Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 150 min

Nezbývá mi než souhlasit s renomovanějším hlasem Tomáše Baldýnského. Není to Davy Jones a Bludný Holanďan, co proklelo kapitána Jacka, je to tučný disneyovský měšec, ze kterého Piráti číslo dvě čerpají z plna hrdla. Výsledkem je klasický film prostředníček, který nemá pořádně ohraničený začátek a konec, čili působí vcelku vesele chaotickým dojmem. Postavy tak nějak vplují do starých kolejí, odskajují si tu sem, tu tam, vykonají přemnoho skopičin, pobaví diváky, přiberou do party nového záporáka a když člověk cítí v kostech, že by se mělo už konečně začít dít něco pamětihodného, zatroubí Hans Zimmer nezapomeutelnou pirátskou tuš a plachtí se do přístavu jménem "Díl číslo tři". Veselá navršenina historek "Truhla mrtvého muže" tak zůstává napůl otevřená, napůl zavřená. Určitě potěší fakt, že se postavy v rámci schopností scénáristy a režiséra někam vyvíjejí, profilují, že se pouze neopakují staré animozity a přátelství, že vzniká nové tření a napětí. Oku nepochybně zalahodí skvělé efekty a uchu zase Zimmerova hudba. Citlivější chuťové buňky bude provokovat zmíněná neohraničenost a hraní na efekt. Jenže o efekt v tomhle špektáklu jde především, takže proč vlastně plakat? Možná proto, že filmu v některých momentech chybí gradace a odpich. Že se některé dialogy vlečou jako krakenův sliz. Že Johnny Depp používá svůj vybudovaný repertoár grimas a jeho Jack už není tím úžasným středobodem. Že ne všechny choreografie jsou tak nabité jako ta na mlýnském kole. Prašť jak uhoď, i druzí Piráti chytili vítr do plachet a lokli si dobrého rumu. Možná trochu zvážněli a určitě ztratili něco rošťáctví jedničky. A naprosto bezpochyby trpí syndromem prostředního dílu trilogie. [7/10](15.8.2006)

No tak trochu jsem to cekal. Prvni dil zustava neprekonan. Zatimco prvni dil byl vyvazena smes akce, dobrodruzstvi a sem tam nejaky vtipek, dvojka je dobrodruzna komedie. A komickejch veci tu je zbytecne moc. Kdyby se neco nepodstatneho z uvodnich cca. 90 minut vypustilo, byl by film o moc lepsi. Triky jsou o tridu lepsi nez v prvnim dile a ty ostrovy atd. jsou fakt nadherny. Do toho opet skvely herci, ale Depp uz to trochu prehanel s tou komicnosti, ale na druhou stranu je fajn, ze vlasne nikdy nevime, jak se zachova. Hudba zustala stejna, takze parada a bitvy jsou vyborny, jen nich mohlo bejt vic. Nejdriv me potesilo, ze ve filmu hraje Bill Nighy, ale byl tak upravenej pocitacem, ze by bylo fuk, kdo by Daveyho hral, ale hlas mel hustej. A konec me trochu nastval, sice to je podobny jako u Matrix Reloaded, takze Verbinski hezky naladil na treti dil, ale urcite to slo aspon trochu uzavrit, v podstate postavy trdlovali 150 minut zbytecne, protoze se nic nevyresilo a krom toho to je v podstate variace na prvni dil. Ale i tak to je vyborna podivana a jeden z nejlepsich popkornu tohohle roku a s privrenym okem to da 5*, hlavne za zaverecnejch masakralnich 50 minut.(3.8.2006)

