Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

J3dla

Skvélá pasáž byla, a to si musí každej přiznat: "Lo there do I see my father.-Lo there do I see my mother,my sisters and my brothers.-Lo there do I see the line of my people back to the beginning.-Lo they do call to me.-They bid me take my place among them in the halls of Valhalla,where the brave may live forever." Jinak to byl ale pěknej guláš, na kterej se ale dalo s vypnutým mozkem v klidu dívat. Hold, the brave may live forever. ()

Tony.cs

Film, který mohl být mnohem lepší, kdyby McTiernana nechali dělat jeho práci. Je jasně vidět, že co je na tomhle filmu dobré, má na triku on a dobře vybraní herci. Mimo bojové scény to totiž postrádá jakoukoli dynamiku. ()

topi

Pohodový snímek, který se občas vyznačuje drsnou brutalitou. Škoda, že film nerežíroval celý sám John McTiernan, mohlo to být lepší kafe. I tak je to ale celkově nenudící akční podívaná, při které jsem se dobře bavil a kterou dobře doplňuje hudba Jerryho Goldsmithe. A celkově všech 13 bojovníků včetně Antonio Banderase je perfektně obsazeno. ()

Rakosnicek77

Film, původně pod názvem 13 bojovník, byl asi první film od Banderase, kde jsem si uvědomil, že někdo takový existuje. Film byl pro mne velmi příjemné překvapení, protože tento žánr, tohoto ražení moc nemusím. No a ono to dopadlo téměř výborně, Banderas byl rázem můj oblíbenec a film jsem si užil až do závěrečných titulků. Jó to druhý díl, tentokrát už bez Banderase, to bylo jiné kafe! Osobně si myslím, že režisér měl povinost se po ukončení natáčení, jít se zastřelit, lépe si tématicky nechat vrazit meč do břicha! Ale to sem nepatří, Vikingové jsou solidní oddychovka a byl jsem příjemně překvapený. ()

slunicko2

Klasický dobrodružný film pro mládež i pro dospělé 1)  má parádní atmosféru, prvky fantasy a oplývá lehce básnickou řečí. To samo o sobě už není málo._____ 2)  Spousty nesmyslů v zobrazování zvyků a reálií doby mě v tomto případě nevadí, protože film si nehraje na historický snímek._____ 3)  55letý americký spisovatel Michael Crichton film podle vlastní knihy i režíroval poté, co původní režisér McTiernan pro neshody s ním film opustil._____ 4)  Zamlouvá se mi oduševnělý výraz v tváři 37letého Antonia Banderase (Arab Ahmed) i 37letý Nor Dennis Storhøi (vousatý bojovník Herger, Ahmedův přítel).  Pro 41letého Pražáka, který jako dítě s matkou emigroval do Kanady, Vladimíra Krulicha (blonďatý král Bulywyf) to byla první významná filmová role._____ 5)  Věk protagonistů uvádím k roku natáčení filmu (1997)._____ 6)  Po opakovaném zhlédnutí přidávám hvězdičku. ()

YURAyura

Flik, co nema jasno, jak se bude ve finalni fazi profilovat - mozna z duvodu reziserske "spoluprace" dodelejsitozame,jauznatonemamnervy. Mit to v rukach bez kecu nekdo jiny treba Boorman mohl z toho byt slusny film bez tolika klise ()

Damiel

41 % - Pořád se mi do hlavy vracelo srovnávání s Gladiátorem, a tento nerovný souboj prostě nemohl Banderas vyhrát. Ač ho mám jinak v oblibě. ()

Desperado

Opäť Crichtonov román, ktorý zabrdol do bahna priemeru. Zároveň sa tu začínali peripetie medzi režisérmi a samotným spisovateľom, a teda následný nie nelogický komerčný pád Crichtonových sfilmovaných románov. Nechápem jedno, prečo sa réžie svojich diel neujme práve on? Jeho Kóma, Prvá vlaková lúpež či Westworld dokázali, že ani na tomto poli by to nemusela byť prehra. Pretože natočiť historický, takmer mytologický román s výraznou príchuťou hororu ako nabúchanú akčnú jazdu so smiešnymi maskami obávaných netvorov, kde práve tá mysterióznosť inak tenkej knižky tak zaniká, je naozaj obrovské nedorozumenie. No stále zostávam na trojhviezdičkovom "Crichtonovskom" štandarde. ()

