Přichází Satan!

• Velká Británie The Omen (více)

Narodil se v šest hodin, šestého dne šestého měsíce... Britsko-americký film Přichází Satan! režiséra Richarda Donnera patří ke komerčně nejúspěšnějším hororům s okultistickou tematikou, které prožívaly svůj rozmach ve Spojených státech 70. let. Působeni Satana je v Donnerově filmu dáno do souvislosti s politikou: americkému diplomatovi Robertu Thornovi je za podivných okolností podstrčen k adopci chlapec Damien, ve skutečnosti vtělení Antikrista. Po řadě záhadných nehod, jejichž oběťmi jsou lidé odhalující pravou tvář dítěte, vyhledá Thorn v zoufalství kněze, který mu vyjeví, co musí udělat. (Česká televize)

LarryW

Veliké zklamání, čekal jsem daleko více. Po prvních dvaceti minutách jsem se začal těšit až to skončí. Vůbec jsem se u filmu nebál, snad jen ta smečka čoklů vyvolávala mírné napětí. Damian vůbec nepůsobil děsivě, právě naopak. Ve filmu nebyla ani jedna lekačka, jako že podle mne k hororu jako k žánru patří. Zdálo se mi to celé strašně rozvláčné a opravdu dějově povrchní. Hudba byla skutečně výborná a snad jen jediná ta vytvářela jakoustakous atmosféru. Nechápu tak glorizující hodnocení ostatních...Postava Damiana mohla být daleko více v centru dění! Mimo scénky s tříkolkou byl Damian absolutně neškodný, frackovité extempore v autě s mámou bylo spíše úsměvné. Příjezd kněze z Itálie a jeho rozhovory s Thornem byly uboze nepropracované a zaváněly béčkem, stejně jako Thornova cesta do Izraele a zpět a na opuštěný Etruský hřbitov v Italii... Chůva byla předvídatelná a nepůsobila opět děsivě...Komerční, předvídatelný, k pokračování vybízející závěr...Vůbec jsem se neztotožnil s hrdinou, nebál jsem se ani o fotografa, ač bylo jasné, že zemře. Krutá smrt postav byla opravdu chladná a tvrdá, ale nepředcházelo jí u mne ztotožnění se s postavou, která se stává lovenou zvěří, je k smrti vyděšená, nebál jsem se s ní...Znovu jsem si pouštěl záběry s Damianem, poslední scénu, ale zlo jsem v jeho očích nespatřil, bohužel...Prostě mě to ničím nechytlo, slabé tři... ()

sydney

Film, na který se nedá zapomenout. Hlavní hrdina, jemuž bylo podstrčeno místo vlastního syna "sataní mládě", se postupně dobírá pravdy. ()

Kloktaldo

No, je to sice taková kravinka s hodně vlažným rozjezdem, ale napjatá atmosféra ve druhé půlce by se dala krájet jako štrůdl. A ke všemu ta psychohudba, ze který mám husu na zádech ještě teď. ()

DrawRubb

I přesto, že je film přes 30 let starý, tak je to jeden z nejlepších hororů, co jsem kdy viděl. Má tak neuvěřitelnou a mrazivou atmosféru, že i při pouhém pomyšlení na něj mi naběhne husí kůže. Hudba je prostě a jednoduše naprosto fantastická, což v dnešních hororech bohužel často chybí ( a to jsou v dnešní době už takové možnosti ). Toto dílo si rozhodně zaslouží 5*. ()

Mawete

Je mi líto, ale myslím si, že je ten film dost přeceňovaný. Dost dlouho jsem se na ten film těšil a když už jsem si řekl, že dnes se budu konečně bát, tak nic. Kde je nějaká horrová atmosféra kterou tu všichni vychvalují? ()

Amaranta

Asi týden před Satanem jsem viděla Rosemary má děťátko, a tak jsem bohužel srovnávala. U Rosemary mi vadil konec, ale celý film táhla moje oblíbená Mia Farrow. Hororovou náladu Přicházejícího Satana rušil rychlý spád děje s očekávatelnými vrcholy, ale opět - tentokrát můj NEJoblíbenější Gregory Peck měl další velké sólo. ()

kishi_SO

vopred sa vsetkym ospravdlnujem :-) atmosfera pochmurna, pekne vygradovane, hudba tak isto...ale...ale som sa neuveritelne nudil! Co narobit nie je to pre mna ()

Thorgerda

Zlatá éra hororů, kdy ještě příběh a atmosféra převažovala nad efekty. V tomhle druhu filmů má satan podobu zla, které vstupuje do lidí ... může mít podobu mladé ženy, nebo roztomilého dítěte, může být v komkoli a kdekoli...To znepokojí asi každého, bez ohledu na to, zda věří v nebe a peklo, nebo nevěří. Paradoxně, mnoho současných filmů na toto téma se už dík 3D zpodobování ďáblů a démonů nebojí... a tak se tento žánr začal hemžit výjevy jak z oživlých metaláckých triček minulých dekád...škda přeškoda. Ale tohle jsou kořeny, ještě že je máme. ()

