Americká kletba

Americká kliatba

Mysteriózní / Thriller / Horor / Drama

Velká Británie / USA / Kanada / Rumunsko, 2005, 79 min

• ivishka

Film, který jsem jaksi nepochopila a jelikož jsem získala odkaz v jednom nejmenovaném záhadologickém časopisu tak jsem čekala něco světobornějšího. Příběh jsem pochopila takto: starý otec z jakési rodiny Bellů znásilňoval malou holku jménem Betsy, z nepochopitelných důvodů jí terorizoval jakejsi poťouchlej duch, matka o tom očividně věděla a sama viděla otce nad postelí své pošahané dcery. Filmaři vložli nepochopitelné "vzpomínky" kde jsou zobrazeny nesourodé obrazy a stále se opakující scény z předchozích minut filmu, což mě utvrdilo ještě ve větším chaosu. Z ještě více nepochopitelných důvodů postavu jménem Betsy velice často nechával duch levitovat ve vzduchu a tahal ji za vlasy a fackoval....Buď to byly sadomaso hrátky nechutného starého Sutherlanda (ani jeho syn se moc jako jablko od stromu nevzdálil) nebo opravdu tedy ten duch. Nepochopila jsem konec a ani se snažit nebudu. Jedna hvězda za to, že byla poznat jakási snaha - občas jsem se opravdu lekla. Velkým nedostatkem shledávám vlka z animáče, který se tam velmi často a taktéž pro mě nepochopitelně zjevoval. Měli by točit i horory pro hlupáky nebo k nim psát vysvětlivky jelikož z té spleti obrazů jsem nepochopila skoro nic.(15.9.2012)

American Haunting hodnotim ako nadpriemerny horor(ked ratame tieto novodobe),dostal som presne to co som od filmu cakal.....par lakaciek,nejaky ten pribeh(nie moc originalny alezaujimavy).Ale koniec ma moc nepotsil..aj ked treba uznat ze nic take som este vo filme nevidel(je mozne ze to uz niekto pouzite bolo ale pre mna to bolo uplne originalne)(4.7.2006)

Podle traileru jsem cekal vetsi maso, ale zas tak spatny to nebylo. Film se s nicim moc nesere, takze duchove tu jsou prakticky od samyho zacatku az do konce. Taky je fajn, ze tu neukazujou zadnou digitalni potvoru, takle to vystrasi vic. Jenze problem je, ze ackoliv nejaky lekacky jsou slusny, neustale se opakujou. A tohle se deje asi hodinu, furt dokola duch otravuje dceru s otcem a porad pouziva stejny triky. Sice se sem tam udela nejakej jinej trik, ale jelikoz tu neni vystupnovany napeti a dej se nikam moc neposune, tak to moc nepomuze. Ale aspon, ze jsou ty lekacky hezky trikove zvladnuty, kamera je taky slusna a herci fajn. Konecne zadny urvany pubertaci. No ale i kdyz se ve filmu deje furt to samy a misty malicko nudi, mel sem chut dat 4*, protoze atmosfera je tu fakt docela slusna, cemuz napomaha i umisteni domu v lesich. Jenze pak prislo zaverecnejch 15 minut, coz byl naprosto mega ultra dementni, prekombinovanej, nelogickej a smysl nedavajici konec, ze tu jednu hvezdicku uberu.(5.4.2007)

Tvůrci tohoto filmu nejsou žádní géniové, ale bylo vidět, že se opravdu snažili. Hlavním plusem pro tento horror je, že příběh je vyprávěn v začátcích 19. století. Tudíž žádná elektřina, ale svíčky. Do toho bouře, starý dům, strašidelná hudba, úcházející kamera a temný háv dávají tomuto filmu ten správný horrorový šmrnc. Navíc prostředí bylo kouzelné. Romantika mezi postavami je ve filmu silně v pozadí a tlumená, avšak z prostředí úplně srší. Až na tu chuděrku holku Betty ( mimiochodem moc nádherná Rachel Hurd-Wood ), která ze sebe musela dělat před kamerou šaška, není v An American Haunting nic, co by mi vyloženě nesedlo. 60% [červenec 2006](9.7.2006)

Atmosféra je velmi mrazící-mlha, noční prostředí pokoje a výborný výkon Rachel Hurd-Woodové (její výkřiky v originále jsou velmi strhující). Silná první polovina filmu, která ale ztrácí tempo v polovině opakovatelnými záběry a vrcholná zápletka taky neohromí. Courtney Solomon to měl trochu z ruky a poněkud nedotáhnutý, ale jinak dobrá atmosféra - za ty prachy.(26.2.2012)

• - Kromě několika filmových zpracování se legenda stala také námětem pro mnohé písně. Například metalová skupina Mercyful Fate zpívá ve skladbě „The Bell Witch“ na albu „In the Shadows“ (1993). (imro)

• - Snímek získal dvě nominace na Teen Choice Awards, jednu pro Rachel Hurd-Wood za její filmový křik a druhý snímek samotný za nejlepší thriller. (imro)

• - V jednej scéne roztrhajú bibliu. Tu si môžete všimnúť, že na každej strane knihy je to isté. (Greenpeacak)