Americká kletba

An American Haunting

Americká kliatba

Mysteriózní / Thriller / Horor / Drama

Velká Británie / USA / Kanada / Rumunsko, 2005, 79 min

Já nevím, co si myslet. Vidět historický mysteriozní horor, který je prý pravdivý, ale natočen moc důvěryhodně není a také ty nájezdy kamer, které mi připomínali Evil Dead a Sutherlanda, co mi nevím proč připomínal Gandalfa z Lord of the Rings, myslet si, že je to originální, ale nebýt si tím jistý a pak to objektivně ohodnotit, to je pro mě náročný úkol.(14.1.2009)

Film sa odohrával v 19.storočí ale na tak zaujímavé filmové storočie mal strašne slabú výpravu.Film hrá na efekt strašidelnosti(záblesk vlka v lese) ale aj na trápnu zábavnosť(seansa na odpudenie zlého ducha).Film ma tendenciu klamať diváka tým,že mu predhadzuje(vidieť,že vedome)kúsky z iných filmov v danom žánri ale evidentne mu to neprekáža.Sprvoti mi kamera imponovala ale postupom času mi začala sakramentsky vadiť,lebo jej stereotypnosť ma udivovala.Pointa ma sklamala a škoda za ňu,lebo film by mal odo mňa lepšie hodnotenie.Ale aj tak by som tento film nezatracoval na poli ducharčin nieje výnimočný ale svoju úroveň si drží.(6.4.2015)

Další z řady vymýtačských horůrků. Tentokráte to vidím na lepší průměr. Holčina se snaží, co jí síly stačí, ale všechno ostatní je ... průměr. Docela podstatnou věcí je, že proč se co děje se dozvíte až v posledních dvou minutách, což může na někoho působit dojmem, že se za celou dobu nic podstatného nestane. No a ti bystřejší na pointu přijdou hned...:-) 60%(16.10.2008)

Ze začátku jde o docela solidní duchařinu, která se ovšem ke konci změní v menší chaos. V Americe věří na ledascos, ale docela mě překvapuje, že zrovna tenhle případ označili za jediný potvrzený případ, kdy duch zabil člověka. Co se mi líbilo asi nejvíc byla docela slušná atmosféra, která zhruba uprostřed filmu dosáhla vrcholu a potom začala rapidně klesat. Ke konci se film změnil v holý režisérský pokus podat divákovi racionální vysvětlení. Údajně jde o jednu z verzí, ale já bych se bez toho finishe obešel. Úplně mi zkazil celkový prožitek z filmu. Navíc mi přišlo, že hodně scén bylo okopírovaných z nejrůznějších starších filmů.(1.7.2008)

• dubinak

Solomone už nic netoč. Ani jednou jsem s sebou necukla. Ani jednou jsem neměla pocit, že bych se měla bát. Atmosféra nulová. A osobně Rachel Hurd-Woodovou od srdce nesnáším. Takže i tento faktor je příčinou mého nízkého hodnocení. I když 58% není úplně málo, pro mě nebyla An American Haunting svým dějem přijatelná. Není to film na doporučení.(9.8.2012)

• - V jednej scéne roztrhajú bibliu. Tu si môžete všimnúť, že na každej strane knihy je to isté. (Greenpeacak)

• - Snímek je údajně založený na pravdivém příběhu, který v knize „An American Haunting“ popsal Brent Monahan. Jde o tzv. legendu Bellovy čarodějnice. Výskyt jejího ducha je prý podložený stovkami očitých svědků, kteří jí viděli v roce 1817 v Tennessee. Je to údajně jediný případ, kdy duch prokazatelně zabil člověka. (imro)

• - Kromě několika filmových zpracování se legenda stala také námětem pro mnohé písně. Například metalová skupina Mercyful Fate zpívá ve skladbě „The Bell Witch“ na albu „In the Shadows“ (1993). (imro)