Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

Yokolobuna

Luther je výborná podívaná. Každá ze čtyř prvních epizod má nesmírně kvalitního záporáka, který by utáhl i film, nebo celou sérii méně kvalitního seriálu. V každé ze šesti epizod první série však obsahuje i minimálně jednu naprosto hloupou, nedomyšlenou, nebo logiku postrádající scénu (jelikož jde většinou o vypjaté momenty, nebudu spoilovat). Luther má přesto našlápnuto pro plnou palbu. Hodnoceno po první sérii. /Edit./ Chtěl jsem sáhnout k páté hvězdě a pak přišel začátek závěrečné epizody třetí série... WTF? ()

warrenur

1.seria: Tak toto bola strela do cierneho. Celu prvu seriu som zhltol za jeden den. Vynikajuca zalezitost, na hony vzdialena 90%tam nepodarenych pokusov "natocit" kriminalku. Kazdym kuskom autenticke, uveritelne, vyborne zahrane a uzasne zrezirovane. Po case som si opat mohol uzit Ruth Wilson a tiez Elbu v akcii. On, vyborny vysetrovatel, ona genialna zenstina s pokrivenou osobnostou, proste k zjedeniu. Gradovanie deja a zaverecna hra nervov...proste nadhera. Tesim sa na 2hu seriu a pevne verim, ze nestrati stavu. Jedinecne. Dalsie serie: Stvrta je vyslovene slaba a tie zvysne nadpriemerne, zvacsa so zaujimavay krimi-pripadmi, ktore stoja za vzhliadnutie. Rozhodne to lepsie z britskej krimi-ponuky. ()

KOZEL84

a půl.Stringer Bell se bude Elbovi sice těžko překonávat (to skoro všem z Wire jejich role),ale spon' to nebude jeho jediná výborná role,když ve tříhvězdičkových filmech hraje akorát vedlejší přicmrndávače hlavních postav.Pro mě tohle stojí hlavně na jeho charismatu,které je tak obrovské,že kdyby existoval Bůh,vypadá jako Idris Elba.Cervenak vyjádřil celkem přesně,že první dva díly sou rozjezdová křeč,ale dají tušit syrovou,temnou a depresivní jízdu,která pro mě vrcholí naprosto dokonale brutálním a vyšinutým 4.dílem,který si občas pouštím jen proto,abych mohl poslouchat tu hudbu (Paul Englishby).House nastolil trend asociálních tpících géniů a Elba se jej drží,že to apon' není úplná trapnost (Lie to me:Mrkl!Lže!-anebo prostě mrkl vole!).No jedna taková postava tu je taky.Doufám,že se bude pokračovat.PS:A co to má jako společného s Dexterem ??? ()

