Americká kletba

• Belgie

An American Haunting

Mysteriózní / Thriller / Horor / Drama

Velká Británie / USA / Kanada / Rumunsko, 2005, 79 min

Film sa odohrával v 19.storočí ale na tak zaujímavé filmové storočie mal strašne slabú výpravu.Film hrá na efekt strašidelnosti(záblesk vlka v lese) ale aj na trápnu zábavnosť(seansa na odpudenie zlého ducha).Film ma tendenciu klamať diváka tým,že mu predhadzuje(vidieť,že vedome)kúsky z iných filmov v danom žánri ale evidentne mu to neprekáža.Sprvoti mi kamera imponovala ale postupom času mi začala sakramentsky vadiť,lebo jej stereotypnosť ma udivovala.Pointa ma sklamala a škoda za ňu,lebo film by mal odo mňa lepšie hodnotenie.Ale aj tak by som tento film nezatracoval na poli ducharčin nieje výnimočný ale svoju úroveň si drží.(6.4.2015)

• eraserhead666

Na to, že jde o jeden z nejvíce zdokumentovaných případů projevů ducha, je tohle zpracování docela suché. Takové hrozně sterilní, pořád jsem na něco čekal, a ono nic. Útoky ducha jsou vcelku nezáživné a pointa dost podivná. Korunu tomu všemu nasazuje krátká (rozjezd-konec) linie ze současnosti, to už je úplně úlet. Sutherland předvádí standrardní (pod)výkon, Spacek je nijaká, zajímavá mi přišla akorát hlavní hrdinka v podání slaďoučké Rachel Hurd-Wood.(11.11.2014)

• ivishka

Film, který jsem jaksi nepochopila a jelikož jsem získala odkaz v jednom nejmenovaném záhadologickém časopisu tak jsem čekala něco světobornějšího. Příběh jsem pochopila takto: starý otec z jakési rodiny Bellů znásilňoval malou holku jménem Betsy, z nepochopitelných důvodů jí terorizoval jakejsi poťouchlej duch, matka o tom očividně věděla a sama viděla otce nad postelí své pošahané dcery. Filmaři vložli nepochopitelné "vzpomínky" kde jsou zobrazeny nesourodé obrazy a stále se opakující scény z předchozích minut filmu, což mě utvrdilo ještě ve větším chaosu. Z ještě více nepochopitelných důvodů postavu jménem Betsy velice často nechával duch levitovat ve vzduchu a tahal ji za vlasy a fackoval....Buď to byly sadomaso hrátky nechutného starého Sutherlanda (ani jeho syn se moc jako jablko od stromu nevzdálil) nebo opravdu tedy ten duch. Nepochopila jsem konec a ani se snažit nebudu. Jedna hvězda za to, že byla poznat jakási snaha - občas jsem se opravdu lekla. Velkým nedostatkem shledávám vlka z animáče, který se tam velmi často a taktéž pro mě nepochopitelně zjevoval. Měli by točit i horory pro hlupáky nebo k nim psát vysvětlivky jelikož z té spleti obrazů jsem nepochopila skoro nic.(15.9.2012)

Já si myslím, že tenhle film opět naráží na špatné publikum. Češi prostě jsou v současnosti nejméně věřící lidé a je jedno, jestli se jedná o víru v Boha nebo v duchy či nadpřirozeno. Potom je těžký, aby na chvíli odhodili své skeptické názory a pokusili se dát duchům a nadpřirozenu šanci. Samozřejmě tenhle horor se snaží držet zuby nehty tehdejších písemných záznamů a to možná až příliš křečovitě, nicméně samotní tvůrci na konci přiznávají, že nikdo vlastně neví, kdo a co ty hrůzy způsoboval, proto přišli s nějakým duchem, který se vytvořil ze silně emocionálního zážitku dcery, která byla otcem znásilňována. Proč však duch napadával nejdříve ji a poté otce, to nikdo neví. Mě se Americká kletba líbila. Není to sice precizní duchařina, ale rozhodně nenudí, umí vylekat a umí vytvořit hodně nepříjemnou atmosféru..... Koho zajímá více faktů k příběhu rodiny Bellů, tak čtěte na wikipedii (Bell witch) nebo zde: http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&langpair=en|cs&rurl=translate.google.cz&twu=1&u=http://mtskeptics.homestead.com/BellWitch.html&usg=ALkJrhjQ_2LFyxIaAKt8XLfRJIXOiFgMFA(13.7.2011)

Tvůrci tohoto filmu nejsou žádní géniové, ale bylo vidět, že se opravdu snažili. Hlavním plusem pro tento horror je, že příběh je vyprávěn v začátcích 19. století. Tudíž žádná elektřina, ale svíčky. Do toho bouře, starý dům, strašidelná hudba, úcházející kamera a temný háv dávají tomuto filmu ten správný horrorový šmrnc. Navíc prostředí bylo kouzelné. Romantika mezi postavami je ve filmu silně v pozadí a tlumená, avšak z prostředí úplně srší. Až na tu chuděrku holku Betty ( mimiochodem moc nádherná Rachel Hurd-Wood ), která ze sebe musela dělat před kamerou šaška, není v An American Haunting nic, co by mi vyloženě nesedlo. 60% [červenec 2006](9.7.2006)

• - V jednej scéne roztrhajú bibliu. Tu si môžete všimnúť, že na každej strane knihy je to isté. (Greenpeacak)

• - Horor od nezávislého distributora Freestyle Releasing stál 14 milionů a v amerických kinech debutoval (5. – 7. 5. 2006) s obratem 5,7 mil. dolarů na třetí příčce žebříčku návštěvnosti. Celkový výdělek se vyšplhal na 16,2 milionu. (imro)

• - Donald Sutherland má s hororovým žánrem bohaté zkušenosti. Mezi jeho první herecké úlohy patří účinkování ve snímku Dr.Terror’s House of Horrors (r. Freddie Francis, 1965). Objevil se také v klasickém filmu Invaze zlodějů těl (r. Philip Kaufman, 1978) a nedávno si zahrál v televizním Frankensteinovi (r. Kevin Connor, 2004). (imro)