• Lima

Dějové veletoče a ukecanost trojky ´Pirátů´ mi hodně připomíná náš slovutný parlament. Nekonečné hádky a půtky, tu hrané pro oko diváka, tu míněné vážně, navenek vystupujete jako nesmiřitelní rivalové, ale v zákulisí mimo zraky veřejnosti si v objetí klidně přiťuknete i "pirátským rumem", v jednu chvíli si div nepadnete do náruče a hned vzápětí byste si klidně nůž do zad vrazili a prase aby se v tom vyznalo. Obdivuhodná precizní výprava a triky zaslouží absolutorium, závěrečná válečná řežba hodně zvedá výsledný dojem, ale za to více jak 2-hodinové (!!) UŽVANĚNÉ politikaření by tvůrci zasloužili přivázat ke stežni a zlískat záda. Anebo ještě lépe - 2 týdny v kuse inhalovat fusekle Jacka Sparrowa.(22.12.2007)

Zklamání, ale očekávané. Příliš dlouhé, příliš šedivé, příliš komplikované. Přehlídka digitálních efektů utržených ze řetězu, nezvládnutého střihu a šíleně nudné úvodní třicetiminutovky. I přesto se jedná o jeden z nejzábavnějších dobrodružných filmů poslední doby. Určitě jde o nejvtipnější díl (hlavně když se do konfrontace dostanou Jack Sparrow a Davy Jones), nejakčnější a s nejlepším finále. Depp hraje na jistotu, Keira je krásnější než kdy předtím a všechno kazí jedině Orlando Bloom překvapivě spolu s Chow Yun-Fatem. O Geoffrym a Billym jsem se nezmínil záměrně, neboť ty musím vyzdvihnout zvlášť. Oba dva, jak Rush tak Nighy, si každičký záběr dokáží ukradnout jen a jen pro sebe, Nighyho Davy Jonese řadím dokonce mezi TOP5 hereckých výkonů, co jsem zatím v roce 2007 viděl. Čtverka přijde docela za dlouho, tak snad dopadne lépe než průměrná trojka.(14.1.2009)

Moh to bejt naprostej mega masakr a nejlepsi dil serie, ale bohuzel neni. Tenhle film totiz zustal na puli cesty. Prvni problem jsou bitvy. Respektive jejich pocet. Jsou tu v podstate dve mensi a jedna zaverecna ohromna. S cimz by si spousta filmu vystacila, ale v Piratech a pri stopazi 170 minut bych toho cekal krapet vic. Navic skutecne kulervouci (nerikam, ze nemohla bejt jeste lepsi) je jen zaverecna ultra bitva, ale treba takova Kalypso je tu zoufale nevyuzita a ostatni hlavni pirati jsou videt prakticky jen pred a po bitve. A Kraken se tu nepredvede vubec. Co se tyce hercu, k tradicni sestave se pridal Geoffrey Rush, kterej je stejnej jako v prvnim dile, tudiz skvelej. Johnny Depp je tradicne skvelej, akorat obcas to uz bylo krapet prehnany, ty jeho rozhovory s dalsima Deppama. Ale je fajn, ze uz se nechova tak infantilne. Ono celkove je tu videt urcity zdrsneni, takze sem tam uvidime i nakou tu lehce krvavou mrtvolu a podobne, ale mohlo to bejt klidne drsnejsi. Hudba se taky snazi bejt hruzostrasnejsi a nerikam, ze neni dobra, ale ja mam stejne nejradsi tu hlavni pisnicku, ktera tu zazni bohuzel jen tusim dvakrat. Co se tyce ostatnich hercu, tak Keira je v pohode, i kdyz se zatvari krapet drsnejc, ale jakmile zacne rvat a rozdavat rozkazy, tak uz ji to clovek moc neveri. Co se tyce Blooma, ten se moc neprojevuje, takze v klidu, ale na konci taky nevypada dvakrat drsne. Z ostatnich uz stoji za zminku jen Nighy, kterej je jako "chobotnice" super, ale jakmile mu zmizi tenhle "oblek", tak vypada k smichu. Keith Richards se tu sice ohreje jen neco malo minut, ale je fakt krutej, hlavne ma hustej hlas. A ten, na koho jsme se tesil nejvic, nakonec. Chow. Jiste, vypada krute, je charismatickej a hraje skvele, problem je ale v tom, ze jen keca a neudela ani jednu akci. Co se tyce triku, tak ty jsou tradicne dokonaly, tady je narozdil od tretiho Spideyho fakt videt, kam sli prachy. K tomu opet skvela kamera. Co se tyce pribehu, nenavazuje sice presne tam, kde druhej dil skoncil, ale clovek se za moment zorientuje a to uz je to nakej tejden, co sem videl druhej dil. A pribeh trojky se mi zdal vcelku v pohode, par dobrejch napadu, jen skoda toho mala souboju a misty lehky predvidatelnosti a misty uz je to krapet prehnany, zpomalenej zaber na schody a vybuchujici lod, padak z plachty atd. V prostredni casti filmu dojde k prebihani postav z jedne strany na druhou, zrazovani a podobne, jenze je toho tu za chvilku tolik, ze uz clovek nevi, kdo je zrovna s kym, coz by nevadilo, problem je v tom, ze to je k nicemu, pribeh to nijak neovlivnuje a za chvily jsou postavy zase s nekym jinym. Nemuzu rict, ze bych se nudil, coz me az prekvapilo u takle dlouhy stopaze a pri minimu akce, vtipy me rozesmaly a zaverecna bitva dojem z filmu dost vylepsuje. Navic tu je i takovej malej naznak, ze by moh bejt dalsi dil. Sice jsem myslel, ze film zkritizuju vic, ale po ty zaverecny bitve uz si moc nevybavuju ty dohady v prostredni casti (to je videt, jak jsou zbytecny) a jelikoz je zaver fakt skvelej, tak dam nakonec slabsich 5*, ale mohlo to bejt daleko lepsi, na druhou stranu to ale neni takove zklamani jako trapnej Spidey 3. No a po druhym skouknuti je to na jasnejch 5*, protoze to byl zkratka masakr.(24.5.2007)

