Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

• Česko Piráti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže (více)

Svatbu Willa Turnera a Elizabeth Swannové přeruší jejich zatčení. Nepřítel všech pirátů lord Cutler Beckett z Východoindické společnosti chce využít Willa k tomu, aby získal kompas kapitána Jacka Sparrowa, který ukazuje k místu, kde se nalézá to, po čem srdce držitele touží nejvíce. Will splněním slibu může zajistit sobě i své milé svobodu, a proto ihned vyráží hledat Jacka Sparrowa. Ten brázdí oceány na Černé perle se svou posádkou, o kterou má ale záhy přijít. Ďábelský kapitán Davy Jones totiž rozhodl, že je na čase, aby Jack splatil svůj starý dluh. Jedinou Jackovou možností je mocného protivníka zničit a zachránit tak svou loď i svůj život. Na cestě za dosažením svého cíle neváhá Jack využít své přátele, Willa a Elizabeth. (TV Nova)

Trailer 1

Galadriel

Popravdě nevím, jak tohle ohodnotit. Je to blbost, má to překombinovaný děj, originalitu budeme hledat lupou a stejně jí nenajdeme... Ale zase na druhou stranu jsem se několikrát dost dobře bavila, Johnny Depp je standardně skvělý (a bez něj by to byl totální brak), Davy Jones se taky povedl... Nakonec dávám 3* a to hlavně pro to, že je to horší než první díl a hlavně oproti němu nic nového nepřináší (tím myslím, že Jack Sparrow je prostě Jack Sparrow a už víme, co od něj můžeme čekat, jinak nic nového nepřineslo ani "Prokletí černé perly"). ()

Lima

Jízda, při které střídavě přesedáte z Trabantu do závodní formule. Ale za vidění tenhle nevyrovnaný mix zdlouhavých obkecávaček, přeplácaného děje a ďábelské akce stejně stojí. Už jenom kvůli úžasnému Billy "Davy Jones" Nighymu, který dokazuje, že i pouhýma očima a sugestivní modulací hlasu se dají uhrát zázraky. ()

Douglas

Nebýt těch dvou geniálních scén, z nichž první ani do filmu nijak zvlášť nezapadá (lidojedi; ostrovní bitka s mlýnským kolem, hřbitovem, lesíkem a pláží), dal bych dvě hvězdičky. Stejně jako minule se dost banální historka všemožně uměle komplikuje a velmi podobné situace se pořád dokola opakují, výsledkem čehož je místy přes všechnu akci naprostá ztráta rytmu. Navíc jakkoli postavy o svých motivacích permanentně hovoří, nijak zvlášť zřetelné nejsou a celý závěr působí jako snaha za každou cenu naplnit dilema naznačené ve třech čtvrtinách filmu (rozhovor Jacka a Elizabeth o "zvědavosti"). Ty dvě scény mi ale stále leží v hlavě natolik silně, že bych se konkrétně na ně podíval klidně ještě několikrát... Na celý ten film, který zdánlivou přehlceností maskuje vlastní narativní inkoherenci a repetitivnost, už ale pokud možno nikdy. ()

Tosim

Film, u jehož sledování jsem si stále kladl otázku: TOHLE že porazilo v návštěvnosti Superman Returns? Orientováno na dětičky (však taky v kině, kde jsem na tom byl, v jedom kuse chodily na záchod, mluvily a šustily popcornem), přehnaná délka, mnoho narativních linií, které by šly zkrátit a Johnny Depp, který několikrát za minutu někam padá, nebo nepochopitelné scény (Elizabetin polibek), to všechno vás spolehlivě naštve. Chtěl jsem původně dát tři, ale kvůli té rovnováze musím ubrat. Chápete? ()

Cival

Pro mě osobně první hodinu a půl těžké utrpení plné dementních (přespříliš infantilních) i okoukaných skopičin Deppa, zdlouhavých vysvětlovaček, nezajímavých postav a příběhu nemístně košatého i příliš volně zaplétaného. Verbinski mě dlouhé minuty kolíbal a naznačil své možnosti jen v rámci povedeného výletu mezi domorodce. Výprava a triky sice bez větších chyb, jejich plné vyznění umožňuje ale až tempově brilantně zmáknuté finále (a dvacet minut před ním). Jakmile Depp najde truhlu spustí se akčně-komediální inferno, kvůli kterému se na Piráty těší celá zeměkoule, s tím štěstím, že dobrý konec zanechá výrazně lepší vzpomínky v mysli než dobrý start a nudný finiš. Sice mě nebaví snahy o mytologii ani Deppovo legračí běhaní, průpovídky s opicí nebo herectví Keiry a Orlanda, posledních pětačtyřicet minut jsem byl ale regulérně vtáhnutý a snad i nadšený. A nejspíš zajdu podruhé, což můžu v letošní nuzné letní nabídce tvrdit teprve potřetí (MI3 a X3). Nicméně nebudu kvůli trojce netrpělivě stříhat metr. Mnohem spíš budu doufat v to, že si Verbinski líp pohlídá konzistenci své trikové show i vyprávěcí rytmus a sérii zakončí ve velkém stylu finiše Truhly mrtvého muže. Hřbitov a kolo rulez takže za 70%. ()

• Aby se Gore Verbinski vyhnul historickým chybám, pro stropní světlík si nechal dovézt německé sklo z 18. století. (Siriuss)
  • Na filmu se podílel i Tim Burton, navrhl vzhled několika členů posádky Bludného Holanďana. (Palvinie)