Tred2

Takhle nějak bych si představoval správnou kriminálku. Žádné velké mazlení, trošku "suchá" režie (VB je VB), velmi sympatické hlavní postavy (vč. těch záporných) a hlavně neskutečně parádní dějová linie a propracované vyšetřování. Určitě by se to dalo vyjádřit jako slátanina několika různých, již existujících seriálu, ale to by nebylo fér. Luther nepřináší žádné pozlátko, rozmazlování ani zbytečné chvástání se. Líbilo se mi jak bylo všechno bráno naprosto vážně, každý zločin byl brán velmi osobně, ne jak bývá zvykem - statisticky. První série je o něco lepší než ta druhá, která hlavně ztrácí kvůli vynechání toho prakticky základního kamene seriálu, což je vztah John-Alice. Popravdě už jenom díky téhle dějové lince jsem byl naprosto nadšený. Ruth Wilson zde ztvárnila jednoho z nejsympatičtějších záporáků, co jsem zatím viděl a její pouto s Johnem seriál posílá do neskutečných výšin. Když to tedy vezmu z pohledu kriminálního, je to naprostá bomba vesměs ve všech ohledech. Kdybych se tedy rozhodoval čistě z tohoto pohledu, poslal bych tam plný počet bez mrknutí. Ale jsou tu další aspekty a to jsou vedlejší postavy a Lutherův osobní život (to platí naopak pouze pro první sérii). Vedlejší postavy jsou dost zanedbané, nemají moc zajímavý prostor a ani herecky nejsou nijak sympatické a to je víceméně problém, který se promítá v celkovém nezájmu o Lutherův nepolicejní život. Naopak v druhé sérii se tohle otáčí, ale na oplátku tím mírně trpí vyšetřovací část. Prostě seriál se nepovedlo tak nějak dotáhnout ve všech směrech na úplnou špici. Největší škoda je asi právě Alice, která s Johnem tvořila skvělé duo. Popravdě jsem byl po skončení sledování posledního dílu uspokojený. Ne všechny záležitosti byly úplně dořešené, ale to hlavní se uzavřelo. Málokdy se stává, že seriál skončí takhle "bezproblémově". Abych už dál zbytečně netlachal - pokud máte zájem o krimi, tak Luther je rozhodně skvělá volba (na scéně za poslední roky rozhodně v TOPce); pokud očekáváte od toho pořádnou dávku rodinného drama, tak jste určitě vedle. Pro mě osobně to bylo velmi příjemně strávených 10 hodin (6+4 díly × 58min). 85% směrem dolů. PS.: Údajně je schválena 3. sezóna o 4 dílech bez jakékoliv účasti Ruth Wilson (Alice Morgan) :-/. !SPOILERAlice se nakonec přece jen ve třetí sezóně ukázalaSPOILER!. A já po dokoukání třetí série, ačkoliv jsem se tomu celou dobu "bránil", musím jít na 5. Sice to má spoustu mušek, které mi to "zakazují", ale Luther je prostě na té důležté úrovni naprosto dokonalý. A tak to, že jsou tam nějaké chyby či zbytečné nesmysly, nemůžu jinak, než ignorovat. ()

El-Barto

John Luther je velkej sympaťák, má opravdové problémy a kromě vyšetřování se mu nic extra nedaří. Ale hned od prvního dílu mu fandím. Idris Elba je fantastický, dává Johnovi charizma takového normálního chlapáka, který používá selský rozum místo vznešených hlášek. Má taky často výbuchy vzteku, prostě emoce jako normální člověk. Chtělo by to víc Alice Morgan, jejich společné scény jsou jedněmi z nejlepších z celého seriálu. Těším se na další sérii a myslím si, že seriál může ještě vyrůst, proto si pátou hvězdu nechám jako rezervu. Třetí série je absolutní nářez. Speciálně čtvrtej díl šlape na doraz až do konce a každej chvilku tahá pilku, jednou Luther, za chvíli Marwood a do toho ještě boží Alice. Po třetí sérii řadím Luthera mezi nejužší špičku a jen čekám jak odpoví Sherlock. ()

theSaint

Na můj vkus má Luther až moc podezřelý a nevysvětlitelný šestý smysl. "Nezívla, když jsem zívnul já, ona je ta vražedkyně!"..hotovo, vyřešeno, Luther ví. V dalším díle naprosto nevysvětlitelně mladý terorista, který vraždí policisty na potkání, Luthera neodstřelí ihned, jak ho uvidí... místo toho si s ním začne povídat a nechá si vykecat díru do hlavy. Takových nesmyslných okamžiků je v seriálu spousty. Velmi silně nadhodnocené. Pokud to srovnám s "the Shadow Line", tak je Luther o filmovou třídu níž. Ve všech směrech. Jak ve scénaři, tak kamerou, režií, v hereckých výkonech, atmosférou. ()

sebo9629

Seriál som si pozrel predovšetkým kvôli Idrisovi Elbovi a ten bol vynikajúci. A seriál bol celkovo dobre napísaný a zahraný so zaujímavým hlavným hrdinom. Jednoducho, dostal som presne to čo som chcel... Hodnotenie sérií: prvá - 8.6/10, druhá - 8.3/10, tretia - 8.8/10Celkové hodnotenie seriálu: 8.7/10 ()

