• berg.12

Třetí stadium rakoviny. To, co se v první části zdálo jako čirá dobrodružná romantika, ve druhé části přerostlo v nesmyslné spřádání legend a demýtizací, které nad vodou drží jen kinematografie atrakcí, aby v té třetí definitivně nabobtnalo ve filmový nádor, který hubí sám sebe. Film má jedinou výhodu, dá se na něj jednoduše dobře dívat. Ovšem úplně jedno odkud a v jaké souvislosti.(9.1.2008)

Jsem nepříjemně překvapen.. Opravdu jsem se po těch nepříjemných recenzích a hodnoceních bál, že to Verbinski do třetice (jak ve své trilogii, tak do třetice trojek tohoto roku..) zkazil a po..., ale nakonec jsem byl příjemně překvapen. Proto jsem tak opačně překvapen, jak je možné tak nízké hodnocení.. Vždyť to bylo minimálně stejně dobré jako dvojka, skvělé uzavření série s otevřeným závěrem (jedním z nejlepších a nejvtipnějších jaké jsem kdy viděl..), novými postavami (zlý dobrý pirát Chow je opravdu silnou stránkou filmu, škoda té jeho jemné nadbytečnosti), zajimavým cestováním po podsvětí a hlavně mega bitvou v závěru a Keirou v čínském šatu.. mňam. Johnny Depp je sice vtipný trochu násilněji než před tím, zkrátka to nejde tak volně, ale stále má skryté esa v rukávu a scény v pirátském městě mně pernamentně rozesmívají.. Davy Jones také úplně nevyužit, ale ten těží z nových okolností a překvapivých odhalení.. věštkyně zase dostala mnohem více prostoru než bylo zdrávo.. Ale v celku se to stejně docela ztratí a dokážu si to užít bez velkých ztrát (mozkových buněk..) Poetický úvod se skvělou písní je parádní..(18.10.2008)

Souhlasím s tím, že jsou Piráti na konci světa překombinovaní, že jsou jiní než Truhla a úplně jiní než Perla, že by asi potřebovali zkrátit, že Chow Yun-Fat nebyl úplně využit a že Depp už není tak zábavný jako v předchozích dvou filmech. Ale přesto se mi trojka až překvapivě líbila. Snad je to tou zvláštní atmosférou, vtípky, které se objevovaly vždy, když to vypadalo, že se začnu nudit, úžasnou Zimmerovou hudbou nebo parádními triky. Jediné, co mi skutečně vadilo, byla Calypsó, zejména její rozměry před tím, než začala bitva. A Tia Dalma se svým neustálým tajemným mentorováním taky nebyla to pravé ořechové. Pokud se vám Piráti na konci světa mají líbit, je potřeba k nim skutečně přistoupuvat pouze jako k zábavě, zkusit si užít hračičkování, představit si, jak bychom na takovém filmu ulítávali v deseti nebo dvanácti letech. Truhla mrtvého muže mě k tomu nakopla. U trojky jsem se k tomu musel nakopnout já sám. Ale vyplatilo se. Pokud toto nedokážete nebo nechcete dokázat, nemá smysl na ten film chodit. Budete zklamáni.(27.5.2007)

Velkolepé?? Jistě. Zábavné?? Občas. Film roku?? Ale kdeže. Gore Verbinski upletl tu největší intrikánskou síť pod Sluncem a hodil ji na bedra nejméně šesti hlavním postavám, kteří se tak převážnou část monstrózní stopáže handrkují, zrazují a vedou sáhodlouhé, mnohdy nic neříkající dialogy. To, že se ve třetím pirátském dobrodružství dost přitvrdilo, dokazuje hned úvodní scéna a i do závěrečné kolosální bitvy jde počet cíleně sledovaných postav ochuzen o několik kousků. Akce je tu vlastně docela poskrovnu, s výjimkou posledních 40-ti minut, kde se řeže všechno, co má ruce, nohy a chapadla, kde vzduchem létají v impozantních zpomalovačkách lidská těla a zdemolované části lodních trupů často rozebrané do nejdrobnějších třísek. Johnny Depp je pořád stejně zábavný, v okamžiku, kdy se zjeví stojíce vysoko na stěžni své lodi, která pluje pouštní krajinou nadnášena tělíčky tísíců mořkých krabů, jsem na pár vteřin ztuhnul. První housle hraje rovněž Geoffrey Rush, jenž má zde moře prostoru a v tu chvíli se Deppovi zcela vyrovná. Chow Yun-Fat je správně ďábelský, Bill Nighy s charizmatickým hlasem nepřehlédnutelný, Keira Knightley sice hezká, ale nudná a trapná, Orlando Bloom ubohý. Výpravně ohromující, triky jsou zase vymakané a vybroušené a je to až k nevíře, jak je možné něco tak fascinujícího vytvořit. Kapitolou sama o sobě je hudba Hanse Zimmera, jehož chorály a krásný odkaz na Ennia Morriconeho pozdvihávají celý film o patro výš. Celkově se mi snímek jeví jako přemotivovaná a povětšinou nepřehledná změť řečí, činů a skutků mnoha postav, kterou drží před pádem do hlubiny průměrnosti charizmatické výkony několika (né všech!) hlavních postav, šťavnaté efekty a slastná hudba. 70%. Potitulková scéna je něco, co se opravdu nepovedlo. 300 miliónů dolarů(rozpočet)/951 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(25.5.2007)

