Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Je to lehké, je to hloupé, vzato kol a kolem to není ani moc epické, ale co... Těch pár nápaditých, výtečně přestřelených akčních scén (mlýnské kolo), musím ocenit, míhání jazyků hbitější než míhaní šavlí a kordů, též, i přes mírnou repetitivnost. I potrhle náhlé proměny situací (neustálé výměny držitelů Truhly). To dobré nechat, i **** bych dal, ve 150 minutách se však Verbinski nevyhnul chvílím nudy, které odhalují, jak se k téhle podívané neustále přilepují další a další kousíčky, až je to celé překynulé. Silné ***.(8.3.2010)

Abych vyjádřil svoje očekávání, tak první díl považuji za parádní letní oddychovou blockbuster-ovku a trailer na nové pokračování jsem si pouštěl nespočetněkrát…. tím pádem bylo moje očekávání obrovské… a o to více jsem byl zklamán. Akce je samozřejmě opět nejkvalitnější perlou tohoto dílu, ale když se přechází na dialogové sekvence, tak nemají čím zaujmout a nudí... teď musím jen doufat, že se třetí díl neponese ve stejném duchu...(7.1.2007)

Monstrózní výdělky chápu, neboť se jedná přesně o tu jasně nalinkovanou a technicky dokonale naaranžovanou "eye-candy" zábavu, která je jak šitá na míru střednímu proudu diváků, kteří do kina ani nepáchnou bez pořádné Coca-Coly a několika tun křupavého popkornu. S chladným pocitem na duši však mohu říci, že první díl je lepší a to prakticky v každém možném aspektu. Pokračování má jeden zásadní problém - přeplácanost. Všeho je tu nadbytek. Zbytečně kombinovaný příběh (především pak posledních cca 45 minut), příliš mnoho vtipu, přičemž ne každá situace je vyloženě komická, příliš mnoho střídajících se lokací a příliš mnoho vizuálních efektů. Ty jsou samy o sobě samozřejmě fantastické, ale to je víceméně nepsaná povinnost u projektů takovéhoto kalibru. Postavy jsou vykresleny stejně jako v díle prvním. Depp je opět vynikající a tentokráte potěší i Bloom. Kraken je cool monstrum a hlavní záporák je tak úchvatně namaskovaný, až se tomu věřit nechce. Máme tu několik skutečně nezapomenutelných scén (domorodci, Jack Sparrow - skokan o tyči, souboj na obřím kole atd.). Bohužel však celek působí poněkud nevyváženě, neupřímně a především dost nudí. Jednou a dost.(17.7.2006)

No tak trochu jsem to cekal. Prvni dil zustava neprekonan. Zatimco prvni dil byl vyvazena smes akce, dobrodruzstvi a sem tam nejaky vtipek, dvojka je dobrodruzna komedie. A komickejch veci tu je zbytecne moc. Kdyby se neco nepodstatneho z uvodnich cca. 90 minut vypustilo, byl by film o moc lepsi. Triky jsou o tridu lepsi nez v prvnim dile a ty ostrovy atd. jsou fakt nadherny. Do toho opet skvely herci, ale Depp uz to trochu prehanel s tou komicnosti, ale na druhou stranu je fajn, ze vlasne nikdy nevime, jak se zachova. Hudba zustala stejna, takze parada a bitvy jsou vyborny, jen nich mohlo bejt vic. Nejdriv me potesilo, ze ve filmu hraje Bill Nighy, ale byl tak upravenej pocitacem, ze by bylo fuk, kdo by Daveyho hral, ale hlas mel hustej. A konec me trochu nastval, sice to je podobny jako u Matrix Reloaded, takze Verbinski hezky naladil na treti dil, ale urcite to slo aspon trochu uzavrit, v podstate postavy trdlovali 150 minut zbytecne, protoze se nic nevyresilo a krom toho to je v podstate variace na prvni dil. Ale i tak to je vyborna podivana a jeden z nejlepsich popkornu tohohle roku a s privrenym okem to da 5*, hlavne za zaverecnejch masakralnich 50 minut.(3.8.2006)

Pro mě osobně první hodinu a půl těžké utrpení plné dementních (přespříliš infantilních) i okoukaných skopičin Deppa, zdlouhavých vysvětlovaček, nezajímavých postav a příběhu nemístně košatého i příliš volně zaplétaného. Verbinski mě dlouhé minuty kolíbal a naznačil své možnosti jen v rámci povedeného výletu mezi domorodce. Výprava a triky sice bez větších chyb, jejich plné vyznění umožňuje ale až tempově brilantně zmáknuté finále (a dvacet minut před ním). Jakmile Depp najde truhlu spustí se akčně-komediální inferno, kvůli kterému se na Piráty těší celá zeměkoule, s tím štěstím, že dobrý konec zanechá výrazně lepší vzpomínky v mysli než dobrý start a nudný finiš. Sice mě nebaví snahy o mytologii ani Deppovo legračí běhaní, průpovídky s opicí nebo herectví Keiry a Orlanda, posledních pětačtyřicet minut jsem byl ale regulérně vtáhnutý a snad i nadšený. A nejspíš zajdu podruhé, což můžu v letošní nuzné letní nabídce tvrdit teprve potřetí (MI3 a X3). Nicméně nebudu kvůli trojce netrpělivě stříhat metr. Mnohem spíš budu doufat v to, že si Verbinski líp pohlídá konzistenci své trikové show i vyprávěcí rytmus a sérii zakončí ve velkém stylu finiše Truhly mrtvého muže. Hřbitov a kolo rulez takže za 70%.(18.7.2006)

• - Pokud vydržíte až do konce závěrečných titulků, možná se dočkáte nějakého překvapení. (Siriuss)

• - Během natáčení musel být celý tým evakuován z Los Angeles kvůli hurikánu Wilma. (Siriuss)

• - Spoiler: Chápadlá Davyho Jonesa (Bill Nighy) boli vytvorené počítačovo. Iba v jednej scéne, kde mu Will Turner (Orlando Bloom) kradne kľúč boli použité chápadlá z protetického materiálu. (Greenpeacak)