Americká kletba

• Velká Británie An American Haunting (více)

Film je založen na základě jediného zdokumentovaného případu v historii Spojených států, kdy duch způsobil smrt člověka. V letech 1818 – 1820 v Red River ve státě Tennessee byla rodina Bellů a zejména jejich nejmladší dcera vystavena teroru neznámého původu. Případ byl popsán ve více než dvaceti knihách a jeho stín se nad městem vznáší dodnes. Rodina Bellů se zoufale snažila najít racionální vysvětlení pro hrůzné události kterým čelila, ovšem zcela bez úspěchu. Teror postupně nabýval na intenzitě a duch začal dokonce komunikovat. Zanechal hrůzný vzkaz: jednoho dne budu zabíjet. Až v roce 1998 byl nalezen rukopis tehdejšího místního učitele a rodinného přítele Bellů, který vnáší do případu nová fakta. (oficiální text distributora)

SpeedyCZ

Velmi dobrá atmosféra snímku i dobré herecké výkony, především Donalda Sutherlanda snímek vyzdvihují, ale neoriginalita snímku a trochu hloupější konec snímek nakonec zatáhli do šedého průměru. Škoda. ()

Tom44zKA

Po slibném začátku, kdy se tvůrvům i podařilo nabudit nějakou napjatou atmoféru, přišlo zklamání... opakující se situace, chození v kruhu a nemastný, neslaný závěr... Zajímavá legenda, bohužel odfláknutě natočená... ()

merigieren

Tak jsem se začal dívat na tento film s očekáváním nudy a průměrnosti, jak to zde všichni píší. Možná se hodí podotknout, že jsem si ho pustil ve 22:30 na 22" LCD s lehkým bubnováním kapek deště na střešní okno. Poprvé v životě mně po délku filmu mrazilo v zádech a stávaly vlasy na hlavě. Možná jsem se nechal až příliš děsit, jenže ta atmosféra byla úžasná, herci se mi též líbili a pointa také ušla. Rozhodně bych netvrdil, že film byl o ničem, již na začátku si pozorný divák všimne jedné fotky na stěně, která na konci ledacos napoví. S trochou fantazie a správným prostředím pro sledování můžu říci, že lepší horor sem nikdy neviděl. A ten urychlený konec dával také v celku smysl i když asi moc uspěchaný :-)... osobně bych dal 5* a půl ()

Kolssteyn

Výměna scénáristy a režiséra by byla jen ku prospěchu. V tomto případě by to nedalo zas tolik práce, jelikož se jedná o jednoho člověka. ()

alambert

Na film sem se koukal po dvou dalších, které dávali předtím na Nově, a oba byly naprosto strašné. Tak začíná třetí a já si říkám, že tu TV už asi vypnu a půjdu spát. Ale kdeže! Film už od první scény poutá mou pozornost a nutí jít si rozsvítit světlo. Se začínajícím vyprávěním minulosti se mé napětí začíná stupňovat. Celý film jsem napjatý jak film skončí a jestli si udží laťku. A drží si jí važně obstojně. Pár nedotažených detailů nemůže absolutně zkazit můj velmi dobrý dojem. Obě fáze pointy mi sice docházejí asi tak 30 vteřin předtím, než asi měly. To je pořád ale dobré skóre, někdy mě konec napadne v půlce. Není to jen tupý duchařský film, film má myšlenku. Ještě nadšený koukám na csfd a vidím hodnocení jen 57%. Proč? Pročítám komentáře a začínám mít pocit, že lidé se dělí na dvě půlky. Ti kteří jsou filmem nadšeni a ti druzí, kteří film snad ani nepochopili. Prostě, pokud jste film jestě neviděli, určitě si ho někdy pusťte a rozhodně se nenechte odradit tím, co vám někdo řekne nebo co si kde přečtete. Dal bych 4 hvězdy, ale vzhledem k hodnocení 57 % dávám 5, protože 57 % si film rozhodně nezaslouží. ()

