Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 145 min

Už dlouho jsem nebyl u hodnocení filmu tak rozpolcený. No, nějak to ze sebe vysypu. Předně, z každičkého záběru filmu čiší snaha bavit, šokovat, rozesmávat... Jsou případy, kdy se mu to daří, jsou chvíle kdy se usmíváte nad neobratností scénáristy a poněkud směšným postavám a scénám (vědma, Jones hrající na varhany) , ale u mě bohužel převládli momenty, kdy jsem se mračil nad do nebe volající vykonstuovaností a umělostí gagů, replik, či celých scén. Další výtky - vše zůstává od jedničky při starém, Depp už se začíná trošičku zajídat (i když je stále tím nejlepším prvkem filmu, který ho drží nad vodou), Bloom je tradičně bezkrevný klaďas a Keira tam toho rozhodně moc neuhála. A ještě jednu, neuvěřitelně dlouhá stopáž, která by se dala klidně osekat, např. celá epizoda na ostrově lidojedů byla dějově naprosto zbytečná a veselé eskapády, které tam Depp a spol. vyváděli patřili k tomu nejslabšímu z celého filmu. Z dalších postaviček mě mile překvapili ztroskotalý komodor s korektně záporným lordem, naopak dost mě zklamal oslavovaný digitoš Davy Jones. Tohle všechno však můžete hodit za hlavu, pokud hledáte jen hollywoodskou zábavu - té dostanete co hrdlo ráčí. A samozřejmě - překvápko na konci je úžasné, určitě nejlepší moment filmu. Těšte se :-) 50%(6.10.2006)

Dospělejší a drzejší pokračování, které má hned několik silných momentů (především finále na Perle je pamětihodné) a dvě geniálně koncipované akčně/humorné pasáže (Deppův útěk z rožniště a mlýnské kolo). Druhý díl se snaží o košatější děj a mít více propracovaný svět, nicméně svou neuzavřeností působí podobně rozpačitě, jako kdysi Reloaded vůči původnímu Matrixu. Malinko roztahaný, ale jinak velmi chutný blockbuster, s fantastickým Deppem, chytlavým humorem, strhující akcí a překvapivě i se slušným Bloomem, který se konečně naučil využívat mimické svaly v obličeji. Jsem zvědavý, s čím přijde trojka(17.7.2006)

Hodnotím stejně jako první díl, tedy čtyřmi hvězdičkami, protože první dvě části řadím na podobný stupínek (tenhle druhý díl bych jen tak o dvacet minut zkrátil, protože místy se dostavila nuda, což u prvního dílu nehrozilo). Johnny Depp opětovně skvělý a podařilo se mu zastínit svým výkonem všechny ostatní slavná jména (a že jich není málo :)). Výborná podívaná, na kterou se rozhodně vyplatí jít do kina, protože doma jsem kvalitu tolik neocenil........(16.7.2007)

Je to lehké, je to hloupé, vzato kol a kolem to není ani moc epické, ale co... Těch pár nápaditých, výtečně přestřelených akčních scén (mlýnské kolo), musím ocenit, míhání jazyků hbitější než míhaní šavlí a kordů, též, i přes mírnou repetitivnost. I potrhle náhlé proměny situací (neustálé výměny držitelů Truhly). To dobré nechat, i **** bych dal, ve 150 minutách se však Verbinski nevyhnul chvílím nudy, které odhalují, jak se k téhle podívané neustále přilepují další a další kousíčky, až je to celé překynulé. Silné ***.(8.3.2010)

Gore Verbinski roste v obrovského režiséra. Točí jak kvalitní horory (Kruh), nebo kvalitní dramata (Pan Rosnička), tak i kvalitní vysokorozpočtové a hlavně vysokovýdělečné letní blockbustery. Kecy o tom, že jde o infantilní zábavu a že film je určen pro mladší publikum nechám stranou, neboť jsem se bavil i já, a to vrchovatě. Takový oddechový, vtipný a dobrodružný film zde chyběl od prvního dílu. Pokračování vypadá o poznání dráž - přibyla další loď (Bludný Holanďan), větší akční sekvence (ostrov "hrdlořezů" kanibalů a bitka všichni vs. všichni ostatní), roli záporáka po kapitánu Barbossovi převzal Davy Jones a změna je to až neuvěřitelná. Na to, jak byl Geoffrey Rush božský, Bill Nighy jej hravě strká do náprsní kapsy. Nutno podotknout, že obrovský podíl na tom mají vizuální efekty a masky, které jsou u Davyho Jonese to nejlepší, co jsem za poslední léta viděl. Vrátil se i hláškující Jack Sparrow, tentokrát mi dokonce nevadil ani Orlando Bloom a Keiře to s krátkými vlasy sekne.. Já byl rozhodně spokojen a i přes poměrně velkou kritiku se těším na další pokračování..(31.7.2007)

• - Bill Nighy (Davy Jones) musel počas celého natáčania nosiť "teplákovú súpravu", ktorá zaznamenávala jeho pohyby, aby uľahčila prácu animátorom zo spoločnosti Light and Magic. (Greenpeacak)

• - Loď představující obchodní škuner Edinburg Trader si "zahrála" i ve filmu Vzpoura na Bounty z roku 1962. (Siriuss)

• - Cameo si tu měl zahrát Keith Richards z Rolling Stones, kterého plánovali tvůrci obsadit jako otce Jacka Sparrowa. Nakonec se objevil až ve třetím díle. (imro)