"My piráti máme vôbec príšerný talent na vymýšľanie prezývok. Raz sme mali na palube hnusného chlapa, ktorý mal jednu ruku, drevenú nohu a jedno oko." - "Ako ste ho volali?" - "...Larry." Veľkolepé uzavretie monumentálnej pirátskej trilógie nadchne len divákov, ktorým sa páčili predchádzajúce časti. Pokiaľ medzi nich nepatríte (alebo ste prvé dve časti ani nevideli) a NAPRIEK TOMU si myslíte, že to „nejako vychytáte“... nevychytáte. Scenáristi šikovne rozpletajú v minulých častiach RIADNE zapletené klbko, takže zrazu i zdanlivé blbosti dávajú zmysel (pes s kľúčmi). Potešilo ma, že finálna akcia má 50% bežnej minutáže priemerne dlhého celovečerného filmu (wow!) a že sú doriešené všetky minule naznačené dejové línie (palec hore za odvahu pomerne temne zakončiť milostný motív). Plus skvelé hlášky („Nikam s vami nejdem. Štyria z vás sa ma pokúsili zabiť a jednému sa to podarilo.“), detailná vizuálna stránka (výprava, lode, kostýmy, dekorácie), vtipné dialógy („Si šialený!“ – „Inak by mi nevyšlo to, čo sa práve chystám urobiť.“) a veľkolepý kasting. Depp získal dôstojného partnera v podobe Geoffreyho Rusha. Ten mu bol už v „jednotke“ vyrovnaným súperom, ale v trojke predvádza tento svojrázne ošarpaný Austrálčan TAKÝ koncert, až tlačí slávnejšieho kolegu do úzadia (za čo môže i fakt, že nebol v dvojke a trojku si kradne pre seba, keďže diváci boli Deppa predsa len už troška prejedení v jednotke a dvojke). Miestami som bol dokonca dojatý („odchod slobodnej pirátskej doby“). Nikdy som nechápal, ako sa trojka nemôže páčiť ľuďom, ktorým sa páčili prvé dve časti.(24.5.2007)

Přiznám se, že jsem se na trojku bál jít do kina, přesto jsem šel. Nečetl jsem nic, názory ani recenze, pouze viděl hodnocení a netrpělivě jsem tušil zklamání, které se později....dostavilo, ale v určité podobě. Hlavní a asi nejdůležitější bod, který filmu škodí, krom tedy asi nejslabšího pirátského soundtracku, je jeho délka, jenž nechci naléhat na konec, který je skvělý i když trochu delší, ale na extrémně nudný začátek, u kterého jsem už i v kině nepatrně usínal. Singapur byl sice ponurý a atmosferou nabušený přístav, ale mě jeho ztvárněním nijak tvůrci neoslnili, možná je to právě tím, že jak bylo ponuré tak právě děsně šedé, bez barev a právě tak mě neměl čím zaujmout. Naopak ale musím přiznat, že jsem se u trojky překvapivě bavil, tedy po té humornější stránce a to nepočítám samotného Jacka Sparrowa, který byl jako obvykle skvělý i s jeho haluzemi a ač plno lidí řiká, že nedostal příliš prostoru opak je pravdou, co byste taky chtěli, když ho ve dvojce Kraken sežral...Když si to v hlavě postupně sesumíruji, od trojky jsem čekal trochu velkolepější závěr, přesto mi bylo jasné, že už to tak skvělé být nemůže. I jsem měl strach z očekávání, který později ubily určité vtipné i akční scény, ale také nesmírná nuda v první půlce. Na konci světa tato část pirátů rozhodně je, ale na Konci série zřejmě ještě dlouho nebude, nejspíš. --- Koho jste? - Toho kdo nabídne nejvíc - Já mám loď, tak pojďte ke mně.(1.6.2007)

• - Ten, kdo se na snímek dívá jen kvůli Jacku Sparrowovi v podání Johnnyho Deppa, si na něj musí počkat 33 minut. (imro)

• - Jedna pětina všech triků byla využita v závěrečné námořní bitvě. (Siriuss)

• - Ve druhém díle série má Kraken okolo 50 metrů dlouhá chapadla. Když je však v tomto filmu vyloven, jsou mnohem kratší. (Sokka_)