Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Je to lehké, je to hloupé, vzato kol a kolem to není ani moc epické, ale co... Těch pár nápaditých, výtečně přestřelených akčních scén (mlýnské kolo), musím ocenit, míhání jazyků hbitější než míhaní šavlí a kordů, též, i přes mírnou repetitivnost. I potrhle náhlé proměny situací (neustálé výměny držitelů Truhly). To dobré nechat, i **** bych dal, ve 150 minutách se však Verbinski nevyhnul chvílím nudy, které odhalují, jak se k téhle podívané neustále přilepují další a další kousíčky, až je to celé překynulé. Silné ***.(8.3.2010)

Pro mě osobně první hodinu a půl těžké utrpení plné dementních (přespříliš infantilních) i okoukaných skopičin Deppa, zdlouhavých vysvětlovaček, nezajímavých postav a příběhu nemístně košatého i příliš volně zaplétaného. Verbinski mě dlouhé minuty kolíbal a naznačil své možnosti jen v rámci povedeného výletu mezi domorodce. Výprava a triky sice bez větších chyb, jejich plné vyznění umožňuje ale až tempově brilantně zmáknuté finále (a dvacet minut před ním). Jakmile Depp najde truhlu spustí se akčně-komediální inferno, kvůli kterému se na Piráty těší celá zeměkoule, s tím štěstím, že dobrý konec zanechá výrazně lepší vzpomínky v mysli než dobrý start a nudný finiš. Sice mě nebaví snahy o mytologii ani Deppovo legračí běhaní, průpovídky s opicí nebo herectví Keiry a Orlanda, posledních pětačtyřicet minut jsem byl ale regulérně vtáhnutý a snad i nadšený. A nejspíš zajdu podruhé, což můžu v letošní nuzné letní nabídce tvrdit teprve potřetí (MI3 a X3). Nicméně nebudu kvůli trojce netrpělivě stříhat metr. Mnohem spíš budu doufat v to, že si Verbinski líp pohlídá konzistenci své trikové show i vyprávěcí rytmus a sérii zakončí ve velkém stylu finiše Truhly mrtvého muže. Hřbitov a kolo rulez takže za 70%.(18.7.2006)

• monolog

Není to zvláštní? Když vidíte první díl dvakrát, už vám tak skvělej nepřijde, protože vidíte všechny ty nedokonalosti a zbytečné efektní přitáčení. A druhý díl mi nepřišel skvělej ani na poprvé. Exteriéry a kostýmy samozřejmě nádherné (Karibik má stejnou matku jako Nový Zéland, Afroditu), ale nedokončenost příběhu, nudný děj, který se hlavně snaží šokovat akčností a rozesmát neustálým hláškařením případně absurdně komickými situacemi, které však vyznívají spíš trapně, plochost všech postav, nulové herecké výkony (a paradoxně v tomto díle i Deppův kapitán nestojí za nic, prostě kopíruje své chování z jedničky). Je zajímavé, že nejsrandovnější mi přišla scéna, kdy Davey Jones zavelí: "Vypusťte Krakena!" jenže to asi tvůrci neměli v plánu. Celý film vyznívá hrozně prvoplánově, jen aby byl další díl a do kasy přibylo pár zlaťáků. Dvě humorné extrapostavičky z předchozího dílu jsou napasovány naprosto neuměle a vlastně se až do konce potom snaží starat o zábavu. Jenže jejich žvásty jsou neskonale trapný. Abych si užil tenhle film, tak by mi muselo být maximálně patnáct a nesměl bych pít nic jinýho, než značkový mlíko, jak je to pitomý a jednoduchý. Hezká vizuální stránka to prostě nezachrání, protože podívat se na hezké obrázky můžu jít do Národní galerie nebo si koupím časopis Malíři. Od filmu, stejně jako od knížky, ale chci i něco víc, než jen pár na pohled hezkých lidí a lokalit dynamicky sestříhaných dohromady.(23.11.2006)

Bravissimo perfekto! Opäť nevídaná zábava, ktorá síce pokrivkáva mierne za nastavenou latkou z jednotky, no stále je sa na čo kukať. A to hlavne, keď sa k slovu dostane Depp. Úžasný prízvuk, opakuje výkon z prvej časti a kľudne by som mu tú nomináciu dal aj teraz. Minimálne nomináciu. Film pomerne dlhý, no svoje tempo si nestratil. Tu už je jasné však o čom bude trojka, na čo sa nesmierne teším. 80%.(11.12.2006)

Jsem nadšen! Tenhle film je jako jízda na úžasné horské dráze, která nejede ani moc pomalu, abych se stačil nudit, ale ani moc rychle na to, abych všechno nestačil vstřebat. Samozřejmě vrcholnými scénami filmu jsou útěk z rožně X útěk v obřích klecích, mlýnské kolo, no a pak samozřejmě finále. Krom nich je ale film i jinak úžasně nabitý, vyzařuje z něj radost všech zúčastněných, je vidět, jak je to všechny bavilo. Jack Sparrow v podání famózního Johnnyho Deppa předvádí skutečně ohromně vtipné kousky a Keira podle mého názoru hraje moc dobře, na svůj věk přímo výborně. Navíc kdo by odolal jejím našpuleným rtíkům, že? Abych hlavní trojici uzavřel, Orlando nehraje zase tak špatně... Zkrátka i když se tenhle film může někomu zdát jako hloupý tahák na peníze, když začne hrát ta známá hudba (kterou si pobrukuju dodneška) a na plátně bouří vtipná a parádní akce, na všechny ty kritiky zapomenu. Jen jedno mi pořád vrtá hlavou, pravidla těch kostek, co hráli na palubě Bludného Holanďana...(10.7.2007)

• - Cameo si tu měl zahrát Keith Richards z Rolling Stones, kterého plánovali tvůrci obsadit jako otce Jacka Sparrowa. Nakonec se objevil až ve třetím díle. (imro)

• - Animátori pre reálnejšie zobrazenie členov posádky Bludného Holanďana sledovali viaceré dokumenty a štúdie týkajúce sa pohybov morských sasaniek a obdobných morských živočíchov. (Greenpeacak)

• - Na filmu se podílel i Tim Burton, navrhl vzhled několika členů posádky Bludného Holanďana. (Palvinie)