Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 145 min

Tak ke kladům, opravdu nádherné triky a sem tam nějaká zábavná scéna. K záporům : moc dlouhé, moc překombinované, moc stejné jako jednička. Takže měla bych jednu dobrou radu: stříhat, stříhat a stříhat. A navíc je docela problém, že to moc nefunguje jako samostatný film, takže kdo neviděl Perlu, trochu se v tom ztrácel, což mi přijde škoda, když už je to takový trhák a do kina se vypraví i lidé, kteří jinak nechodí.(15.8.2006)

Scénář: Ted Elliott, Terry Rossio .. WTF !? Kouzelný dědeček Jerry Bruckheimer si opět vykouzlil kasovní pohádku gigantických rozměrů, ALE ... K megalomanskému a nesoudržnému pokračování úspěšných a svěžích Pirátů z Karibiku mam podobné připomínky, jako k druhému dílu Ice Age. I zde se nachází ústřední postava, která sice neměla původně být tou hlavní, ale bodovala a doslova si ukradla film pro sebe - ano, Jack Sparow a Scrat mají hodně společného. Byl tím zajištěn obrovský úspěch (a příjem) a vše ústřední v druhém díle bylo vsazeno jen na jednu kartu (resp. na více v případě Pirátu, ale to už bych byl zpět u jejich nekonzistence a roztříštěnosti). Ovšem ani prvoplánová salva gagů a více méně humorných (pod)částí, na kterých druzí Piráti staví všemožný balast, nepřináší ve výsledku kýžený efekt spokojenosti a spíše tímto postupem film uvadá a topí se ve vlastní vatě. Nebýt těch několika velmi světlých momentů (a Keiry :-*), neváhal bych i sem přihodit dvě šedivé hvězdy, jako právě Době ledové. A to jsem měl Piráty tak rád..(13.8.2006)

Jack Sparrow, ehm kapitán Jack Sparrow si po více než solidní jedničce nekazí renomé, ale také ho nijak výrazně neposiluje. Místy se to totiž na odpočinkový blockbuster táhne až příliš. Naštěstí snímek drží nad karibskými vodami (opět) Depp. Byť i jemu sráží nohy, že se tvůrci snažili naroubovat postavu Jacka kam se jen dalo a nejlépe do všech situací. Dvě hodně vydařené scény (ostrov lidojedů a šermířská anabáze o klíč k truhle) vyplněné koukatelnou vatou, okázalou výpravou a zábavou pro celou rodinu, takže finanční oddělení Buena Visty bude jistě uspokojeno. PS po druhé projekci po několika letech: Na podruhé mi to sedlo o poznání lépe. A to natolik až mi ani většina původních výtek nepřišla tak zásadní.(7.8.2006)

Abych vyjádřil svoje očekávání, tak první díl považuji za parádní letní oddychovou blockbuster-ovku a trailer na nové pokračování jsem si pouštěl nespočetněkrát…. tím pádem bylo moje očekávání obrovské… a o to více jsem byl zklamán. Akce je samozřejmě opět nejkvalitnější perlou tohoto dílu, ale když se přechází na dialogové sekvence, tak nemají čím zaujmout a nudí... teď musím jen doufat, že se třetí díl neponese ve stejném duchu...(7.1.2007)

Mít to o půl hodiny míň, byla by to svižná popcornová jízda nabitá nápady a sršící vtipem, ale střídmá stopáž by asi nepůsobila dostatečně "velkofilmově", takže je to nastavené hromadou nezajímavých pasáží a celkově PIRÁTůM stejně jako HARRY POTTERůM chybí spád. Akční scény jsou se svou groteskovou dynamikou a šmrncem fajn, i když by mohly být delší a propracovanější, triky a exotická výprava jsou velkorysé a působivé a kamera kouzlí moc pěkné obrázky. Johnny Depp se jako Jack jen vykrádá, přičemž je polovinu času vtipný a druhou polovinu trapný a Keira opět hravě přehraje tragického Blooma (ale jejich lásku jim nežeru ani na chvíli). Škoda toho nevyrovnaného tempa, protože jinak je to perfektní destrukční trikový rodinný velkofilm.(18.8.2006)

• - Loď představující obchodní škuner Edinburg Trader si "zahrála" i ve filmu Vzpoura na Bounty z roku 1962. (Siriuss)

• - Keď sa Elizabeth hrá so svadobnými šatami ako s bábkou, kapitán Bellamy dole na palube stojí a kričí „Priamo tam”. Ukazuje pritom na miesto ľavou rukou. V prestrihu pri pohľade zhora však ukazuje pravou rukou. (skrecok1581)

• - Počas natáčania sa často striedali prívalové dažde a vysoké teploty, čo sťažovalo hercom prácu, pretože aj napriek týmto výkyvom museli stále nosiť to isté oblečenie. (Greenpeacak)