Puol

Duchárske problémy americkej teengerky v 19 storočí. Technické spracovanie celkom ujde ako i herecké obsadenie, Donald Sutherland i Sissy Spacek sú dostatočne hororoví rodičia mladučkej Betsy. Film trvá len 80 min.no i tie plynú značne pomaly, spolieha hlavne na lacné ľakačky, noa a záverečná radoby šokujúca pointa tohoveľa nezachraňuje. ()

mala_kea

V době kdy se většina "hororů" zaměřuje na nezáživné vraždění hákem,či motorovou pilou a člověk od začátku do konce ví že se za tím vším skrývá jen člověk, působí na mne tento snímek jako takový malý balzám na strádající a po tajemnu toužící "hororovou dušičku" .Závěrečné zjištění, že všechnu tu hrůzu oné rodince nezpůsoboval ani tak úplně duch,nýbrž jakási půlduše zneužité dívky mne sice lehce zklamalo,nicméně oproti již zmíněným nezáživným krvákům to byla rajská zahrada a konečně jsem po dlouhé době zažil u žánru, pyšnícím se jménem "horor", něco jako mrazení a husí kůži. ()

Akana

Americký venkov 19.století, pověry, sychravé počasí, ponuré lesy. Tim Burton v Ospalé díře ukázal, že takové prostředí je pro horor jako stvořené. Tvůrci Americké kletby po něm lačně chňapli, opřeli se o prověřený fígl "podle skutečné události" a o charisma Donalda Sutherlanda a stvořili duchařinu, která je solidní, ale k židli nepřiková, do křesla nezatlačí. ()

amarth

O žádný zázrak se nejedná. Navíc spousty nesrovnalostí. Přímo mne iritovalo, že rodina neustále sedí na hromádce a čeká, co se bude dít. Dávno se mohli sebrat a jet z domu někam jinam. Učitel je zcela zbytečná postava alá vata, který jen přicmrndává sem tam nějakou hlášku do prostoru, který je přehuštěn duchy. Kupodivu film zachraňuje alespoň závěrečná myšlenka, kdy se dovídáme, kdo za tím vším vězí... ()

Heroine

Tak tohle mne bavilo. Nedá se popřít, že má film výraznou atmosféru. K tomu poměrně zajímavý nápad, dobří herci, a je z toho solidní film. Ano přiznám se, že jsem se občas při "tajemných" scénách s duchem musela smát. Což není pro film úplně plus, ale do koše bych to neházela. ()

Rockerman

Téměř dokonalý horor! Je tu vše jak má být. Spousta pěkných lekaček, dobrá atmosféra i ideální hororový dům. Když jsem už už sahal po čtyřech hvězdách za překvapivou pointu, uvědomil jsem si, že to spíše vypadalo, jako by ten konec vymysleli během natáčení. Nedali nám totiž žádné idicie (krom jedné slabé), jaké vztahy vlastně panují mezi otcem a dcerou. Takže jen za tři, ale slušné, to zas jo! ()

helraiser

Kdo si počká ten se dočká a já se v tomto případě konečně dočkal pořádné duchařiny, která má opravdu koule- konečně. Kde se na ni hrabou remaky japonských duchařin jako Kruh, či nenávist, Americká kletba je všechny s přehledem válcuje a drtí na padrť. Má to příběh, skvělé herce, pořádnou atmošku a docela drsnou pointu takže téměř stoprocentní spokojenost, ale něco málo tomu chybí takže hodnocení bude pouze skoro stoprocentní. ()

candy_daze

Slabé. Atmosféra by byla, ale film se nesnaží ničím překvapit. Absolutně chybí jakákoliv gradace, celých 80 minut se nese ve stejném duchu, až to nudí. ()

andrew88

Miluju historické filmy podle skutečnosti a ještě z americké historie...super =) film jako takový však mohl být zpracovaný mnohem líp a spousta scén těžce pokulhávala za standardem.... ()

danny_21

Nebylo to nejhoší, mělo to atmosféru, ale v paměti dlouho nezůstane, přišlo mi to takové nedotažené, navíc závěrečná pointa se dala předvídat, průměr jak vyšitej 50% ()

Underworld of the Dead?

Underworld of the Dead?

12.04.2007

Dopřejte neschopnému, ale zato nadšenému tvůrci ždibec úspěchu a zavalí vás tunami dalších pozlacených výkalů. Určitě je znáte velí jim Paul W.S. Anderson. Dalším do party je Courtney Solomon, který… (více)