Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Piráti z Karibiku : Truhla mŕtveho muža pripomínajú zo všetkého najviac rizoto. Každý si tu nájde svoj obľúbený kúsok, zastúpenie ingrediencií je pestré natoľko, aby zaujalo každého diváka a aj mu zachutilo, avšak pokiaľ sa na toto rizoto pozriete z nadhľadu, vyzerá príliš tuctovo a nevábne, takže dáte prednosť „učesanejšiemu“, i keď možno menej chutnému rezňu so zemiakmi. Nechcem tým samozrejme kaziť Pirátom status dobrého blockbusteru, práve naopak. Naháňačka za tajomnou truhlicou na palube Čiernej Perly je i tentokrát vydareným mixom vtipu, dobrodružstva, romantiky a akcie. A v rámci možností a zamerania sa na úspech u nenáročného popcornového diváka sa dá nazvať i kvalitným filmom. Sú totiž filmom, ktorý sa jednoducho musí páčiť každému, kto od každej návštevy kina neočakáva hlboké myšlienkové posolstvo, ale chce sa najmä baviť. Vrátiac sa k porovnaniu s rizotom z úvodu musím povedať, že ryža ktorá tento mix drží pokope, je nejak málo dovarená. Scenár Pirátov dvojky totiž trpí rovnakou chybou, ktorá v dvojke vystupuje ešte markantnejšie; je príliš preplácaný. Jednotlivé scény sa na seba vŕšia bez hlbšieho zmyslu a nadväznosti, pričom v jednotke táto chyba nebola až taká zjavná najmä preto, že divák bol do sveta pirátov iba uvádzaný a hlavne bol priťahovaný tým najväčším magnetom. Áno, Johny aka Captain Jack Sparrow is back.. Bohužiaľ je ho podľa môjho názoru vo filme príliš málo s prihliadnutím na to, že je to hlavný ťahač deja, humoru i akcie. Hláškuje o sto dvesto, asi jediný z hlavných hrdinov vie ako sa šermuje, jeho slovné prestrelky s Keirou sú asi jediným dobre napísaným a vypointovaným dialógom vo filme ale hlavne nezabudol na svoj rock´n´pirate prejav, ktorý tak pomohol jednotke z vĺn priemernosti. Z hlavných postáv už potom zaujme popri nevýraznom Bloomovi a Keire iba predstaviteľ Davyho Jonesa, známy to vyžitý rocker Billy Mack z Lásky nebeskej Bill Nighy, ktorý je pod maskou chobotnice k nepoznaniu a predvádza úžasný francúzsky prízvuk. Vedľajšie postavy sú hlavne pokiaľ sa týka anglických hercov (Bryce, Davenport a Hollander) výbornou ukážkou zaujatia diváka i na malom priestore. Triky v Truhle sú skôr premenlivej kvality, od výborných (miznutie lodí) až po praveko vyzerajúci pohyb nemŕtvych pirátov. Každopádne, pokiaľ sa ma ktokoľvek spýta, aký sú Piráti vol. II film, poviem, že vydarený a jednoznačne ho odporúčam...už kvôli tomu, že jeho koniec diváka poriadne navnadí na pokračovanie. Ja sa naň totiž teším omnoho viac, než som sa tešil na LOTRov, Matrixy a Potterov dokopy.....kapitán mi totiž celú dvojku chýbal. 8/10(31.7.2006)

Noví piráti se snaží být stejně jako klasické pokračování úspěšného hitu větší, vtipnější a akčnější. Snaha je sice krásná věc, ale ono se to nedaří, tak jak by si všichni přáli. Jistě, rozpočet přes 200 milionů dolarů dělá hodně, a tak piráti jsou skutečně velcí, ale v ostatních částech naprosto selhávají. No to jsou možná moc silná slova, tak jenom lehce selhávají :). A největší vinu na tom má scénář. Je zajímavé, že na to, že první díl byl prakticky bez scénáře, tak vše dobře plynulo a případné mezery se zaplnily různými vtipy či akčními sekvencemi. Ne tak u Truhly mrtvého muže. Tentokrát se totiž tvůrci snaží předvést, jak obsáhlou mytologii piráti mají, což je vskutku záslužná činnost, ale u zpracování pouťové atrakce z Disneylandu to působí dost roubovaně a směšně. Právě kvůli snaze o mytologické povýšení se první hodinka a čtvrt táhne v hodně plynulém tempu a řeknu narovinu, že nebýt humorné vložky (o kterou se postará samozřejmě Johnny Depp) na ostrově kanibalů , tak bych měl chuť odejít. Ne, že by to byla zas taková nuda, jen člověk očekával vtipnou akční jízdu (kterou mimochodem všichni slibovali), ale dostalo se mu pár fórků vykrádajících první díl, pak pár fórků z infantilního soudku a akce? Ta tam prostě nebyla. Naštěstí (jak pro mě, tak pro piráty) druhá polovina působí úplně opačně a dostavuje se to, co všichni očekávali. Skvělé vtipné sekvence ve kterých Deppův korzár Jack exceluje takovým způsobem, že Oscar by za tuhle totálně ujetou roli měl připadnout jemu. Ovšem to není vše. Tak brilantní akci, která obsahuje tolik nápadů jsem v poslední době, možná i v rozhraní pár let neviděl. Ovšem, když už se piráti dostanou na očekávanou výši, scénář je "samozřejmě" opět těžce udeří do slabin. Jelikož, truhla je jen polovina příběhu, proto se příběh utne v polovině (po dosti nečekaném zvratu), aby se banda dychtivých fanouškou nemohla dočkat roku 2007. Je trochu smůla, že zrovna tomuhle filmu by slušel scénář poněkud jednodušší, který si nehraje z tolika vedlejšími liniemi a který by neobsahoval tolik trapných vtipů pro malé děti (vážně se nesměju scénce typu Jack nese klíč a padá do díry, z toho už jsem snad vyrostl). Jinak vše ostatní je rozhodně na vynikající úrovni. Jak vynikající efekty, kterým vévodí digitální Kraken, který je naprosto uvěřitelný (tedy až na závěr, ten je na můj vkus moc digital, ale to nechám být) a výborný Davy Jones, který má svá digitální chapadla vytvořená tak excelentně, až jsem si myslel, že Billu Nighymu snad připlácli chobotnici na obličej :). Právě Nighyho Jones a Deppův Sparrow jistojistě vévodí filmu svými hereckými kreacemi, což se nedá říci o zbytku ansamblu. Keira Knightley je sice pořád poměrně roztomilá a dokonce se dere i do popředí, ale pořád to není ono. I když alespoň něco. Jelikož oproti poslední hlavní hvězdě (ano myslím Orlanda) je aspoň trochu výrazná. Na to, že by Bloom měl být hlavním hrdinou Pirátů 2, tak tomu pořád není a už mu moc času nezbývá, aby se na tento post vypracoval. Pomyslné váhy pak na stranu nadprůměru naštěstí strhává výborná hudba Hanse Zimmera, která samozřejmě navazuje na předchozí díl a rozvíjí ho o další motivy. Uznávám, že je to oddychová zábava a když člověk vypne mozek tak se skvěle pobaví. Ovšem příště to chce míň postav, jednodušší děj a lepší humor. Uvidím za rok. Po třetím díle možná hodnocení zvednu, ale zatím jen 3,5*. Škoda. :((9.8.2006)

