Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Deimos

KINO/// Obsazení 6/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 9/10/// +atmosféra, stupňované napětí, některé efekty, sem tam hudba, pár zajímavých herců a jejich sebeobětování -střih, někdy nepříjemné zvuky, hororový prvek v závěru, občas jsem se v logice filmu ztrácel, vykrádání jiných filmů/// WoW, tohle je po dlouhé době film na který jsem v některých momentech koukal s otevřenou pusou a nemohl se odtrhnout od plátna. Ve výsledku je to hodně silný zážitek a i když jsem tentokrát vůbec něvěděl do čeho du (prostě jsem se chtěl nechat překvapit), tak po skončení promítání jsem návštěvy kina nelitoval. Ze začátku mi trošku dělalo problém si zvyknout na obraz a rovněž jsem z počátku hned nepoznával tváře herců. Tedy Hiroyuki Sanadu a Michelle Yeoh jsem poznal hned, ale s Chrisem Evansem a Cillianem Murphym to byla jiná. I ty jsem však později poznal a hlavně Murphy mě okouzlil, rozhodně zajímavý herec. Jak říkám, nejslinějším prvkem je právě stupňovaná atmosféra a když film třebas srovnám s podobně vizuálně laděnou Fontánou, tak právě tento film ji v mnohém překonává. Co mě ovšem při sledování rušilo, tak časté podivné a nepříjemné zvuky a též silná kombinace tmy a následného prudkého světla (ovšem tohle byl účel). Tu příšerku na konci raději nepočítám, mírně totiž kazí celkové vyznění filmu. Celkově tedy silný filmový zážitek/// Celkem 76%/// ()

Stegr

80% - První půl hodina byla taková nemastná neslaná, ale potom film nabral neuvěřitelné obrátky. Herecké výkony byly bezchybné a navíc jsem film viděl v blbé kvalitě, takže mu záměrně trochu přilepšuji... ()

Rosomak

Boyle tlačí žánrovou pilou na příběh, který je hutný a neskutečně jednoduše se mu propadá. Geniálně rozpracované, na mnoha místech doplněné o momenty, které se nikdy nezapomínají, to je jeden z nejlepších filmů minulého roku. Obraz skvěle vychytaný, ochucený pěkně žluto modrými filtry, zvuková složka vychytaná do nejmenších detailů a podpořena geniálním soundtrackem, který vás nenechá klidnými ani na okamžik... Danny Boyle se konečně ukazuje jako režisér, který má za kloboukem a ví přesně jak odvyprávět dokonalý příběh. Jednoduchá základní premisa a balancování na hranici béčkového filmu jsou vyváženy realistickým hereckým projevem, minimalistickými scénami a bezmála výtečným režijním řemeslem, které diváka až do konečných titulků nepustí ze svých spárů... Sunshine bude určitě film, o kterém se bude ještě hodně psát... ()

Brygmi

2007: Vesmírná Odysea... Jenže tady není potřeba valčíku, aby se vaše představivost rozlétla po kosmických dálavách. Hudbu obstaral Underworld, a to takovým způsobem, že vás elektrické rify zarazí hluboko do sedačky a vy se uvolníte až při závěrečných titulcích (které ovšem doporučuji pozorně sledovat). Neskutečně atmosférický snímek, plný hvězd a sluneční záře. "Tell me, what do you see?" A vy chcete, aby řekl... ()

Cappuccino

Chvíľu som sa čudoval, že Sunshine točil Danny Boyle, ale ked som na konci videl pri mene scenáristu Alexa Garlanda, bolo mi hneď všetko jasné. Sunshine je napínavou vesmírnou jazdou, pri ktorej je veľmi rýchlo jasné, že členovia posádky majú svoje dni zrátané. Otázne je len kedy a ako zomrú. Záverečný hororový twist ma celkom potešil, až som chvíľami premýšľal nad plným hodnotením. Potom som si však uvedomil, že mal film zopár hluchých miest, kedy som trochu zíval, a tak päť hviezdičiek s čistým svedomím dať jednoducho nemôžem. ()

