A jsou zase tady, nechtěl jsem je vidět, chtěl jsem se jim vyhnout, ale nakonec jsem stejně neutekl. A víte co? Díky nulovým očekáváním s vyhrocenou nenávistí vůči předchozí časti, se mi závěr vysloveně líbil. Ne, že bych tekl v sedačce blahem a vynášel Verbinskiho do nebes, ale po ukecaně nudné a humorně zoufalé dvojce prostě musím ocenit, že tahle fašírka má alespoň tah na bránu, ve kterém se díky bohu ztratí vyčpělý Depp a místo něj zazáří výborný Rush. A akční finále je vysloveně lahůdka. 7/10(24.5.2007)

• Isherwood

Téměř tři hodiny nezvládnuté megalomanie, která nemá ve vodách dobré zábavy co pohledávat. Verbinski neutáhnul digitální tajtrlíkování a tak pouze skládá jednotlivé scény za sebe bez jakékoliv další invence. Mezi postavami je neuvěřitelný bordel, vzájemné podrážení se a kutí piklí po čase nudí a dávka nadhledu vlastní předchozím dvěma dílům zde zoufale absentuje. Být to tak o půl hoďky kratší, je z toho blockbuster roku, takhle je to ale nabubřelá nuda, která chytne za koule leda tak odkazem na Leoneho a vtipným cameem Keitha Richardse.(30.11.2007)

Zklamání, ale očekávané. Příliš dlouhé, příliš šedivé, příliš komplikované. Přehlídka digitálních efektů utržených ze řetězu, nezvládnutého střihu a šíleně nudné úvodní třicetiminutovky. I přesto se jedná o jeden z nejzábavnějších dobrodružných filmů poslední doby. Určitě jde o nejvtipnější díl (hlavně když se do konfrontace dostanou Jack Sparrow a Davy Jones), nejakčnější a s nejlepším finále. Depp hraje na jistotu, Keira je krásnější než kdy předtím a všechno kazí jedině Orlando Bloom překvapivě spolu s Chow Yun-Fatem. O Geoffrym a Billym jsem se nezmínil záměrně, neboť ty musím vyzdvihnout zvlášť. Oba dva, jak Rush tak Nighy, si každičký záběr dokáží ukradnout jen a jen pro sebe, Nighyho Davy Jonese řadím dokonce mezi TOP5 hereckých výkonů, co jsem zatím v roce 2007 viděl. Čtverka přijde docela za dlouho, tak snad dopadne lépe než průměrná trojka.(14.1.2009)

• kiddo

Prvního dubna se na internetu objevila aprílová zpráva, že následkem katastrofálního přijetí třetího dílu „Pirátů“ na zkušební projekci se celý film bude pod taktovkou nového režiséra přetáčet. Tenkrát by mě nikdy nenapadlo, že si o dva měsíce později budu přát, aby to oznámení bylo pravdivé. Trojka nemá ani ždibec z grády prvních dvou dílů, jejich dětskost, hravost a fantazijní duch nahradila upocenost, vlezlé podbízení se a pokus o vážné (!) uchopení tématu s náběhem k tragédii (nigga, please!!!). Snahy stvořit vlastní mytologii a komplexní svět po vzoru dnes už klasických trilogií Matrix a Pán Prstenů jsou pak zcela mimo a jejich jediným výsledkem je to, že po patnácti minutách začnete zmatkovat kdy, kde, co, jak, proč a po půl hodině vám to bude úplně jedno. Samotní piráti už nemohou působit jako zvířata (především z rodu vepřů) utržená ze řetězu a překračující veškeré mantinely společenského řádu, když se ukáže, že oni sami mají vlastní hierarchii a ultrasložitý systém pravidel, jimiž se musí řídit; opojení ze svobody neohlížející se na nic a na nikoho můžeme tedy rovněž škrtnout. Z postav se nám definitivně staly pouhé obchodní značky, pod nimiž se neskrývá sebemenší náznak motivace, nedej bože psychologie, a tomu taky odpovídají herecké výkony (doby, kdy Depp v „Pirátech“ hrál a nebyl v nich jen na dovolené, jsou s konečnou platností v pejru). K ubíjejícímu dojmu jen přispívá obraz; ze spektra barev byla totiž zcela vypuštěna zelená (barva to přírody nesešněrované pravidly a korzety) a její místo zaujala jakási vyblitá kombinace šedi a modři, se světlem se pak nepracuje vůbec. Nerajcují ani triky a lodě, o uměle přilepených plamenných hecovačkách a proslovech o svobodě ani nemluvě, ale zcela překvapivě hudba, která si jako jediná drží nastolený standard. Nutno ovšem podotknout, že role hudby ve filmech obecně není taková, že doprovod by měl zaskakovat za natočený materiál a místo něj vytvářet potenciál snímku, jak je tomu právě tady. Smutné potom je, že po skončení titulků se jeden neubrání myšlence, že kdyby toho Leoneho místo okázalé pocty v jediné scéně vykradli rovnou celého, mohlo se jednat o nejlepší díl.(25.6.2007)

