Přichází Satan!

• angličtina

Omen I: The Birthmark

Prichádza Satan!

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 1976, 111 min (Director's cut: 107 min)

V roku 1978 natočil americký režisér Richard Donner jeden z najlepších okultných horrorov v histórii kinematografie. Do kín sa dostal film "The Omen - Prichádza Satan!". Tajomný a desivý príbeh o malom chlapcovi Damianovi, ktorý je stelesnením samotného Antikrista sa stal kultovým dielom. "The Omen" spolu so snímkami "The Exorcist - Vyháňač diabla" a "Rosemary má dieťatko" tvorí takzvanú Nesvätú Trojicu (Unholy Trinity) klasických satanských horrorov. *****(1.6.2016)

Tento film byl pro mě neznámý dokud jsem ho neobjevil v prvním Top10 hororů na IMDB. Dlouho jsem čekal na Vymítače dábla, který se mi dostal nakonec do rukou a bylo z toho velké zklamání. The Omen: Satan přichází! je podle mě oproti Vymítači mnohem více děsivý a trochu více "o něčem". Herecké eso starých časů Gregory Peck hraje skvěle a David Warner mu perfektně sekunduje v roli vyděšeného fotografa. Film má skvělou, děsivou chorálovou hudbu. Richard Donner ze sebe dostal to nejlepší a již nikdy to nepřekonal. Kdo miluje horrory, musí povinně shlédnout!(19.8.2005)

Hororová klasika o jednom čertovským princátkovi, kterou bych si klidně dovedl představit jako předškolnověkový sequel v životní cestě tohoto děťátka. Richard Donner s bravurou piluje hutnou atmosféru již od začátku, kdy postupné přidávání zlověstných prvků, jako jsou rotvajleři, tlamoidní chůvy a promyšlená "náhodná" úmrtí, dělají z Omena nezapomenutelnou hororovou lahůdku. Po letech jsem si jej s malými obavami zopakoval, no byly bezdůvodné. Pokud by se někomu stalo, že neviděl, pak doporučuju.(30.4.2014)

Skvělej horor při kterém jsem byl napnutý až hrůza. Vymítač ďábla a Přichází satan! jsou prostě nejlepší horory na světě. Harvey Stephens zahrál Damiana fakt skvěle (když se v poslední scéně podívá do kamery nejraději bych mu rozbil hubu). Gregory Pech je taky výbornej. Nesmím zapomenout na slavnou scénku s oběšením chůvy a useknutí hlavy toho chápka, ty se hodně vydařily. Podtrženo, sečteno Přichází satan! je horor, kterej jen tak někdo nepřekoná!(17.11.2006)

Už bylo napsáno velmi mnoho o hudbě Jerryho Goldsmitha velmi kladným textem: ve většině geniálním, kde převyšoval i můj pocit o tom, že Goldsmith je vynikající skladatel a v tomhle filmu je jeho mistrovsky podkreslená hudba v napětí a hrůzy v celém Donnerově díle jeho dosavadním vrcholem. Výborná klasika 70. let a s klidným svědomím můžu napsat, že 70-80.léta v tomhle žánru patří mezi špičku ve filmové kinematografii. Omen se zařadil nejen mezi ně, ale velmi převyšuje ve všech klasikách hororového žánru - a velmi se přiblížil k Friedkinovu mistrovskému vrcholu Exorcist (kdy omdlévali lidé v kině). Omen je geniální v hudbě a v provedené režii, ale ve scénáři a v tísnivé děsivosti (atmosféry) má Exorcist navrch.(22.5.2012)

• - Za temné chorály, kde sbor opkauje slova ,,sangius bebimus, corpus edimus" (pijeme krev, jíme maso), dostal skladatel Jerry Goldsmith svého jediného Oscara za Nejlepší hudbu. (DominikV)

• - Strážce v safari parku, kde se natáčela scéna útoku paviánů na auto převážející malého Damiena, den po odjezdu filmařů rozsápal lev. (Specs)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 8.