Americká kletba

An American Haunting

Americká kliatba

Mysteriózní / Thriller / Horor / Drama

Velká Británie / USA / Kanada / Rumunsko, 2005, 79 min

Film sa odohrával v 19.storočí ale na tak zaujímavé filmové storočie mal strašne slabú výpravu.Film hrá na efekt strašidelnosti(záblesk vlka v lese) ale aj na trápnu zábavnosť(seansa na odpudenie zlého ducha).Film ma tendenciu klamať diváka tým,že mu predhadzuje(vidieť,že vedome)kúsky z iných filmov v danom žánri ale evidentne mu to neprekáža.Sprvoti mi kamera imponovala ale postupom času mi začala sakramentsky vadiť,lebo jej stereotypnosť ma udivovala.Pointa ma sklamala a škoda za ňu,lebo film by mal odo mňa lepšie hodnotenie.Ale aj tak by som tento film nezatracoval na poli ducharčin nieje výnimočný ale svoju úroveň si drží.(6.4.2015)

• wipeout

Tento film sa stal obeťou vlastnej prekomplikovanosti, kedže po celý čas až na záver bol postup v deji samotnom minimálny a k celému rozuzleniu príde až pri konci, akokeby sa tvorcovia báli, že na to ĺudia prídu príliš skoro. Namiesto deja teda vypĺňajú prvé 3/4 lakačky, ktoré ale až na pár vínimiek nijako nevybočovali z štandardudnešnej hororovej produkcie. Často až príliš okato pripomínali nejaký druh vymetania diabla. Viacmenej boli ceôý čas o tom istom a boli príliš nahustené a nedovolili teda vytvoriť atmosféru, ktorá je pe horor priam esenciálna. No a čo sa týka toho záveru tak teda naozaj enmám šajnu ako by sa to všetko čo sa tam udialo dalo pekne logicky vyskladať do uceleného deja tak aby to dávalo zmysel, ale veď posúdťe sami. 2,5*(31.10.2006)

• choze

Taková nálož klišé a nelogického chování postav navěšená na tak trapně ohraný příběh musí dostat do kolen i těžké hororfany. Z cca čtrnáctileté holky v noci něco opakovaně strhává deku a pak ji to tahá za vlasy a ona potom, co se uklidní, se jen převalí a dál spí? Otec, který věří, že přivolal kletbu na svou rodinu, si chce usmířit Boha svou sebevraždou tj. smrtelným hříchem? Chabý scénář a herce, kteří nemají co hrát, alespoň trochu zachraňuje atmosféra, rozumná stopáž a záběry jakoby z pohledu ducha. Ale stejně pro mě největší zábava plynula z vymýšlení nápaditějších variant jednotlivých scén.(17.2.2008)

• Matty

Natočit podle (údajně) pravdivého příběhu něco ještě méně věrohodného než, řekněme, Noc s nabroušenou břitvou, to vyžaduje mimořádný talent. Scénárista/režisér Courtney Solomon takový talent má. Jeho nízkorozpočtový horor o zlu (zprvu) nejasného původu, které v Tennessee 19. století terorizuje jednu famílii, ztrácí na věrohodnosti kvůli neschopnému vypravěčství a množství klišé (ztracená nevinnost je symbolizována zlomenou panenkou; postavy občas utrousí něco jako „musí pro to existovat racionální vysvětlení“). Ač se Solomon snaží vybudovat atmosféru vlastní Poltergeistu, Vymítači ďábla nebo Kruhu, s jeho schopnostmi něco podobného vyznívá spíš jakoby se duchové snažili unudit celou rodinu k smrti. Donald Sutherland a Sissy Spaceková za účast v tomto díle nepochybně proklínají své agenty. 30%(10.1.2007)

• pufina

Kdyby film nebyl náhodou přiložen k filmovému časopisu, co jsem si kdysi koupila, tak by mě nenapadlo se na to podívat. "Duch" bloudí tam a zpátky.. bla bla bla.. nic se neděje, příjde fackování holčičky, co je půl metru nad zemí... bla bla bla.. Závěr mi přišel trochu nelogický, ale hlavně nudný a otřepaný.(22.3.2012)

• - Donald Sutherland má s hororovým žánrem bohaté zkušenosti. Mezi jeho první herecké úlohy patří účinkování ve snímku Dr.Terror’s House of Horrors (r. Freddie Francis, 1965). Objevil se také v klasickém filmu Invaze zlodějů těl (r. Philip Kaufman, 1978) a nedávno si zahrál v televizním Frankensteinovi (r. Kevin Connor, 2004). (imro)

• - V jednej scéne roztrhajú bibliu. Tu si môžete všimnúť, že na každej strane knihy je to isté. (Greenpeacak)

• - Snímek získal dvě nominace na Teen Choice Awards, jednu pro Rachel Hurd-Wood za její filmový křik a druhý snímek samotný za nejlepší thriller. (imro)