Přichází Satan!

Omen I: The Birthmark

• slovenský

Prichádza Satan!

Horor / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / USA, 1976, 111 min (Director's cut: 107 min)

Satanistická klasika. Vynikající scénář, který na sebe vrší zlověstné náznaky (oběšení, kostel, zoo), působivé scény (hřbitov) a děsivé vraždy (dekapitace skleněnou deskou) jednu za druhou, mistrná atmosférická režie, výborný Gregory Peck a Goldsmithův satanistický chorál oceněný Oscarem. Nekompromisní hrůzostrašný epos pořízený za necelé tři miliony a vlekoucí za sebou stejně jako konkurenční VYMÍTAČ ĎÁBLA tři slabší sequely (a hromadu duchařských historek z natáčení) plus jeden věrný, zcela zbytečný a bezpohlavní remake.(9.7.2007)

Už som začínal byť znechutený horrorovým a čím ďalej tým viac naivnejším žánrom, takže som rád, že mi tento upadajúci pocit vyvrátil tento film. Je len pár filmov zaoberajúcich sa námetom satanizmu, ktoré stoja za opätovné zhliadnutia a tento rozhodne patrí medzi ne. Skvelá atmoška a opäť nám réžo dokazuje, že hudba je najpodstatnejšia stránka kvalitného hororu. 80%.(19.11.2006)

Do tretice (Rosemary, Exorcista) prispel aj Donner klasickým satanskko-antikristovským hororom, ktorý sa právom považuje za už legendu a kult žánru a jeden z jeho vrcholov, kedy šlo o atmosféru budovanú pomaly a psychologicky, kedy sa postavy chovali logicky, kedy hudba bola diabolská a scenár scenárom s hlavou a pätou. napriek tomu ale pre mňa osobne spomedzi trojice vyššie zmienených filmov s podobnou tematikou i žánrovým obdobím, ktoré v rozmedzí ôsmych rokov vznikli, mi Omen príde v naozaj silnej konkurencii najslabší, aj keď čo do informatívnosti najobsiahlejší.(31.7.2011)

Jeden z troch pilierov satanských hororov (ROSEMARY MÁ DIEŤATKO a VYHÁŇAČ DIABLA - a ja osobne sem potichu radím aj Carpenterovho VLÁDCU TEMNOT), presiaknutý „osudovou“ atmosférou, ktorá v divákovi vyvoláva tušenie, že nech politik a novinár urobia čokoľvek, nič tým nezmenia. Ani sa mi nechce veriť, že tento takmer majstrovský ponurý satanský horor vznikol v Hollywoode a režíroval ho Američan Richard Donner, budúci režisér takých "srandičiek", ako SUPERMAN, SMRTONOSNÁ ZBRAŇ 1 - 4 a MAVERICK. Musím dodať, že hoci som remake s Lievom Schreiberom z roku 2006 videl asi 15 rokov po origináli, páči sa mi takmer rovnako (sranda je, že z iných dôvodov, hoci sa jedná relatívne o otrocký prepis).(28.11.2004)

Jako by to bylo včera .. úplně vidím, jak jako malinkej prcek sedím u videa a ptám se mamky: Omen - co to je? A ona povídá: Horor, o tom chlapečkovi .. a že tahle otázka a odpověď padla několikrát .. když mi bylo pak 19 let, už jsem se ptát nechtěla, ale chtěla jsem to vidět .. a musím říct, že kdo tenhle horor neuvidí, nemůže si nikdy ani kousíčkem představit jeho hororovou atmosféru.(25.6.2006)

• - Během natáčení utrpělo několik členů štábu těžká zranění při autonehodě. (Specs)

• - Natáčení provázela celá řada nehod, včetně několika smrtelných, naprosto otřesnou událost ale zažil pilot, najatý pro letecké záběry. Štáb dostal nabídku, díky které mohl ušetřit polovinu požadované ceny, pokud natáčení příslušných záběrů odloží o týden. Druhý den se však pilot po strartu srazil s hejnem hus a jeho letadlo spadlo na frekventovanou silnici - přímo na auto, ve kterém seděla jeho žena a dvě dcery. Srážku nepřežily. (-bad-mad-wolf-)

• - Režie byla nabídnuta Miku Hodgesovi, ten však odmítl. Druhý díl s názvem Damien: Omen II (1978) však již režíroval, avšak byl nahrazen kvůli „tvůrčím neshodám“. (HellFire)