Přichází Satan!

Omen I: The Birthmark

• slovenský

Prichádza Satan!

Horor / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / USA, 1976, 111 min (Director's cut: 107 min)

Tak podle mého názoru je tohle nejlepší film o Damienovi. Je jich více, ale tohle je taková ta stará klasika, která neomrzí a dá se sledovat i vícekrát. Hororové prvky a podobné hororové záležitosti - těch je zde požehnaně. Klasický, poctivý horor, co k tomu dodat ? Úplná bomba to pro mě není, zase je zde dost starých prvků této doby, nějaké nudné scény atd. Ale ve výsledku jsem spokojen. 80% = ****(25.4.2013)

Už som začínal byť znechutený horrorovým a čím ďalej tým viac naivnejším žánrom, takže som rád, že mi tento upadajúci pocit vyvrátil tento film. Je len pár filmov zaoberajúcich sa námetom satanizmu, ktoré stoja za opätovné zhliadnutia a tento rozhodne patrí medzi ne. Skvelá atmoška a opäť nám réžo dokazuje, že hudba je najpodstatnejšia stránka kvalitného hororu. 80%.(19.11.2006)

Už dlouho jsem tenhle film neviděl a měl jsem jej zafixovaný jako výtečný horor. O to větší bylo mé zklamání z vcelku nezáživného, příliš jednoduchého příběhu a absence psychologie, že jsem se začal docela nudit a konec už úplně odzíval. Na takové časem prověřené klasiky jako Rosemary má děťátko či Vymítač ďábla zkrátka Omen nemá. I Ďáblův advokát s Pacinem se mi líbil víc...(14.9.2003)

Hororová klasika o jednom čertovským princátkovi, kterou bych si klidně dovedl představit jako předškolnověkový sequel v životní cestě tohoto děťátka. Richard Donner s bravurou piluje hutnou atmosféru již od začátku, kdy postupné přidávání zlověstných prvků, jako jsou rotvajleři, tlamoidní chůvy a promyšlená "náhodná" úmrtí, dělají z Omena nezapomenutelnou hororovou lahůdku. Po letech jsem si jej s malými obavami zopakoval, no byly bezdůvodné. Pokud by se někomu stalo, že neviděl, pak doporučuju.(30.4.2014)

Zručně napsaný děj, ve kterém jsou velmi efektní formou objasněny základní pojmy satanismu, neztratil ani po letech nic ze své chytlavosti. Gradace napětí stoupá s téměř „schodovitou“ přesností a spěje až ke konci, na němž by se měla závěrečná patnáctiminutovka vyučovat, protože já sám jsem chvílemi zapomínal dýchat. Zajímavá výprava ve stylu chladných velkolepých budov, které skýtá jak samotný dům velvyslance, tak i mnoho kostelů, po kterých se prochází nejistě pátrající Gregory Peck, kterého je radost sledovat a spolu s ním si prožívat téměř až nezdravé emoční vypětí, ke kterému nemalou měrou přispěla i hudba Jerryho Goldsmithe. Dle mého je Omen nejzdařilejší kousek svého subžánru. Přesto dávám „jenom“ čtyři hvězdičky, protože horory se satanskou tematikou mi nikdy řádně nepřirostli k srdci.(29.9.2005)

• - Hlavná úloha bola ponúknutá aj Royovi Scheiderovi a Williamovi Holdenovi, no odmietli. (Michal74)

• - Citát otce Brennana o nekonečném moři nebyl z Bible, ale byl napsán speciálně pro film. (Chatterer)

• - Během natáčení utrpělo několik členů štábu těžká zranění při autonehodě. (Specs)