Den, kdy se zastavila Země

Deň, keď sa zastavila Zem

The Day the Earth Stood Still

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

Originál jsem (zatím) neviděl, ale určitě si jej někdy seženu, protože tohle se mi líbilo. Takhle, nenudilo mě to, na Jennifer i Reevese se koukalo v pohodě a stopáž byla přesná (ani moc, ani málo). Navíc bych chtěl pochválit skvělé efekty. Nicméně teď přijdou ale… jednak mi tam vadil Jaden, některé scény mi přišly hodně debilní (dva mimozemšťani si dají sraz v McDonaldovi, WTF?) a hlavně ty (vedlejší) postavy podle šablony (nikdo hlavní hrdince nevěří, až když je namále, ji najednou pustí atd...) Takže The Day The Earth Stood Still je výborný film, pokud u něj vypnete mozek a budete se jen kochat. Buď efekty, nebo Jennifer, to záleží na vkusu. Myslím, že si dám ještě jednu projekci, ale až potom, co se podíval na ten originál… do té doby zde nechávám 70 %.(26.9.2011)

• choze

Poma to možná neurazilo, ale mě ano. Vdova s malým, extrémně otravným černouškem přesvědčují mimozemšťana, aby nezničil neekologicky se chovající lidstvo? Tohle NIKDY nemohlo vyjít. Nefunguje to ani jako katastrofický popcorn, ani jako inteligentní sci-fi a už vůbec ne jako oboje dohromady. Všechno (a všechny! - Reevese jako hackujícího mesiáše zachraňujícího lidstvo před roboty, Connelly jako svobodnou matku i Smithe Jr. jako haranta s jen jedním rodičem) jsme to už někde viděli a mnohem lépe. Esencí ubohosti celého veskrze zbytečného filmu je pak trapně citově vydírající scéna na hřbitově.(14.12.2008)

Co říci? Nejsou to čisté 4 hvězdičky, spíše tak 3 a půl. Nůž do Derricksonových zad vráží (jak naznačují komentáře některých kolegů) zejména malý Jaden Smith a pak také částečná drobná nedopracovanost scénáře, zejména co se věrohodnosti postav týče. Jinak to mělo celkem náboj i myšlenku, děj se zbytečně neprotahoval a já se určitě ani chvilku nenudil.(24.2.2013)

Rozpočet $80miliónovTržby USA $79,366,978Tržby Celosvetovo $233,066,978Tržby za predaj DVD v USA $33,161,767 //počet predaných kusov 1,975,664║ Taká neškodná jednohubka, kde je citeľní ten menší rozpočet na menšej rozmanitosti scén než by sme v konečnom výsledku čakali, obsedenie je fajn ale nie úplne využité, postavy vyznejú akosi plocho, príbeh sa nesie v jednoduchej rovinke, bez silnejších záchvevov, posolstvo príbehu bude odovzdané ale vyznie takmer do prázdna, chýba tomu fakt väčšia razantnejšia hĺbka a napätie.... čakal som trošku viac, pôvodní film z 1951 je úplne iná intenzívnejšia káva. /60%/(13.2.2009)

Uctivý remake, který svému předobrazu vyslovenou ostudu nedělá. Originál v 50.letech, v době zuřící studené války, promlouval sice mnohem naléhavěji a prosebná naléhání typu „Můžeme se změnit!“ v současné verzi vyznívají dost jalově, ale jinak po technické stránce lze jednoznačně říci, že moderní kabátek tomuto duchaplnému scifíčku prospěl. Hlavně v postavě mimozemského strážce Gorta, který svůj předobraz co do působivosti hravě překonává. Charismatický Keanu Reeves pak rozhodně nezklamal, ale rozmazleného Smithovic ukňourance bych nejraději vystřelil někam na Mléčnou dráhu.(11.4.2009)

• - Režisér Scott Derrickson obdivoval režiséra pôvodného filmu, Roberta Wisea, ktorého stretol počas svojich študentských čias. Derrickson nemá remaky v obľube, ale scenár, ktorý prerozprával hlavný dej, no neprinášal remake v skutočnom slova zmysle, sa mu zapáčil. (Greenpeacak)

• - Obsazení Keanu Reevese byl pro režiséra Scotta Derricksona těžký krok, protože se režisér obával, že takto známé tváři nikdo neuvěří, že je mimozemšťan a bude to vypadat směšně. (Karlos80)

• - David Scarpa začal písať prvú verziu scenára v roku 2005. Dej však mierne pozmenil - namiesto nukleárnej vojny sa do popredia dostalo zdevastované životné prostredie, pretože ako uviedol, možnosti na sebadeštrukciu ľudstva sa od čias originálneho filmu zmenili. (Greenpeacak)