Den, kdy se zastavila Země

Deň, keď sa zastavila Zem

The Day the Earth Stood Still

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

Film s aktuálnou správou pre ľuďstvo. Vedľa cieľa príbehu zamyslenia sa nad sebou dostávame ohromné vizuálne spracovanie, a hlavného predstaviteľa - Keanu Reevesa, diplomata všetkých civilizácii. Na túto rolu nejestvoval lepší výber. Každým jeho pohybom sa pohlo niečo aj vo mňe. ...Mimochodom Matrix svoju veľkú časť energie čerpá tiež z jeho umenia, a nebyť jeho v tomto filmu, očarili by ma len tie veľké guľe, palantíre ukradnuté z LotR :) |Videno v Palace Cinemas Praha, 12.12.2008|(12.12.2008)

Puvodni film jsem nevidel, takze jsem nevedel co cekat, ale podle traileru jsem se na film docela tesil a nakonec nic moc. Pribeh by zas tak spatnej nebyl, pusobilo to na me jak trosku odlisnej katastrofickej film, problem je, ze vetsinou se tu jen mluvi. Furt se nekdo na neco pta, pripadne Keanu musi vecne nekomu neco vysvetlovat. Nejaky sci-fi prvky tu v podstate zastupuje jen neco malo specialnich schopnosti mimozemstana Klaatua, sem tam zaber na letici, svitici, tocici se a podobne kouli a pak mimozemskej robot ci co, na kterej lidi furt jak blby musi utocit a aspon tu tak vznikne prostor pro neco malo akce. Takze ve vysledku mi film prisel daleko delsi nez tech 95 minut. Aspon, ze herci hrajou slusne. Pomlcim o jejich postavach, kdy tu mame tradicne nejaky rodinny problemy, jedinyho cloveka, kterej veri mimozemstanovi, tupou vladu a podobne. Nejvic samozrejme vynika samotnej Keanu, kterej ma vetsinou kamennej vyraz, ale tady to skvele sedne a proste se mi v roli libil. Connelly podava svuj standartne dobrej vykon, i kdyz kolikrat nema moc co hrat. A potesilo me maly cameo Johna Cleese. Dalsi vec, co mi na filmu vadila, je neustaly omilani, ze se lidi muzou polepsit a na to navazujici zaver, to bylo cely takovy dost smesny. Taky se mi nejak nezdali ty nanoboti, vypadajici jak svaby a uz vubec nechapu, proc se film vlastne jmenuje Den, kdy se zastavila Zeme. Uz jen staci zminit, ze triky jsou skoro bezchybny, ale v kterym takovymhle filmu dneska nejsou. Celkove to je pouze prumer s par zajimavejma scenama a par zbytecnejma kecama, ale Keanu to vytah na slabsi 4*.(11.12.2008)

• Malarkey

Jen div, že to netočil blázen Roland Emmerich, protože jakoby mu to z oka vypadlo. Zajímavý ale zpackaný námět destrukce naší matičky Země, no ne? Všecky předpoklady dobrého filmu se ale už ztrácí v samém základu, a to je příběh, herci, děj, zpracování. Prostě zpatlanina, na kterou člověk okamžitě zapomene, no povězte mi schválně, pamatujete si ještě někdo 10 000 př. nl ? :) Tak takhle nějak dopadne i tenhle film. Nevýrazný, zbytečný, průměrný, možná už trošku pod, prostě ty správné sci-fi filmy vznikají trošku jinak a v jiném prostředí, než takhle tyhle.(23.1.2009)

Den, kdy se zastavila Země a bohužel i má pozornost, jelikož i přes solidně robotického Reevese a místy působivé pasáže s koulemi (ne těmi pánskými), se nedalo koukat na malého klučíka (opravdu musí opravdu v každém filmu hrát černoch, který navíc tak trochu postrádá talent na hraní? To už se Američané tak bojí nařčení z rasismu?), nevýrazná postava i protagonistka ministryně obrany (ó, jak emancipovaný film, že by inspirace současnou ministryní Condoleezzou? Nemyslím v chování, ale v tom, že vybrali zrovna ženu), nesmysly (takže teď vezmem vrtulník, čapnem vědkyni, aliena rozstřílíme, ale mladého občánka tam necháme uprostřed lesa?!) a profesor-vědec, který je tam asi jen do počtu. Ach, a ty ohrané repliky sesbírané ze všech možných i nemožných (scifi) filmů... Co ale pochválit můžu je robot-golem, který mi svou vizáží krapet připomněl cylona, kdyby dostal prostoru, mohla to být pecka:) A ještě bod plus za plukovníka alias T-Baga z Prison break, který tam všechny řádně zkomandoval. Do srovnání s originálem se pouštět nebudu (i když sem ho viděla), myslím, že v roce 1951 se sázelo na diametrálně odlišné záležitosti než dnes. P.S. Pshimi, já bych to plátno netrhala, za těch 50 Kč si člověk aspoň sednul do tepla a střetnul se s jinou civilizací:) Filmanie 2008.(11.12.2008)

Po téměř nenávistných komentářích, které zde nenechaly na druhé polovině filmu niť suchou, jsem čekal téměř cokoli, jen ne celkem normální zakončení, které je stále o několik tříd výš, než třeba u Dne Nezávislosti. Loňský žánrový příbuzný Já, Legenda se mi také zdá mnohem slabší. Zkrátka Den, kdy se zastavila Země se navou klasikou nejspíš nestane, ale pokud bych si měl vybrat mezi ním a libovolnou destrukční parádou od Emmericha, vyberu si jednoznačně Klaatua. Režisér svou práci zvládl s přehledem, množství scén je dokonale atmosférických, když už bych měl mít nějaké výtky, tak ke scénáři, respektive k rodinné dějové linii. Ale i ta se dala zkousnout.(13.12.2008)