Od Bruckheimerova druhého útoku na moji peněženku jsem nečekala nic než slátaninu s množstvím hudby, výborné kamery a Deppa větším než malé. Dostalo se mi Filmu, který měl všechny předpoklady pro to, aby překonal svého předchůdce a dosáhl až na 5*. Dvojka, aniž by na moment ztratila romantický hravý nádech srovnatelný s atmosférou Stevensonova Ostrova pokladů, dospěla a zbavila se oné schematičnosti, která tak brzdila první díl. Ano, je tu ono VÍCE charakteristické pro neplánovaná pokračování. Ovšem tentokrát to zcela překvapivě kromě více prvků podbízejících se divákovi znamená i více živoucích emocí, vyprofilovaných postav, dramatu, dobrodružství, romance, komiky, fantastického dobrodružství a inteligentních dialogů (jejich počet oproti minulu stoupl na dva). A pozor – oživování mrtvých postav je provedeno tak logicky, že dokonce zalátává nedořečenosti prvního dílu! Bohužel, přestože film ani na chvíli nepřestává bavit, k 70 % ho sráží jeho až děsivá nekoncepčnost a roztěkanost, kdy vzájemně nesourodým scénám chybí jakákoli spojnice, a přepsání a proškrtání scénáře by od věci rozhodně nebylo. Co na tom, že dvacet minut na ostrově lidojedů, je fakticky perfektně odvedenou ukázkou ryzí filmařiny, když ve výsledku v kontextu filmu nemá sekvence co dělat? Jen díky Verbinského nepopiratelnému umu, díky kterému to vše působí přesně opačně, než že je to celé sprostě vycucané z prstu (což taky je), nepostrádá snímek rytmus a tah na bránu, přestože jsme mnohdy místo přímého kopu svědky jen nepochopitelného kličkování od drnu k drnu. Depp, coby do reality ukotvenější Sparrow, dokazuje, že všeho moc škodí, Keira se ukazuje jako jeden z největších současných talentů a Bloom jako neoddiskutovatelné herecké dřevo. I přes zcela odlišné pojetí i atmosféru snímek odkaz jedničky ani tak nezradil; fenomén Pirátů z Karibiku je ukázkovým příkladem nádherného milováníhodného braku plného klukovského nadšení – a tím i zůstal.(30.8.2006)

Abych vyjádřil svoje očekávání, tak první díl považuji za parádní letní oddychovou blockbuster-ovku a trailer na nové pokračování jsem si pouštěl nespočetněkrát…. tím pádem bylo moje očekávání obrovské… a o to více jsem byl zklamán. Akce je samozřejmě opět nejkvalitnější perlou tohoto dílu, ale když se přechází na dialogové sekvence, tak nemají čím zaujmout a nudí... teď musím jen doufat, že se třetí díl neponese ve stejném duchu...(7.1.2007)

Skvělé důstojné pokračování, zavádějící nás hlouběji do světa pirátů a mystických tajemství, ukrytých v mořích.. samozřejmě z velkým nadhledem, se skvělou zábavností, dobrými akčními scénami, velkolepou muzikou a nádhernými exteriéry. Takhle má vypadat opravdový blockbuster. Na nic si nehrát, a přesto vypadat tak prvotřídně, že všechna béčka musí lézt do kouta. Johnny Depp svoji kreaci od jedničky ještě zlepšil, Jack Sparrow je jak neskutečná sviňě, zbabělec a zrádce, tak i skvělý hláškař, občas dobrý společník a potrava.. ehm Moc pozitiv, jak vidím neseženu, tahle postava je ani nemá mít. Knightley jako vždy k snězení, Orlando obstojný, mnohem lepší jsou ale záporáci: či už angličani s lordem Beckettem, Noringtonem a dalšími, nebo nový hrozivý dokonalý Davy Jones.. Pro Nighyho role jak stvořená :-) Kraken potěší, neustále parodování Sparrowa také, velkolepé souboje, kanibalské hrátky, road trip napříč světem a totální závěr...(18.10.2008)

• - Stellan Skarsgard (Bill Turner) strávil v príprave na svoju rolu štyri hodiny v maskérni. (Greenpeacak)

• - V Číně je promítání tohoto dílu série cenzurou zakázáno kvůli zobrazení kanibalismu. (Palvinie)

• - Spočiatku chceli scenáristi Ted Elliott a Terry Rossio koncipovať členov posádky "Bludného Holanďana" ako duchov, čo režisér zamietol. Rovnako dopadol návrh, podľa ktorého mal mať jeden z členov posádky korytnačí pancier. (Greenpeacak)