Axident

Viděl jsem včera první tři díly téhle detektivky z dílny téměř bezchybného BBC a opět jsem nebyl zklamán! Když nic jiného, je nádhera si užívat, jak jinak, v dobrém slova smyslu, vypadá tentýž žánr v hollywoodském a britském provedení! Ty americké jsou často jak vyčančaný byteček celý z IKEA, co vypadá naprosto dokonale (a sterilně) do posledního puňtíčku oproti obyčejnému, reálnému bejváčku, co není jak z katalogu, ale je váš a je hlavně naprosto reálný! To se mi na věcech od BBC líbí! Doporučuji. ()

vojo

Seriál,kde nejde o odhalenie identity vrahov,ako skôr o psychologické hry nielen medzi policajtmi a zločincami,ale aj boje s ich vlastnými démonmi, či jednom zvláštnom "priateľstve". Finále 1.série odohrávajúce sa v dvoch posledných častiach je prešpikované výbornými dramatickými scénami a ten záver...už aby bolo pokračovanie. ()

raud

Jsem úplně bez sebe, tohle jsem fakt nečekal! Všechno v tomhle seriálu je naprosto perfektní, od hereckejch výkonů, scénáře, režie až po geniální kameru v kombinaci se zvukem, kde občasný záběry ve vyhrocenejch situacích jsou úplně bez zvuku..Komentář píšu po zhlédnutí 1. epizody 2. série a do teď sem neobjevil slabší místo!!!Do prdele BBC JO! ()

mackey

Další z geniálních britských seriálů. Chtěl jsem s hodnocením počkat, ale když na konci druhýho dílu zazněli Suede, už jsem to nevydržel. Takže dík za všechny ryby a těším se na další setkání, ty jeden divočáku! edit: Tak po shlédnutí první sezóny musím jen hluboce smeknout, něco takhle epickýho jsem v seriálech už hodně dlouho neviděl! ()

hazaba

Kriminální seriály jsou v současnosti velkým hitem a tak je docela těžké je od sebe odlišit. Čím mě nadchlo toto dílko? Břitkými dialogy, akcí, inteligencí a hlavně Idrisem Elbou a Ruth Wilsonovou, kteří jsou opravdu úžasní. ()

Wargoo

John Luther, detektív z mäsa a kostí, bojujúci proti násiliu a sám sebe. Detektív, ktorého som si obľúbil, a neskutočne žeriem každú časť. BBC mi ponúkla koncept, kde absolútne všetko skvele funguje, od hlavných, cez vedľajšie postavy, skrz epizódne roly až po vyvážený scenár. Netreba písať viac, to musíte vidieť. Teším sa na 2. sériu !!! 100%, 5*****, takto zaujatý seriálom som nebol už dlhúú dobu. Ďakujem ____________________________________________________ DRUHÁ SÉRIA: 1. DIEL - tvorcovia pokračujú výborne, tam kde jednotka skončila. Pridali ešte trošku krutosti, štipku lakačiek a delikatesa je na svete. 5***** !!! Skladám klobúk... Natočiť 6+4 diely niečoho, čo zaujme každičkou scénkou, každým dielom a každým odhalením viac a viac, to sa nedarí každý deň. Som vďačný !!! A Idris Elba je detektívny KING. Tak nejako si teraz pri čítaní knihy predstavujem Alexa Crossa (Alex Cross: A pavouk přichází). DRUHÁ SÉRIA 100%, 5***** (Knock knock... Who is there ? Me, Alice... Im back !!!) ()

MickeyStuma

Velmi povedený detektivní seriál, jehož hlavním přínosem je obyčejný policajt, který už dávno pochopil, že dělat svoji práci podle zavedených předpisů je k ničemu. Je tvrdý, drsný, nic nedělá zbytečně a jde za svým cílem, za svými ideami, jinak by se mu spravedlnost zbytečně moc dlouho jen smála. Není divu, že je terčem nenávisti nadřízených a především vnitřního oddělení. Scénář je napsán s naprostým respektem k této postavě. Kvalitnější snad už být ani nemohl. Na atmosféře je hodně znát ona britskost, ale možná i v tom je patrné to kouzlo. Byť se jedná o standardní příběhy, díky démoničnosti hlavní postavy, tedy samotného Luthera, se seriál jeví zcela výjimečný. Tvůrci z BBC se rozhodně trefili do černého. ()

