Je to mierne nadpriemerný katastrofický sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh o príchode mimozemského reprezentanta na našu planétu, ktorý tu má rozhodnúť o tom, či bude ľudstvo kvôli svojej povahe zničené a keďže sa ani po tomto ľudia nepoučili a stále používajú silu, postaví sa na stranu jeho zničenia. A tak vedkyňa urobí všetko preto, aby ho skúsila presvedčiť. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Túto tématiku o príchode mimozemskej rasy s úmyslom zničiť ľudstvo mám veľmi rád, patrí medzi to najzaujímavejšie, čo môže americká komerčná produkcia ponúknuť, ale tentoraz to až tak dobre nevyšlo. Ešte spočiatku to pôsobí veľmi dobre, nechýba atmosféra a ten správny pocit tajomnosti, ale po tejto tretine to už celé upadne. Venovať väčšinu času filmu tomu, aby sa pár kladných postáv snažilo presvedčovať mimozemšťana určite nebol dobrý nápad, príde mi to až absurdné, ale zase oceňujem, že je to aspoň podané celkom seriózne, bez nejakých klasických infantilných prvkov, ako je to v amerických blockbusteroch zvykom a navyše občas poteší aj nejaká zaujímavejšia situácia. Akcie tu nie je až tak moc, ale tá je celkom vydarená. Kvôli zápletke jej tu očakávane až tak moc nie je, ale všetky sú dobre zvládnuté, či už obsahovo, ale aj vizuálne, poteší slušné nasadenie vojenskej techniky a vydarili sa obzvlášť viaceré deštrukčné scény. Herecké obsadenie je na tom dobre, sympatické hlavné duo v zložení Jennifer Connelly a Keanu Reeves a viacero slušných vedľajších postáv, záporom je jedine Jaden Smith, ktorý je po celý čas úplne otravný. S réžiou a technickou stránkou som spokojný, v rámci svojej kategórie sa jedná o výrazný nadpriemer. Škoda, že táto zápletka je podaná práve takýmto nezaujímavým spôsobom, takže ma to až tak moc nebavilo, ale napriek tomu sa k filmu staviam kladne, na čom má zásluhu hlavne seriózne podanie a dobrý výber hlavných postáv. Objektívna kvalita filmu- 68%, film sa páči mne na 62%.(13.5.2009)

• Bart

Tak tohle nebyl ani průměr. Absolutně nepoutavý děj, místama jsem se i nudil. Mám pocit, že se tvůrci poslední dobou začínají spoléhat na vizuální efekty, počítačová kouzla a trochu jim uniká kvalita scénáře a herecká stránka filmu. Pokud se mýlím, tak v tomhle případě určitě ne. Už delší dobu se chystám zkouknout původní verzi z roku 1951, ale pořád se mi to nedaří. Přesto, že jsem ji ještě neviděl, jsem už teď přesvědčenej, že bude lepší.(1.1.2009)

Ach jo. Scott Derrickson dostal svou další šanci a tentokrát se moc nepředvedl. Keanu Reeves a Jennifer Connelly jsou snad jediné pořádné klady na tomto filmu. Stylovost z upoutávek se brzy vytratila a druhá polovička filmu je prakticky pouze o mladém Smithovi, který přemlouvá Klaatua "že lidé se dokáží změnit". Vůbec mi nevadilo ekologická myšlenka, ale celý příběh, kdy Klaatu zjišťuje jací vlastně jsou lidé. Je tu mnoho zajímavých nápadů, drobností, ale vše je v podstatě zabito okolním balastem. Krásné oči Jennifer tohle prostě nezachrání a z trailerem skvěle vypadajícího a akčního inteligentního sci-fi je jen snaha o akční sci-fi, díky kterému si lidé uvědomí, co by měli změnit. Třeba příště to někdo zkusí s opět dobrou myšlenkou, pořádně vystavěným příběhem a logickým vyústěním (spoiler: já tak chtěl, aby byl svět zničen, splní se mi to někdy?).(31.12.2008)

• tron

Strašne bezvýrazné, matné, chudokrvné, neatmosférické, nedopečené, nedovarené a mdlé sci-fi. Jeho pozretie som odkladal 2 týždne, ale radšej som mal 20 rokov. Dvojhodinová nuda bola miestami skutočne až neakceptovateľná. Od sci-fi automaticky nečakám hneď Votrelca. Ale aj dialógy, postavy a zaujímavý príbeh predsa môžu zabaviť. Nie však tu. Finále totálne klišé, zápletka fádna, finálna pointa detinská (ľudstvo je zlo, ale aj tak si zaslúži druhú šancu), Jaden Smith odporný, ani po (drahej) vizuálnej stránke ma to ktovieako nenadchlo. A do toho drevený Keanu Reeves. Bavil ma len jeho megarobot. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sci-fi/486-den-ked-sa-zastavila-zem-2008-4o-(26.1.2011)

Ono je asi naozaj na mieste na začiatok povedať, kto originál videl a kto nie, pretože od toho sa dá odvodiť určité percento hodnotenia. Každopádne, po sakramentsky dlhej dobe som si pozrel čistokrvné sci-fičko, pri ktorom som si užil len čistej zábavy. Komerčná stránka filmu je v norme, dobre naplánovaný je však environmentálny podtón, ktorý udáva tempo celému filmu, ale nebol aspoň tak prvoplánový ako v nedávnom 'The Happening'. Takže spokojnosť, určite to nebol film, pri ktorom sa mi zastavil mozog. 75%.(26.10.2009)