Americká kletba

An American Haunting

Americká kliatba

Mysteriózní / Thriller / Horor / Drama

Velká Británie / USA / Kanada / Rumunsko, 2005, 79 min

Ze začátku jde o docela solidní duchařinu, která se ovšem ke konci změní v menší chaos. V Americe věří na ledascos, ale docela mě překvapuje, že zrovna tenhle případ označili za jediný potvrzený případ, kdy duch zabil člověka. Co se mi líbilo asi nejvíc byla docela slušná atmosféra, která zhruba uprostřed filmu dosáhla vrcholu a potom začala rapidně klesat. Ke konci se film změnil v holý režisérský pokus podat divákovi racionální vysvětlení. Údajně jde o jednu z verzí, ale já bych se bez toho finishe obešel. Úplně mi zkazil celkový prožitek z filmu. Navíc mi přišlo, že hodně scén bylo okopírovaných z nejrůznějších starších filmů.(1.7.2008)

• fars

Atmosferická podívaná se slušnou vizuální stránkou... jo, leda kdybych si pred samotnym shlednutim dal jointa. Tohle je spis atmosfericka nuda. Vypada to jako epizodni pribeh z verte neverte roztahnuty na hodinu a pul. A zadne bojim bojim se konat nebude, film nabizi jen jeden fackovaci prizrak, ktery kdyz se nahecuje tak septa lidem do ouska ze zemrou. Ma byt? Kazdy prece zemre, driv nebo pozdeji. Nevim co na tom filmu vsichni vidi...(30.1.2008)

American Haunting hodnotim ako nadpriemerny horor(ked ratame tieto novodobe),dostal som presne to co som od filmu cakal.....par lakaciek,nejaky ten pribeh(nie moc originalny alezaujimavy).Ale koniec ma moc nepotsil..aj ked treba uznat ze nic take som este vo filme nevidel(je mozne ze to uz niekto pouzite bolo ale pre mna to bolo uplne originalne)(4.7.2006)

Velmi vydařená, atmosférou prosáklá, duchařina založená na pravdivých událostech na začátku 19. století ve Spojených státech. Snímek zobrazuje zdánlivě idylickou rodinu Bellů, kterou terorizuje bytost z jiného světa. Její řádění se nejvíce zaměřuje na nejmladší dceru Betsy a hlavu rodiny, kterou si vystřihl Donald Sutherland. V průběhu snímku řádění zlého ducha nabírá na intenzitě i brutálnosti a výsledné odhalení je dost nečekané. An American Hauting si drží po celou stopáž celkem hustou atmosféru, která ovšem v několika sekvencích ztrácí štávu. Dále počin disponuje dobře vystavěným příběhem, vynikajícími lekavými scénami, zejména útoky černého vlka a řádění ducha na nebohé Betsy. Filmu napomáhá i slušné herecké obsazení, efektní hudba a podařené pojetí dobovosti. Díky několika úpadkům jinak celkem parádní atmosféry musim s hodnocením dolů, takže u mě za čtyři hvězdy.(11.9.2008)

Já si myslím, že tenhle film opět naráží na špatné publikum. Češi prostě jsou v současnosti nejméně věřící lidé a je jedno, jestli se jedná o víru v Boha nebo v duchy či nadpřirozeno. Potom je těžký, aby na chvíli odhodili své skeptické názory a pokusili se dát duchům a nadpřirozenu šanci. Samozřejmě tenhle horor se snaží držet zuby nehty tehdejších písemných záznamů a to možná až příliš křečovitě, nicméně samotní tvůrci na konci přiznávají, že nikdo vlastně neví, kdo a co ty hrůzy způsoboval, proto přišli s nějakým duchem, který se vytvořil ze silně emocionálního zážitku dcery, která byla otcem znásilňována. Proč však duch napadával nejdříve ji a poté otce, to nikdo neví. Mě se Americká kletba líbila. Není to sice precizní duchařina, ale rozhodně nenudí, umí vylekat a umí vytvořit hodně nepříjemnou atmosféru..... Koho zajímá více faktů k příběhu rodiny Bellů, tak čtěte na wikipedii (Bell witch) nebo zde: http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&langpair=en|cs&rurl=translate.google.cz&twu=1&u=http://mtskeptics.homestead.com/BellWitch.html&usg=ALkJrhjQ_2LFyxIaAKt8XLfRJIXOiFgMFA(13.7.2011)

• - Kromě několika filmových zpracování se legenda stala také námětem pro mnohé písně. Například metalová skupina Mercyful Fate zpívá ve skladbě „The Bell Witch“ na albu „In the Shadows“ (1993). (imro)

• - Horor od nezávislého distributora Freestyle Releasing stál 14 milionů a v amerických kinech debutoval (5. – 7. 5. 2006) s obratem 5,7 mil. dolarů na třetí příčce žebříčku návštěvnosti. Celkový výdělek se vyšplhal na 16,2 milionu. (imro)

• - Film je taky známý pod názvem American Haunting - Bellwitch Story. (Chatterer)