Ruut

Naprosto úchvatný film. První seriozně pojaté sci-fi, ke kterému nemám žádné výhrady (včetně Kubrickova 2001). Dusná atmosféra, obrovský spád a gradace děje i bez nějakých útočících mimozemšťanů nebo mutantů. Téma záchrany Slunce a použití k tomuto účelu obří bomby bylo použito už mnohokrát. Poprvé právě teď naprosto uvěřitelně a velice seriózně. Přitom je divák bez jakéhokoliv zdržování hned od první vteřiny vržen rovnýma nohama do děje. A že je sakra nač koukat. Nonstop drama podpořené úžasnou hudbou. Pro mě jeden z nejlepších filmů roku. ()

S.Quentin QUALE

Novodobá vesmírná pecka, která si, ač je z žánru sci-fi, na nic moc nehraje co do námětu, ale má velice příjemné herecké osazenstvo, setsakramentsky stupňující atmosféru a strhující gráduňk na konci - to celé pod taktovkou Dannyho Boylea, který stává čím dál víc nečitelnějším. Že by inspirace pro Pandorum? ()

vteco

Neuvěřitelný audiovizuální zážitek, jemuž naprosto vládne fantastický soundtrack, který podrývá téměř celou stopáž a ani v jediné sekundě nelze říct, že by se nejednalo o epickou dokonalost. Ovšem není to jen jeden z nejlepších hudebních doprovodů, obzvláště v rámci sci-fi, důležitým a velmi výrazným prvkem je také vizuální stránka, ať už se jedná o nádherné zpracování interiéru a exteriéru vesmírné lodi Icarus, slunečních výbojů či v neposlední řadě také násilného využívání „ozařování“ diváka údernou bílo-žlutou září. Ruku v ruce jde s celým filmem napětí, jenž je budováno již od prvních minut a podporováno ohromujícími scénami, které se nesoustředí pouze na závěrečný segment, ale jsou rozumně rozloženy, aby tvořily konstantní zábavu nebo vzhledem k opravdu hutné atmosféře, spíše neutichající napětí. Danny Boyle se se svým sci-fi počinem vypořádal opravdu znamenitě a nepropadl zbytečně dojemným dialogům ždímajíc emoční stránku diváka nebo sentimentálním záběrům nutící obracet oči v sloup. Sunshine sice postrádá výraznější myšlenku, ale i přes to, je doslova zářivou hvězdou ve svém žánru a díky mnoha zmíněným faktorům se jedná o jeden z nejlepších snímků zabývající se budoucností lidstva. [90%] ()

Mi Nü-Chai

Nepodařený pokus o smíchání Horizontu události a Vesmírné odysey, okořeněný o špetku Aliena. Nehodlám pitvat logické chyby, to bych mohla rovnou dát odpad, Sunshine se snad ani nepokouší být nějakým příliš vědecky přesným filmem, leč bohužel neboduje ani tam, kde se v to dalo alespoň mírně doufat. Především jsem udělala tu hloupost, že jsem se nechala nalákat zajímavým trailerem, jak obrazově, tak hudebně. Tady je první problém - hudba není po celý film takřka slyšet, naplno se rozezní až u závěrečných titulků, což je poněkud pozdě. Vizuální orgie se nekonají, celý film se odehrává lodi střižené podle vzoru Nostroma, jen více hi-tech a s větší dávkou leštidla na kapotě. Jediným, co trochu vybočuje z potemněle šedočerných prostor, je obrovské zářící Slunce, ale toť vše. Ne že by samotné zpracování výše zmíněné hvězdy bylo něco silně zapamatovatelného. Propracovaná psychologie postav, kterou se zaklínají recenze, naprosto neexistuje, astronauti sice nějak reagují, jenže nikde není řečeno ani naznačeno, proč jednají tak, jak jednají, jaké jsou vlastně jejich pohnutky, z jakého důvodu vůbec na lodi jsou etc. Na této čáře tedy Sunshine také selhává. Můj nepříliš dobrý dojem mohl být ještě napraven jistou událostí ohledně nesmluveného setkání, ale tento nástroj byl využit tak chabě a nepříliš chytře, že v konečném důsledku bije do očí nepatřičností a násilným provedením. ()

