• dobytek

Originál z roku 1951 jsem viděl před pár lety a už si to moc nepamatuju, takže to nechci srovnávat. Ale tohle spíš vypadalo jako parodie a né jako remake. V New Yorku přistane koule s mimozemšťanem, kterej celou dobu čumí, jak kdyby čuchal toluen. Kromě toho si zajde pokecat do McDonalda s jinym mimozemšťanem, kterej vypadá jako pan Miagi z Karate kida. Když nepočítám cca posledních 20 minut, kdy z GORTa začnou lítat mouchy, tak je to neskutečná nuda. Na konci začne nějaká ta destrukce, ale triky jsou na rok 2008 hodně ubohý, stejně jako je ubohej celej film. Jinak jsem měl pocit, že scénář asi napsal Bursík s Kocábem. Kromě toho, že celou dobu tam někdo blábolil nějaký ekofašistický sračky, tak bylo zajímavý sledovat herecký obsazení. Snad v každym záběru musel bejt nějakej příslušník etnický menšiny, takže hlavní postava běloška má za syna černocha. Hned mi to připomnělo film Me, myself & Irene. Jinak kdyby toho smrada na konci sežraly ty mouchy, tak snad dám za to hvězdičku. Taky zřejmě bylo potřeba uspokojit feministky, takže skoro všechny důležitý postavy jsou ženský. Škoda, že toho mimozemšťana nehrála třeba Queen Latifah. To už by byla úplná fraška...(20.7.2009)

Neurazí ani nenadchne, a určite neuspokojí. Ani dejovo, ani technicky. Derrickson strieda pekné myšlienkovo-emocionálne momenty s tými čisto vizuálnymi, no toho prvého je málo, a to druhé je opozerané a nenápadité. A zbytok je výplň, ktorú držia nad vodou iba Connellyová s Reevesom. Hoci nemajú moc čo hrať, k Jennifer máte proste okamžite blízko; a Keanuovi, hoci sa tvári rovnako ako vo všetkých filmoch, uveríte aj mimozemšťana. :) Malý Smith na odstrel, rovnako ako pred pár rokmi malá Dakota. Derrickson je komorný režisér, nebol ideálnou voľbou (postava armádneho generála, evokujúca skôr redneckovského stolára machrujúceho v garáži, je azda nevydarený pokus o nadhľad). Film síce disponuje rúškom príjemného "sci-fi kúzla", ale je až televízne opatrný, nevýrazný a nevyhne sa ďalšiemu zrovnávaniu so Spielbergovou Vojnou svetov, ktorá i napriek nejakým neduhom bola po všetkých stránkach vzrušujúcejšou jazdou.(8.12.2008)

Soundtrack Tyler Bates: 1. Stars [0:39] ,2. Mountain Climber [2:41] ,3. National Security [2:48] ,4. This Is Not An Exercise [0:53] ,5. Do You Feel That? [2:00] ,6. Military Approach [1:07] ,7. G.O.R.T. [2:43] ,8. Surgery [1:31] ,9. Interrogation [2:33] ,10. You Should Let Me Go [2:25] ,11. A Friend To The Earth [1:55] ,12. Fighter Drones [1:24] ,13. Came To Save The Earth [0:46] ,14. I'm Staying [1:11] ,15. Helen Drives [0:45] ,16. Containing G.O.R.T. [0:45] ,17. Orb Rising/The Day The Earth Stood Still [2:41] ,18. They're Not Afraid Of Us [1:21] ,19. Flash Chamber [0:54] ,20. Helicopter Collision [5:14] ,21. See My Son [2:12] ,22. Cemetery [3:19] ,23. Distress [2:00] ,24. Wrong Place Wrong Time [0:56] ,25. Aphid Reign [4:17] ,26. Power Down [0:56] ,27. He's Leaving [1:50] ,28. The Beginning [1:11],(9.6.2011)

Skvělá sci-fi ze staré školy (v moc překném vizuálním kabátku) s bohužel typickým závěrem o naději, že se lidstvo může změnit. Původní film jsem sice neviděl, ale Derrickson podle mě výborně vystihl myšlenku a vyznění originálu (určitě se brzy mrknu abych si to potvrdil), který má doslova nadčasové téma. Keanu Reeves navíc obrovským skokem překonal má očekávání, protože jsem si ho, upřímně řečeno, v takové roli nedovedl představit. Pro mě osobě byl nejlepší scénou filmu geniální začátek, který mi atmosférou hodně připoměl VĚC.(21.1.2009)

Civilization is a disease produced by the practice of building societies with rotten material. Den poté, kde na nás místo Matky Země dělají ty, ty, ty inteligentní mimozemšťané v čele s humanoidním Klaatu, jehož racio nabourávají zelené oči Jennifer Connelly, filozofující nobelista a ukňouraný hlásek mladého Smithe. Mnoho zajímavých myšlenek, podivný konec a perfektní výchozí tábor pro výškovou a hloubkovou debatu o civilizaci, vesmírném vlastnictví a myšlence poučení z krizového vývoje. A přece se TOČÍ. 6/10(15.12.2008)

• - Režisér Scott Derrickson byl velkým obdivovatelem režiséra Roberta Wise a chtěl natočit remake jeho filmu Den, kdy se zastavila Země (1951) už od roku 1993. (3DD!3)

• - Spoiler: Scéna ve které si Klaatu (Keanu Reeves) pomaže zašitou ránu "roztokem", ve kterém se narodil, bude v budoucnosti možná reálná. Lidská placenta totiž obsahuje jakési genetické buňky, které umí "číst" z naší DNA a při kontaktu s ránou na našem těle dokáže vytvořit to, co tělu chybí. Vědci díky těmto buňkám dokázali jednomu muži s ukousnutým uchem "vyrobit" nové, naprosto totožné s tím ukousnutým. (T-enter)

• - Herečka Jennifer Connelly oslavila své 38. narozeniny ve stejný den, kdy měl film premiéru. (HellFire)