Den, kdy se zastavila Země

The Day the Earth Stood Still

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

• Marigold

Tohle se fakt nepovedlo. Vizuálně chudé, myšlenkově retardované, sem tam se zableskne slušnou atmosférou, ale jinak obloha šedá a nezaprší z ní. Mračící se Reeves a jeho Golem přinášejí jakési poselství z hvězd, ale ocitají se s ním uprostřed záplavy klišé tradičních katastrofických filmů, včetně prachpitomé rodinné krize krásné astrobioložky. Výsledkem je zmatené ježdění z místa na místo a nudné plácání o lidstvu za zvuku Bacha a kulometné kanonády US ARMY. A když už není o čem, je tu rozuzlení jak z tripu praštěného hipíka. Tady nejde o jednoduchost myšlenky, ale prostoduchost podání. Derricksonovi slušně podjely nohy – a jeho verze sci-fi klasiky není ani sexy podívaná, ani film se solidní ideou. Je docela na pováženou, že z hlediska vyváženosti a podání jednoduché agitující myšlenky nedokáže nová verze ani zdaleka konkurovat originálu.(8.12.2008)

Nejvíc jsem si užíval Tattersallovu kameru, která měrou GORTovskou přispívá k fantastickému dojmu z technické strany mince celého díla. Podařený vizuál a z něj pramenící chytlavá atmosféra naštěstí bilancuje veškeré trhliny v rozkolísaném vyznění, jenž má ke smířlivosti hodně, hodně daleko. Obzvláště Klaatuovo prohlédnutí působí šíleně uspěchaně a nepodloženě, jako by chyběla hodina vystřiženého materiálu. Děravost a polovičatost příběhu (od pozadí galaktické mise až k přítomnosti dalších klaatuovců na Zemi) a nedošití otevřených ideologických ran obecně má proto za následek pouze velmi dobrý a jednorázový film, který uvízl někde na půli mezihvězdného vandru. A Země se točí dál.(14.12.2008)

Film s aktuálnou správou pre ľuďstvo. Vedľa cieľa príbehu zamyslenia sa nad sebou dostávame ohromné vizuálne spracovanie, a hlavného predstaviteľa - Keanu Reevesa, diplomata všetkých civilizácii. Na túto rolu nejestvoval lepší výber. Každým jeho pohybom sa pohlo niečo aj vo mňe. ...Mimochodom Matrix svoju veľkú časť energie čerpá tiež z jeho umenia, a nebyť jeho v tomto filmu, očarili by ma len tie veľké guľe, palantíre ukradnuté z LotR :) |Videno v Palace Cinemas Praha, 12.12.2008|(12.12.2008)

Je to mierne nadpriemerný katastrofický sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh o príchode mimozemského reprezentanta na našu planétu, ktorý tu má rozhodnúť o tom, či bude ľudstvo kvôli svojej povahe zničené a keďže sa ani po tomto ľudia nepoučili a stále používajú silu, postaví sa na stranu jeho zničenia. A tak vedkyňa urobí všetko preto, aby ho skúsila presvedčiť. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Túto tématiku o príchode mimozemskej rasy s úmyslom zničiť ľudstvo mám veľmi rád, patrí medzi to najzaujímavejšie, čo môže americká komerčná produkcia ponúknuť, ale tentoraz to až tak dobre nevyšlo. Ešte spočiatku to pôsobí veľmi dobre, nechýba atmosféra a ten správny pocit tajomnosti, ale po tejto tretine to už celé upadne. Venovať väčšinu času filmu tomu, aby sa pár kladných postáv snažilo presvedčovať mimozemšťana určite nebol dobrý nápad, príde mi to až absurdné, ale zase oceňujem, že je to aspoň podané celkom seriózne, bez nejakých klasických infantilných prvkov, ako je to v amerických blockbusteroch zvykom a navyše občas poteší aj nejaká zaujímavejšia situácia. Akcie tu nie je až tak moc, ale tá je celkom vydarená. Kvôli zápletke jej tu očakávane až tak moc nie je, ale všetky sú dobre zvládnuté, či už obsahovo, ale aj vizuálne, poteší slušné nasadenie vojenskej techniky a vydarili sa obzvlášť viaceré deštrukčné scény. Herecké obsadenie je na tom dobre, sympatické hlavné duo v zložení Jennifer Connelly a Keanu Reeves a viacero slušných vedľajších postáv, záporom je jedine Jaden Smith, ktorý je po celý čas úplne otravný. S réžiou a technickou stránkou som spokojný, v rámci svojej kategórie sa jedná o výrazný nadpriemer. Škoda, že táto zápletka je podaná práve takýmto nezaujímavým spôsobom, takže ma to až tak moc nebavilo, ale napriek tomu sa k filmu staviam kladne, na čom má zásluhu hlavne seriózne podanie a dobrý výber hlavných postáv. Objektívna kvalita filmu- 68%, film sa páči mne na 62%.(13.5.2009)

70%. Priznam sa, ze som mal zmiesane pocity pred filmom, ked som tu videl tieto priemerne alebo podpriemerne hodnotenia, ale mozno to tak bolo aj dobre, pretoze som nemal absolutne ziadne ocakavania. A vysledok? Bol som spokojny. Nechal som sa unasat mysterioznym dejom a s napätim som sa tesil na dalsie minuty filmu. Konecne som po dlhsej dobe opät videl Keanu Reevesa, ale aj sympaticku Jennifer Connelly a pochvalu si zasluzi aj talentovany syn Willa Smitha Jaden Smith, ktory bravurne zahral scenu pri hrobe svojho mrtveho otca. Proste netreba mat ziadne velke ocakavania... 17.12.2008 Tak a v oktobri (v rijnu 2010) som si s Madison tento film opät pozrel a predsa len som tam nasiel male scenaristicke nedostatky, ale stale je to celkom slusny film hlavne po vizualnej a trikovej stranke... 19.01.2011 ________ Keanu Reeves - (Klaatu) +++ Jennifer Connelly - (Helen Benson) +++ Kathy Bates - (Regina Jackson) +++ Jaden Smith - (Jacob Bensen) +++ John Cleese - (Profesor Barnhardt) +++ Hudba: Tyler Bates +++ (Videl v kine 16.12.2008) +++(17.12.2008)