Allien.9

Fascinující a vizuálně odzbrojující sci-fi, které zasáhne jako nůž do srdce. A jako by to nebylo dost, je tu ještě ta úchvatná hudba... A to jsem si myslela, že už mě nemůže v daném žánru nic (příjemně) překvapit.:-) ()

Sysel_CZ

Zajímavé, jak tenhle film v mých očích dobalancoval z pěti na dvě. Možná by to v kině bylo jiné, ale v pohodlí domova jsem příliš často nepobíral, co se ve filmu vlastně děje, protože byla scéna příliš chaotická. Za okamžik ale následuje nic-neznázorňující, pro někoho snad hypnotická, scéna většinou vyplněná jen koukáním do světla. No to všechno dejme tomu, je to svérázná forma, ale proč ne. Prvotní zápletka, záhada první lodě, temnota a chlad vesmíru, všechno perfektní atmosféra - až do druhé poloviny, kdy se všechno postaví na hlavu. Bez spoilerů na to moc nadávat nemůžu, ale větší smysl by dávalo, kdyby za všechno mohl krteček a jeho kalhotky; jakmile film ztratí hlavu a patu, je zle a čím víc o tom všem přemýšlím, tím hlouběji klesá. Nenudil, svým způsobem zajímavý, leč příšerně překombinovaný kýč, který v závěru přemohl sám sebe; kvalita vyměněná za originalitu. Ble. ()

HAL

Slunce. Ta krásná zářivě žlutá koule na obloze, která nás vždycky chránila před temnotou a chladem, kolik hřejivých myšlenek nás při pohledu na něj napadne. Ale zkuste se přiblížit trochu blíž a spálí vás na prach. A na křídlech Ikarových se k němu dostanete velmi, velmi blízko..... Tak blízko že ve vás vyhasne myšlenka na cokoli jiného, tak blízko že vám vezme dech a vypálí do mysli obrazy na které už nikdy nesmažete. A pak, až všechno světlo vyhasne, pak zůstanete zmatení a slepí jak laboratorní myšky sedět ve tmě kinosálu a marně se budete pokoušet vzpamatovat z toho co jste právě viděli. Protože vidět Sunshine je opravdu ohromující zážitek - jako horská dráha vás vezme do výšin radosti a dojetí i do propastí nejhlubšiho děsu a přitom se pořád budete těšit na další zatáčku, na další looping který vás rozdrtí ještě víc než ten předchozí a vymačkané jako citron odhodí do dálky. Moc se mi nelíbil zbytečně hororový závěr, a taky mi chvíli trvalo než jsem přistoupil na fakt že příliš přemýšlet nad logikou a realističností u tohoto filmu není dobrý nápad, ale jinak je to asi nejlepší vesmírné sci-fi za posledních 10, možná i 15 let. Měl jsem sice pocit že jsem spostu věcí z filmu už někde viděl, ale psychologická hra postav je jednoduše dokonalá a příběh je i přes "jednodušší" zápletku taky vynikající. A při pohledu na vizuální dokonalost a naprostou samozřejmost s jakou film podává úchvatné obrazy si ještě víc uvědomuji jak moc vyumělkovaná a neživá je stejně stará a svou meditativností tematicky podobná Fontána - plná nádherných záběrů, ale přitom bez citu. ____"Today, it was a particularly beautiful day." 9/10 ()

2-Xtreme

Pôvodný komentár bol vymazaný, pretože som v ňom písal pixoviny. Je to skvelý fajn... len málo chýbalo k dokonalosti. ()