Rozpočet $225miliónovTržby USA $423,315,812Tržby Celosvetovo $1,066,179,725Tržby za predaj DVD v USA $320,866,274 //počet predaných kusov 16,680,052║ Čo sa trikovej stránky týka, tak to je fantázia, pokiaľ ide o príbeh je to ešte väčšia vata než prvý diel. A opäť okrem prim výkonu Johnny Deepa, sú tu ostatné postavy v podaní Orlanda Blooma či Keiry Knightley úplne ležérne. A každým ďalším pozretím mi to len príde čoraz viac otravné. /videl v kine: 65%/(31.7.2006)

rozpočet : $225 million tržby celosvetovo : $1,065,361,812(21.12.2006)

No tak trochu jsem to cekal. Prvni dil zustava neprekonan. Zatimco prvni dil byl vyvazena smes akce, dobrodruzstvi a sem tam nejaky vtipek, dvojka je dobrodruzna komedie. A komickejch veci tu je zbytecne moc. Kdyby se neco nepodstatneho z uvodnich cca. 90 minut vypustilo, byl by film o moc lepsi. Triky jsou o tridu lepsi nez v prvnim dile a ty ostrovy atd. jsou fakt nadherny. Do toho opet skvely herci, ale Depp uz to trochu prehanel s tou komicnosti, ale na druhou stranu je fajn, ze vlasne nikdy nevime, jak se zachova. Hudba zustala stejna, takze parada a bitvy jsou vyborny, jen nich mohlo bejt vic. Nejdriv me potesilo, ze ve filmu hraje Bill Nighy, ale byl tak upravenej pocitacem, ze by bylo fuk, kdo by Daveyho hral, ale hlas mel hustej. A konec me trochu nastval, sice to je podobny jako u Matrix Reloaded, takze Verbinski hezky naladil na treti dil, ale urcite to slo aspon trochu uzavrit, v podstate postavy trdlovali 150 minut zbytecne, protoze se nic nevyresilo a krom toho to je v podstate variace na prvni dil. Ale i tak to je vyborna podivana a jeden z nejlepsich popkornu tohohle roku a s privrenym okem to da 5*, hlavne za zaverecnejch masakralnich 50 minut.(3.8.2006)

• - Animátori pre reálnejšie zobrazenie členov posádky Bludného Holanďana sledovali viaceré dokumenty a štúdie týkajúce sa pohybov morských sasaniek a obdobných morských živočíchov. (Greenpeacak)

• - Okolo druhého pirátského dobrodružství se rozpoutala reklama nevídaných rozměrů a snímek za 225 milionů dolarů vydělal během úvodního víkendu (7. – 9. 7. 2006) rekordních 135,6 milionu. Piráti tak překonali Spider-Mana s jeho 114,8 miliony, přičemž bájnou stovku zdolali za dosud nepokořené jediné dva dny. V pátek dokonce trhli film Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů s 55,8 milionu, a tím byl pátek historicky nejziskovějším dnem premiéry. Další zápisy zlatým písmem byly v překonání 250-milionové hranice za 10 dnů (Epizoda III potřebovala o den více), 300 milionů za 16 dnů (Epizoda III opět potřebovala o jeden den více) a hranici 350 milionů zdolala v průběhu 23 dnů (Shrek 2 měl dotehdy rekord s 26 dny). (imro)

• - Tvář Davyho Jonese (Bill Nighy) vznikla samozřejmě celá na počítači, ale textura, která byla použita jako jeho kůže, vznikla oskenováním hrnku špinavého od kávy. (Palvinie)