Přichází Satan!

Omen I: The Birthmark

• slovenský

Prichádza Satan!

Horor / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / USA, 1976, 111 min (Director's cut: 107 min)

Skutočne, pravdu vravíte. Omen ani po toľkých rokoch nestráca na svojej hrôzostrašnosti. Goldsmithova skladba vyvoláva mrazenie vo všetkých partiách tela (vážne všetkých!) a Gregory Peck zahral postavu veľvyslanca vskutku bravúrne (David Warner detto). Mierne zamrzí prvá časť snímku, ktorú považujem za rozťahanejšiu než je únosné, ale sekundárna partia, omnoho výraznejšia a temnejšia, vynahradí menej kvalitný rozbeh presne ako sa na atmosferický horor patrí.(2.1.2011)

Skoro by se dalo říci, že Omen měl ode mě 5 hvězd rezervovaných podobně jako Barbar Conan a dostal by je nehledě na objektivní kvality filmu. Jerry Goldsmith a jeho hudba v tomto díle...je to něco dokonalého. Krásné lyrické pasáže působí skoro jako ironický výsměch a ty ďábelské jsou prostě úžasné. Ale narozdíl od již zmíněného Conana, Omen je vynikající počin po všech stránkách, které do podrobna snad ani nemusím rozebírat. Scéna na hřbitově se psy mi způsobila nečekaný nával napětí (nebo dokonce strachu?!) a dost mi připomněla mé dětské bázně, například z Gmorka z Nekonečného příběhu. Já zkrátka proti Přichází Satan! nemám výhradu...(18.6.2006)

Nejlepší satanský horror všech dob! Už první tóny od geniálního J.Goldsmitha nás nenechají na pochybách, že se staneme svědky čehosi děsivého. A naprosto bezchybný pan herec - Gregory Peck! Nebývá zvykem, i když ne vzácností, aby film předčil původní literární předlohu ( zde od Davida Seltzera). Ano, původní román je napínavý a čte se dobře, leč až R.Donner dal celému příběhu správnou šťávu. Ponurá atmosféra, přítomnost zla, které se stupňuje, ale většina hlavních aktérů jakoby nevnímá, nevidí, necítí, nevěří....dokud není pozdě. Působivé smrti ještě přidávají na celkové pochmurnosti. Když ti, co nechtějí věřit, uvěří, je již pozdě. Pro mě nejděsivější scénou bylo napadení zuřivými psy na hřbitově...a oba herci se pak vyjádřili, že pro ně to bylo velmi náročné, a G.Peck přiznal, že byl lehce zraněn. A zajímavost: natáčení hlavy, useknuté skleněnou tabulí, nebylo jednoduché - scénu snímaly současně tři kamery. Německá cenzura pak řešila ( tedy v tehdejším NSR), zda scénu vystřihnout, nebo ponechat. Film samozřejmě doprovázely zprávy o podivných úmrtích během natáčení, to však není nic nového. Stejně se psalo i o vzniku např. Poltergaista (celé trilogie) či Vymítače ďábla (od W.Friedkina).(7.8.2010)

Jeden z troch pilierov satanských hororov (ROSEMARY MÁ DIEŤATKO a VYHÁŇAČ DIABLA - a ja osobne sem potichu radím aj Carpenterovho VLÁDCU TEMNOT), presiaknutý „osudovou“ atmosférou, ktorá v divákovi vyvoláva tušenie, že nech politik a novinár urobia čokoľvek, nič tým nezmenia. Ani sa mi nechce veriť, že tento takmer majstrovský ponurý satanský horor vznikol v Hollywoode a režíroval ho Američan Richard Donner, budúci režisér takých "srandičiek", ako SUPERMAN, SMRTONOSNÁ ZBRAŇ 1 - 4 a MAVERICK. Musím dodať, že hoci som remake s Lievom Schreiberom z roku 2006 videl asi 15 rokov po origináli, páči sa mi takmer rovnako (sranda je, že z iných dôvodov, hoci sa jedná relatívne o otrocký prepis).(28.11.2004)

Mívám někdy ten pocit, když malá vletí s řevem do obýváku.., ale ne, dělám si legraci, ona je andílek.. Koitus Belzebuba a šakalí feny má za následek zrození antikrista, Donner chrlí jednu sugestivní scénu za druhou a diplomat Peck zcela nediplomaticky vláčí dítě po podlaze kostela s úmyslem udělat z něj na oltáři jehelníček, což na herce jeho gentlemanského formátu bylo vzhledem k očekáváním publika více než odvážné. Chválit Goldsmithovu hudbu je jako poučovat satanistu, ať si ten kříž na zdi v kuchyni otočí, že jinak nateče Ježíšovi krev do hlavy, nicméně i přes tu houstnoucí atmosféru, čím dál tím ostřejší zub času přeci jen na The Omen své ďábelské dílo vykonal. Odehrávat se to celé na začátku 21.století, sešli by se na konci při pohřbu satani dva. George junior by držel Damiena za ručku, skotský teriér Barney by dováděl v oválné pracovně s černým rotvajlerem a ze střechy prezidentského paláce by již na Saddáma mířil padající hromosvod..(8.4.2010)

• - Film bol uvedený do kín 6.6.1976 a jeho remake 6.6.2006. V oboch dátumoch sa nachádzajú tri šestky, čo je označenie pre Satana. (mackyns)

• - Natáčení provázela celá řada nehod, včetně několika smrtelných, naprosto otřesnou událost ale zažil pilot, najatý pro letecké záběry. Štáb dostal nabídku, díky které mohl ušetřit polovinu požadované ceny, pokud natáčení příslušných záběrů odloží o týden. Druhý den se však pilot po strartu srazil s hejnem hus a jeho letadlo spadlo na frekventovanou silnici - přímo na auto, ve kterém seděla jeho žena a dvě dcery. Srážku nepřežily. (-bad-mad-wolf-)

• - Více než dvojnásobek rozpočtu filmu (2,8 milionů dolarů) byl vydán na reklamu. (HellFire)