Vančura

Výborná záležitost, která mě na druhé zhlédnutí bavila možná ještě více než poprvé. Člověk se sice při sledování SUNSHINE neubrání dojmu, že téměř všechno z tohoto filmu už viděl někde jinde - nějaké scenáristické invence je zde skutečně pomálu - ale ve výsledku mi to nějak nevadilo. A to především díky úžasné vizuální stránce (fantastické zlaté skafandry, design lodi, záběry na Slunce...), nádherné hudbě (podle mě dost možná i lepší než Zimmerova hudba v INTERSTELLAR) a výbornému obsazení (skvělý Cillian Murphy a spol.). Vidět tento film na pořádné obrazovce s kvalitním zvukem se rovná skvělému zážitku. Btw. od Dannyho Boyla jsem zatím viděl pouze tři filmy - TRAINSPOTTING, SUNSHINE a MILIONÁŘ Z CHATRČE - a mohu být pouze udiven tím, jak je každý z nich zcela odlišný, jako by každý z nich natočil někdo úplně jiný; rozhodně neobyčejně schopný chlapík. ()

Javert

A mohl to být takový pěkný sci-fi film, kdyby Boyle po hodině nemávnul kouzelnou hůlkou a nevyčaroval sluneční obludku, která naprosto změnila charakter celého filmu. Velká škoda. ()

Rudovous

"Trosku Kubricka, trosku Scotta a jiny klasiky.Trosku pompy a mystiky.Trosku Trosky....ne toho opravdu ne."Dohromady ovsem skvele...skoro uzasne.Nejvetsim plusem je jiz zminovane audiovizualno, ale i docela zajimave neokoukane obsazeni. ()

k212

Sunshine má perfektní rozjezd, který staví na velmi vydařené atmosféře, na zajímavé vizuální stránce (v níž dominuje kontrastní hra jasného slunečního světla a tmy) a na dobře vykreslených postavách. Tak do dvou třetin je to v podstatě psychologické drama lidí, jejichž skladba je pestře široká a názorově rozdílná. Ve chvíli, kdy nad nimi zamává sekera v podobě dilematu obětovat vlastní život pro tisíce jiných, objevují se konflikty (přičemž k těm nejlepším patří volba oběti, která by redukovala spotřebu kyslíku). No, pak ovšem přichází zlom, který otáčí film zcela jiným směrem. Zlom, který žel velmi nápadně připomíná béčkovou ujetinu Horizont události, a jenž je dle mého zcela zbytečný. Jelikož tísnivé hororová atmosféra se rázem mění ve vyvražďovací honičku. Pravdou je, že ona honička je opět vizuálně velmi povedená, ale jak jsem konstatovala výše, zbytečná a zcela mění strukturu vyprávění, podřizuje se nejspíš nucené gradaci děje. Závěr to lehce napraví, ale i tak mě v tomto směru Sunshine zklamal. 60% ()

kingik

Slunce vyhasíná a je třeba ho opětovně nažhavit, aby lidstvo bylo zachráněno. Posádka v čele s Cillianem Murphy se vydává na náročnou vesmírnou misi, jejíž cílem je zažehnout Slunce pomocí nukleární nálože, pár členů zahyne, do toho se bude linout působivá hudba, a to je asi tak všechno. Nebylo to sice vůbec špatné, ale rozhodně nijak oslnivé. Danny Boyle si chtěl vyzkoušet scifi a nevedl si na tomto poli zle, ale stejně jsem viděl propracovanější režii v rámci žánru, občas jsem cítil z jeho režijních postupů neobratnost, místy i nejistotu. Znám rozhodně lepší scifi než je Sunshine. 50% ()

Snorlax

Této nevyvážené směsi žánrů nepomůže ani vychytaný audiovizuální kabát. Herecké výkony také nejsou zrovna extra, na jedno zhlédnutí a rychlé zapomenutí je Sunshine ideální. ()

MaedhRos

Ačkoli Sunshine nakonec nebyl takový tah na bránu, jak by se mohlo zdát z traileru, tah na bránu to byl. Úžasně ambientní film... Ačkoli jednotlivé dějové zvraty či některé vizuální vychytávky tu už byly (některé už i víckrát), výsledný slepenec prostě má svoji specifickou náladu a poetiku. U hrdinů a hrdinek těžko hledat nějakou charakterovou drobnokresbu, jedná se spíš o skici postav a povah - ale každá z nich má svoji barvu, svoji náladu a svůj šarm (za což patří díky hlavně hereckému ansámblu). Sunshine má svoje chybky, ale čert je vem. Sežrala jsem to i s navijákem a ohromně mi chutnalo. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace