanechal na místě předchozí vraždy a brzy se jim podařilo najít tělo oběti, které bylo ohlodáno krysami. Amelia u studentova těla našla další kousek papíru a kosti. Jenže do případu začal zasahovat detektiv Howard Cheney, jemuž se vůbec nelíbilo, že jej Rhyme obcházel a nedával mu vědět nové poznatky v případu. Dokonce zabavil Amélii získané důkazy, ale problémy měl také ochrnutý Rhyme, jehož postihlo kvůli vypětí několik nebezpečných záchvatů. Naštěstí jej vždy zachránila Thelma (Queen Latifah), jeho osobní pečovatelka a zdravotní sestra, která Amelii řekla, že se Rhyme rozhodl spáchat euthanazii ze strachu ze záchvatů, které by ho mohly dostat do vegetativního stavu. Poté detektiv Eddie Ortiz (Luis Guzmán), člen forenzního týmu Rhyma informoval o nových poznatcích, které je dovedly ke starému románu zločinu s názvem The Bone Collector. Amélie tak zjistila, že vrah replikoval zločiny z knižního detektivního příběhu, což je dovedlo k dalším obětem vraha, dědovi a vnučce, kteří byli během přílivu přivázáni k molu. Zdravotníci mladou dívku resuscitovali, ale dědeček byl prohlášen za mrtvého. Na scéně Amélie našla další kousek kosti, část starého policejního odznaku a mapu metra. Tato vodítka spolu s azbestem, který vrah zanechal předtím u Lindsay, dovedla Amelii k opuštěné stanici metra, kde uviděla čísla na boku vagónu. Uvědomila si, že ono číslo je shodně s číslem policejního odznaku Rhyma a tak se za ním rychle vydala. Do jeho bytu zároveň mířil policejní kapitán Howard Cheney a také vrah. Ten nejprve zabil nesympatického policistu na chodbě a poté zazvonil u dveří bytu. Když mu přišla otevřít Thelma, bez milosti ji probodl velkým nožem a vstoupil dovnitř bytu. Vzápětí jsme se dozvěděli, že vrahem byl Richard Thompson (Leland Orser), lékařský technik, který měl na starosti lékařské vybavení Rhymeho. Richardovo skutečné jméno bylo Marcus Andrews, což byl bývalý soudní znalec, který byl odsouzen poté, co Rhyme napsal článek, který ho obvinil z důkazů o výsadbě, což vedlo k neoprávněnému uvěznění šesti nevinných lidí, z nichž jeden se oběsil. Obvinil Rhyma z uvěznění a zneužívání, které utrpěl během svého uvěznění a pokusil se zabít Rhyma. Ten se mu pomstil tím, že Marcusovu ruku rozdrtil s pomocí své lékařské postele a vzápětí se mezi nimi strhl boj na podlaze. Neschopný se pohybovat byl ochrnutý policista Marcusem téměř zabit, jenže v tom se v bytě objevila Amélie a vraha několika ranami zastřelila. Následující Vánoce Rhyme opustil své plány spáchat sebevraždu a setkal se se svou sestrou a neteří, které ho navštívili spolu s Amelií a dalšími kolegy. A byl konec děsivého, ale velmi zajímavého a napínavého příběhu, plného bestiálních vražd. Jelikož od mého druhého shlédnutí uplynulo několik let, tak jsem se ani při tom třetím nijak nenudil a řádně si průběh filmu užíval. Své hodnocení jsem přesto upravil a to dokonce směrem vzhůru, protože si myslím, ýe film si uchoval svou kvalitu a podle mého názoru dokonce patří mezi ty nejlepší ve svém žánru. Sum sumárum, snímek Sběratelé kostí ode mne získal pět kostěných hvězdiček *****. () (méně) (více)

StaryMech

Někdo ze zodpovědných by měl za "Sběratele kostí" dostat na holou. Přinejmenším ten, kdo ho napsal, a ten, kdo ono napsané natočil. (Na zbylých spolupachatelích spočívá ve světě zábavní prostituce menší zodpovědnost.) ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Řekni jim, že jsem si šel zaběhat." Denzel Washington v roli chladně inteligetního mrzáka, kterého skvěle doplňuje Angelina Jolie coby nervově nevyrovnaná policistka. Tihle dva společně pátrají po zvráceného vrahovi. Příběh nepostrádá snad vůbec nic, nic není předvídatelné, všechno je perfektně promyšlené do nejmenších detailů, scénář se jednoznačně povedl. Pokud se chcete odreagovat a přitom se trochu bát, tenhle film je k tomu jako stvořený. - 80%. ()

Ildiko

Kniha mě nenechala usnout, zato u filmu jsem si zdřímla 2x. Postrádá to napětí a spád. Hvězdičky pro            Eda O´Neila a Denzela. ()