Derek

najviac prekvapujuce na tomto filme je to ze postrada vsetko co vacsinou zdobilo predchadzajuce mctiernanove filmy a to prehladnu akciu (tu sa vacsinou zmietame v tme a rychlom neprehladnom strihu akcnych sekvencii), skvele vykreslenie charakterov v kratkom case (tu by som uprednostnil pravidlo menej je niekedy viac, pretoze 12 bojovnikov je 12 a napriek snahe sa vam vsetci nedokazu vryt do pamati teda az na par vyvolenych) a celkovu atmosferu ked sa dokazete stotoznit s hrdinom (v tom mctiernan exceluje pocas kurzu vikingskeho jazyka a pocas par kludnejsich pasazi filmu). film ma inak uplne skvely namet, avsak jeho zpracovanie zostalo niekde na pol ceste:-((( co dost zamrzi lebo historickych velkofilmov nie je nikdy dost! ()

Aleee89

Historické filmy mi nevadí, ba naopak, mám je docela ráda. Ale takoví Vikingové se u mě mezi ty lepší rozhodně nezařadí. Film mě totiž místy nudil a nebavil. Sice to zachraňovala krásná pompézní hudba a začínám mít slabost pro fešáka Antonia Banderase, ale tohle u mě laťku nijak extra vysoko nezvedne, takže se Vikingové stanou jen dalším filmem, co není tak špatný, ale už jsem ho viděla a nepotřebuju to vidět znova... ()

Trevor

Prekvapilo ma že na hodnotenie tohto filmu som zabudol, občas nie je na škodu prevetrať rôzne tagy a pozrieť si ktoré filmy nám čsfd ponúkne. V čase svojho vzniku respektíve v časve v čase keď som film videl prvýkrát by mal určite najvyššie možné hodnotenie, predsa len s odstupom času hodnotením o niečo viac kriticky. S čistým svedomím však môžem povedať, že ak nerátam seriál Akty X a rozprávky v detstve tak Vikingovia sú asi jediným filmom ktorý som videl minimálne 3 x. ()

Ediebalboa

Vikingy jsem možná viděl až příliš brzo. V opačném případě bych však přišel o svůj nejzásadnější pobroukávací motiv při tahání rytířů po podlaze, což by byla pro rodiče určitě nesmírná škoda. Jerry Goldsmith u mě tenkrát dokázal úspěšně vyřadit všechny Zimmery, Williamse a dokonce i do té doby kralujícího Howarda Shora s Pánem prstenů. Se samotným filmem to dopadlo o několik lig hůř, nicméně i po letech nemám při sledování pocit vyloženého zmaru. Spíš jen otřesně nevyužitého potenciálu, jenž by za jiných okolností mohl vést k nejepičtější vikingské řežbě, co kdy vznikla. ()

DonPedro

Vikingové nejsou o nic nesmyslnější než většina blockbusterů, Banderas o nic horší než v polovině filmů co natočil po nich a o takové atmosféře si všechny Crichtonovy adaptace z devadesátých let můžou nechat jen zdát. To co někomu připadá jako pitomost (rychlokurz cizích jazyků) beru jako dobrou filmařskou zkratku, kterou oceňuji zvlášť v době, kdy většina scénáristů řeší podobné problémy tím, že nechá kdejakého Tatara mluvit anglicky s lehkým přízvukem. ()

dee-key

Celkem dobrá řezničina do které se Banderas dost dobře hodí. Ale jestli se všichni muslimové dokáží tak rychle naučit cizí řeč jen tím, že s někým posedí u ohně, tak očekávám masové konvertování k islámu. Poměrně věrné předloze, kterou doporučuji. ()

kinderman

Vysmívaný film, od něhož se režisér McTiernan pro neshody s autorem literární předlohy M.Crichtonem znechuceně distancoval, není zdaleka tak špatný, jak se traduje. Téma „kultivovaného cizince“ přinuceného spolupracovat s „primitivními barbary“ je docela nosné, mnohé scény mají výbornou atmosféru (postupné padání mlhy, „ohnivý drak“, pátrání v lese) a hudba J.Goldsmithe pomáhá podobně jako ta Zimmerova v Králi Artušovi. Určitou zmatenost v inscenování bitevních sekvencí je možné chápat jako snahu po realistickém ztvárnění pohledem opravdového účastníka a poslední bitvu (natočenou zcela odlišným způsobem) si přivlastnil sám velký R.Scott v Gladiátorovi-jen místo dešťových kapek použil sněhové vločky. ()

OG_Swifty

Vikingy si pamatuju z dětství, když to dávali kdysi dávno v televizi a já na to koukal v noci a byl jsem jako malej posranej. Dneska už samozřejmě člověk vidí ucházející kvalitu, přesto mě to pořád baví jako film z mládí. Navíc tam hraje Omar Sharif, i když jen okrajově, což je velký plus. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)