Americká kletba

An American Haunting

Americká kliatba

Mysteriózní / Thriller / Horor / Drama

Velká Británie / USA / Kanada / Rumunsko, 2005, 79 min

Klasický průměrný horůrek o strašidelném domečku, ničím nevybočujíc z řady. V průměrném duchu se nesou i všechny herecké výkony, kde překvapivě nedobře zahrál veterán Donald Sutherland. Něco však přeci jen stojí za to vyzdvihnout. Hudba je krásně temná a navozuje tu pravou atmosféru, prostředí je velice, velice nádherné (natáčelo se v Rumunsku). Hodně mě zklamal konec, který působí poněkud hloupě a hlavně urychleně. Efekty také nic moc. Za příjemnou, chvílemi temnou atmosféru, za nadprůměrnou hudbu a za překrásné prostředí je průměrné hodnocení to pravé.(9.10.2006)

„Je to niečo, čo si si sama vytvorila. Aby si sa bránila.“ Režisérov predchádzajúci projekt, úbohá fantasy DRAČIE DIERY, ma mierne povedané neoslovil. Ale toto je takmer pozoruhodný krok dopredu. AMERICKÁ KLIATBA si robí reklamu „toto sa naozaj stalo, inšpirovali sme sa jediným dokázaným prípadom, kedy duch spôsobil úmrtie človeka“. Je úplne jedno, nakoľko je to pravda, lož, niečo uprostred alebo úsmevná (ale fungujúca?) mystifikácia. Tento po finančnej stránke lacný bubákovský horor (niektoré zábery sú ale výborné) funguje. Straší, desí, znepokojuje a napriek hlúpemu „súčasnému“ prológu (i epilógu) nadhadzuje zaujímavé otázky. Snímka s triviálnym scenárom odsýpa vďaka skromnej dĺžke (79 minút aj s titulkami!), kvalitnej výprave, tajomnej atmosfére starých časov, kedy do rozprávkami predchnutých nocí blikali roztrasené sviece a silnému hereckému obsadeniu (Donald Sutherland, Sissy „Carrie“ Spacek). Ja som bol spokojný, miestami až VEĽMI spokojný.(26.1.2008)

• ivishka

Film, který jsem jaksi nepochopila a jelikož jsem získala odkaz v jednom nejmenovaném záhadologickém časopisu tak jsem čekala něco světobornějšího. Příběh jsem pochopila takto: starý otec z jakési rodiny Bellů znásilňoval malou holku jménem Betsy, z nepochopitelných důvodů jí terorizoval jakejsi poťouchlej duch, matka o tom očividně věděla a sama viděla otce nad postelí své pošahané dcery. Filmaři vložli nepochopitelné "vzpomínky" kde jsou zobrazeny nesourodé obrazy a stále se opakující scény z předchozích minut filmu, což mě utvrdilo ještě ve větším chaosu. Z ještě více nepochopitelných důvodů postavu jménem Betsy velice často nechával duch levitovat ve vzduchu a tahal ji za vlasy a fackoval....Buď to byly sadomaso hrátky nechutného starého Sutherlanda (ani jeho syn se moc jako jablko od stromu nevzdálil) nebo opravdu tedy ten duch. Nepochopila jsem konec a ani se snažit nebudu. Jedna hvězda za to, že byla poznat jakási snaha - občas jsem se opravdu lekla. Velkým nedostatkem shledávám vlka z animáče, který se tam velmi často a taktéž pro mě nepochopitelně zjevoval. Měli by točit i horory pro hlupáky nebo k nim psát vysvětlivky jelikož z té spleti obrazů jsem nepochopila skoro nic.(15.9.2012)

Dobre situovaná rodina Bellových žije vo veľkej usadlosti Red River. Hlavou rodiny je John Bell. Je to vážený občan a skúsený obchodník. Vie sa obracať vo svete a vie sa dostať ku peniazom. Jedného dňa podvedie svoju susedu Kathe Battsovú. Tá na neho i celú jeho rodinu uvalí hroznú kliatbu. Film "Americká kliatba" je natočený podľa skutočných udalostí, ktoré sa odohrali v roku 1817 v štáte Tennessee. Ide o jediný zdokumentovaný a potvrdený prípad v histórii USA, kedy duch spôsobil smrť ľudskej bytosti. ***(17.7.2016)

Dobře obsazená, ale jinak spíš průměrná duchařina, která s přibývajícími minutami ztrácí na zábavnosti, úměrně tomu jak se některé situace neustále opakují. Slušnou atmosféru a herecké výkony sráží navíc nepříliš povedená pointa, která toho moc nevysvětlí a naopak se zpětně postará o pěknou řádku děr v logice. Abych nezapomněl - postava pragmatického profesora ( J. D´Arcy), zastupující zde klasického hororového skeptika, který je schopen zapřít i nos mezi očima, jen aby mohl racionálně vysvětlit do očí byjící nadpřirozené jevy mi tentokrát lezla krkem natolik, že jsem si přál, aby jí strašidlo minimálně přerazilo krucifix o palici. Nevyšlo to, škoda. Za to bych jednu * milerád přihodil.(14.6.2009)

• - Snímek je údajně založený na pravdivém příběhu, který v knize „An American Haunting“ popsal Brent Monahan. Jde o tzv. legendu Bellovy čarodějnice. Výskyt jejího ducha je prý podložený stovkami očitých svědků, kteří jí viděli v roce 1817 v Tennessee. Je to údajně jediný případ, kdy duch prokazatelně zabil člověka. (imro)

• - Donald Sutherland má s hororovým žánrem bohaté zkušenosti. Mezi jeho první herecké úlohy patří účinkování ve snímku Dr.Terror’s House of Horrors (r. Freddie Francis, 1965). Objevil se také v klasickém filmu Invaze zlodějů těl (r. Philip Kaufman, 1978) a nedávno si zahrál v televizním Frankensteinovi (r. Kevin Connor, 2004). (imro)

• - Film je taky známý pod názvem American Haunting - Bellwitch Story. (Chatterer)