• Matty

S desetiminutovou přestávkou bezmála tři hodiny života, 99 korun českých a dobrou náladu – tyto tři věci mi vzalo třetí pokračování Pirátů z Karibiku, které si to na následujících řádcích náležitě odskáče. Expozice je hrozně zdlouhavá. Logicky jsem čekal okamžitou akci, nikoliv depresivní popravu, jež je zároveň prvním náznakem, že zábava tentokrát nebude tím jediným oč tvůrci usilují. Po nějakých dvaceti minutách (možná pěti reálného času, ale mi to připadalo jako celá věčnost) přichází první akce – několik paralelních soubojů muž proti muži (žena proti muži/žena proti kulce), nesmyslně snímaných v detailu, tudíž děsivě chaotických. Teprve po více než třiceti minutách se na plátně objevuje samotný Johnny Depp, nejočekávanější hvězda a vlastně jediný důvod, proč jednička nevyhořela na plné čáře, pročež mohla vzniknou dvě pokračování. Četnost jeho výskytu a naprostá iracionálnost deliria, v němž se nachází, mu sice dává hned zkraje odpovídající prostor k vyřádění, ale ani sebegeniálnější improvizace, sebepřehnanější přehrávání, vám bez pevnějšího scénáře nezaručí fůru komických situací. A vtipnost většiny rádoby vtipných scének s Deppem jakoby opravdu měla spočívat v pouhé jeho přítomnosti na plátně, doplněné nějakým tím legračním šklebem. Z Truhly mrtvého muže mi v paměti uvízla přinejmenším jedna vtipná scéna, připomínající němou grotesku, zde jsem ani neměl snahu se smát, stejně jako scénáristé neměli snahu dávat nám ke smíchu pádný důvod. Další katastrofou jsou pseudofilozické žvásty, pronášené (asi po vzoru Matrixu) mudrující černoškou, jejíž význam (tudíž i význam jejích řečí) je ve finále stejně bagatelizován. Od (skoro) tříhodinového bijáku bych rozhodně čekal lépe vystavěný příběh. K množství již tak matoucích motivů ze dvojky přibylo mnoho dalších, ještě méně důležitých (ale důležitě se tvářících), které se neustálým, na první i kterýkoliv jiný pohled neorganizovaným vršením sesouvají jako hrad z písku. Před úplným zavrhnutím a zadupáním do země, Piráty 3 zachraňuje posledních cca dvacet třicet minut napěchovaných svižnou a vtipnou akcí, které nelze mnoho vytknout nejen po technické (jako i zbytku filmu), ale ani po zábavností stránce. Trochu pozdě, trochu dost pozdě. Během sledování Na konci světa mě mnohokrát napadlo, že už tam jsem. Je to nehorázně nudný a nenápaditý blockbuster nesoucí s sebou stejný požitek jako pití slané vody. Chápu, že musel vzniknou, nechápu, proč musel trvat tak dlouho a být tak ubíjející nudou. Nebýt finále – jediné části filmu mající všechny náležitosti zábavné podívané –, s tou jednou hvězdičkou bych příliš neotálel. 40% Zajímavé komentáře: Adrian, kiddo, Nathalie, k212, Eddard, HoneyBunny, Pacco, Rocky88, salahadin, M.a.t.t., wipeout, SeanLSD, Georgeo2, Mr.Hawkeye (Uf!)(10.7.2007)

• - Natáčení začalo ještě před dokončením scénáře. Protože štáb nemohl místa natáčení znovu navštívit, některé scény se filmovaly během natáčení filmu Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006). (warhammer)

• - Štáb vybudoval šedesát stop dlouhou repliku přední části Černé perly na zádi návěsu na solných planinách v Utahu pro natáčení se Stínem perly. Natáčení bylo naplánováno na 19 dní, ale trvalo jen 4 dny. (warhammer)

• - V epizódnej úlohe otca Jacka Sparrowa sa predstavil Keith Richards zo skupiny Rolling Stones. (ash99)