Velkolepé?? Jistě. Zábavné?? Občas. Film roku?? Ale kdeže. Gore Verbinski upletl tu největší intrikánskou síť pod Sluncem a hodil ji na bedra nejméně šesti hlavním postavám, kteří se tak převážnou část monstrózní stopáže handrkují, zrazují a vedou sáhodlouhé, mnohdy nic neříkající dialogy. To, že se ve třetím pirátském dobrodružství dost přitvrdilo, dokazuje hned úvodní scéna a i do závěrečné kolosální bitvy jde počet cíleně sledovaných postav ochuzen o několik kousků. Akce je tu vlastně docela poskrovnu, s výjimkou posledních 40-ti minut, kde se řeže všechno, co má ruce, nohy a chapadla, kde vzduchem létají v impozantních zpomalovačkách lidská těla a zdemolované části lodních trupů často rozebrané do nejdrobnějších třísek. Johnny Depp je pořád stejně zábavný, v okamžiku, kdy se zjeví stojíce vysoko na stěžni své lodi, která pluje pouštní krajinou nadnášena tělíčky tísíců mořkých krabů, jsem na pár vteřin ztuhnul. První housle hraje rovněž Geoffrey Rush, jenž má zde moře prostoru a v tu chvíli se Deppovi zcela vyrovná. Chow Yun-Fat je správně ďábelský, Bill Nighy s charizmatickým hlasem nepřehlédnutelný, Keira Knightley sice hezká, ale nudná a trapná, Orlando Bloom ubohý. Výpravně ohromující, triky jsou zase vymakané a vybroušené a je to až k nevíře, jak je možné něco tak fascinujícího vytvořit. Kapitolou sama o sobě je hudba Hanse Zimmera, jehož chorály a krásný odkaz na Ennia Morriconeho pozdvihávají celý film o patro výš. Celkově se mi snímek jeví jako přemotivovaná a povětšinou nepřehledná změť řečí, činů a skutků mnoha postav, kterou drží před pádem do hlubiny průměrnosti charizmatické výkony několika (né všech!) hlavních postav, šťavnaté efekty a slastná hudba. 70%. Potitulková scéna je něco, co se opravdu nepovedlo. 300 miliónů dolarů(rozpočet)/951 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(25.5.2007)

• - Do filmové distribuce v Číně se každý rok dostane přibližně dvacítka zahraničních filmů, a aby se tam Piráti mohli promítat, cenzoři zasáhli do scén kapitána Sao Fenga v podání Yun-Fat Chowa. Scény se jim zdály být příliš stereotypní v zobrazování Číňanů a Yun-Fat tak přišel o scény v délce 10 minut. Jeho pobyt na plátně se tak zkrátil na polovinu. (imro)

• - Skladba "Parlay" (na soundtracku jako osmá skladba v pořadí), doprovázející scénu jednání na písečném ostrově před závěrečnou bitvou ve vodním víru, je pocta Hanse Zimmera k Enniemu Morriconemu, potažmo jeho slavnému soundtracku k filmu Tenkrát na Západě. (Parlay)

• - Jacku Sparrowovi (Johnny Depp) v čase 33:38 poté, co seskočí z lodi mluví o tom, že není žádný vítr a že by dal duši i za sebemenší zafoukání, vlají vlasy díky větru, foukajícímu z levé strany. (A7X92)