Americká kletba

An American Haunting

Americká kliatba

Mysteriózní / Thriller / Horor / Drama

Velká Británie / USA / Kanada / Rumunsko, 2005, 79 min

Ze začátku jde o docela solidní duchařinu, která se ovšem ke konci změní v menší chaos. V Americe věří na ledascos, ale docela mě překvapuje, že zrovna tenhle případ označili za jediný potvrzený případ, kdy duch zabil člověka. Co se mi líbilo asi nejvíc byla docela slušná atmosféra, která zhruba uprostřed filmu dosáhla vrcholu a potom začala rapidně klesat. Ke konci se film změnil v holý režisérský pokus podat divákovi racionální vysvětlení. Údajně jde o jednu z verzí, ale já bych se bez toho finishe obešel. Úplně mi zkazil celkový prožitek z filmu. Navíc mi přišlo, že hodně scén bylo okopírovaných z nejrůznějších starších filmů.(1.7.2008)

• Hitman_47

Potom, co jsem viděl trailer, tak jsem si říkal, že tohle bude jeden z nejnudnějších horrorů...a sakra, já měl pravdu. Ale nejen, že je o jeden z nejnudnějších horrorů (díky bohu, že to má jen něco mále přes 80 minut....myslel jsem, že chcípnu nudou), ono to má i špatný scénář, který jde ruku v ruce s režií, a to nemluvím o tricích, které jsou tak neuvěřitelně okaté, až to bolí. And pardon me, ale jestli točím duchařinu, tak to má být aspoň trochu děsivé....tady se lekance, či nepříjemného mrazení v zádech nedočkáte, věřte mi.(28.7.2006)

• ivishka

Film, který jsem jaksi nepochopila a jelikož jsem získala odkaz v jednom nejmenovaném záhadologickém časopisu tak jsem čekala něco světobornějšího. Příběh jsem pochopila takto: starý otec z jakési rodiny Bellů znásilňoval malou holku jménem Betsy, z nepochopitelných důvodů jí terorizoval jakejsi poťouchlej duch, matka o tom očividně věděla a sama viděla otce nad postelí své pošahané dcery. Filmaři vložli nepochopitelné "vzpomínky" kde jsou zobrazeny nesourodé obrazy a stále se opakující scény z předchozích minut filmu, což mě utvrdilo ještě ve větším chaosu. Z ještě více nepochopitelných důvodů postavu jménem Betsy velice často nechával duch levitovat ve vzduchu a tahal ji za vlasy a fackoval....Buď to byly sadomaso hrátky nechutného starého Sutherlanda (ani jeho syn se moc jako jablko od stromu nevzdálil) nebo opravdu tedy ten duch. Nepochopila jsem konec a ani se snažit nebudu. Jedna hvězda za to, že byla poznat jakási snaha - občas jsem se opravdu lekla. Velkým nedostatkem shledávám vlka z animáče, který se tam velmi často a taktéž pro mě nepochopitelně zjevoval. Měli by točit i horory pro hlupáky nebo k nim psát vysvětlivky jelikož z té spleti obrazů jsem nepochopila skoro nic.(15.9.2012)

Tvorcovia sa nás trailerom snažili presvedčiť, že ide o film zo súčasnosti, kde sa zlo z minulosti opäť vracia. To je blbosť. Ale plne chápem zvolenú taktiku, veď kto by chodil na historický horor? A rovnako chápem tie nezmyselné drísty o jedinom potvrdenom posadnutí duchom... Scenár je občas dosť divný - napr. úvod - jedna scéna z prítomnosti a teta si začne čítať list s nadpisom Pravda o našej rodine (ehm). Film však má slušnú atmosféru, ale celkovo ide o absolútne neoriginálny a predvídateľný príbeh (dnes sa nedá posúdiť koľko Amityville Horrorov či Exorcistov sa inšpirovalo tu popísaným prípadom). Trochu lepšie (predovšetkým lepšie natočené) ako 3:15 ZOMRIEŠ, ale vo výsledku rovnako nevýrazné...Značne lepšie ako KLIATBA DOMU SLNEČNÍC...(19.12.2010)

• AppleCore

Jediná zaznamenaná událost kdy duch zavinil smrt člověka. Takový perfektní téma a vono se to dostane do rukou nějakýho břídila. Po všech stránkách blbě natočený, hrozná hysterická hudba, špatnej střih a kamera vůbec nevěděla co točit. Efekty bych zvládnul doma v malování a předvídatelnost je tak velká, že když si 10 minut před nějakou událostí řeknete "Tak a teď se stane tohle" tak se to vážně stane. Zbytečně moc krátký, dostat se to do správnejch rukou bylo by to mnohem lepší. Takhle je to odpad.(26.8.2008)

• - Snímek získal dvě nominace na Teen Choice Awards, jednu pro Rachel Hurd-Wood za její filmový křik a druhý snímek samotný za nejlepší thriller. (imro)

• - Horor od nezávislého distributora Freestyle Releasing stál 14 milionů a v amerických kinech debutoval (5. – 7. 5. 2006) s obratem 5,7 mil. dolarů na třetí příčce žebříčku návštěvnosti. Celkový výdělek se vyšplhal na 16,2 milionu. (imro)

• - Donald Sutherland má s hororovým žánrem bohaté zkušenosti. Mezi jeho první herecké úlohy patří účinkování ve snímku Dr.Terror’s House of Horrors (r. Freddie Francis, 1965). Objevil se také v klasickém filmu Invaze zlodějů těl (r. Philip Kaufman, 1978) a nedávno si zahrál v televizním Frankensteinovi (r. Kevin Connor, 2004). (imro)