eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

Hapretor

Velmi zajímavý sci-fi thriller o virtuální realitě. Nejlepší je konec. Fakt jsem se bavil a jen čuměl, jak si herci/čky a režisér diktujou dle skvělého scénáře. Tomu říkám povedené sci-fi. ()

Ben Nevis

Předpokládám, že toto dílo je účelově zmatené a nepochopitelné. Připomíná mi něco jako epizodu z Krajních mezí, kde často technika je špatný sluha a ještě horší pán. Co když virtuální realita ohrozí samotnou eXistenZ? ()

GOREGASM

Cronenbergova nevlídná cyber vize se naštěstí prozatím nenaplňuje, ale to rozhodně nesnižuje kvality jeho scifi thrilleru, který si pohrává s oblíbenou, a to nejen v devadesátých letech, tématikou virtuální reality. Plnokrevné převedení na plátno u Davida nepřekvapí, stejně jako pevný autorský rukopis, díky kterému eXistenZ vyčnívá mezi svými generačními hollywoodskými konkurenty a jde rozhodně o výjimečný film. Po cronenbergovsku provokativní, nápaditý, stejně jako inteligentní snímek, kterému velmi prospívá vynikající herecký tandem Jude Law a Jennifer Jason Leigh. 100% ()

Rockerman

Tohle by měli vidět všichni fanatičtí hráči počítačových her, aby se jim nestalo, že už nedokážou rozeznat skutečnost od virtuální reality, jak se stalo hrdinům filmu. Zase jsem tápal v ději, tak jako u všech ostatních Cronenbergových filmů, ale přece jen si myslím, že závěr mnohé objasnil. Hodně dobré. P. S. Nabídka té čínské restaurace mi nepřipadala až tak virtuální. ()

svobodas

Co furt všichni srovnáváte s Matrixem, to je jako srovnávat Prase s Vakoplšíkem, to je něco úplně jinýho. Existenz bylo ale dřív než Matrix, Existenz je sice méně efektní, ale jakoby říkalo něco víc... ()

Xatrix

Podivin Cronenberg hrajici si s divakem. Reziser si tentokrat hraje s motivem reality a skutecnosti a nedava takrka zadne voditka divakovy, kterych by se chytl. Podivne futuristicke predmety - konektory zasouvajici se do patere, pistole strilici zuby a plno dalsich podivnosti. Tenhle film neni pro kazdeho, ale pro fandy sci-fi a zvrhlosti a mystifikace je to lahudka. 8/10 ()

Ygnor

Pro mne velké zklamání. Nevyužitý potenciál nápadu. J. Law opravdu neměl svůj den. Rozpočet film rovněž zaříznul. Přesto Cronenberga respektuji, ale Mouchu a další pecky už zřejmě nepřekoná. ()

Cruchot

Místy mi to přišlo jen jako jedna z lepších (dvou)epizod Krajních mezí. A to nejen "výpravností", ale i námětově. Je to svižné, zábavné, plné poměrně neotřelých momentů, ale za ten poněkud bezradný závěr * ubírám. ()

bend-ik

Je zvlastne, ze vo filme o hernej "nerealite" mi najviac prekazali sceny odohravajuce sa v hre. Prva polovica filmu bola vyskladana slusne, avsak po prvom "zapojeni" to slo z kopca. Obrovskej prekombinovanosti a velakrat nevypovedanym scenam nepomahali ani bizarne tvory, bio-pody ci groteskna pistol.. V takychto pripadoch sa zvyknem spoliehat na vykony hercov, avsak tu mi Jennifer Jason Leigh tak pilila nervy, ze som mala sto chuti sama zakricat: "Death to the Demon Jennifer Jason Leigh!" ..Esteze ma Cronenberg aj lepsie dni ;).. ()

Iriquindae

Až jsem si skoro vzpomněl na pocit nadšení, když jsem poprvé viděl Matrix. eXistenZ je opravdu skvělá věc. Půlku filmu si říkáte, že je to dost dobré, ale konec to hodí úplně jinam. Začínám mít pana Cronenberga opravdu rád :), má opravdu odporně krásnou představivost (ta mi tu byla ještě mnohem sympatičtější než v Nahém obědě). ()

Mandalorian

Ostrej filmek. Dost zajímavých nápadů připomínajících mi Matrix, abych pravdu řekl. Ne... jinak. Matrix mi připomíná eXistenZ, protože eXistenZ je starší. Ostrá byla zbraň z kostí a hlavně perfektní konec. ()

n3uro

Shlédnul jsem film už po třetí-čtvrté a až teď jsem se odhodlal napsat komentář. Pro mě je eXistenZ klenot mezi mindfucky a mezi hry. To jak mě dokázal odrovnat i po tolika letech, jak jsem se dokázal do filmu vžít a jak zvláštní (mysteriózní?) až chvilkama schizofrenické to bylo, to je hlavní důvod vysokého hodnocení filmu. Herecké obsazení trochu béčkové (co se týče vedlejších rolí) ale za to sedělo. Mladý Jude Law, roztomilá Jennifer Jason Leigh už jsou takové ty třešničky na dortu. Od Cronenberga jsem hodně zpátky viděl i například Naked Lunch a ten byl taktéž velmi schizofrenicky vtíravý, jen prostě to téma - scénář - nebylo to pravé ořechové, jak je tomu u eXistenZ, Po takové době, dávám mezi své TOP filmy. "Hej, řekněte mi pravdu. Jsme stále ve hře?" ()

talbot25

Na začiatku som nevedel či sa mám smiať či plakať. Po trištvrte hodiny sa to konečne rozbehlo a koniec ma úplne dostal! Akože čože, že fúha, že e! ()

hribisko

No tady vidíte, kam tyhlety videohry spějou. A navíc každého jenom otravujou. Já bych všecky ty internety a počítače zakázal. ()

ludva10

Tak nějak nevím jak to napsat. Asi na takovéto filmy nemám buňky, ale takovéto změnu typu skutečnost-sen-virtuální svět mě připadá strašný. Člověk pak neví co je realita a co skutečnost. Podle mne to je celé zbytečně strašně překombinované ( hlavně druhá část filmu ). ()

Biopler

To, že Cronenberg pri tvorbe filmov fičí na neznámej droge, je jasné. Pozerateľné to je, stopáž nie je prepálená, námet v danej dobe veľmi chytrý, potenciál veľký, výsledok však slabý. Príbeh je pospájaný z toľkých podivností až ostáva rozum stáť a nemyslím, že by som pri druhej projekcii snímku pochopil o čosi viac. Dej je len nutnosť pre odkaz, ktorý film chce dať. A to je málo. ()

Torgal

Divný mindfuck z ktorého vo mne najviac zarezonovali biotechnologické vychytávky (hlavne kostené pištole strieľajúce zuby). Inak je to matrixovský bizár vyžívajúci sa v nechutnostiach, ktorý chce byť v závere veľmi chytrý, no ten zvrat na konci nebol vzhľadom na predchádzajúci priebeh nijak nečakaný. 5/10 ()

Titus

Z prvu mě film neoslovil, ale jakomile se projevila Cronenbergova úchylka, nevěděl jsem, jestli se mám jít vyzvracet anebo tak nějak podobně. Fakt super film. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)