Den, kdy se zastavila Země

Deň, keď sa zastavila Zem

The Day the Earth Stood Still

Sci-Fi / Drama / Thriller / Katastrofický

USA / Kanada, 2008, 104 min

Po téměř nenávistných komentářích, které zde nenechaly na druhé polovině filmu niť suchou, jsem čekal téměř cokoli, jen ne celkem normální zakončení, které je stále o několik tříd výš, než třeba u Dne Nezávislosti. Loňský žánrový příbuzný Já, Legenda se mi také zdá mnohem slabší. Zkrátka Den, kdy se zastavila Země se navou klasikou nejspíš nestane, ale pokud bych si měl vybrat mezi ním a libovolnou destrukční parádou od Emmericha, vyberu si jednoznačně Klaatua. Režisér svou práci zvládl s přehledem, množství scén je dokonale atmosférických, když už bych měl mít nějaké výtky, tak ke scénáři, respektive k rodinné dějové linii. Ale i ta se dala zkousnout.(13.12.2008)

Ach jo. Scott Derrickson dostal svou další šanci a tentokrát se moc nepředvedl. Keanu Reeves a Jennifer Connelly jsou snad jediné pořádné klady na tomto filmu. Stylovost z upoutávek se brzy vytratila a druhá polovička filmu je prakticky pouze o mladém Smithovi, který přemlouvá Klaatua "že lidé se dokáží změnit". Vůbec mi nevadilo ekologická myšlenka, ale celý příběh, kdy Klaatu zjišťuje jací vlastně jsou lidé. Je tu mnoho zajímavých nápadů, drobností, ale vše je v podstatě zabito okolním balastem. Krásné oči Jennifer tohle prostě nezachrání a z trailerem skvěle vypadajícího a akčního inteligentního sci-fi je jen snaha o akční sci-fi, díky kterému si lidé uvědomí, co by měli změnit. Třeba příště to někdo zkusí s opět dobrou myšlenkou, pořádně vystavěným příběhem a logickým vyústěním (spoiler: já tak chtěl, aby byl svět zničen, splní se mi to někdy?).(31.12.2008)

Lehce zapomenutelný sci-fi remake, který ve mně maximálně navodil pocit, že nastal Den, kdy se mi zastavily hodinky.. V otázce obhajoby bytí na planetě Zemi parazitujícího lidstva měl Klaatu místo zasedání OSN raději přímo navštívit Johna Cleese, jenž by mu ukázkou švihlé chůze názorně vysvětlil, proč jsme tady. Derricksone: Klaatu barada nikto!(23.7.2009)

• Galadriel

Moralita, která neodsýpá a není ani trochu zábavná. Klaatu vůbec nenahání strach ani z něj nesálá tajemno nebo neběhá mráz po zádech, což je velká škoda a nevyužitý potenciál. Když začnou věci na zemi mizet, nechává to diváka taky celkem chladným a to je už docela zásadní problém u filmu tohoto typu. Zajímavější by možná bylo pokusit se film opravdu natočit z pohledu mimozemšťana, který se snaží pochopit, proč lidstvo dělá to, co dělá. Takhle akorát hrdinové plkají nesmysly a klišé, snaží se hrát na city a moralizovat, ale většina toho vyznívá spíš neúmyslně vtipně... 50%(30.5.2009)

Takže čerstvě po návštěvě kina můžu konstatovat, že zklamaný rozhodně nejsem. Scott Derrickson zvládl režii lehce nadprůměrně a stejně na mě působil i samotný film.Čím začít? Triky dobré, scénář solidní, ale hluchá a slabší místa se rozhodně dostavila. Nevyhneme se morálním vsuvkám, na sílu vloženým emociálním scénám, která jsou navíc zbytečně oslazené a trochu zahalené patosem. Keanu Reeves zvládl roli mimozemského tvora podle mě klasicky bezchybně, bez přehrávaní a zbytečné mimiky navíc, někdy vyzněly i suché hlášky ;-) Scéna s výslechem, ze sedmiminutového traileru byla do filmu dobře v pasována a já si ji rozhodně užil. Nejvíce mi lezl na nervy Jaden Smith, tady se mi zdál bez naprosto bez hereckého talentu, na rozdíl od jeho jiného filmu Štěstí na Dosah. Konec jsem víceméně očekával. Zážitek pozitivní. 8/10*(11.12.2008)

• - Spoiler: Scéna ve které si Klaatu (Keanu Reeves) pomaže zašitou ránu "roztokem", ve kterém se narodil, bude v budoucnosti možná reálná. Lidská placenta totiž obsahuje jakési genetické buňky, které umí "číst" z naší DNA a při kontaktu s ránou na našem těle dokáže vytvořit to, co tělu chybí. Vědci díky těmto buňkám dokázali jednomu muži s ukousnutým uchem "vyrobit" nové, naprosto totožné s tím ukousnutým. (T-enter)

• - V originále Klaatu prosí Helen, aby Gortovi řekla slavnou repliku „Klaatu barada nichto.“ Klaatu tuto větu Gortovi nikdy neřekne sám. (HellFire)

• - Herečka Jennifer Connelly oslavila své 38. narozeniny ve stejný den, kdy měl film premiéru. (HellFire)