GOREGASM

1. série - ***** (100%) - Další britský detektiv a ne ledajaký. DCI Luther s tváří špičkového hereckého chameleona Idrise Elby není postavou černobílou, což už tak nějak sice neskromně očekáváme, ale díky nejen Elbově výkonu (Ruth Wilson svou démonickou zrzku dává s místně teatrální elegancí) , košatí zajímavým a nečekaným způsobem celý Lutherův mikrokosmos. Případy nejsou zbytečně překombinované, což kvituju, zločinci chybují a přesně tam Luther čeká, aby jim ne vždy dle protokolu srovnal fasádu. Luther může zpočátku působit chladně a epizodně, nicméně po pár dílech, kdy proniknete do Lutherova komplikovaného života, nebudete chtít ven a velice rychle zhltnete šestidílnou první sérii. Btw Mám plné pochopení pro oba pány, kterým Indira Varma prosvítila život. 2. série - ***** (100%) John Luther to nemá ani ve druhé sérii snadné, naopak divák bezprostředně tleská ve stoje. Na první pohled bolí, že má série pouhopouhé 4 díly, na pohled druhý by se dalo hovořit o čtyřech intenzivních hodinách, kterými se může pochlubit málokterý film, respektive dva filmy ;-). Londýn je objektivem Johna Luthera prohnilejší a surovější než kdykoliv předtím a oba případy, které v této sérii řeší, disponují v seriálovém světě nebývalými grády. Silný zážitek šroubuje také stále problematičtější osobní život hlavního protagonisty a Idris je skutečně neskutečný. 3. série - ***** (100%) Spád scénáře, kdy Luther jde se vší silou a razancí po krku dalším zlosynům a zároveň jemu samotnému šlapou na paty „Vnitřní záležitosti“ (skvělý nejen chraplomluvec David O´Hara), nedá vydechnout až do koncovky závěrečné epizody. Ambivalence Lutherovy postavy balancuje na miskách vah, ale dobré úmysly převažují nad ne vždy košér prostředky, takže se nebojte, druhý Vic Mackey se nekoná. Koncovka je velmi a řekl bych, že nenávratně otevřená. I kdyby na čtvrtou sérii doposud nedošlo, tak si Luther moji pozornost v budoucnu jistě ještě párkrát, minimálně na polici mé filmo - seriálové sbírky vyžádá. ()

Raziel_cz

S tímhle seriálem je to hit or miss. První řada má skvělý úvodní díl, potom je to vata, až se děj zase rozjede ve finále. Místo vzorce jedna část-jeden případ by Lutherovi víc sedla jediná příběhová linie. Už jen vzhledem k tomu, jak se tvůrci nebojí gradovat situace do bodu, kdy se musí protagonisté rozhodnout mezi špatným a podstatně horším řešením, a pravidelně volí ta horší. V padesáti minutách klidně třikrát. Formátem jde o to samé jako Hannibal – zločinci, co očividně do jednoho vystudovali obor Sériový vrah na VŠ Dr. Lectera, jsou většinou odhaleni hned na začátku a policie s nimi místo pátrání hraje psychologickou hru. Což je zajímavé, ale ani zdaleka tak sofistikované, jak by to být mohlo. Kvůli pátému a šestému dílu se ale rozhodně vyplatí do toho investovat čas. ()

Faila

Celý tenhle seriál mi přišel postavený na hlavu. Hlavní hrdina měl rozhodně víc štěstí než rozumu, některé "boty", které jako policista prováděl, ho řadí ne mezi ty drsné a na pravidla kašlající policajty, ale mezi ty vyloženě špatné, kteří by u policie být snad vůbec neměli. Kdyby byl aspoň geniální řešitel případů, jenže ty se často vyřešily jen díky náhodě a kdovíjaká usilovná policejní práce za vyřešením nestála. Britské seriály mám moc ráda i pro jejich chlad a strohost, ale tady bylo scén snažících se vzbudit nějaké emoce (a záběrů na zadumané tváře všech postav), až se mi chtělo zvracet. Pro mě je tenhle seriál největším zklamáním, snad u každého dílu jsem se rozčilovala, ale tahle v mých očích skoro hrůza byla podle mě aspoň skvěle zahrána, komplet. A i když mě tenhle seriál fakt štval, další sérii bych si docela přála, protože co mě na Lutherovi štve asi nejvíc, je právě jeho konec, který jen dokazuje, že scenáristé neměli vůbec ponětí, o čem ten seriál chtějí mít. ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)