Přichází Satan!

• angličtina

Omen I: The Birthmark

Prichádza Satan!

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 1976, 111 min (Director's cut: 107 min)

Horor to moc není, spíše mysterióní politický thriller s výbornou atmosférou, několika nezapomenutelnými scénami a hlavně s hereckými výkony na jedničku. To bývaly krásné doby, když pro horor nestačil kýbl prasečí krve a herecká sebranka stejné hodnoty. Z Damiana šel strach, což lze bez potíží klasifikovat jako dobrý příspěvek k žánru hororu.(31.1.2015)

Musím dát plnou....takový film se často nevidí, s tak barvitou atmosférou plnou úděsů a brilantně řešených "scén smrti"....a navíc, nikde není ani tupý výstřel z mlhy či hloupé ubodání temným démonem v pláštíku, všechno jsou to vesměs hloupé náhody s vyšším statusem, zkrátka a dobře, jedná se o velice kvalitně propracované dílo i po stránce "biblické"..!!! A naprosto geniální hudba......kvůli které jsem si ihned pořídil všechny tři soundtracky všech třech dílů....vřele doporučuji všem ostatním k poslechu při dobré kávě a černočerné chladné noci..:-) Omenská tetralogie má svůj opravdu temný a hluboký námět....! Ps: Ten ďáblík není v jednom těle jednoho jedince, to by bylo krásné a idealistické, ovšem sídlí v nás všech dohromady a podívejte kolem sebe..... není to na tom světě už dost znát..?!!!!!!! ...(16.7.2007)

Mým zbožným přáním je vidět tento film o půlnoci samotný v zatemělém kinosále, to bych samým napětím asi explodoval. Příběh a zpracování je dosti podobné jako u "Rosemary má děťátko," které je ale asi ještě více napínavější a pocit "všechno je v prdeli" je tam výraznější díky tomu že Mia Farrow přece jenom vypadá bezbrannější než Gregory Pack, který je tu sice už trochu starší, ale charisma má a hraje mu to o stošest. Richard Donner skvěle zvládá vypjaté scény a třeba ta s "chůvou v nemocnici" je dokonalá. Některé scény by (např. Peck na konci procházející svým domem) možná chtěly o pár sekund zkrátit, ale to jsou jen takové mušky. Dost mě překvapil vynikající gore efekt s tou useklou hlavou, to jsem fakt nečekal. Hudba se k filmu skvěle hodí a výborně podtrhuje celkovou atmosféru filmu. Poslední záběr spolu se závěrečnými titulky jen umocňuje tento nevšední zážitek.(26.4.2006)

Nejlepší satanský horror všech dob! Už první tóny od geniálního J.Goldsmitha nás nenechají na pochybách, že se staneme svědky čehosi děsivého. A naprosto bezchybný pan herec - Gregory Peck! Nebývá zvykem, i když ne vzácností, aby film předčil původní literární předlohu ( zde od Davida Seltzera). Ano, původní román je napínavý a čte se dobře, leč až R.Donner dal celému příběhu správnou šťávu. Ponurá atmosféra, přítomnost zla, které se stupňuje, ale většina hlavních aktérů jakoby nevnímá, nevidí, necítí, nevěří....dokud není pozdě. Působivé smrti ještě přidávají na celkové pochmurnosti. Když ti, co nechtějí věřit, uvěří, je již pozdě. Pro mě nejděsivější scénou bylo napadení zuřivými psy na hřbitově...a oba herci se pak vyjádřili, že pro ně to bylo velmi náročné, a G.Peck přiznal, že byl lehce zraněn. A zajímavost: natáčení hlavy, useknuté skleněnou tabulí, nebylo jednoduché - scénu snímaly současně tři kamery. Německá cenzura pak řešila ( tedy v tehdejším NSR), zda scénu vystřihnout, nebo ponechat. Film samozřejmě doprovázely zprávy o podivných úmrtích během natáčení, to však není nic nového. Stejně se psalo i o vzniku např. Poltergeista (celé trilogie) či Vymítače ďábla (od W.Friedkina).(7.8.2010)

Naprosto sugestivní filmové dílo, představitel z dnešního pohledu již bohužel téměř uzavřené éry klasického mysteriózního hororu. Vše se točí kolem budování atmosféry (casting, herecké výkony, střih, hudba...) a ta postupně vzbuzuje v divákovi až podvědomou hrůzu. Film, o kterém se vám pak ještě dlouho zdá a v kterém, ač tu není ani jedna šokující nechutnost či bizarnost, následuje jedna sugestivní scéna za druhou a vy pomalu uvěříte, že Zlo má tvář malého Damiena...(7.7.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 8.

• - Richard Donner se rozhodl, že Harvey Stephens si musí své vlasy obarvit na černo (je přírodní blonďák). Teprve potom mu přišel dost ďábelský. (Chatterer)

• - Natáčení provázela celá řada nehod, včetně několika smrtelných, naprosto otřesnou událost ale zažil pilot, najatý pro letecké záběry. Štáb dostal nabídku, díky které mohl ušetřit polovinu požadované ceny, pokud natáčení příslušných záběrů odloží o týden. Druhý den se však pilot po strartu srazil s hejnem hus a jeho letadlo spadlo na frekventovanou silnici - přímo na auto, ve kterém seděla jeho žena a dvě dcery. Srážku nepřežily. (-bad-mad-wolf-)