Ondrew

Filim je nasiaknuty pomaly sa zakradajucou atmosferou, ktora sa derie pod kozu. Avsak nebyt hudby, myslim, ze by sa velka cast mysterioznosti vytratila. J. Goldsmith skratka stvoril "masterpiece", ktory je prevereny casom a stale dokaze nadherne mrazit. Taketo horory dnes uz nemame moznost vidiet, je to skratka klasika za poctivych 85%. ()

Venceslao90

V době vzniku se muselo jednat o malou filmovou pecku, ale i dnes má film rozhodně co nabídnout. Scéna s odříznutou hlavou mě dostala i teď, po téměř 40 letech. ()

HennessyVSOP

Tohle je klasika hororu 70. let. Žádný baf-lek, ale precizně stavěná atmosféra, inteligentní příběh a skvělá hudba. Neobsahuje nechutné scény jako Vymítač ďábla, obsahuje solidní dávku napětí a strachu, ale neměl na mně zase tak zničující dopad jako Rosemery má děťátko. Vypíchnul bych zřejmě asi tu hudbu, která místy pomáhá tísnivé atmosféře nejvíc. Ve výsledku je to velmi dobrý film, který by fanoušci hororu vidět měli. Oproti modernímu hororu je to celé stavěno na úplně jiných základech, takže fandové dněšních krváků a lekaček budou silně zklamáni. ()

PrezidentRickS.

Jeden z nejlepších horrorů... pominuli řežijní a herecké výkony musím vyzdvihnout opravdu úžasný soundtrack, který děsí ze 60% procent. Poprvé viděno v 7 letech. ()

rekurseman

Hudba šílená, neskutečně vás vtáhne do děje. V době, kdy byl film uveden do kin museli být lidé šílet strachem z filmových triků v tomto díle, avšak v dnešní době je to spíše úsměvné. Temný nádech a chuť strachu ve mne zůstává i hodinu po zhlédnutí filmu. Nejdříve jsem si myslel, že Vymítač ďábla je lepší, jak svou propracovaností, tak svým dějem, ale na konci jsem musel opravdu dát za pravdu tomu, že tento kousek je výjimečný. Velké plus, že tento horror měl i jakýsi děj a to hlavně, když se otec vydal hledat pravdu o svém adoptovaném synovi. ()

Delmondo

Musím říct že ten malej fakan mě teda slušně poděsil. Strašidelná atmosféra s perfektní hudbou Jerryho Goldsmithe mají za následek nejlepší satanský horor jaký jsem kdy viděl. Richard Donner, daleko před Smrtonosnou zbraní ukazuje že je režisérská extratřída a že horory zvládá stejně dobře jako akci. V hlavní úloze sám velký Gregory Peck s hlasem Jirky Bartošky nemá chybu a je zcela přesvědčivý, jako ostatně vždycky. ()

linger

Kam sa hrabe Vymitac dabla - oproti The Omen slaby odvar. Tento film ma presvedcil, ze takmer 40-rocny horor nemusi byt nutne nudny pre dnesneho divaka, len to chce tu spravnu kombinaciu prisad, a vznikne nieco nadcasove. Okrem ineho som objavila skveleho Gregory Pecka. ()

endrix

Jsem celkem zklamán. Od tak slavného hororu jsem čekal větší hloubku a propracovanější scénář. Vadilo mi, že nám tvůrci neodhalili skoro nic z mýtu, na němž příběh stojí. Film vždy nabídne jen výsledný produkt (psi, tajemná chůva, americký vidlák pod troskami města ...) a neprozradí, co je za ním. Ano, i tak se dá film natočit, jakože z pohledu postavy, co netuší, která bije. Ale o to tu nešlo, protože divák je zde vševědoucí. Ví, co se děje (nehody..). Není to špatný film, atmosféra je dobrá, hudba skvělá, ale čekal jsem víc. Jsou to silné 3* ()

marekspanel

Škoda, že jsem to nezažil aktuálně v tý době, to muselo mít grády. Dneska už je to trochu zívací, i když skvěle zarejžovaný s výbornými výkony a hudbou! Před 20 lety 5, dneska 4 hvězdy, tak jako Rosemary hustnoucí atmosféra se slabým ukojením se na konci. Za to ale sebekriticky říkám může moje generační zasazení. ()

Saxos

Není již co psát. Vše je v předchozích komentářích. Ze všech následujících Damienů je tenhle nejlepší. Málokterý film se tak přesně drží knižní předlohy. K tomu ta hudba a je to 5/5. ()

Emperor1

klasika, asi nejlepší film na tohle téma ... celkově tíživá atmosféra a herecký projev Damiena jsou největšími devizami tohodle snímku, se kterým budou ostatní filmy tohoto žánru srovnávány ... ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner